بازدید 12265
کاظم جلالی در گفت وگو با «تابناک»؛

ارز ترجیحی، شکاف بزرگی است که فساد بسیاری برای واسطه‌ها ایجاد کرده است

بر پایه بودجه سال ۹۸، دولت تنها ۱۴ میلیارد دلار برای واردات به کالا‌های اساسی در نظر گرفته که قرار است با نرخ ۴۲۰۰ تومان در اختیار تجار قرار گیرد. به این ترتیب، دولت از یک سو، بخش بزرگی از سرمایه خود را با ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردکننده‌ها می‌دهد تا بتواند قیمت کالا‌های اساسی را تا اندازه‌ای کنترل کند و از سوی دیگر، قیمت کالا‌ها بی توجه به این ارز دولتی، روز به روز گران‌تر می‌شود.
کد خبر: ۸۸۰۵۵۲
تاریخ انتشار: ۰۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۶ 23 February 2019

ارز ترجیحی، گپ بزرگی است که فساد بسیاری برای واسطه‌ها ایجاد کرده استبر پایه بودجه سال ۹۸، دولت تنها ۱۴ میلیارد دلار برای واردات به کالا‌های اساسی در نظر گرفته که قرار است با نرخ ۴۲۰۰ تومان در اختیار تجار قرار گیرد. به این ترتیب، دولت از یک سو، بخش بزرگی از سرمایه خود را با ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردکننده‌ها می‌دهد تا بتواند قیمت کالا‌های اساسی را تا اندازه‌ای کنترل کند و از سوی دیگر، قیمت کالا‌ها بی توجه به این ارز دولتی، روز به روز گران‌تر می‌شود.

به گزارش «تابناک» ـ اکنون پرسش این است که این ارز کجا می‌رود و کدام کالا‌ها وارد کشور شده اند، نهاد‌های نظارتی مجلس چه کاری در این خصوص انجام داده و آیا مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی ـ که یکی از مراکز تولید فکر در کشور به حساب می‌آید ـ فکری برای این موضوع کرده است یا خیر؟!

کاظم جلالی در گفت وگو با تابناک اظهار داشت: مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نیز در موضوع تورم حساس است و کار‌هایی هم در این زمینه انجام داده و گزاش‌هایی نیز در این خصوص داده شده، ولی به هر حال مرکز آمار ایران و بانک مرکزی، متولی ارائه نرخ تورم در کشور هستند.

این نماینده مجلس گفت: متأسفانه در روز‌های اخیر، روند افزایش افسار گسیخته‌ای در قیمت‌ها وجود دارد و دولت و مجلس باید حتما در این باره فکر اساسی کنند تا دست کم قیمت کالا‌های اساسی مانند گوشت، روغن، برنج و هر کالای دیگری که روزمره مصرف می‌شود، در دسترس مردم باشد.

این نماینده مجلس در خصوص توزیع ارز ۴۲۰۰ تومانی و افزایش فساد رانتی از این راه نیز گفت: ما در مرکز پژوهش‌ها قائل به این هستیم که ارز ترجیحی یا همان ۴۲۰۰ تومانی، باید از تخصیص ارز تا تحویل کالا کامل بر آن نظارت شود تا مصرف کننده به شکل واقعی از آن بهرمند شود.

وی ادامه داد: هم اکنون دولت توان این کار را ندارد و در ظاهر هم همین گونه است و همه کالا‌ها گران شده و متأسفانه روند صعودی نیز ادامه دارد و از سوی دیگر، باعث ایجاد فساد گسترده نیز شده و کسانی که واسطه هستند از این یارانه دولت برخوردار شده‌اند؛ بنابراین، پیشنهاد ما به دولت این است که کالا‌ها را با ارز نیمایی به مردم بدهد.

وی در ادامه یادآور شد: قیمت کالا‌ها افزایش پیدا کرده و هم اکنون می‌تواند به جای ارز ۴۲۰۰ تومانی، ارز نیمایی به وارد کننده‌ها داده شود. البته ما محاسبه کردیم و احتمالا انجام این کار باعث افزایش تورم ۶ درصدی هم بشود، اما خوبی کار این است که بساط فساد برچیده و درآمد حدود ۶۵ هزار میلیلارد تومانی نصیب دولت می‌شود. البته دولت می‌تواند این درآمد را در میان قشرهای کم درآمد توزیع کند تا به هر حال این کالا‌ها به دست افراد مورد نیاز برسد و از آن بهرمند شوند.

وی در پاسخ به این که بین ارز نیمایی و آزاد نیز اختلاف قیمت وجود دارد و آیا باز احتمال فساد وجود ندارد، گفت: این هم امکان پذیر است، اما اکنون در شرایط سه نرخی بودن ارز، فساد بیشتر است؛ بنابراین، بهتر این بود که ارز تک نرخی شود، اما الان نمی‌توانیم ارز را تک نرخی کنیم. کشور ما در شرایطی نیست که بتواند ارز را تک نرخی کند؛ بنابراین، به نظر می‌رسد، فساد ارز نیمایی نسبت به ارز ترجیحی کمتر است، ارز ترجیحی یک شکاف بزرگ است که فساد بسیاری برای واسطه‌ها ایجاد کرده است، ولی ارز نیمایی دایره سود کمتری دارد.

