بازدید ۹۸۹۰
رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو به خبرنگار تابناک اقتصادی گفت: هنگامی که ایران خودرو بر روی چهار محصول خود افزایش قیمت را اعمال کرد، در حقیقت باعث شد تا آرامش بازار خودرو بهم بخورد. قیمت پژو ۲۰۶ تیپ ۵ که به ۸۸ میلیون تومان کاهش یافته بود با موجی که ایران خودرو ایجاد کرد با ۷ میلیون تومان افزایش قیمت به ۹۵ میلیون تومان رسید یا پژو ۲۰۶ تیپ ۲، حدود ۶ میلیون تومان افزایش یافت.
کد خبر: ۹۲۰۰۴۸
تاریخ انتشار: ۰۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۸ 25 August 2019
تابناک اقتصادیرئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو با بیان اینکه روند بازداشت‌های اخیر تاثیر مثبتی را بر بازار گذاشته است گفت: هر کجا که جلوی فساد گرفته شود یک گام مثبت رو به جلو محسوب می‌شود که نهاد‌های نظارتی هم اکنون این کار را انجام داده اند. باید این موضوع را در نظر بگیریم که خودرو هم اکنون در زندگی شهری یک کالای اساسی محسوب می‌شود و هر کسی که با کالای اساسی مردم بازی کرد باید با او برخورد شود.

به گزارش تابناک اقتصادی، ورود قوه قضائیه به ماجرای اخلال در بازار خودرو، با تشکیل پرونده برای ۲۵ نفر از مدیران خودرویی آغاز شد و ۶ نفر از این ۲۵ نفر بازداشت شدند. غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه در مورخه ۸ مرداد ماه سال جاری به رسانه‌های اعلام کرد که برخی از بازداشت شدگان از مدیران شرکت سایپا و برخی نیز از نمایندگی‌ها و شرکت‌های مرتبط با این خودروساز بوده اند.
 
برخورد‌ها با مدیران ارشد خودروسازان ادامه داشت و در ۱۹ مرداد ماه سال جاری بود که اعلام شد تمام حساب‌های بانکی هاشم یکه زارع مدیرعامل وقت ایران خودرو مسدود شده است و بانک مرکزی طی نامه‌ای به کلیه بانک‌ها از آن‌ها خواسته بود تا هیچگونه خدمات بانکی به وی ارائه ندهند.
 
درست یک روز بعد از این ماجرا خبر ممنوع الخروجی سیدجواد سلیمانی مدیرعامل فعلی سایپا رسانه‌ای شد. در ۲۸ مرداد ماه سال جاری علی ربیعی سخنگوی دولت اعلام کرد که هاشم یکه زارع به دلیل "افزایش قیمت غیرقانونی خودرو توسط ایران خودرو" در مورخه ۸ مرداد ماه از سمت خود برکنار و عباس علی آبادی جایگزین وی خواهد شد. همچنین در همان روز ربیعی از برکناری و بازداشت دو تن از مدیران ایران خودرو در روز‌های گذشته خبر داد. هنوز ساعاتی از خبر برکناری یکه زارع نگذشته بود که خبر بازداشت وی در دفتر کارش رسانه‌ای شد.
 

بیشتر بخوانید

 
موج بازداشت‌ها در پرونده "اخلال در بازار خودرو"، اما به مدیران خودرویی ختم نشد و اواخر هفته گذشته خبر رسید دو نماینده مجلس نیز در همین رابطه راهی زندان شده‌اند. فریدون احمدی نماینده مردم زنجان و محمد عزیزی نماینده مردم ابهر در مجلس دو نماینده‌ای بودند که بازداشت آن‌ها در رابطه با پرونده اخلال در بازار خودرو رسما توسط مقامات قضایی تایید شد.
 

بیشتر بخوانید


اینکه تصمیم غیرقانونی ایران خودرو در رابطه با افزایش قیمت، چه تاثیری بر بازار خودرو داشت و یا بازداشت‌های اخیر چه تاثیری بر قیمت‌ها در بازار خودرو داشته اند سئوالاتی است که این روز‌ها مطرح می‌شود.

