بازدید ۴۸۴۷۲
تنها سه روز پس از کلید خوردن اجرای طرح سهمیه بندی بنزین و افزایش قیمت آن، دولت پرداخت اولین مرحله یارانه های معیشتی را آغاز کرد. دومین مرحله یارانه معیشتی نیز در دهم دی ماه سال جاری به حساب خانوارها واریز شد. همچنین تاکنون دولت سه مرحله سهمیه بنزین خودروها را به کارت سوخت ها واریز کرده است و صاحبان خودرو منتظر واریز چهارمین مرحله از بنزین سهمیه ای هستند. پرسش بسیاری از مردم این است که آیا برای سفرهای نوروزی سهمیه ای تعیین شده است؟
کد خبر: ۹۵۲۹۹۲
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۷ 19 January 2020

یارانه معیشتی اصطلاحی است که از 27 آبان ماه سال جاری وارد اقتصاد ایران شد. اصطلاحی که با سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین در نخستین دقایق روز 24 آبان ماه سال جاری گره خورده است. بعد از آن که قیمت بنزین سهمیه بندی به 1500 تومان و آزاد به 3000 تومان افزایش یافت، دولت اعلام کرد که از ناحیه افزایش قیمت بنزین درآمدی در حدود 30 هزار میلیارد تومان نصیبش خواهد شد که این درآمد را بین 60 میلیون نفر از جمعیت ایران توزیع خواهد کرد.

به گزارش تابناک اقتصادی، اولین یارانه معیشتی در سه مرحله به حساب 17 میلیون و 700 هزار خانوار واریز شد. آخرین گروه، اولین یارانه معیشتی خود را در تاریخ 2 آذر ماه سال جاری دریافت کردند. محمدباقر نوبخت معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور طی مصاحبه در مورد زمان واریزی یارانه معیشتی گفت: مقرر شد دهم هر ماه کمک معیشتی خانوار، بیستم هر ماه یارانه نقدی و بیست و هشتم هر ماه حقوق کارمندان پرداخت شود.

بنابراین دومین یارانه معیشتی در تاریخ 10 دی ماه 1398 به حساب خانوارها واریز شد. با واریز شدن دومین یارانه معیشتی عده ای به حذف خود از صف یارانه بگیران معیشتی معترض بودند. این عده کسانی بودند که یارانه نقدی 45500 تومانی به حساب آن ها واریز نمی شد اما خود را مستحق دریافت یارانه معیشتی می دانستند. از این رو، ستاد شناسایی مشمولان طرح حمایت معیشتی در اطلاعیه شماره 12 که در مورخه 10 دی ماه سال جاری منتشر کرد، اعلام نمود: "طی روزهای  سوم الی بیستم آذر ماه، 666 هزار و 774  سرپرست خانواری که در لیست یارانه بگیران نبودند و خود را حائز دریافت بسته حمایت معیشتی می دانستند، اقدام به ثبت شماره ملی خود در کد دستوری#6369*  کردند، این افراد می توانند (از ساعت 22 سه شنبه 10 دیماه) با مراجعه به سایت  hemayat.mcls.gov.ir  نسبت  به ثبت درخواست دریافت این بسته اقدام نمایند.  برای ثبت نام نیز سرپرست خانوار باید اطلاعات هویتی و شماره تلفن همراه خود را در سامانه ثبت کند. مهلت ثبت درخواست در سایت، از ساعت 22 مورخ دهم دی ماه به مدت 14 روز  ( تا 24 دیماه) فراهم شده است."

در مورخه ۲۴ دی ماه ۱۳۹۸ (آخرین روز مهلت ثبت نام) حسین میرزایی سخنگوی ستاد شناسایی مشمولان یارانه معیشتی اعلام کرد که مهلت ثبت نام برای متقاضیان دریافت این یارانه تا پایان دی ماه تمدید شد.

بنابراین، این ۶۶۶ هزار و ۷۷۴ هزار سرپرست خانوار تنها تا 30 دی ماه (فردا) مهلت دارند که برای دریافت یارانه معیشتی ثبت نام کنند.

همچنین چهارمین مرحله از بنزین سهمیه بندی قرار است فرداشب به کارت سوخت ها واریز شود. در همین رابطه فاطمه کاهی سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران با اعلام اینکه سهمیه بنزین هر ماه در ساعت صفر اولین روز همان ماه به کارت سوخت خودروها واریز می‌شود،‌ ادامه داد: بر این اساس، سهمیه بنزین بهمن ماه ساعت ۲۴ فردا شب (دوشنبه شب) به کارت سوخت خودروها واریز خواهد شد. کاهی در مورد تعیین سهمیه بنزین برای سفرهای نوروزی نیز گفت: ‌این موضوع هنوز در شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی مطرح نشده است.

