بازدید ۱۱۷۱۱
نقدی بر سخنان امروز رئیس سازمان برنامه و بودجه؛
امروز محمدباقر نوبخت، معاون رئیس جمهور در ستاد فرماندهی نیروی انتظامی، با این پرسش که آیا قصور از دولت بود که مجددا دچار فشار اقتصادی شدیم، گفت: باید بگوییم دولت در این خصوص قصوری نداشته و جهان با یک پدیده نادر و انسانی خشن به نام ترامپ مواجه شد؛ هرچند جهان از ترس ترامپ قدرت نداشت که جلو آمده و به کمک ایران بیاید، پشت ترامپ هم قرار نگرفته است.
کد خبر: ۸۸۲۳۶۷
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۷ 02 March 2019

تابناک اقتصادیامروز محمدباقر نوبخت، معاون رئیس جمهور در ستاد فرماندهی نیروی انتظامی، با این پرسش که آیا قصور از دولت بود که مجددا دچار فشار اقتصادی شدیم، گفت: باید بگوییم دولت در این خصوص قصوری نداشته و جهان با یک پدیده نادر و انسانی خشن به نام ترامپ مواجه شد؛ هرچند جهان از ترس ترامپ قدرت نداشت که جلو آمده و به کمک ایران بیاید، پشت ترامپ هم قرار نگرفته است.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ در حالی که محمدباقر نوبخت، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه صبح امروز یازدهم اسفند 1397 در چهاردهمین همایش سراسری رؤسا و مدیران پلیس راهنمایی و رانندگی سراسر کشور در ستاد فرماندهی نیروی انتظامی حضور یافته بود، سخنان قابل تأملی را بیان نمود که نقدهای جدی به آن ها وارد است. وی در بخشی از سخنان خود با عنوان این پرسش که آیا قصور از دولت بود که مجددا دچار فشار اقتصادی شدیم، گفت: باید بگوییم دولت در این خصوص قصوری نداشته و جهان با یک پدیده نادر و انسانی خشن به نام ترامپ مواجه شد؛ هرچند جهان از ترس ترامپ قدرت نداشت که جلو آمده و به کمک ایران بیاید اما پشت ترامپ هم قرار نگرفته است.

آیا می‌توان باور داشت که دولت در فشار‌های اقتصادی اخیر قصوری نداشته است؟

بیشتر بخوانید 

نوبخت در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص منابع ارزی گفت: با همه محدودیت ‌ها در منابع ارزی امسال  ۱۳ و نیم میلیارد دلار و برای سال آینده ۱۴ میلیارد دلار در خصوص تأمین کالاهای اساسی کنار گذاشته‌ ایم؛ امسال ۲۷ میلیارد دلار درآمد ارزی داشتیم و پیش ‌بینی ما این است که سال آینده درآمد ارزی ما به ۲۱ میلیارد دلار برسد.

حالا پرسش اول این که آیا دولت در فشار اقتصادی اخیر مقصر بوده است یا خیر و دومین پرسش این که دولت در سال جاری با تخصیص ارز دولتی برای واردات کالاهای اساسی به منظور تثیبت قیمت این کالاها، چقدر موفق بوده که حالا دوباره به دنبال اجرای آن در سال آینده است؟

برای پاسخ به پرسش اول باید گفت، درست است که ردپای تحریم های خارجی در رشد نرخ تورم و فشارهای اقتصادی اخیر به خوبی دیده می شود، عملکرد دولت نیز در این فشارها بی تاثیر نبوده است. یکی از عواملی که باعث رشد نرخ تورم و فشارهای اقتصادی شده، رشد نقدینگی در سال های اخیر است که ربطی به تحریم های خارجی نداشته و ندارد و مقصر اصلی آن دولت است.

هنگامی که حسن روحانی در سه ‌شنبه پنجم آذر ماه سال ۱۳۹۲ برای ارائه گزارش عملکرد ۱۰۰ روزه دولت یازدهم در یک برنامه تلویزیونی شرکت کرده بود، در لابلای سخنان خود اشاره ‌ای به تورم کرد و گفت: اولین عامل بزرگ تورم رشد بی ‌حساب نقدینگی بود. ما در سال ۸۴ حدود ۶۸ هزار میلیارد تومان نقدینگی داشتیم و در پایان دولت دهم ۴۷۰ هزار میلیارد نقدینگی در کشور وجود داشت یعنی در هشت سال نقدینگی هفت برابر شده است.

پس رئیس جمهور روحانی اولین عامل افزایش نرخ تورم را نقدینگی اعلام کرد. حالا پرسش این است که در دولت یازدهم و دوازدهم نقدینگی چقدر رشد کرده است؟

بنا بر آخرین آمار منتشره از سوی بانک مرکزی تا پایان آذر ماه سال جاری، حجم نقدینگی به 1764 هزار میلیارد تومان رسیده است. این نشان می دهد، در دوره دولت تدبیر و امید حجم نقدینگی تقریباً چهار برابر شده است، حال آنکه هنوز تقریباً دو سال تا پایان دوره دولت تدبیر و امید باقی مانده و به نظر می رسد با ادامه روند رو به رشد نقدینگی، رکورد دوره دولت احمدی نژاد در زمینه رشد نقدینگی شکسته شود.

همچنین طهماسب مظاهری وزیر سابق اقتصاد و دارایی و رئیس کل پیشین بانک مرکزی طی مصاحبه ای در 12 تیرماه 1397 دلیل گرانی های اخیر ارز را رشد نقدینگی دانسته و گفت: این اتفاق باعث شد که ارزش ریال کم شود، اصلا این طور نیست که دلار گران شده است بلکه ریال به دلیل چاپ پول و افزایش نقدینگی کم ارزش شده است.

در پاسخ به پرسش دوم باید گفت که طبق گفته محمدباقر نوبخت در سال جاری با توجه به محدودیت های ارزی دولت، ۱۳ و نیم میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی اختصاص داده شد تا قیمت این کالاها افزایش نیابد، اما طبق گزارش مرکز پژوهش های مجلس عملاً این سیاست به هدف خود نرسید و شکست خورد.