تصمیم به افزایش غیرقانونی قیمت توسط ایران خودرو، پژو ۲۰۶ را گران کرد

سعید موتمنی رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو به خبرنگار تابناک اقتصادی گفت: هنگامی که ایران خودرو بر روی چهار محصول خود افزایش قیمت را اعمال کرد، در حقیقت باعث شد تا آرامش بازار خودرو بهم بخورد. حتی هنگامی که ایران خودرو چند روز بعد اعلام کرد که این افزایش قیمت غیرعمدی و یک اشتباه نرم افزاری بوده است و به نوعی از موضع قبلی خود عقب نشینی کرد، باز هم این عقب نشینی نتوانست قیمت‌ها را به سطح قبلی خود بازگرداند و قیمت‌ها در همان سطحی که افزایش یافته بود باقی ماند. یعنی قیمت پژو ۲۰۶ تیپ ۵ که به ۸۸ میلیون تومان کاهش یافته بود با این موجی که ایران خودرو ایجاد کرد با ۷ میلیون تومان افزایش قیمت به ۹۵ میلیون تومان رسید و هم اکنون نیز در همین قیمت‌ها در بازار مورد معامله قرار می‌گیرد.
 
یا پژو ۲۰۶ تیپ ۲ که به حدود ۷۵ میلیون تومان رسیده بود با این موج، قیمت آن حدود ۶ میلیون تومان افزایش یافت و هم اکنون در همان قیمت ۸۱ میلیون تومان در بازار معامله می‌شود. یا قیمت پژو ۲۰۶ وی ۸ که به ۸۷ میلیون تومان کاهش یافته بود به ۹۴  میلیون تومان افزایش یافت و در همین قیمت باقی ماند.
 
وی افزود: وقتی موجی در بازار خودرو ایجاد می‌کنیم این موج به این زودی‌ها فروکش نخواهد کرد. حتی دو ساعت وقفه در توزیع خودرو‌ها یا یک خبر منفی، بار روانی بر بازار خواهد داشت و یک موج ایجاد می‌کند که به آسانی این موج فروکش نخواهد کرد.

بازداشت‌ها تاثیر مثبت بر بازار خودرو داشت

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو با بیان اینکه روند بازداشت‌های اخیر تاثیر مثبتی را بر بازار گذاشته است گفت: هر کجا که جلوی فساد گرفته شود یک گام مثبت رو به جلو محسوب می‌شود که نهاد‌های نظارتی هم اکنون این کار را انجام داده اند. باید این موضوع را در نظر بگیریم که خودرو هم اکنون در زندگی شهری یک کالای اساسی محسوب می‌شود و هر کسی که با کالای اساسی مردم بازی کرد باید با او برخورد شود.

تامین نیاز بازار توسط گروه خودروسازی سایپا به صورت مدیریت شده

موتمنی در مورد محصولات گروه خودروسازی سایپا نیز گفت: در محصولات این خودروساز ما شاهد تقریبا ثبات قیمت در بازار هستیم. اگر قیمت محصولات این خودروساز را از اول تیرماه به بعد مورد بررسی قرار دهیم به آن صورت دارای نوسان نبوده اند و شاید در حد ۵۰۰ هزار تومان کاهش یا افزایش قیمت داشته اند. البته اشاره به این نکته نیز مهم است که سایپا در حال حاضر نیاز بازار را تامین می‌کند، اما این تامین به صورت مدیریت شده است و نمی‌گذارد قیمت فعلی محصولاتش در بازار اُفت کند. به عنوان نمونه می‌خواهد قیمت پراید ۱۱۱ همین ۴۸ میلیون تومان باقی بماند یا قیمت پراید ۱۳۱ با همان قیمت ۴۴ میلیون تومان معامله شود.
 
این در حالی است که اگر سایپا مقداری عرضه را افزایش دهد قیمت‌ها خواهد شکست و با کاهش مواجه خواهند شد و حتی به قیمت‌های اواسط دی ماه سال گذشته باز خواهند گشت. یعنی به عنوان نمونه قیمت پراید ۱۱۱ به حوالی ۳۸ میلیون تومان اُفت خواهد کرد و قیمتش به همان قیمت قبل از اجرایی شدن فرمول فروش ۵ درصد زیرحاشیه بازار (اواخر دی ماه ۹۷) باز خواهد گشت.

غیرمنطقی بودن قیمت خودرو‌ها اجازه خرید به خریداران را نمی‌دهد

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو با بیان اینکه قیمت خودرو‌ها باید به قیمت‌های ابتدای بهمن ماه ۱۳۹۷ باز گردد، گفت: هم اکنون خریداران به دلیل بالا بودن و غیرمنطقی بودن قیمت خودروها، خریدی را در بازار به آن صورت انجام نمی‌دهند چرا که اصلا قدرت خریدی ندارند که بخواهند خریدی را انجام دهند.

