بازدید 4028

همکاری سپاه و حشدالشعبی برای تامین امنیت اربعین

کد خبر: ۹۲۵۰۸۹
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۷ 21 September 2019
رئیس ستادکل نیرو‌های مسلح با اشاره به همکاری سال گذشته نیرو‌های مسلح و حشدالشعبی برای برقراری امنیت راهپیمایی اربعین، گفت: امسال سپاه پاسداران با همکاری و هماهنگی حشد الشعبی با تمامی توان در این رابطه وارد عمل شده و در خاک عراق مسئولیت مهمی را در راستای برقراری نظم و امنیت و اسکان و بهداشت و تغذیه زائران بر عهده دارد.

به گزارش تابناک به نقل از سپاه نیوز، سرلشکر پاسدار محمد باقری رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح در نشست کمیته هماهنگی و پشتیبانی قرارگاه اربعین نیرو‌های مسلح، با اشاره به اهمیت برگزاری هر چه باشکوهتر مراسم اربعین حسینی، اظهار داشت: سال گذشته نیرو‌های مسلح همچون سنوات قبل توفیق خدمت رسانی به زائران حسینی را داشتند و بحمدالله به لحاظ امنیتی نیز کار را با موفقیت به پایان رساندند.

وی افزود: بخش‌های مختلف کشوری از جمله وزارت کشور و نیرو‌های مسلح اعم از نیروی انتظامی، سپاه، ارتش، وزارت دفاع، بسیج و... در برگزاری این همایش عظیم با تمام توان و انگیزه بالا شرکت خواهند کرد تا بستر و ظرفیت‌های مناسب جهت تسهیل سفر زائران ایجاد شود.

سرلشکر باقری در ادامه تصریح کرد: همانطور که نیرو‌های مسلح در امدادرسانی‌ها و مقابله با بلایای طبیعی پیشرو هستند و در این راه از همه توان استفاده می‌کنند، در برگزاری مراسم بزرگ اربعین حضرت ابا عبدالله نیز به همین ترتیب عمل می‌کنند.

وی با اشاره به اهمیت هماهنگی و انسجام در برگزاری هر چه بهتر و مطلوب‌تر این مراسم بزرگ، عنوان کرد:مراسم پیاده روی اربعین حسینی سال به سال نسبت به گذشته بهتر برگزار می‌شود و بحمدالله همکاری و تعامل میان دستگاه‌ها و نیرو‌های مسلح در این رابطه گسترده‌تر شده و باید این تعاملات نیز توسعه و ارتقا یابد.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح در ادامه با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص برگزاری مراسم بزرگ اربعین حسینی گفت: معظم له اخیرا در دیدار با موکب داران عراقی فرمودند"توجه به زیارت اربعین یکی از راه‌ها و بستر‌های تمدن سازی اسلامی است. "

وی با تشکر و قدردانی از مردم مهمان نواز عراق گفت: توجه داشته باشیم که کشور عراق در سال‌های اخیر درگیر جنگ و مقابله با تروریست‌های تکفیری بوده و هم اکنون نیز آنان به دنبال استقرار امنیت در سراسر کشورشان هستند؛ در روزگاری نه چندان دور از همین موکب‌ها در جهت اسکان آوارگان جنگی استفاده می‌کردند.

سرلشکر باقری افزود: مسلما در چنین شرایطی پذیرش چندین میلیون زائر برای کشور عراق دشوار خواهد بود، لذا ما باید تلاش کنیم تا با هماهنگی و انسجام بیشتر در این رابطه گام برداریم و امکانات لازم را جهت برطرف شدن نیاز‌ها تهیه و تمهید کنیم و بخش قابل توجهی از کار زائران را در حوزه‌های مختلف اسکان، حمل و نقل، تغذیه، بهداشت، امنیت و... را خودمان بر عهده بگیریم و به نحو احسن انجام دهیم.