بررسی کارشناسان بازوی پژوهشی مجلس نشان می‌ داد که قیمت کالاهای اساسی در ۹ ماهه ابتدایی سال جاری، نه تنها ثابت نبوده، بلکه افزایش شدیدی نیز داشته است. برای مثال برخی کالاها مانند گوشت دام و گوشت مرغ حدود ۵۰ درصد یا بیشتر رشد قیمت داشته ‌اند. در مجموع مرکز پژوهش ‌ها معتقد است که هدفِ ثباتِ قیمت کالاهای اساسی محقق نشده و کالاهای اساسی (در نگاه کلی) در ده ماهه اسفند ۹۶ تا آذر ۹۷ در حدود ۴۰ درصد افزایش قیمت داشته ‌اند. بانک مرکزی نیز در گزارشی که در زمینه افزایش قیمت کالاهای اساسی در هشتم بهمن 1397 منتشر نمود ضمن تأیید این افزایش قیمت اذعان داشت، اگر این تخصیص ارز دولتی برای واردات کالاهای اساسی نبود، قیمت کالاهای اساسی بسیار بیشتر از میزان کنونی افزایش می یافت.

طبق گزارش مرکز پژوهش های مجلس داستان اعطای دلار 4200 تومانی برای واردات کالاهای اساسی علاوه بر عدم موفقیت در تثبیت قیمت کالاهای اساسی، پیامدهای منفی دیگری را نیز به همراه خواهد داشت.

در ادامه این گزارش آمده بود: وجود قیمت های دو یا چندگانه در بازار ارز، زمینه رانت جویی و فساد را فراهم می کند و به دلیل انحراف منابع تخصیص یافته سود سرشاری را نصیب افرادی می کند که به ارز با قیمت ترجیحی دسترسی دارند. همچنین اختصاص حجم بالایی از درآمد ارزی کشور به واردات کالاهای اساسی در شرایط تحریم که درآمدهای ارزی کشور نیز محدود است، موجب افزایش شدید تقاضا برای ورود کالاهای اساسی شده و در نهایت می تواند به محدودیت شدید منابع ارزی و جهش مجدد نرخ ارز منجر شود. از دیگر پیامدهای منفی اختصاص ارز با نرخ ترجیحی، می توان به تضعیف تولید داخلی خصوصاً در کالاهای اساسی مشمول قیمت گذاری اشاره نمود.

با استناد به این گزارش و عملکرد ضعیف دولت در زمینه کنترل قیمت کالاهای اساسی از طریق اجرای تخصیص ارز دولتی جهت واردات این نوع کالاها، حالا این پرسش مطرح است که چرا دولت در حالی که با محدودیت های ارزی مواجه است دوباره در لایحه بودجه سال 98 حدود 14 میلیارد دلار برای واردات این کالاها در نظر گرفته است؟

البته باید گفت، هم اکنون نمایندگان به حذف تبصره مربوط به تخصیص ۱۴ میلیارد دلار با قیمت ۴۲۰۰ در سال آینده، رأی نداده اند، ولی در عین حال با اصل این تبصره نیز مخالفت کرده اند. از این روی، تبصره مورد اشاره به کمیسیون تلفیق برگشت داده شد تا درخصوص سرنوشت آن چاره‌ اندیشی شود. این بدان معناست که نمایندگان هم با عدم حذف ارز دولتی برای واردات کالاهای اساسی موافقند و به دنبال راه دیگری می گردند.

پاسخ این پرسش بسیار ساده است. دولت و کمیسیون تلفیق مجلس نیز هم نظر با بانک مرکزی هستند. آن ها اعتقاد دارند، هرچند اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به کالاهای اساسی نتوانسته موجب جلوگیری از افزایش قیمت این کالاها در بازار شود، اجرای این سیاست، موجب شده تا حدودی افزایش قیمت این کالاها کنترل شود.

اما راهکار حفظ ارز دولتی برای واردات کالاهای اساسی بدون داشتن آثار مخرب چیست؟
سه پیشنهاد برای این منظور ارائه شده است. مرکز پژوهش ها در انتهای گزارش خود پیشنهاد کرد با توجه به اینکه ممکن است حذف کامل ارز 4200 تومانی پیامدهای تورمی شدیدی روی برخی کالاها داشته باشد، ارز ترجیحی برخی کالاها که بر روی تورم اثرگذار است، بماند و باقی کالاها حذف شوند. در این روش کالاها باید از منظر آثار تورمی، ميزان ارز بری، قاچاق پذیری و ... انتخاب شوند.

در جدول زیر برآورد ميزان اثرگذاری حذف ارز ترجيحی هر کالا بر تورم، به همراه درآمد از دست رفته دولت بابت تخصيص ارز 4200 تومانی به مهمترین این کالاها، آورده شده است؛ برای مثال در سال 1398 هزینه اختصاص ارز ترجيحی به واردات قند و شکر، حدود 650 ميليارد تومان است، در حالی که این ميزان هزینه، حداکثر 0.1 درصد بر نرخ تورم اثرگذار خواهد بود؛ یعنی دولت 650 میلیارد تومان برای واردات قند و شکر هزینه می کند که تنها نگذارد نرخ تورم 0.1 درصد افزایش یابد؛ بنابراین، مثلاً قند و شکر یکی از کالاهای اساسی است که دولت می تواند از واردات آن با نرخ ارز 4200 تومانی چشم پوشی کند.

کالاهای اساسی و ارز 4200

اما پیشنهاد شورای پول و اعتبار این است که در کوتاه مدت سیاست تخصیص ارز حمایتی ادامه یابد و اقدامات نظارتی در سه حوزه قيمت گذاري، تامين تا توزيع و مقابله با صادرات قاچاق جهت بهره مندی حداکثری قشرهای آسیب ‌پذیر از این سیاست، تقویت شود.

