بازدید ۱۲۴۳۶
موضوع فروش اردوگاه باهنر برای اولین بار در سال ۹۵ مطرح شد. یکی از اعضای شورای شهر با اعلام این خبر گفته بود، با خبر شدیم یکی از بانک‌ها می‌خواهد در بخشی از این باغ (اردوگاه شهید باهنر) ساخت‌وساز انجام دهد و در مکاتبه با بانک و وزارت آموزش‌وپرورش به آن‌ها گفته ‌شده که این پهنه، پهنه سبز و حفاظت ویژه است و اجازه تغییر کاربری داده نمی‌شود.
کد خبر: ۹۲۰۷۲۹
تاریخ انتشار: ۰۹ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۳ 31 August 2019

عده‌ای می‌خواهند زمین اردوگاه جنجالی را بالا بکشند/ واگذاری اردوگاه باهنر مشکوک استموضوع فروش اردوگاه باهنر برای نخستین بار در سال ۹۵ مطرح شد. یکی از اعضای شورای شهر، با اعلام این خبر گفته بود با خبر شدیم، یکی از بانک‌ها می‌خواهد در بخشی از این باغ (اردوگاه شهید باهنر) ساخت‌وساز انجام دهد و در مکاتبه با بانک و وزارت آموزش‌وپرورش به آن‌ها گفته شده که این پهنه، پهنه سبز و حفاظت ویژه است و اجازه تغییر کاربری داده نمی‌شود.

به گزارش «تابناک»؛ با این ‌حال و بنا بر اظهارات حسین فرزانه، معاون وقت توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش‌وپرورش، گویا در آن سال آموزش وپرورش برای پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان، سند اردوگاه شهید باهنر را برای دریافت وام در گروی بانک گذاشت تا بتواند تمام اعتبار مورد نیاز برای پاداش پایان خدمت را تأمین و آن را یکجا به فرهنگیان پرداخت کند.

اما همان زمان، فرزانه در رابطه با وضعیت پرداخت اقساط وام دریافت شده از بانک (ملی) مدعی شد: طبق قانون سازمان برنامه‌وبودجه کشور، تا سال ۱۳۹۹ احکام لازم برای تعهد و بازپرداخت اصل، سود و هزینه‌های اوراق سررسید شده را در لوایح بودجه سنواتی کل کشور پیش بینی کرده و دولت مکلف به پرداخت این مطالبات همانند پرداخت حقوق است.

بنا بر اخبار رسیده، گویا وزارت آموزش‌وپرورش تاکنون نتوانسته است موفق به پرداخت اقساط خود به بانک شود و یا اینکه پشت پرده‌های پنهانی در این ماجرا وجود دارد که سند این ملک در نهایت به یک بانک دولتی رسیده است.

هرچند مدیران این وزارت خانه کار خود را قانونی می‌دانند و ادعا دارند، کار واگذاری کاملاً قانونی بوده است، به گونه ای که منصور مجاوری، مشاور وزیر آموزش‌وپرورش و مدیرکل سابق دفتر برنامه و بودجه در واکنش به خبری شدن این موضوع از سوی نمایندگان مجلس واکنش تندی نشان داده است.

وی در خصوص این موضوع گفته است: واگذاری اردوگاه شهید باهنر کاملاً قانونی بوده و آموزش‌وپرورش در این کار به بند ب. تبصره ۱۲ قانون بودجه سال ۱۳۹۷ استناد کرده است.

بر اساس این بند: «دستگاه‌های اجرایی مجازند از محل فروش اموال و دارایی‌های غیرمنقول مازاد در اختیار خود با رعایت قوانین و مقررات مربوطه و پس از واریز به درآمد عمومی نزد خزانه‌داری کل کشور، نسبت به بازخرید کارکنان مازاد رسمی و یا غیررسمی و پرداخت پاداش پایان خدمت به افرادی که بر اساس قانون، بازخرید یا بازنشسته می‌شوند، مطابق آیین‌نامه اجرایی که توسط سازمان‌های برنامه‌وبودجه کشور و اداری و استخدامی کشور و وزارت امور اقتصادی و دارایی تهیه می‌شود و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد، اقدام کنند.»