وی از مراسم اربعین حسینی به عنوان نمایش بزرگ وحدت میان شیعیان و مسلمانان جهان یاد کرد و افزود: این همایش حتی پذیرای آزادیخواهان و مبارزان با ظلم و ستم استکبارجهانی است و در این مراسم بزرگ، پیروان دیگر ادیان الهی نیز که به تناسب فطرت انسانی شان، ظلم ستیز هستند، شرکت می‌کنند.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح با اشاره به ابلاغیه دستورالعمل جامع ستاد کل نیرو‌های مسلح، گفت: مسئولیت اصلی برگزاری این مراسم با ستاد مرکزی اربعین در وزارت کشور است که کار را سازماندهی می‌کند و تلاش‌ها و فعالیت‌های مستمری را تاکنون در این رابطه داشته است.

وی ادامه داد: همچنین نیروی انتظامی در جهت برگزاری این مراسم بزرگ در داخل کشور و از مبدا حرکت کاروان‌های اربعین حسینی، سازماندهی، کنترل، امنیت، مدیریت مسیر و جاده ها، تا برقرای نظم و امنیت و تسهیل سفر زائران اربعین را برعهده داردکه کار بسیار سنگین و ارزشمندی است.

** همکاری سپاه پاسداران و حشدالشعبی در تامین امنیت راهپیمایی اربعین

سرلشکر باقری گفت: امسال سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز با همکاری و هماهنگی با حشد الشعبی و برادران عراقی با تمامی توان در این رابطه وارد عمل شده است و در خاک عراق مسئولیت مهمی را در راستای برقراری نظم و امنیت و اسکان و بهداشت و تغذیه زائران بر عهده دارد.

وی افزود: ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز در حوزه نقل و انتقالات بالگردی و ترابری و همچنین در خصوص بهداشت و درمان، اسکان، برقراری موکب و... مسئولیت‌های خطیری را عهده دار است. وزارت دفاع نیز در حوزه حمل و نقل و برقراری شرایط امن برای تردد زائرین و استقرار موکب‌ها نیز مسئولیت‌هایی را عهده دار است.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح خاطرنشان کرد: با نگرشی که فرمانده معظم کل قوا نسبت به برگزاری مراسم بزرگ اربعین حسینی دارند، ما نیز مسئولیت داریم تا با تمام توان و استفاده از ظرفیت‌ها بحث اربعین را در الویت کار‌های خود در نیرو‌های مسلح قرار دهیم.

** اجازه نخواهیم داد به امنیت اربعین خدشه‌ای وارد شود

وی با اشاره به حساسیت ماموریت‌های امنیتی و ضروت ارتقای تمهیدات لازم در این زمینه گفت: بحمدالله با ظرفیت سازی‌ها و هماهنگی‌های انجام شده در عرصه‌های مختلف تهدیدات متصور در بخش‌های پدافند هوایی، حوزه دریایی و هوایی و. آمادگی‌های اطمینان بخش فراهم شده است و در این راستا اجازه نخواهیم داد به ماموریت اصلی دفاعی و امنیتی نیرو‌های مسلح در این مقوله مهم، خدشه‌ای وارد شود.

سرلشکر باقری ادامه داد: باید تلاش کنیم تا مشکلات حمل و نقل زائران کاهش یابد و در این حوزه نیاز است تا بخش‌های مهندسی زیرساخت‌های لازم را ایجاد کرده و مشکلات را مرتفع نمایند.

وی با اشاره به تجربیات سال‌های گذشته، گفت: همانطوری که در سال گذشته با همکاری نیرو‌های مسلح و حشدالشعبی مشکلی در حوزه امنیت نداشتیم امسال نیز با هوشیاری و تمهیدات در نظر گرفته ان شاءالله مشکلی نخواهیم داشت.
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # دهه کرامت # اسدالله اسدی # موشک خیبر # حقآبه هیرمند # حج 1402
وب گردی