همچنین شورای پول و اعتبار پیشنهاد نموده است که در ميان‌ مدت و به منظور جلوگيری از ايجاد رانت و اختلال در مکانیزم قیمت ‌ها و همچنين جلوگيري از آسيب به ساختارهای تجاری توليدی کشور، علاوه بر تقویت اثربخش ‌تر کردن سياست های نظارتی، به تدريج ساير سياست ‌های حمايتی، جايگزين سياست تبعيض قيمتی در عرضه کالاها شود.

پیشنهاد سوم توسط محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس رونمایی شد. پیشنهاد حذف ارز ترجیحی و اعطای کارت اعتباری است. وی در این باره گفت: پیشنهاد شده سرانه مابه ‌التفاوت نرخ ارز ترجیحی تا نرخ بازار آزاد یا نرخ نیمایی، در قالب اعتبار به مردم پرداخت شود؛ بنابراین، مردم کالای مورد نیاز خود را خریداری کرده و ما به ‌التفاوت قیمت را از محل خط اعتباری که برای هر فرد به صورت جداگانه در نظر گرفته شده، پرداخت می‌ کنند.

به گفته پورابراهیمی، اگر مابه ‌التفاوت نرخ ارز ترجیحی با نرخ ارز نیما محاسبه شود، حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان و با نرخ ارز سامانه سنا، حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان صرفه‌ جویی خواهد شد که در سناریوی نخست سالانه ۶ میلیون تومان (ماهانه ۵۰۰ هزار تومان) و در سناریوی دوم ۱۲ میلیون تومان (ماهانه یک میلیون تومان) می‌توان پرداخت اعتباری داشت. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه این وجه اعتباری، باید به تمام مردم ایران پرداخت شود، به این موضوع اشاره کرد که این رقمِ ۵۰۰ هزار و یا یک میلیون تومان، اعتباری بوده که به هر فرد داده می‌ شود تا کالاها را خریداری کنند و به آنها وجه نقد پرداخت نمی ‌شود؛ بنابراین، قیمت‌ ها نیز براساس مکانیزم عرضه و تقاضا محاسبه می‌ شود.

 

