بازدید ۳۷۴۸
در مرداد ماه سال جاری:
طبق آخرین گزارش مرکز آمار ایران، نرخ تورم سالانه در مرداد ماه سال جاری در کل کشور به ۴۲.۲ درصد رسید و این رقم، رکورد جدیدی برای نرخ تورم در دوره دولت تدبیر و امید بود. گزارش‌ها نشان می‌دهد که در برخی استان‌ها نرخ تورم سالانه مرز بی سابقه ۵۰ درصد را نیز رد کرده است!
کد خبر: ۹۲۰۷۹۰
تاریخ انتشار: ۰۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۰ 29 August 2019
نرخ تورم سالانه در کدام استان ها به بالای 50 درصد رسیده است؟طبق آخرین گزارش مرکز آمار ایران، نرخ تورم سالانه در مرداد ماه سال جاری در کل کشور به ۴۲.۲ درصد رسید و این رقم، رکورد جدیدی برای نرخ تورم در دوره دولت تدبیر و امید بود. گزارش‌ها نشان می‌دهد که در برخی استان‌ها نرخ تورم سالانه مرز بی سابقه ۵۰ درصد را نیز رد کرده است!

به گزارش تابناک اقتصادی، نرخ تورم از جمله شاخص‌های مهم اقتصادی محسوب می‌شود که همواره توسط بسیاری از مردم مورد رصد و بررسی قرار می‌گیرد. از این رو واکاوی گزارش‌های مربوط به این نرخ که هم اکنون، دیگر تنها توسط مرکز آمار ایران تهیه و منتشر می‌گردد می‌تواند حائز جذابیت‌های خاصی باشد.

به تازگی مرکز آمار ایران گزارش مربوط به نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به مرداد ماه سال ۱۳۹۸ را برای استان‌ها منتشر نموده است. از این رو با توجه به همین گزارش حالا می‌توان به این پرسش‌ها پاسخ داد که نرخ تورم در چند استان به بیش از ۵۰ درصد رسیده است؟ و کدام استان‌ها دارای بیشترین نرخ تورم و کدام استان‌ها دارای کمترین نرخ تورم می‌باشند؟

طبق تعریف، نرخ تورم عبارت است از افزایش سطح عمومی قیمت کالا‌ها و خدمات مشخص در یک بازه زمانی مشخص. مرکز آمار برای محاسبه نرخ تورم، سبدی از کالا‌ها و خدمات را در نظر می‌گیرد که در این سبد ۴۷۵ قلم کالا و خدمت وجود دارد. همچنین همان گونه که در تعریف نرخ تورم ذکر شد برای محاسبه این نرخ، بازه زمانی مشخصی در نظر گرفته می‌شود که طول این بازه عموماً نرخ تورم را به سه نوع مختلف تقسیم می‌کند: نرخ تورم سالانه، نرخ تورم نقطه به نقطه و نرخ تورم ماهانه.

طبق گزارش مرکز آمار ایران، در مرداد ماه ۱۳۹۸ عدد شاخص کل برای خانوار‌های کشور (۱۳۹۵=۱۰۰) به ۱۸۰.۸ رسید که این عدد نسبت به ماه قبل ۰.۶ درصد افزایش را نشان می‌دهد. یعنی نرخ تورم ماهانه برای خانوار‌های کشور ۰.۶ درصد بوده است. در این ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوار‌های کشور مربوط به استان لرستان با ۲.۸ درصد افزایش و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان کردستان با ۰.۴ درصد کاهش بوده است. درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (نرخ تورم نقطه به نقطه) برای خانوار‌های کشور ۴۱.۶ درصد بوده است. بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه متعلق به استان ایلام (۵۴.۸ درصد) و کمترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان فارس (۳۴.۶ درصد) بوده است. نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به مرداد ماه ۱۳۹۸ برای خانوار‌های کشور به عدد ۴۲.۲ درصد افزایش یافته است. همان گونه که از نمودار زیر پیداست، بیشترین نرخ تورم دوازده ماهه مربوط به استان کردستان با نرخ تورم ۵۰.۸ درصد و کمترین نرخ تورم مربوط به استان قم با نرخ تورم ۳۵.۷ درصد می‌باشد. این اعداد بیانگر آن است که خانوار‌های ساکن استان کردستان به طور متوسط ۸.۶ درصد بیشتر از میانگین کل کشور و خانوار‌های ساکن استان قم به طور متوسط ۶.۵ درصد کمتر از میانگین کل کشور برای خرید یک "مجموعه کالا و خدمات یکسان" هزینه کرده اند؛ بنابراین ارزان‌ترین استان در مقایسه با سایر استان‌ها برای زندگی در مرداد ماه سال جاری استان قم و گران‌ترین استان برای زندگی استان کردستان بوده است.

همچنین همان گونه که از نمودار زیر ملاحظه می‌گردد در دوازده ماهه منتهی به مرداد ماه سال جاری نرخ تورم در سه استان کردستان، ایلام و چهارمحال و بختیاری به ترتیب رقم‌های بی سابقه ۵۰.۸، ۵۰.۷ و ۵۰.۲ درصد را به ثبت رسانده و به بیش از ۵۰ درصد رسیده است. همچنین سه استان خراسان شمالی، خراسان جنوبی و لرستان به ترتیب با نرخ‌های تورم سالانه ۴۹.۴، ۴۹.۳ و ۴۹.۱ درصد در مرز ورود به نرخ تورم سالانه بیش از ۵۰ درصد حضور دارند.
 
نرخ تورم سالانه در کدام استان ها به بالای 50 درصد رسیده است؟
 
 
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
آلودگی هوا اومیکرون مذاکرات وین مازوت سایت غنی سازی نطنز بودجه 1401