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۶
انتشار یافته: ۴۰
دولت روحانی نه تنها از فسادهای اقتصادی جلوگیری نکرد بلکه خود دولت متولی بسیاری ازفسادهای گسترده است که پرداختیهای ناعادلانه وتبعیض آمیز بین کارمندان وبازنشستگان بامقامات مورد عینی فسادهاست
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۵۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۴
حذف دلار 4200 تومانی وجایگزینی آن با دلارنیمایی یعنی
دلار آزاد 20000 تومانی
از ماست که بر ماست

این فساد اقتصادی هیچ ارتباطی به آمریکا و دشمن و ..... ندارد.
بنده نه اصولگرا هستم، و نه اصلاح طلب، نه علاقه ای به باند بازی های سیاسی دارم، از سال 88 هم به هیچ احدی رای ندادم. تنها همین را میدانم که در هر کشوری سونامی گرانی به این شکل بیاید، ده ها نفر باید استیضاح شوند. شاید هم استیضاح یک نفر کافی باشد. اما مجلس سبک و سیاق عارف را می پسندد، سکوت و فقط تماشا و گاهی مصاحبه برای رفع تکلیف!
پاسخ ها
مهدی
| Germany |
۱۸:۲۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۴
این ها از کسانی هستند که مملکت را به این روز سیاه کشانده اند تا دیر نشده مهندس موسوی را با تمام قدرت بلدی به صحنه بیاید تا شاید بتواند از هزینه بیشتر جلو گیری کند و مملکت را به راه سالمی سوق دهد.
وارد کننده کیست؟ چرا نمیتوان روی آن نظارت کرد؟ و چرا نمیتوان در صورت تخطی از قوانین آنرا به قوه قضائیه معرفی کرد؟

چرا اینقدر مسائل رو برای مردم سخت میکنید که فقط عده ای زالو صفت آسوده با BMW 740 خود یا Benz S500 خود یا ویلای 50 میلیاردی خود فخر فروشی کنند و آنوقت کودک 5 ساله در خیابان های تهران دستفروشی کند؟ خبر دارید در خیابانهای شهرها چه خبر است؟

جناب آقای رئیسی عزیز، شما در آینده نزدیک ریاست قوه قضائیه ایران خواهید شد، هرچند با رویکرد جنابعالی نسبت به برخی مسائل موافق نیستم، اما خواهشا با مشت آهنین با مفاسد اقتصادی حتی اگر طرف در سطح وزیر یا بالاتر از وزیر یا وابستگان به مقامات یا بخش خصوصی گردن کلفت باشد، برخورد قاطع کنید. ترس به جان مفسدین بیفتد قطعا حفظ جان خودشان را به خوردن خون مردم اولویت میدهند.