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۵
در انتظار بررسی: ۲
انتشار یافته: ۸۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
جا داره یه خسته نباشید به جناب نوبخت عرض کنیم و از ایشان سپاسگزارم باشیم که همه چیز هست. اگر هم گران هست این دیگه مشکل ما مردمه و گرنه خداروشکر که هست. خیلی خیلی ممنونیم.!!!
پاسخ ها
مفسر کبیر
| Netherlands |
۱۵:۵۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
احسنت
مردم خیلی طماع هستند وگرنه مسئولین ما بسیار دانا هستند و
امریکا دنبالشان است تا فرار مغزشان دهد
فرزندانشان را انجا گروگان گرفته اند تا مسئولان ما را ناجوانمردانه بکشند آنجا
مرگ بر امریکا
مرگ بر امریکا
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۰۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
جهانگیری گفته بود بیمارستان ها و ... باید نیازهای خودشون به گوشت را از راههای دیگر چون واردات تامین کنند!!!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۰۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
اقای نوبخت چند روز پیش اعتراف کردند که دولت از افزایش قیمت ارز چند هزار میلیارد سود کرده و با آن بسته حمایتی صدقه داده است! حالا از بیخ منکر میشه
خو ش نظر
| France |
۱۷:۴۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
جناب نوبخت فقط فقط حرفی نزن
همین تا دوسالتون بگذره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
سپاس از دولت...فک کنم نوبخت به در گفته دیوار بشنوه...به ترامپ گفته ما به خودمون بیایم...ببخشید اگر قصوری هست از ما مردم ما از دولت عذرخواهی میکنیم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
افرادی که به این دولت رای دادن که اصلا قبول ندارن مگه قبول دارن شهرداری بعد قالیباف هیچ کاری نمیکنه قصد دارند مردم دوچرخه سوار کنن به جای اینکه تراموا یا همون قطار شهری یا موتور سیکلت برقی یا تاکسی هارا برقی کنن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
نوبخت جان ما را ببخش که قصور را از شما دولت مردان میدیدیم. شرمنده ایم. حلال کنید!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
بسه دیگه . چقدر میخواهید دروغ بگوئید . یکم از ملت خجالت بکشید
پاسخ ها
مسئول تلاشگر
| Netherlands |
۱۵:۵۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
بروید خدایتان را شکر کنید که همین راه هم دارید
firooz
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
اين آقاي نوبخت مثل اينكه در دنياي ديگه زندگي مي كنه .
اصلا" خيالش نيست و چنان درذهن خود اعداد و ارقام مي بافد كه دست ..... از پشت بسته .
برادرمن اين حرفها همه اش باد هواست كجاي كاري ؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
نقدینگی را کنترل کنید ، چرا آسمون ریسمون میبافید و مردم را سرکار .....
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
حتی اگر تحریم هم نبود امسال ارزش ریال سقوط آزاد می کرد تحریم فقط کمی شیب سقوط را بیش‌تر کرده همین ولی برای شما یک حسن داشته که همه کم کاری هاتون را به تحریم نسبت بدید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۳۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
احسنت
من هم دارم سعی می کنم در مخاطبان این سایت بفهمانم حداقل از اول سال تا الان
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۵:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
سلام
درست می گویید مردم مقصرند که به روحانی رای داده اند . خدا کند ملت بدهکار دولت نشود
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
پیشنهاد آقای پور ابراهیمی بهتر از بقیه هست.
به تمامی مردم اعتبار داده شود.
پاسخ ها
دیگه صرف نمیکنه
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
حتی اگه بدونی حساب کتابش غلطه و ماهی 200 هزار تومان میشه
امیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
حالا فهمیدم چی شد...ترامپ میاد ارز رو از دولت میگیره میده به افراد خاص به اسم وارد کننده بعدش هم فساد به وجود میاره...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
رشد نقدینگی در همه جا هست ولی در کشور ما می رود به سمت دلال بازی
مخاطب
|
United States
|
۱۶:۰۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
دولت قصوری نداشته ؟؟؟؟؟؟؟ ! ! ! !
چی گفتی ؟؟؟؟؟؟؟؟. . . . . . . . . . .
چی ؟؟؟؟؟؟؟ . . . . . . . . . . . . . . . .
! ! ! ! ! . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
زبونم بند اومده نمی تونم چیز دیگه ای بگم خواننده های عزیز ببخشید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
شب عیدی برای نوبخت و جهانگیری گلریزان بگذارید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
راست راست تو چشم مردم نگاه می‌کنن و دروغ میگن
حسنعلی
|
France
|
۱۶:۰۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
همه این اوضاع بحرانی زیر سر دولت تدبیر و امید است. برای کسب درآمد و حمایت از بانکهای ورشکسته علی الخصوص بانک های خصوصی، این تدبیر را بکار بسته است. نوبخت هم هر از چندگاهی نطقی می کن که اذهان را به سادگی منحرف کند! یارانه چند نفر را قطع خواهید کرد؟ ما که مشکل دارو نداریم. حامل های انرژی گران نمی شود. سیگار گران نمی شود. ولی گوشت کیلویی 180 هزار تومان، و ... احسنت به مدیریت بحران آقایان. ماشاالله.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
دولت بزرگترین کاسب افزایش نرخ ارز است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
آقای نوبخت چرا به شعور مردم بی احترامی می کنید..با مردم صادق باشید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
جهانگیری: مصرف کنندگان عمده گوشت مانند نیروهای مسلح، دانشگاه ها و بیمارستان ها باید نیازهای خود را از طریق واردات و راهکار های دیگر مرتفع کنند تا گوشت توزیع شده در مراکز فروش به آسانی در اختیار شهروندان قرار گیرد!!!
بزرگوار پس شما دقیقا چیکار میکنید؟!
دیگه صرف نمیکنه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
هرچی حساب میکنم این ماهی 500 هزار تا یک میلیون تومان ازش در نمیاد نمیدونم چطور حاب کرده حساب من که 200 هزار تومان در ماه دراومد
اسی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
از دید ایشان و جناب آقای روحانی عالم و آدم مقصر اند به جز دولت محترم.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۵۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
خیلی ها که باور می کنند این که دولت هیچ کاره است
خخخخخخه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
مسئولین خیلی خیلی بزرگواری داریم که بزرگوارانه از کنار مشکلات می‌گذرند!!!
fhfhdd
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
برون گرایی نکنید اقا از ماست که بر ماست همه بر سر امریکا فریاد بزنیم
پاسخ ها
ناشناس
| United Kingdom |
۱۶:۵۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
منظورت فرافکنی برادر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
از سر ندانم کاری و سوء مدیریت های شما، ملت طرفدار حاج محمود شده اند با آن همه مصیبت هایش
خدایا در تورم و گرانی ایمان ما را حفظ کن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
