بازدید 4997

کاخ سفید: از رقابت تسلیحاتی با روسیه هراس نداریم

کد خبر: ۹۱۵۵۶۵
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۶ 02 August 2019
«هوگان جیدلی» سخنگوی کاخ سفید روز جمعه ادعا کرد که واشنگتن هیچ هراسی از آغاز مسابقه تسلیحاتی با روسیه ندارد.

وی که با شبکه خبری فاکس نیوز مصاحبه می‌کرد با اشاره به خروج آمریکا از پیمان منع موشک‌های میان‌برد هسته‌ای گفت: «این توافق مربوط به دوران جنگ سرد بود و "مایک پامپئو" وزیر امور خارجه به این حقیقت اشاره کرد که روسیه نیز در این توافق مسئولیت دارد.»

جیدلی اضافه کرد: «به آن‌ها (روسیه) فرصت حضور و عمل کردن به این توافق و اجازه بازرسی داده شد، اما آن‌ها هیچ کاری انجام ندادند. پیمان آتلانتیک شمالی از ما حمایت می‌کند و شریکان و همپیمانان ما معتقدند که خروج آمریکا از این پیمان درست بوده است.»

سخنگوی کاخ سفید با اشاره به این موضوع که آمریکا از احتمال آغاز جنگ تسلیحاتی نگران نیست، گفت: «"دونالد ترامپ" رئیس جمهور آمریکا از روابط بسیار خوبی با "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهور روسیه بهره می‌برد.»

وزیر امور خارجه آمریکا امروز (جمعه) از خروج رسمی این کشور از معاهده «منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد» موسوم به INF خبر داد.

پامپئو در صفحه شخصی توئیتر خود با تکرار ادعای عدم پایبندی روسیه به این معاهده، نوشت: «در تاریخ دوم فوریه ۲۰۱۹، ایالات متحده به روسیه شش ماه فرصت داد تا به پایبندی به معاهده من موشک‌های هسته‌ای میان‌برد بازگردد. روسیه مخالفت کرد، پس این توافق امروز پایان می‌یابد».

پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد، آمریکا و روسیه را از تملک، تولید یا پرتاب آزمایشی موشک‌های زمین‌پایه میان‌برد (۱۰۰۰ - ۵۰۰۰ کیلومتر) و کوتاه‌بردتر (۱۰۰-۵۰۰ کیلومتر) منع می‌کند. این پیمان در دهه هشتاد میلادی و در دوران ریاست‌جمهوری «رونالد ریگان» و «میخائیل گورباچف» روسای جمهوری وقت آمریکا و شوروی سابق منعقد شد. واشنگتن، اما بار‌ها روسیه را به نقض این معاهده متهم کرده است، اما روسیه تمامی اتهامات را رد می‌کند.
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # بیتا فرهی # پروانه معصومی # ایام فاطمیه