انحصار در فروش عامل جلوگیری از کاهش قیمت خودرو‌ها بود

موتمنی افزود: با تغییراتی که در سطوح بالای مدیریتی خودروسازان انجام شده است به نظرم باید شاهد تحولاتی مثبتی باشیم و قیمت‌ها در بازار روند کاهشی را در پیش بگیرند. در این مدت، مدیران خودروسازان انحصار فروشی ایجاد کرده بودند که همین موضوع اجازه کاهش قیمت خودرو‌ها را نمی‌داد. عده‌ای به صورت عمده خودرو‌ها را خریداری می‌کردند و از طریق کانال‌های خاصی این خودرو‌ها را به فروش می‌رساندند و از این طریق با قیمت‌ها بازی می‌کردند که با ورود نهاد‌های نظارتی جلوی این موضوعات گرفته شد و انحصار فروش شکسته شده است.
 
همچنین باید این موضوع را نیز در نظر بگیریم که عده‌ای که برای سودجویی به بازار خودرو وارد شده بودند هم اکنون آرام آرام از این بازار خارج می‌شوند و این می‌تواند به روند کاهش قیمت خودرو کمک کند. کسانی که در سه ماه اول سال جاری خودرو را جهت کسب سود خریداری کرده بودند هم اکنون متحمل ۳۵ تا ۴۰ درصد ضرر و زیان شده اند. از سوی دیگر در این چند روزه نیز خودروسازان اعلام کردند که حدود ۲۰ هزار خودرو را تکمیل و آماده تحویل به بازار دارند و، چون سمت عرضه فعال شد، اما سمت تقاضا به دلیل نبود قدرت خرید فعال نیست، باعث خواهد شد که قیمت‌ها کاهشی شود.

ثبات دو ماهه در قیمت خودرو‌های وارداتی

وی در مورد قیمت در بازار خودرو‌های وارداتی نیز گفت: حدود دو ماهی است که بازار این نوع خودرو‌ها با ثبات همراه شده است و ما نوسان قیمتی را در این بازار شاهد نیستیم و کاهش قیمت در بازار خودرو‌های خارجی به کندی صورت می‌گیرد. حدود دو ماهی است که قیمت سانتافه در بازار ۸۱۰ میلیون تومان، النترا و سراتو بین ۴۷۵ تا ۴۸۰ میلیون تومان، توسان ۷۰۰ میلیون تومان و تالیسما ۶۸۰ میلیون تومان می‌باشد. این گونه باید بگویم که مصرف کنندگان تمایلی به خرید‌های بالای ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان ندارند. پیش بینی این است که اگر قیمت خودرو‌های داخلی کاهش یابد آن گاه قیمت این خودرو‌ها نیز کاهش خواهد یافت.

بازار خودرو تابناک قیمت

برخی خودرو‌های مونتاژی بین ۲۰ تا ۶۰ میلیون تومان زیر قیمت بازار به فروش می‌رسند

موتمنی ادامه داد: از ابتدای امسال ما در بازار ارز شاهد یک روند کاهش قیمت بودیم و الان مدتی است که شاهد ثبات در بازار ارز هستیم. با این وضعیت و با توجه به اینکه هر خودرو دارای یک قیمت تمام شده مشخص است پس باید قیمت آن با این وضعیت بازار ارز به یک قیمت منطقی برسد. هم اکنون برخی خودرو‌های مونتاژی بین ۲۰ تا ۶۰ میلیون تومان زیر قیمت بازار به فروش می‌رسند. به عنوان نمونه ایکس ۲۲ مدیران خودرو ۲۰ میلیون تومان و یا جک حدود ۲۵ میلیون تومان زیر قیمت شرکت در بازار به فروش می‌رسد.    