قحطی دو نوع داریم 1- ( پول نیست کالا هست) 2- (کالا هست اما پول نیست ) الان گرفتار نوع دومیم ما مردم مسلمان ایران از آقایان روحانی و نوبخت و جهانگیری بابت قصور و تقصییرهایمان حلالت می طلبیم تا دم پل صراط یقه ی ما را نگیرند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
آیا می‌توان باور داشت که دولت در فشار‌های اقتصادی اخیر قصوری نداشته است؟ خیررررررررررررررررررررررررررررررر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
خودشان به حرف های خودشان اعتقادی ندارند و منطقشان همینی که هست، است
زنجانی
|
United States
|
۱۶:۴۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
میلیاردها میلیارد دلارِ 4200 می دن به اقازاده ها ونور چشمی ها که کالا وجنس وارد کنن اجناس که وارد می کنن موقع فروش با ارز 14 هزارتومنی حساب می کنن با مردم بیچاره، تازه خیلیاشون اصلا چیزی وارد نمی کنن ارز 4200 میگیرن می برن چهارراه استامبول می فروشن به صرافی ها 14 15 هزار تومن یعنی تو بدبختی گیر افتادیم که راه فراری نداریم ما مردم عادی
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۶:۵۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
دولت قطعا نقش دارد البته به همراه بسیار نهاد های دیگر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
شما با این تحلیل خنده دار در پارگرافهای اول می گویید یکی از عوامل گرانی ها نقدینگی است بعد در پایین می گویید به هر نفر چند میلیون مابه التفاوت ارزها را پرداخت کنید !!! صدها تیتر از این سایت با یک بررسی کوچک از جاروجنجال شما برای بالا بردن دستمزد حکایت دارد بفرمایید وقتی دستمزد بالا برود نقدینگی چه می شود ؟ بالاخره باید پول داد یا نداد ؟ یکی به نعل می زنید یکی به میخ ؟ بفرمایید چرا تا قبل از سال 96 علی رغم خزانه خالی میراث دولت قبل و قبل از خروج امریکا از برجام تورم پایین و قیمتها تحت کنترل بود ؟ چرا اگر دولت بفکر خودشه درمقابل افزایش قیمت سوخت و نان اینهمه سال مقاومت می کنه ؟ چرا به کسانی که به زنگنه بخاطر فروش زیاد نفت خرده می گرفتند حمله نمی کنید ایا ان فروش نشان از هوشمندی دولت در مواجهه با مشکلات احتمالی بعدی نداشت ؟ چرا می خواهید منکر قدرت اقتصادی امریکا شوید ؟ شرکت هواپیمایی سوخو که در روسیه است به ما هواپیما نفروخت چون امریکا اجازه نداد شما اصلا درکی از این موضوع دارید ؟
سید شیرازی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
ان چه برای همه مردمی که حداقل دهه شصت را تجربه کرده اند،عجیب است ،این همه سرگردانی با توجه به تجربیات ان زمان که دنیایی با این کشور می حنگید و تورم تک رقمی بود،از برای چیست؟
مگر دادن کالا برگ به مردم چه ایرادی داشت که شما ان قدر از ان متنفر هستید؟
مگر برقراری عدالت و پایان دادن به این اشفتگی ها برای مسئولین این کشور عیب و عار است؟
این که از بدیهیات است است که علت شکست طرح ارز ترجیحی به دلیل حیف و میل عده ای از خدا بی خبر بوده و قطعا و صد در صد رانت از اساس طرح را نابود کرده و می کند.
از همه عجیب تر این است که رئیس بر نامه و بودجه کشور نه تنها از اشتباهات گذشته درس نگرفته بلکه با کمال افتخار از ان ها دفاع می کند.
تقریبا همه مردم با توزیع کالا برگ و حذف پدیده شوم رانت و دزدی موافق هستند وتنها معدودی که دستانشان تا ارنج در خمره ارز ترجیحیست ،با این طرح مخالفند که از بدیهیاتست.جالب توجه این که عده ای این گونه در اذهان القا می کنند که توزیع کالا برگ برگشت به عقب است،و کسی نیست به اینان بگوید:
ایا تا به حال اندیشیده اید ،توزیع سبد کالا چه مصائبی دارد؟ایا هزینه توزیع سبد کالا حداقل ده درصد قیمت خود کالا نیست؟و از همه بدتر ایا بسیاری که سبد کالا می گیرند حقیقتا شامل انان می شود؟با یک بررسی ساده به جواب این سوال خواهید رسید.قطعا خیر.
بنده تعداد زیادی را می شناسم که علیرغم وضعیت اقتصادی خوب که حداقل در دهک سوم قرار می گیرند ،هم یارانه می گیرند و هم از سبد کالا بسیار راحت برخوردارند.
از یکی از این دوستان که یک بار سوال کردم در جوابم گفت ،این همه می خورند ،شما فقط سبد کالای ما را دیده ای؟و ادامه داد اقا جان پول نفت همین کشور است ،مگر از جیب چه کسی برده ام؟حال تا می توانید سبد کالا توزیع کنید.
اگر توزیع کالا برگ در شرائط فعلی برگشت به عقب است!!!نعوذبالله دستورات دینی ما هم مربوط به بیش از هزار و چهارصد سال پیش است ،اقای نوبخت عزیز ،برادر گرامی شما مسئولیت بسیار بزرگی در شرائط فعلی بر عهده دارید و نکند اه مظلوم دامن گیر تان شود؟
برگشت به زمان جنگ و استفاده از ان تجربیات مفید است؟یا لرزیدن از این که عده ای بی رحم با این ارز تخصیصی چه خواهند کرد؟
جند بابک زنجانی در این کشور باید بوجود اورد؟گویند گر در خانه کس است ،یک حرف بس است،همین یک جمله مقام معظم رهبری را اگر اویزه گو شتان می کردید وضع به این جاها نمی کشید،ایشان با تمام ملاحضات و ملاطفتی که با شما مسئولین دارند چه زیبا فرمودند که :تنها کسانی که ارز گرفته اند تخلف نکرده اند ،انهائی هم که بی برنامه عمل کرده اند مقصرند.حال چگونه است که دوباره اشتباهات گذشته را تکرار می کنید؟
اگر فکر می کنید کالا برگ برگشت به عقب است ،ان را به انتخابات مردمی بسپارید.چگونه است که خمینی بزرگ انتخاب نوع حکومت را به مردم سپرد؟ایا نمی شودراه حل چنین مشکلاتی را پس از کار شناسی های دقیق به انتخاب مردم سپرد؟
خدا وکیلی از خود یک سوال بپرسید،ایا هیچ راه حلی بهتر از انتخاب مردم در حالی که مدت هاست بر سر لوایح پالرمو و فافت مد تهاست مناقشه است،وجود دارد؟این در حالیست که اکثریت اقتصاد دان های همین کشور ان را برای کشور همانند اب برای ادم تشنه می دانند؟
در خصوص صنعت خودرو نیز چه کردند با مردم،ادم هائی را می شناسم که با واسطه دلالی چند خودرو در حیاط و پارکینگ احتکار کرده اند،اما کارمندانی مانند بنده که بیش از شش ماه است فقط وعده و وعید می شنوم و همانند حقیر بسیارندو با بسیاری از ان ها در پشت درب های نماینگی ایران خودرو رفیق شده ام.البته بد هم نیست ،اسباب مضحکه همکاران شده ام.....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
نوبخت!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
آقای نوبخت شما که راست میگی
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
آقای نوبخت، دولت در لغو برجام مقصر نیست ولی تقصیر دولت چیزای دیگرست :
1- طبق روال دولت های گذشته قصد افزایش قیمت دلار را داشتید ولی باید میدانستید که این دوره نباید این کارو میکردید.
2- شما که بدعهدی آمریکا را از همان ابتدای برجام دید چرا به فکر یک انقلاب صنعتی در راه رفع نیاز کشور و آینده نگری نبودید؟گرچه انقلاب صنعتی همیشه نیاز است چه برسد به اینکه بدعهدی های آمریکا از ابتدا مشهود بود.
3-چرا در تصمیماتتون اینقدر تعلل میکنید؟ مثلا مبارزه با خروج دام و غیره از کشور ویا از اون مهمتر قانون حمایت از مستاجرین ،مستاجرینی که بیش از همه تحت فشار هستند. با تصویب سقف 10 درصدی افزایش اجاره و در صورت قبول مستاجر ،مالک حق تخلیه ندارد.چقدر مستاجر هر روز موعد تمدید قراردادشون میرسه و دچار مشکلات جدی میشن ...پس نباید حتی یک روز هم تعلل کنید.
4- وزیر صنعتتون که با قانون تعیین قیمت خودرو 5 درصد زیر قیمت بازار باعث رم نمودن اسب سرکش قیمت خودروها شد... واین خود برای تثبیت گرانی ها در سایر بخش ها بسیار موثر است.