البته تا اینجای کار نیز چند مشکل وجود دارد؛ نخست اینکه طبق همین بند (ب) دستگاه‌ها مجاز به فروش اموال و املاک مازاد خود بودند که اساساً در هیچ جایی این اردوگاه به‌ عنوان ملک مازاد معرفی نشده بود.

اما نکته دیگر که اهمیت بیشتری نیز دارد این که برخی مسئولان این وزارت خانه ادعا دارند، ملک را نفروخته‌ و آن را رهن داده‌اند که این نخستین تناقض در واگذاری اردوگاه باهنر است، چون در قانون قید فروش آمده است.

از همه این موارد مهم‌تر اینکه طبق ادعای نماینده همدان ـ که در نامه به رئیس‌جمهور به آن اشاره کرده ـ اردوگاه شهید باهنر تهران به ثمن بخس و یک سوم قیمت واقعی آن به فروش رسیده است.

حاجی بابایی در آخرین نطق خود در مجلس نیز به این موضوع اشاره کرده و گفته است: نماینده مردم همدان در مجلس اضافه کرد: اگر کسی می‌خواهد بداند اردوگاه شهید باهنر بر اساس سند قطعی در کجا و با چه شماره‌ای فروخته شده و بعداً اجاره به شرط تملیک شده است، بداند شماره سند قطعی پلاک ثبتی ۱/۶ قریه منظریه، با سند قطعی غیرمنقول شماره (۸۴۳۸۸) مورخ ۳ اسفند ۱۳۹۵ دفتر اسناد رسمی شماره ۱۱۹ تهران به شرکت غیردولتی واسط مالی شهریور سوم فروخته و بعد توسط این شرکت به آن‌ها اجاره داده شده و اجاره‌ای که در اختیار آن‌ها قرار گرفته، یک‌سوم قیمتی است که باید در این قیمت‌گذاری انجام می‌شده است.

به عبارت دیگر، اردوگاه شهید باهنر، با اجاره به شرط تملیک به ‌صورت قسطی به شرکت غیردولتی واسط سوم شهریور فروخته شده و آموزش وپرورش، این اردوگاه ملی را به شرط تملیک به ازای هشت قسط ـ که در بازه زمانی شش ماهه و هر قسط به میزان ۷۰۰ میلیارد تومان ـ خریداری کرده است که جمع آن،۵۶۰۰ هزار میلیارد تومان پرداخت می‌شود.

همچنین امیر خجسته در گفت‌وگو با تابناک در خصوص این موضوع اظهار داشت: یکی از اتفاقاتی که در اردوگاه باهنر رخ داده و اگر غفلت شود، همه آن از دست خواهد رفت، این است که، ما در مجلس تصمیم گرفتیم به این موضوع ورود کنیم و پیش از هر اقدام، مانع از توقف ملک آموزش و پرورش شویم.

این نماینده مجلس گفت: داستان از این قرار بود که وزارت آموزش و پرورش، ۴ هزار میلیارد تومان برای معوقات و پاداش پایان خدمت نیاز داشت که برای این کار اسناد اردوگاه را گرو بانک گذاشتند. گفتنی است، قیمت این اردوگاه در اصل ۱۲ هزار میلیارد تومان بوده، ولی به قیمت ۴ هزار میلیارد تومان گرو گرفته شده است.

وی در ادامه افزود: نگرانی‌ها آنجایی زیاد می‌شود که این اردوگاه به شرکتی داده شده که یک میلیون و چهارصد هزار سهامدار دارد و هم اکنون نیز این اردوگاه اجاره به شرط تملیک در اختیار آنهاست و در صورتی که اقتصاد بموقع پرداخت نشود، واگذاری شکل خواهد گرفت. ورود ما و جلساتی که با آموزش و پروش داشتیم، باعث شد تا این پروسه عقب بیفتد، و با فشار‌هایی که وارد شده، ده قسط این وام پرداخته شد، و حدود شانزده قسط دیگر مانده است و در صورتی که پرداخت شود، ملک بازگردانده می‌شود.