عرضه خودروسازان در شرایط خوب

وی گفت: خواسته من از تیم‌های جدید مدیریتی خودروسازان این است که این حاشیه بازار را که اختلاف قیمت کارخانه‌ای و بازاری خودرو می‌باشد را به کمترین حد ممکن خود برسانند. همان گونه که مستحضر هستید هنگامی که فرمول فروش خودرو با ۵ درصد زیر حاشیه بازار اجرایی شد قرار بود که قیمت خودرو‌ها با این فرمول کاهشی شود، اما روز به روز شاهد رشد قیمت خودرو بودیم. موتمنی افزود: عرضه هم اکنون از سوی خودروسازان شرایط خوبی را دارد. پیش بینی من این است که در آینده با همین وضعیت کنونی، قیمت خودرو‌ها کاهشی باشد.
اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۴
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲۲
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
با دقت نگاه کنیم میبینیم که در خصوص صنعت خودروسازی خانه از پای بست ویران است...اگر از فضا هم مدیر بیارن وضعیت صنعت خودرو درست نخواهد شد مگر اینکه صنایع ایران خصوص شود و اصل 44 اجرا گردد...
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۲۰:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
تکلیف مردم رو با این انحصار و رانت خودرو روشن کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
خودروهاي چيني كه عنوان شده زير قيمت كارخانه بفروش ميرسند آيا در 1 سال گذشته قيمتشان اين بوده است؟ يا حداقل 100 ميليون بهشون اضافه شده بعد ميان 20 ميليون كم ميكنند ميگن زير قيمت كارخانه فروش ميره .. اين صحيح نيست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
اشتباه نرم افزاری چرا به نفع خودرو ساز عمل کرده؟ اگر اشتباه نرم افزاری به این بارزی رخ داده کلا بایست به کل سیستم موجود شک کرد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۶:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
تو قسمت نرم افزاری یکی شب خواب بوده دستش رفته روی دکمه افزایش قیمت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
آقای موتمنی تا حالا کجا تشریف داشتید .
راه ارامش بازار خودور تنها کاهش تعرفه های واردات و ایجاد فضای رقابت تولیدات داخل با خودروهای خارجی است تا مشخص شود آیا مردم ما حاضر به خرید خودرو داخلی و چینی هستند یا نه . یک تولید مانند خودرو بیش از 50 سال نباید صنعت نوزاد محسوب شود مگر اینکه برای عده ای خاص نان اور باشد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
چیزخوبی برای فرارازپاسخگویی پیدا کردین!!!! اشتباه نرم افزاری !!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
خواسید گرون کنید که کردید. چرا صغری کبری میچینید؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
سلام از ما سه ماه پیش خواستند پول 206 تیپ دو رو کمال تمام بپردازیم و الان با گذشت سه ماه هنوز خودروی مارو تحویل ندادن لطفا در مورد این مسئله هم پیگیری کنید، بالاخره ما خودرومونو می گیریم یا خیر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
بگیر و ببند تاثیر موقت دارد
اما مشکل همچنان باقی است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
من نبودم دستم بود
تقصیر آستینم بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
من نبودم دستم بود
تقصیر آستینم بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
اگه این اشتباه نرم افزاریه، پس اشتباه سخت افزاری چی میشه؟
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
چنانچه پول خریداران اصلی برگردانده نشود عملا عدالت اجرا نشده است
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
کدام اشتباه نرم افزاری؟ خودروسازان را اگر رها کنید قیمت پراید را با بوگاتی یکسان میکنند. اگر دستگیری این مدیر عامل نبود و کسی چیزی نمیگفت مطمئن باشید در دومین اشتباه نرم افزاری الان 106 100 میلیون شده بود از بهمن تا الان هم این افزایش قیمتهای بدون دلیل اشتباه نرم افزاری بود
علی فشگی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
واقعا اگه مردم یک دست بشن یه مدت ماشین نخرن قیمت ها خیلی میاد پایین ولی خوب مردم بر عکس عمل میکنند وقتی که قیمت ها میرن بالا خوب میخرند
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
سوال اصلی اینه که چرا اشتباه نرم افزاری هیچ وقت باعث پایین نشون دادن قیمت نمیشه فقط زیاد میکنه!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
اشتباه نرم افزاری یا سودجویی؟!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
بهانه های الکی. مگه سیستم نرم افزاری خودش می تونه تشخیص بده که قیمت رو بالاتر بزنه؟
چزا اشتباهی قیمت رو پایین تر نزد؟
چر این دو تا کارخونه رو جمع نمی کنید؟ بسه دیگه!
آریایی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
یه مادری با بچه اش میره میوه فروشی میوه بخره ؛ بچه هی موز پوست میکنه و میخوره ؛ میوه فروش میگه خانم جلوی بچه ات را بگیر ؛ مادره میگه ولش کن دیوانه اس ؛ میوه فروش میگه اگه دیوانه اس چرا پیاز پوست نمیکنه بخوره ؟؟؟؟!! این حکایت نرم افزار قیمت خودرو هستش ؛ چرا به طرف قیمت پایین اشتباه نکرده ؟؟؟؟!!!!
امیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
چه آشی چه کشکی؟ کدوم نرم افزار برادر من؟ قیمت ها همه دستی وارد میشه. نرم افزار چی؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
می شود بفرمایید شرکتهای خودرو ساز ایرانی چرا اشتباهی نمی کنند که منجر به کاهش قیمت سود یا ایا در این چهل سال شرکتهای خودرو ساز کاری ک ده اند که قیمت کاهش یابد
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
قیام مردم تبریز دادگاه روح الله زم انتخابات افغانستان سپندارمذگان آزادراه تهران شمال رامین پرچمی انتخابات مجلس یازدهم شورای ائتلاف نیروهای انقلاب