تقصیر شما خروج آمریکا از برجام نیست بلکه سوءمدیریت هاست.
مصطفی
|
Thailand
|
۱۷:۴۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
بنظر بنده این دولت، نا کارآمد ترین دولت تاریخ جمهوری اسلامی بوده، خدا رو شکر که خودش دور دوم برنده انتخابات شد تا یه بنده خدای دیگه وارث این همه سوء مدیریت نشه و کاسه کوزه ها تو سرش بشکنه. ما داریم چوب سوء مدیریت و فساد دولتی رو می خوریم. تا یک دولت واقعا پاک دست و دلسوز سر کار نیاد و خودش تشکیل دهنده مافیاها نباشه وضع همینه. به یک دولتی واقعا (نه در شعار) انقلابی نیاز داریم و یس.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
خیلی سعی کردم مثل آقایون خودم رو به ندانستن بزنم ولی حیف که نتونستم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
همین تفکرات شماست که ما را به اینجا رسانده .تدبیروپیش بینی این اوضاع اصلا در حد حدود این دولتها نبوده وروزمره ایی برخوردن با اداره کشور مردم را دچار این چالشها می کند تقصیر شما ودولت - درست عمل نکردن در موضع واردات وصادرات وبه هدر دادن ارزها به جیب رانت خوران دزدان 2ارزیابی غلط وزیر کشاورزی در تامین موادغذایی وپشتیبانی نکرذن از تولید مرغ گوشت3اجازهدادن به صدور موادغذایی ودنتیجه افزایش قیمت انها برایر افزایش ارز
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
بی کفایت ترین دولت