شایان ذکر است که تنها تغییر در سهمیه بندی بنزین در بهمن ماه مربوط به وانت بارها است. این خبری بود که توسط رئیس سازمان راهداری داده شد. عبدالهاشم حسن نیا با بیان اینکه از اول بهمن ماه سهمیه سوخت وانت بارها بر اساس پیمایش تخصیص خواهد یافت، گفت: همه رانندگان و مالکان وانت بار برای فعالیت در جاده‌های برون شهری، باید کارت هوشمند راننده و وانت بار را دریافت کنند، در غیر این صورت با مشکل مواجه خواهند شد. وی افزود: رانندگان و مالکان وانت بار از طریق مراجعه حضوری به مراکز مجاز صدور کارت هوشمند در استان محل سکونت و یا سامانه اینترنتی کارت هوشمند سازمان راهداری برای دریافت کارت اقدام کنند. حسن نیا در ادامه گفت: هزینه دریافت کارت هوشمند راننده و خودرو ۴۰ هزارتومان است.

گفتنی است طبق اطلاعیه شماره 3  شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران که در مورخه 24 آبان ماه سال جاری منتشر شد، سهمیه بنزین خودروهای شخصی تنها تا 6 ماه قابل ذخیره کردن می باشد.

چگونه بنزین بزنید که از سهمیه تان کسر نشود؟

شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی در پی انتشار برخی شایعات در فضای مجازی مبنی بر کاهش سهمیه سوخت هنگام سوختگیری در مورخه 24 دی ماه 1398 اعلام کرد: طراحی سامانه هوشمند سوخت جهت جلوگیری از تخلف حاصل از بیرون کشیدن کارت در حین سوخت‌گیری، بدین‌صورت است که با وارد کردن کارت در کارت‌خوان و مشخص شدن مقدار سهمیه، با شروع سوخت‌گیری، ابتدا ۳,۹۹ لیتر از سهمیه کسر می‌شود و شروع به سوخت‌گیری می‌کند. در ادامه مطلب آمده بود: اگر در حین سوخت‌گیری کارت از کارت‌خوان بیرون کشیده شود مقداری که باقیمانده ۳,۹۹ لیتر است از سهمیه آن کارت کسر می‌شود (برای مثال اگر دو لیتر سوخت‌گیری کرده است و کارت را بیرون بکشد ۱.۹۹ لیتر بیشتر از سهمیه آن کارت کم می‌شود) و اگر همان کارت، دوباره وارد همان کارت‌خوان شود، سهمیه‌ای که بیشتر از لیتراژ برداشت‌ شده از نازل کم شده است، به کارت برگردانده می‌شود.

طبق این خبر اگر می خواهید در هنگام سوخت گیری از سهمیه شما به یکباره کسر نشود باید در هنگام سوخت گیری باید مقدار بنزین که روانه باک خودروها می شود مضربی از 3.99 باشد. این موضوع در روزهای اخیر انتقاداتی را به همراه داشته است.

 