این نماینده در ادامه یادآور شد: شرایط در این پرونده بسیار مشکوک است و مشخص نیست چه کسی پشت این ماجرا بوده و چرا این کار را انجام داده اند و چه منافعی پشت این ماجراست؛ این‌ها پرسش هایی است که در ذهن ما وجود دارد و به زودی مشخص شود.

وی در پایان گفت: این زمین حدود ۲۰۰ هکتار بوده و بسیار با ارزش است. در واقع زمین طلاست و عده‌ای دندان تیز کرده اند تا آن را بالا بکشند. اما قطعا ما نمی‌گذاریم این اتفاق رخ دهد. با این‌ حال، هنوز ادعا‌ها در خصوص این ملک ضدونقیض است و مشخص نیست، آیا ملک کامل واگذار شده یا هنوز در مراحل تکمیل واگذاری است، ولی کمیسیون آموزش مجلس اعلام کرده که قصد ورود به این موضوع را دارد و قرار است در جلسه آتی کمیسیون به این مسأله رسیدگی شود.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲۸
ناشناس
|
France
|
۱۲:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۹
یعنی دولت پول نداشته که معوقات فرهنگیان را پرداخت کند ؟ این اردوگاه کی ساخته شد و چرا ساخته شد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۰
این ارودگاه مال قبل انقلاب هستش در یک فضای بسیار بسیار خوب حدود 18 سال پیش زمان دانش اموزی اونجا اردو رفتم واقعا جاش و محیطش عالی بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۹
نمایندگان همت کنند این اردوگاه را پس بگیرند این سرمایه همه دانش آمئزان حال و آینده است .
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۹
خب اگر ساخت و ساز نباید بشه طرف برای چی خریده ؟؟؟!!!! بعدها یهویی آتش سوزی نشه داخلش !!!!!!!!!!! باز در مناطق مرکزی و پایین بود میساختند و کمکی میشد به کمبود مسکن اما اون مناطق دردی از قشر متوسط و ضعیف رفع نمیکنه و فقط با لوکس سازی باعث افزایش قیمت مسکن میشه

جناب آقای رییسی لطفا ورود کنید قبل از هرگونه سواستفاده از چنین ملک بی نظیری ....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۹
از مردم میخواهم صبور باشید چون قرار است منتظر خبرهای اسفبارتر از این هم باشیم.
ع.ع
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۹
هر کجا که زمین و یا ملکی مرغوب وجود داشته باشد باید به یه نحوی بالا کشیده شود و به برج تحویل شود. اردوگاه منظریه هم از این قاعده مستثنی نیست .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۹
کاملا مشخص است که به دشمن نیازی نداریم.چون مسئولین آنقدر خرابی به بار خواهند آورد که دشمن ابدا توانش را نداشته باشد.
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۳:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۹
روال کار تو کشور ما اینگونه میباشد که دست هایی در کار هستند . یه تحقیق تفحص درست و حسابی انجام شود مشخص میشود یه تعداد از آموزش و پروش و یه تعداد از سرمایه گذاران اصلی بانک تو این ماجرا دخیل بوده اند .

این مکان ها عوض اینکه در استفاده عموم باشد به ادارات داده میشود تا بعدا بالا بکشند . پارک جمشیدیه در کنارش برای مردم است ولی روی کوه درست شده ولی این زمین به این خوبی در استفده یه تعدادی میباشد ..