دیگه روشون نشد بگن تقصر دولت قبله

دیدن ضایعست

حالا میگن تقصر ترامپه!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
با همین نوع نگاه بیخیالی و بی مسولیتی چند ساله به کشور و مردم نگاه میکنن که امروز وضع کشور اینطور شده

گوشت بالای صد هزار
آرش
|
Netherlands
|
۱۸:۱۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
مشکل اینه که در این مملکت هیچکس سرجای خودش نیست
من موندم الان که سال 2019 هستش اگه در آلمان کشیش ها کل مملکت رو اداره میکردند چه اتفاقی برای اقتصاد آلمان میفتاد
خب معلومه نابود میشدن....
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
‏نوبخت :
فشار اقتصادی تقصیر دولت نیست.
تحریم‌ها و پدیده نادری به نام ترامپ باعث فشار اقتصادی شد.

حضرتعباسی نادر تر از شما نیست اون فعلا ناصره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
یک سوال چرا وزیر صنعت قیمت خودرو را 5 درصد پاینتر از کف بازار تعیین کرد وبعد خودروسازان سه ماه خودرو وارد بازار نکردند تا دلال بازی مسولان برای این مردم بیچاره مشخص شود
ما باید به چه کسی شکایت کنیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
فکر کردم می فرمایید:
عامل اصلی تمام فشارهای اخیر دولت تدبیر و امید و کلید بود!
قصور پیش کش
وقتی جناب روحانی می فرمایند وقتی کالا ارزان است قاچاق می شود
وقتی می فرمایند ارز را گران کردیم تا کار احتیاطی انجام دهید وگرنه با یک دستور ظرف دو هفته قیمت ارز همان خواهد شد که در شهریور 96 بود
در مورد خودرو و تعیین قیمت وزارت صنعت براساس معیار دلالان و بازار که حرفی نمی توان زد
وقتی خیلی اظهار نظر های دیگر .....
پس عامل اصلی تورم و گرانی و .... خودتان نیستید جناب نوبخت؟؟؟؟!!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
هيچكدام ازنهادها در زمينه فلاكت اقتصادي مردم نقش نداشته و ندارند هرچه هست زير سر استكبار جهاني به سركردگي امريكاست ! بحمدالله نظام مديريتي و نظارتي كشور ما زبانزد خاص و عام است !؟
عبدالله
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
بیچاره کردند مردم را: از یک کارگاه کباب فروشی در یک کوچه فرعی ( در مفت آباد امام حسین ) ، یک ماه بعد از راه اندازی دکانی که 7 سال بسته بود، 5 ملیون بابت وصل آب گرفتند در حالیکه اجاره این دکان دو ملیون تومان است، یک ماه بعد برای بستن دکان آمدند و گفتند بابت تغییر کاربری دکان که قبلاً نانوایی بود) باید 27 ملیون تومان بدهید!!!! حالا فقط دوتا چشم برای گریه کردن برای صاحب کارگاه باقی مانده است. نهایتاً تصمیم به لغو اجاره و بستن کارگاه و بریده شدن نان سه خانوار گرفته شد. چی بگوئیم به این دولت و این سازمان!!!!؟؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
بابا ترامپ ول کنید حسن را بگیرید اقتصاد رو کن فیکن کرد ....
فرهاد
|
Germany
|
۲۰:۴۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
واقعیت امر در دولت روحانی این است که بدنه دولت بسیار سنگین منظور بنده شرکتهای و موسسه های با خرج بالا و بازدهی پایین بوده که خود این موضوع خرج دولت را بسیار بالا برده است . از سوی دیگر تحریم های شدید آمریکا با همکاری بانک های اروپایی وضعیت را خیلی دشوار کرده است . من خودم در آلمان زندگی میکنم نمایندگی یکی از شرکت های تولید کننده زعفران از ایران را به تازگی گرفته ام اما هیچ کدام از بانک های آلمان حاضر به افتتاح حساب نمایندگی برای بنده نیستند با این که ملیت این کشور هم دارم .
حامد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
تابناک جان ملتی که به جناب روحانی رای دادید حالا حالاها از این افضات را خواهیم داشت پس بکشید کاش کمی عاقلانه تر به مسائل فکر می کردیم و در مورد سرنوشت چهارسال دیگه بهتر فکر می کردید. بهترین گزینه اون زمان قالیباف بود که همه غفلت کردیم.
hamid
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
دولت خودش یکسر این نابسامانی ها هست.برید تحقیق اکثر خودی ها یک پای دلالها هستند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
نوبخت رییس برنامه وبودجه با پرداختیهای ناعادلانه و تبعیض بین کارمندان وبازنشستگان با مقامات نقش بزرگی در ایجاد فاصله طبقاتی بی سابقه داشته وتجربه 6سال صدارتش در برنامه وبودجه اثبات کننده دشمنی سرسخت وی با اقشارآسیب پذیر چون کارمندان وبازنشستگان بوده وتنازمانیکه وی در مصدرقدرت است امیدی به آینده وجودندارد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
آقای نوبخت طبق قانون واعترافات مکرر خودت میزان اقزایش حقوق کارمندان وبازنشستگان میبایستی براساس افزایش تورم اضافه شود در سال جاری تورم بالای 80درصد داشتیم که در بعضی مایحتاج ملت به بابالای 150درصد میرسد در حالیکه با منت زیاد بیش از10درصد به حقوق بازنشستگان اضافه نشد بازنشستگان مانند جنابعالی حقوق چندمیلیونی نمیگیرند ارمحل قرارداد کنسرت 100میلیون به حسابشان ریخته نشده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
دشمن واقعی امت انقلاب کرده ومستضعف مرفهین بی درد هستند نه آمریکا که با پرداختیهای ناعادلانه وکفاف نبودن حقوق با هزینه های سرسام آورزندگی 80درصد بازنشستگان رازیر فشاراقتصادی به ذلت وخت کشانده روحانی بداند عمل اصلی نارضایتی اکثریت 24میلیون رای دهنده وملت وجود افراد ضدمردمی ومرفهین بی درد تا دیر نشده این عنصر عمل فاصله طبقاتی بی سابقه را برکنار کن
تقی معمولی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
اقا من عذر میخوام همش مقصر منم منی که دارم ماهانه 45500تومان یارانه میگیرم وباعث ورشکستگی وسرشکستگی دولت شدم فکر کن که بااین پول چه چیزهایی که نمیدهند شماها را نمیدانم اما من با یارانه این ماهم 300گرم گوشت خریده ام تا کور شود هر آنکه نتواند دید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
فشاراصلی تحریمها و تورم بالای 80درصد به اقشارآسیب پذیر است نه مقامات حضرات بادریافتیهای کلان چون خودشان دررفاه کامل هستند تصورمیکنند ملت هم مانند خودشان دررفاه هستند درحالیکه 80درصد بازنشستگان وکارمندان در زیر فشاراقتصادی استخوانهایشان خرد شده وکاردبه استخوانشان رسیده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
ظلم وجفایی که نوبخت در طول 6سال دولت روحانی به کارمندان وبازنشستگان ازطریق پرداختیهای ناعادلانه نموده درطول تاریخ سابقه نداشته وملت هرگز از ظلم وی نخواهندگذشت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
درحالیکه در سال جاری طبق اعتراف دولتمردان و گزارش بانک مرکزی تورم بالای 70درصد داشتیم حضرات با تبلیغات گسترده بیش از ده درصد به حقوق بازنشستگان وکارمندان اضافه نکردند وبرای سال آینده نیز با توجه به فشاراقتصادی بی سابقه وعده 20درصد ویا 400هزارتومان وغیره را میدهند این درحالی است که طبق گزارش بانک مرکزی خط فقر سه میلیون وپانصدهزارتومان اعلام گردیده درحالیکه حقوق 80درصد بازنشستگان وکارمندان به لطف امثال نوبخت با افزایش پلکانی در مدت 6سال یک میلیون نیم ویا حداکثر دویلیون تومان است که با خط فقر فرسنگها فاصله دارد ولی چون حضرات حقوقهای کلان میگیرند از حقیقت تلخ وضعیت وخیم اقتصادی اکثریت ملت بی اطلاع هستند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
