بازدید 5168

ظریف: تمدن‌های کهن نقش مهمی در امنیت جهانی دارند

کد خبر: ۹۲۶۱۳۲
تاریخ انتشار: ۰۵ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۷ 27 September 2019

محمدجواد ظریف در سخنانی در نیویورک تاکید کرد که تمدن‌های کهن در جهان امروز موضوعیت داشته و نقش قابل توجهی در صلح و امنیت بین المللی دارند.

به گزارش «تابناک» به نقل از مهر، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در اجلاس وزاری خارجه مجمع تمدن های کهن که در حاشیه هفتاد و چهارمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل برگزار شد، سخنرانی کرد.

وی در این سخنرانی تاکید کرد: تمدن‌های کهن در جهان امروز موضوعیت داشته و نقش قابل توجهی در صلح و امنیت بین المللی دارند. تنوع تمدن‌های کهن در ذات خود مقابله با انحصار طلبی و برتری طلبی فرهنگی برخی از بازیگران و مقابله با هژمونی و سلطه طلبی آنهاست. در کنار تنوع تمدنی و ویژگی‌های هر یک از تمدن‌ها، همه تمدن‌های کهن برای انسان و کرامت انسانی احترام قائلند و این پدیده ای است که دنیای امروز به آن نیازمند است.

ظریف همچنین از دستاوردهای دو اجلاس پیشین وزاری مجمع تمدن‌های کهن و اسناد تدوین شده در این اجلاس‌ها در اجلاس آتن ۲۰۱۷ و اجلاس لاپاز ۲۰۱۹ تقدیر و بر نقش مثبت جلسات علمی تشکیل شده توسط مجمع تاکید کرد.

در این جلسه که به ریاست وزیر خارجه چین به عنوان رئیس دوره ای مجمع تمدن‌های کهن برگزار شد وزرای خارجه پرو، بولیوی، یونان، ایتالیا، عراق، ارمنستان و نماینده مصر سخنرانی کردند. اجلاس تمدن های کهن برای اولین بار در سال ۲۰۱۷ تشکیل شد و قرار است سومین اجلاس وزرای این مجمع در ماه آینده میلادی در پکن تشکیل شود.

تور تابستان ۱۴۰۳
تبلیغات تابناک
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
برچسب منتخب
# حمله به کنسولگری ایران در سوریه # جهش تولید با مشارکت مردم # اسرائیل # حمله ایران به اسرائیل