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۸
lashgari
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
... گردش مالی هیچوقت معیار درآمد نیست این رو هر بچه ای میدونه.
درصد و سهم بنزین یا نفت حق همه مردمه باید همه مردم پرداخت بشه چه فقیر و چه غنی . و از غنی باید مالیات بیشتر گرفته شود این عدالت هست.توان مالیات گرفتن ندارن. به قشر کارگر و کارمند و فقیر فشار می آورندا این کار هایی که اینها برای پرداخت چندرغاز مثل صدقه مردم را بازی میدهند. دیگه برای هیچکس حوصله و اعصاب نگذاشتن
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۲
سلام،150هزارتومان نه40هزار
واقعابایدچکارکنیم بیکارکه هستیم بیمه هم نداریم غذاهم بااین دندانهانمیتوانیم بخوریم حالاهم150هزارتومان برای کارت سوخت بایدپرداخت کنیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟کسانی که میگویند40هزارتومان معلومه ازهیچ چیزخبرندارندیعنی احتیاج ندارندکه خبرداشته باشند،خدایاااااخودت،برسون
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۲
سلام
ما یارانه دریافت می کنیم ولی یارانه معیشتی به ما ندادن
اعتراض هم زدم نتیجه ی نداشت
چرا به ما تعلق نگرفته.
بهروز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
سلام .من هر دو نوع یارانه برام واریز میشه .اما سبد کالا اصلا نگرفتم( جزو جا مانده ها هستم) بالاخره تکلیف ماچیه ؟...
خلیل زارع
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
یارانه میگیرم ولی سهمی بنزین هنوز نگرفتم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
والله چی بگیم شما ما رو از پا دراوردید
علی ایراندوست۰۴۲۰۳۰۵۰۴۱
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
سلام
چرا بمن یارانه معیشتی ندادند.باتشکر
نادر دادخواه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
من به محضر میرسانم که من یه وانت دارم و شغلم میوه فروشی است ولی به من میشعت تعلق نگرفت در ضمن در مسکن مهر میر اشرف اردبیل زندگی میکنم
فائزه تنهایی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
سلام همسر من یک راننده است که با خاور اثاثیه ی منازل رو جابجا میکنه در واقع مشتری ها او رو می‌شناسندو کل دستمزد رو به کارت او میریزند در حالی که یک چهارم پول حق خود ماست و بقیه سهم کارگرهاست و از پول باقی مونده باید کمسیون آژانس رو هم بده حالا به ما گفتن که معیشتی به شما تعلق نمیگیره چه کار باید کرد با این گرونی خدا شاهد میگیرم که ناحقی شده خیلی ها با درآمدهای بالا این یارانه رو دریافت میکنن ولی امثال ما زیادن که مجبورن به خاطر شغلشون پول دریافتی با کارت هاشون بیشتره .
شهاب اقبالی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۸
سلام به خدا ما نه خانه داریم نه ماشین سه تا بچه دارم همسرم کارگر است به خدا خیلی سخته با پول یارانه خرج بچه هام میدم خودم هم خانداری میکنم اگر میخواهی از مدرسه دخترم بپرسید واز مدرسه پسرم بپرسید مدرسه هم به ما کمک میکند به خدا قسم میخورم راسته بپرسید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۸
سلام من فقطو فقط یه راننده تاکسی هستم الان۲۰ساله اخه دولت چراگردش مالی زیر۱۰۰ملیون رو که برای رهن خونه توحسابم بوده رو که باوامو بدبختی جمع کردمو زده به حساب حقوق۶ملیونی ماهیانه درضمن توسایت شغل بنده رو زدن کارفرمادرتامین اجتماعی نوبت اول ودرنوبت دوم که اعتراض گذاستم تغییرش دادن زده ببمه پرداردرتامین اجتماعی نمیدونم به چه طریقی بهشون بفهمونم که اشتباه کردید
بزرگی
|
Canada
|
۱۷:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۸
سلام والاماتویه روستازندگی مبکنیم نه خونه داریم نه ملکی یه پیکان داغون داریم شوهرمم بیکارچرابه مایارانه معیشتی ندادن تکلیفمون چیه ؟؟؟
علبرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۸
سلام به ما کی میخوان معیشتی بریزن پلاک یدونه پژو به اسمه منه درواقع ماشین براپدرمه اختیارش هم دسته پدرمه خلاف کردیم یه پلاک به اسمه مونه خیلییا هستن والله درآمدشان ازماهابیشتره تعلق گرفته نمیدنم چجور تقسیم بندی کردن این شدعدالت
خانم صدیقه تنهایی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۹
سلام من یارانه ازساله ۹۳رفتم کابینت جداکردم ازپدرم بعد ثبت نام کنم تاامروز هیچ یارانه ای تعلق نگرفته ام شوهرم تحت بهدستی است نامه امدادیم به اداره کل فرمانداری مشهد گفتند نمیتونیم کاریکمیم شرمنده خاهش میکنم من کرای منزل دارم۲فرزند هیشکی نیست صدامو بشنوه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۱
سلام من بیست سال هست تو زیر زمین سی متری مستجرم شوهرم توان کار کردن ندارد خودم نصف مخارج زندگی رو میدم حسابم یک صندوق کوچک دوستانه بود اگر داشتم تو زیر زمین سی متری زندگی نمی کردم می توانید تحقیق کنید
ناامید از مملکت
|
-
|
۱۲:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
به والله چیزی به اسم عدالت وجود نداره...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۵
خیلی متاسفم
شهناز سالمی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۵
با سلام من مادر ۴تا فرزنده مدرسه ای هستم و همسرم شوغله آزاده هستن نه یارانه میگیرم نه سهام عدالت لطفا راهنمایی کنید
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
ویروس کرونا مناجات شعبانیه جهش تولید مصطفی الکاظمی کاظم خاوازی علی صیاد شیرازی