شنیده میشود بعضی از این مکان ها ناب در روز های تعطیل در اختیار خانواده های مدیران و کارکنان این ادرات هستند و داخلشان به تفریح میپردازند مردم بیچاره هم باید در پارک ها به خاطر تجمع مردم دنبال یه جای خالی میگردند تا زیراندازشان را بندازند و چند ساعتی استراحت کنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۹
ی خورده تحمل کنید بزودی یک باستی هیلز دیگه از دل این اردوگاه درمیاد.تازه خیلی مجلل تراز لواسان.
شهباز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۹
الان مجلس لطف کنه اقساط رو بموقع به اموزش و پرورش پرداخت کنه که ملک مجدد برگرده
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۹
اگر آموزش و پرورش در ایران در اولویت های اول تا سوم بود برا پرداخت پاداش پایان خدمت کارکنانش آتش به اموالش نمیزد. متاسفانه اولویت دهم این مملکت هم نیست. تا جایگاه آموزش پرورش با یک میلیون معلم و 14 میلیون دانش آموز در اولویت های بالا نباشه درگیر همین روزمرگی هاست. دبیر هستم با 26 سال سابقه تدریس که 6 ماه حق التدریس سال تحصیلی قبلش پرداخت نشده. کدوم وزارتخانه یا سازمان اضافه کارش رو رو فیش حقوق هرماه نمیگیره؟ مجلس نشینان هم دم انتخابات این حرفا رو رو کردن به امید شب انتخابات. اگه نه جناب حاج بابایی سال 95 در جریان نبودن آموزش و پرورش از کدوم منبع پاداش پایان خدمت داده؟ اگه خبر نداشتن که واویلاست چون نماینده مجلس و خودشون رو خییییلی طرفدار فرهنگیان نشون میدن. اگه خبر داشتن چرا حالا بازی رو شروع کردن؟ مگه قبلا وظیفه نظارتی نداشتن؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۹
اگر قراره دولت هر چیزی بفروشد عده ای جار و جنجال کنند پس خصوصی سازی چطور انجام شود الان عمده اموال دولتی در تهران و اصفهان است و در سایر استانها دولت اموالش را فروخته است
پاسخ ها
احمد
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۰
بعضی اموال به خصوص باغ ها ملی هستند و باید در اختیار عموم باشن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۹
انگار آموزش و پرورش دیده نمیشه با این وجود با توجه به گستردگی آموزش و پرورش اجازه ندهید بانکها و غیره اموال آموزش و پرورش را به تاراج ببرند.
ناشناس
|
Russian Federation
|
۱۶:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۹
یاد جک بچا ابودان افتادم به فرانسویه گفت این پالایشگاه میبینی پشت سرم کا؟ گفت نع چیزی نی اینجا گفت اها همین بیست میلیون دلار برا مدیرا خرج برداشته کا کاااا بوخوریدمون
مسعود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۹
یعنی در زمان اصلاحات جایی نمانده که آباد نشده باشد
هرگوشه گوشه مملکت را آباد کردند.. معنی کردن تدبیر و امید را به نحو احسنت... دمتون گرم.. مارا روسفید کردید در مقابل جناح رقیب!!!
ناشناس
|
United States
|
۱۹:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۹
به ساحتمانهای داخل اردوگاه هم اشاره بفرمایید و اینکه مناقصه تجهیزات سالن همایش و ... اردوگاه رو هم بررسی کنید ، سند دیگری از سوء مدیریت برای این مجموعه می باشد ، نوسازی مدارس می توانست این پول رو خرج تکمیل ساختمان نیمه کاره کند بجای اینکه تجهیزات رو به همراه نصب خریداری کند ( از جمله آسانسور و .... ) بعد مجبور بشن انبار‌ کنن تا ساختمان در سالهای آینده تکمیل شود و بعد بیان ببینن آیا این تجهیزات به درد اونجا میخورد یا خراب شده و ... در این اوضاع اقتصادی کشور و مخصوصا فرهنگیان واقعا این حیف و میل بیت المال نیست ؟! آقای رییسی‌لطفا ورود کنید به این موضوع در کنار ضمانت گذاشتن یا پیش فروش کردن اردوگاه . بالاخره اطمینان داریم قطعا عدالت به لطف حضور رهبری در این کشور اسلامی ، حقوق فرهنگیان از این مدیران بازخواست خواهد شد هرچند تصور کنند پشتوانه محکمی داشته باشند.
