بازدید ۶۶۶۶
خارج شدن فیلم سینمایی «قاتل و وحشی» به کارگردانی «حمید ‌نعمت‌الله» از بررسی هیات انتخاب بخش سودای سیمرغ این دوره جشنواره، به دلیل برخی مشکلات مالکیتی پیرامون این فیلم و براساس نظر معاونت نظارت و ارزشیابی و خانه سینما به عنوان مراجع ذیصلاح موضوع تهیه‌کنندگی و مالکیتی فیلم است.
کد خبر: ۹۵۱۲۴۴
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۵ 12 January 2020

«قاتل و وحشی» نعمت الله با مداخله غیرقانونی از جشنواره فجر بازماند؟!بررسی‌های «تابناک» از غیرقانونی بودنِ روند خروج فیلم «قاتل و وحشی» به کارگردانی حمید‌ نعمت‌الله از سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر حکایت دارد و تشریفاتی غیرقانونی برای بیرون گذاشتن این فیلم از جشنواره فجر طراحی و پیاده سازی شده که خارج از رویه داوری خانه سینماست و بدین ترتیب، یکی از آثاری که انتظار می‌رفت با توجه به سوابق نعمت‌الله مورد توجه ویژه قرار گیرد، از منظر قضاوت اهالی فن دور ماند.

به گزارش «تابناک»؛ فیلم سینمایی «قاتل و وحشی» به کارگردانی حمید‌ نعمت‌الله و تهیه کنندگی عباس نادران و حمید‌ نعمت‌الله به عنوان یکی از مهم‌ترین فیلم‌هایی که انتظار می‌رفت در این رویداد به نمایش درآید، از جشنواره بیرون گذاشته شد و اساساً مورد داوری هیات انتخاب قرار نگرفت؛ موضوعی که به اختلاف مالی بر سر این فیلم بازمی‌گردد و دبیرخانه جشنواره فجر با درگیر کردن خود در این حوزه، یکی از آثار قابل توجه این دوره از جشنواره را از معرض قضاوت عمومی در مهم‌ترین رویداد فرهنگی کشور خارج کرد.

«قاتل و وحشی» نعمت الله با مداخله غیرقانونی از جشنواره فجر بازماند؟!

دبیرخانه جشنواره فجر درباره این تصمیم با انتشار مستندانی عنوان کرد: «خارج شدن فیلم سینمایی «قاتل و وحشی» از بررسی هیات انتخاب بخش سودای سیمرغ این دوره جشنواره، به دلیل برخی مشکلات مالکیتی پیرامون این فیلم و براساس نظر معاونت نظارت و ارزشیابی و خانه سینما به عنوان مراجع ذیصلاح، موضوع تهیه‌کنندگی و مالکیتی فیلم است. از آنجا که شرکت در جشنواره و نمایش فیلم از حقوق صاحبان فیلم است و باید توسط فرد واجد‌ شرایط صورت گیرد و در خصوص این فیلم، اختلافات مالکیتی وجود دارد، دبیرخانه جشنواره با توجه به لزوم رعایت قانون و احترام به حقوق صاحبان حق، تا حل مشکل فیلم از اعلام‌نظر درباره فیلم خودداری می‌کند.»

دبیرخانه جشنواره فیلم فجر اعلام آمادگی که در صورت حل مشکل فیلم در زمان مقرر، و به لحاظ طی شدن سایر مراحل حضور و به احترام دست‌اندرکاران ساخت فیلم، با دعوت مجدد از هیأت‌ انتخاب نسبت به اعلام‌نظر در خصوص شایستگی حضور فیلم و افزودن این فیلم به بخش مسابقه، اقدام نماید. این اقدام در حالی رخ داده که شواهد نشان می‌دهد، فرآیند طی شده برای کنار گذاشتن فیلم نعمت الله غیرقانونی بوده و اساساً منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما حق و اختیار لازم برای صدور نامه‌ای جهت کنار گذاشتن فیلمی از جشنواره فیلم فجر را ندارد و از حدود اختیارش تجاوز کرده است؛ مدیرعاملی که روی کاغذ و در اسناد رسمی کشور، مدیرعامل نیست و مدیریتش در ثبت موسسات و روزنامه رسمی به ثبت نرسیده است!

«قاتل و وحشی» نعمت الله با مداخله غیرقانونی از جشنواره فجر بازماند!

در همین زمینه، حسن آقا کریمی، عضو هیات داوری خانه سینما درباره عدم حضور فیلم «قاتل و وحشی» ساخته حمید نعمت الله در بخش مسابقه گفت: «من هم از طریق خبرها متوجه مشکل فیلم آقای نعمت الله شدم. تا آنجایی که من اطلاع دارم این است که سرمایه گذار اولیه از کار صادق رنجکشان انصراف داده و عباس نادران کار را ادامه داده و قرار بود هزینه های اولیه را آقای نادران پرداخت کند‌. گویا چک های آقای نادران پاس نشده و اگر آقای رنجکشان چک را خرج کرده باشد مالکیت، طبق تفاهم نامه پابرجاست.»

او افزود: «تا این لحظه هیچ شکایتی از طرفین ماجرا به دبیرخانه شورای داوری خانه سینما نرسیده است. اینکه مدیرعامل خانه سینما درخواست کند، فیلم ‌کنار گذاشته شود امکان ندارد و تصمیم برای حضور در جشنواره در اختیار تهیه کننده کار یعنی حمید نعمت الله است که‌ گویا هیچ درخواستی برای انصراف نداشته است. حتی سرمایه گذار هم نمی‌تواند درخواست عدم حضور داشته باشد. آقای نادران و نعمت الله هر دو مشترک تهیه کننده کار هستند.» و به تعبیر ساده‌تر مدیرعامل خانه سینما حق چنین اقدامی را نداشته و سازمان سینمایی و جشنواره فجر در همراهی با اقدام شاهسواری، در یک اقدام غیرقانونی مشارکت کرده است.

انتظار می‌رود این اقدام غیرقانونی به سرعت اصلاح شود و این فیلم برای هیات انتخاب سی و هشتمین جشنواره فجر به نمایش درآید و به درخواست سرمایه گذار پیشین این فیلم و تایید مدیرعامل خانه سینما که هر دو فاقد چنین اختیاری هستند، «قاتل و وحشی» از جشنواره فجر بیرون گذاشته نشوند. ورود دبیرخانه جشنواره فجر به مباحث و اختلافات مالی فیلم‌های سینمایی، یک بدعت بسیار خطرناک خواهد بود که در دوره‌های آتی این رویداد فرهنگی کشور، برای متولیان جشنواره فجر می‌تواند مجموعه‌ای از اختلافات مالی و دردسرهای فیلم را به ارمغان بیاورد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
مکانیسم ماشه رابرت مک ایر سردار حاجی زاده زینب ابوطالبی شهاب حسینی سیلاب سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر لیگ قهرمانان آسیا