بعنوان یکی ازهمکاران کارشناس سازمان ذی ربط سازمان برنامه وبودجه که با 30سال خدمت صادقانه حقوقم دومیلیون تومان است به جناب نوبخت توصیه میکنم برای اینکه ازوضعیت فلاکت باراقتصادی اکثریت کارمندان وبازنشستگان مطلع شود فقط بعنوان آزمایش یک ماه خانواده اش را با حقوق دومیلیون تومان اداره نماید تا وضعیت ذلت باروخفت بار بازنشستگان وکارمندان مطلع شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
نوبخت حق دارد ازملت مظلوم ایران طلبکار باشد اگر به توصیه سید محمدخاتمی عمل نمیکردند امثال روحانی ونوبخت با از افراطس اصولگرا به معتدل واصولگرا امت رانمیتوانستند گول بزنند واقعا افسوس برای ملت بزرگوار که امثال نوبخت برایشان حقوق تعیین میکند با اندیشه های ضد مستضعف
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
نوبخت یا حضوربازنشستگانی که هرروز در مقابل مجلس وسازمان برنامه وبودجه وریاست جمهوری بخاطر کفاف نبودن حقوق دریافتی وناعادلانه بودن پرداختیها اجتماع میکنند یا نمیبیند یا بی خیال آنان است واین برای کارگزار نظام جای تاسف بسیاردارد که به مطالبات بحق بازنشستگان گوش نکند وعمل ننماید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
جناب نوبخت ملت رابه بزرگی خودتان ببخشید ملت بابی تدبیری دلار 3هزارتومانی رابه بالای 19 هزارتومان و14هزارتومان رساند ملت گوشت رابه کیلویی 100هزارتومان رساند وسایر مایحتاج ملت را به بالای 70درصد رساند بی تدبیری بازنشستگان وکارمندان بوده که بادریافتیهای ناعادلانه وکفاف نبودن حقوق دریافتی کمرشان زیر فشاراقتصادی شکسته وبه ذلت وخفت وخواری افتادند بی تدبیری امت بوده که تورم بی سابقه در طول تاریخ حتی دوران 8ساله احمدی نژاد برملت تحمیل گردید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
اگر نمایندگان محترم مجلس به وظیفه اصلی خودشان نظارت برعمل دولت وامثال نوبخت در سازمان برنامه وبودجه عمل میکردند فاصله طبقاتی فعلی بین کارمندان وبازنشستگان با مقامات ووزرا رانداشتیم وحضرات بادریافتیهای کلان ودررفاه کامل بودن ازواقعیت تلخ وضعیت اقتصادی اکثریت بازنشستگان وکارمندان بی خبرنبودند وبا افزایش بیست درصد حقوق در قبال تورم بالای 70درصد ازملت طلبکار نمیشدند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
ضرباتی که نوبخت در سازمان برنامه وبودجه به دولت روحانی زد آمریکا باهزینه چندین میلیاردی نمیتوانست واردنماید اکثر کارمندان وبازنشستگالن وضعیت فلاکت بار معیشتی خودشان رابخاطر پرداختیهای ناعادلانه سازمان برنامه وبودجه که ریاستش با نوبخت است میدانند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
حرف مفت زدن که کنتور نداره در این مملکت افرادی مسئولیت که تبحر خاصی در گفتن وعده های دروغین و حرف مفت دارند
ناشناس
|
United Kingdom
|
۲۳:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
نه تقصیر دولت نیست تقصیر این نمایندگان است که امثال نوبخت اظهار وجود میکنند
مهران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
100 درصد بيكفايتي مربوط به دولت است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
جناب نوبخت شما وتمام مسوولان کشور ,بعنوان عوامل اصلی در گرانی وتورم در کشور می باشید قانون بازنشستگی کشوری باعث ایجاد تفاوت وتبعیض در بین کارمندان شده براساس همین قانون یک بام ودوهوا ,کارمندان دولت بامدرک فوق لیسانس ودکترا در 35سال خدمت بازنشسته می شوند وبقیه کامندان با مدرک لیسانس ولیسانس به پایین در 30سال خدمت بازنشسته می شوند این یعنی تفاوت وتبعیض در سیاه پوست وسفید پوست بودن ؟
چرا تقصیر و کوتاهی خودتان را گردن مردم می اندازید ؟
تا کی دروغگویی را ادامه خواهید داد مردم دیگرتحمل شنیدن دروغ را ندارند
نااشنا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
خیلی نارساییه داخلی است.... این گرفتاریها بخاطر عدم یکپارچگی دراداره مملکت ومراکز قدرت بیشماراست هیچ ارتباطی بان گرگ سفید ندارد بخاطر زیادی خواهی های از ما بهتران است حرف دراین مملکت بسیار عمل صفر میباشد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
متاسفانه نوبخت باتوجه به مشاهده هرروز بازنشستگان وکارمندان درمقابل مجلس ودولت وبرنامه بودجه بخاطر کفاف نبودن حقوق دریافتی باهزینه های سرسام آورزندگی ومشکلات عدیده معیشتی آگاهانه در طول 6سال گذشته باپرداختیهای ناعادلانه به اقشارآسیب پذیر چون بازنشستگان وکارمندان ظلم وجفا نموده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
مقصر اصلی وضعیت فلاکت باراقتصادی فعلی ما 24میلیون رای دهنده به روحانی هستیم که باتوجه به اعتماد به سیدمحمدخاتمی به حسن روحانی رای دادیم واو هم نوبخت رادرمصدر سازمان برنامه وبودجه منصوب نمود وپس از 6سال باوجود دوبرابرشدن قیمت جهانی نفت وآزادشدن اموال تملک شده بارفع تحریمها وتولید وفروش دومیلیون بشکه نفت نه تنها کوچکترین تغییری در وضعیت وخیم اقتصادی اقشارآسیب پذیر چون بازنشستگان وکارمندان وکارگران بوجود نیامد بلکه باتورم لجام گسیخته کمراین اقشار آسیب پذیر زیر فشاراقتصادی شکست
محمد راسخ نژاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
تمام احاد ملت و جملگی مسئولان به یقین میدانند و اذعان دارند که طی این چند ماه (حدودا یک سال) اخیر در سایه تدابیر ارزشمند دولت تدبیر و امید و سایر مسئولان هزینه های زندگی مردم ما "حداقل دوبرابر" شده است . حالاکه صحبت از تعیین حقوقهای سال اینده پیش امده جناب اقای نوبخت با نهایت "تدبیر و درایت و دلسوزی" میخواهند جلو مبلغ پیشنهادی مجلس بایستند . جناب اقای نوبخت ! ای بزرگوار! ای مدبر! قدیمیها بدرستی فرموده اند : "یک سوزن به خود یک جوالدوز به دیگران" ! شما اگر خیلی دلسوز هستید و خیلی جرات دارید جلو بودجه های نجومی ای که به زور و به ناحق بر بیت المال تحمیل میکنند , بایستید و انها را نپردازید . البته که توان و جرات ان را ندارید ! پس از شما خواهش میکنم با ایستادگی مقابل این حداقلها نایستید و ابرو و حیثیت خودتان و دولتتان را به حراج نگذارید . نکند شما هم پیرو این ضرب المثل هستید که گفته اند : "از نخورده بگیر بده به خورده" !؟ امیدواریم که اینگونه نباشد . تا اینجا هم خیلیها از شما و دولتتان و مچ بند بنفشتان و کلیدتان قطع امید کرده اند . بیش از این دیگر ناامیدمان نکنید . به نفع هیچکس نیست . خدا شاهد است به نفع هیچکس نیست ! باور بفرمایید . موید باشید . انشاالله
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
دولت درسياست هاى خارجى اقتصادى وعدلت اجتماعى بسيار ناموفق عمل كرده حتى ازدادن شعار عدلت اجتماعى طفره ميرود تاچه رسد به اجراى ابكى ان
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
اربعین 1400 اعمال ماه صفر سازمان همکاری شانگهای هفته دفاع مقدس اربعین
آخرین اخبار