ناشناس
|
Canada
|
۲۰:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۹
حالا باید ببینیم آقای رییسی با این فساد آشکار چه می کنند مردم دقیقا نظاره گر هستند تا ببینند شعار مبارزه با فساد فقط به چند دانه میکروسکوپی محدود می شود یا به گردن کلفت های دولتی و غیر دولتی هم می رسد.
پاسخ ها
داریوش
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۹
چرا میگی مردم باید نظاره گر باشند
اتفاقا مردم باید حمایت کنند.. افشاگری و محاکمه غارت گران کار سختیه ویک نفری نمیشه
مردم باید این حرکت خوب را تشویق و حمایت کنند
ناشناس
|
Canada
|
۲۰:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۹
مجلس و قوه قضائیه ورود کنند. اندازه کافی کمبود فضای سبز برای دانش آموزان داریم. به نسل آینده خودمان رحم کنیم. من پیشنهاد می کنم یک سازمان مردم نهاد مانند دیده بان شفافیت یا دانشجویان عدالتخواه به ریاست آقای محسن رضایی تشکیل شود و جوانان عدالتخواه در آن عضو شوند و این مسائل را افشا کنند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۹
با تشکر از مدیریت تابناک به جهت درج این خبر
از نماینگان محترم مجلس وکمسیون امور آموزش استدعا داریم که قویا به موضوع ورود نمایند تا اینکه اموال آموزش وپرورش که اموال معلمان ودانش آموزان ودر نهایت اموال عمومی است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۹
انتظار می رود وزیر جدید با جدیت و بدون اغماض با این موارد برخورد کند و سامانه ای راه اندازی کند که اینگونه مشکلات و تخلفات در آن اطلاع داده شود و واقعا رسیدگی کنند ، مدیرانی که واقعا دارای تجمل و برخلاف عنوان فرهنگی هستند را عزل و مدیران انقلابی جایگزین کنند .به امید حل شدن مشکل معیشت و مسکن فرهنگیان ، که در صورت صرفه جویی و جلوگیری از ریخت و پاش و حیف و میل این مهم انجام میگردد .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۰
دولت بی کفایت....
نا شناس
|
China
|
۰۷:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۰
ترا به خدا 150 میلیون متر مربع برای قبر 75 میلیون نفر بگذارید و بقیه هم برای 5 میلیون نفر انسانهای پاک دست
ناشناس
|
United States
|
۰۸:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۰
من داخل این اردوگاه رفتم در یکی از بهترین مناطق تهران و خوش آب و هوا با فضای سبزی دلنشین است که محلی برای اردوگاههای دانش آموزی از سراسر کشور بود و البته جون می ده برای ویلاسازی و کاخ سازی های خصوصی!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۰
فروش و واگذاری مفت دارایی و انلاک یک سازمان هیچ ارتباطی با خصوصی سازی نداره .خیلی از سازمان های حیاتی کشور با این واگذاری های بی معنی نابود شدن . از جمله مخابرات
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۰
فروش و واگذاری مفت دارایی و انلاک یک سازمان هیچ ارتباطی با خصوصی سازی نداره .خیلی از سازمان های حیاتی کشور با این واگذاری های بی معنی نابود شدن . از جمله مخابرات
ناشناس
|
Germany
|
۲۲:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۱
متاسفم برای خودم ، و متعجبم از این که نمایندگان مجلس کشورم تا این حد بی سواد هستند ،حتی بی اطلاع از قوانینی که خودشان یا همکاران سابقشان تصویب کردند.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
انتخابات مجلس یازدهم قطعنامه 2231 گاز مرکاپتان روز دانشجو افسریه تهران فسخ قرارداد مارک ویلموتس حادثه تالار عروسی سقز سقز