خدا همه را هدایت کند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۴۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۴
این کلمات انگلیسی یعنی چی؟ میشه برامون ترجمه کنید
ما ملت از شما حاکمان عصبانی و ناراضی هستیم
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۱۸:۲۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۴
باش مگر ما نمی دانیم
همچی از فروش ارز 4200 میگویند که فراموش کردن دلار طبق مصوبه 3500 تومان هست و قرار است سال آینده 5500 تومان باشد....
هیچ کس نمیگوید چرا دولت و بانک مرکزی در مورد دلار 8000 و 13100 تومانی گران فروشی میکند؟
مردم را چی فرض کردید؟ با قیافه منتقد دولت دارید آب در آسیاب دولت نا تدبیر میریزید....
تورم 6 درصدی !!!! امروزه با وجو فناوری اطلاعات و کارت های ملی اگر بخواهند عرضه کالاهای اساسی به خوبی قابل مدیریت است
آقایان بجای ارز ترجیحی بهتر است تمام کالا ها را خود دولت وارد کند و بعد بصورت کوپنی بین مردم توزیع کند ضمنا در این شرایط بجای واردات تا جایی که میتوانید با نرخ راضی کننده دام و محصولات را از دام داران و تولید کنندگان بخرید (شده با طلا و نقره با ان ها معامله کنید) و وظیفه صادرات کلیه اقلام را خود دولت تماما در این شرایط سخت بعهده بگیرد(همکاری با قاچاقچیان و گروهان خارجی جهت فروش محصولات و دور زدن تحریم ها)
پاسخ ها
ناشناس
| Romania |
۱۶:۳۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۴
یک زمانی در دهه 60 هم خود دولت وارد میکرد، که بعدا بعضی ها لکسوس سوار شدن
یعنی این مسائل رادولتمردان ما نمی دانند ، لابد سود و منفعت این کار بیشتره و الا میشه مابه التفاوت ارز ترجیحی و ارز نیمایی را در قالب یارانه مستقیما به مردم (دهک های پایین ) داد ، هزینه ی اضافی هم بابت نظارت پرداخت نمی شه .
اين بيشتر به اين خاطر هست كه اكثر اين وارد كننده ها زنا زاده هستند.
ممنونم
متاسفانه ایشون هم توان مالی دولت را در نظر نمی گیرد و راه حل ارائه نمی دهد غیر از اینکه ما برای کالاهای اساسی به عده ای ارز بدهیم تا انها وارد کنند راهی نداریم چون اغلب نهادهای ما برای امریکا شناخته شده هستند و تحریم هستند لوایح بین اللملی مالی هم که ممکن بود کمکی بکند توی مجمع گیر افتاده شما بگو برای تحریمها چه کنیم
دولت و دارو دسته اش کلا تورم طلا و سکه و ارز و خودرو و گوشت و مرغ و لبنیات و حبوبات و انواع میوجات و سبزیجات و انواع لوازم خانگی و انواع لوازم یدکی ماشین و خودروسازها را و تعویض ماشینهای فرسوده(بخصوص مینیبوسها و اتوبوسها و کامیونها و .....) همه را رها کرده به امان خدا هر چی باداباد !!!!!!!!!!
مردم و کارگران و کارمندان و .... کلا ولش!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! الی برکت الله
پاسخ ها
مهدی
| Germany |
۱۸:۲۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۴
دولت یک طرف قصیه است و صاحبان پول وقدرت طرف دیگر.
دولت باید استقلال داشته باشد و خود تصمیم بگیرد نه تحت تاثیر دیگران باشد.
برخی مسولان دستشان در دست این واسطه ها است چرا کسی بازخواست نمی شود
امروز صرافی سر کوچه ما دلار را ۱۰۰۰ تومان میدهد
پاسخ ها
ناشناس
| Romania |
۱۶:۳۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۴
صرافی سر کوچه ما 995 تومان دلار میداد، اما متاسفانه 10 سال پیش
هردم از این...
سرعت انتشار خبر و تحلیل هات کم شده، نکنه اخطار گرفتی؟ ای بابا
تنها راه نجات اقتصاد کشور همان روشی بود که محمد خاتمی پیشنهاد کرد و از سال ۱۳۸۰ که ظرف ۳ سال آخر ریاستش اجرا کرد و داشت نتایج مثبتی میداد .
ولی متاسفانه با آمدن احمدی نژاد همه را کنار گذاشت و لجبازی را پیشه کرد و کار علمی فراموش شد .
قرار بود هر سال ده درصد به قیمت ارزش کلیه حاملهای انرژی افزوده گردد و در مقابل ده درصد حقوق و دستمزد کارگران و کارمندان افزایش یابد
که ظرف ده سال هم قیمت حاملهای انرژی چون برق و گاز و گازوئیل و بنزین به قیمت جهانی می رسیدند
و هم از محل در امد افزایش قیمتها ، حداقل حقوق کارگران و کارمندان کشور نیز هم سطح کشورهای همسایه و منطقه میشد .
در آنصورت هم اوضاع مالی مردم مساعد و آبرومند میشد و هم سیستم یارانه منت گذار و رانتهای مختلف جمع می گردید
و جلوی قاچاق های اقلیتی قدرتمند و خاص که از گازوئیل و بنزین و دارو و آرد و گوسفند و میوه و پیاز و سیب زمینی به ثروت های افسانه ای می رسند گرفته میشد .
ولی متاسفانه
اولا ، عقلانیت متمرکز در کشور وجود ندارد
ثانیا ، زور کاسبان تحریم و قاچاق و رانت بسیار زیاد است
ثالثا ، دعواهای جناحی جلوی حفظ منافع ملی را می گیرد .
به جای تخصیص ارز به یک عده برای واردات اگر قرار است وارداتی با این نرخ صورت بگیرد کارمندهایی از وزارت تابعه مامور این معاملات بشوند و تنها حق ماموریتی مطابق با قانون دریافت کنند - یعنی دستمزد دیگر یا سود دیگری دریافت نکنند و واردات را انجام دهند
یا این که واردات به مناقصه گذاشته شود کسانی که تمایل دارند از ارز دولتی استفاده کنند یک نرخ ارائه دهند مثلا این که اگر گوشت با دلار 4200 وارد می کنند آن را با 5200 تحویل مصرف کننده می دهند - کسانی که کمترین نرخ را دادند بتوانند ارز دولتی دریافت کنند
یا این که وارد کننده کالا را وارد کند - دولت سوبسید ریالی به کالایی که مایل است بدهد
دولت چه دوست داشته باشد و چه دوست نداشته باشد موظف است سهم رانت خواران را بدهد
عجب نمایندگان محترم این بارمجلس ماپروفسورهائی بعضیشان هستندایشان میفرمایندارز۴۲۰۰تومانی میدهیم بازهم اجناس مرتباگران میشودبیائیم ارزنیمائی بدهیم که قیمت ان بیش ازدوبرابراین است وآنوقت اجناس که ایشان دیشب محاسبه کردندودیدندفقط شش درصد بیشتر گران میشود، واقعاجلل الخالق بااین نبوغ ایشان دلشان بحال مصرف کننده بدبخت نمیسوزد دلشان ازاین میسوزد که یک عده اینجاسودمیبرندیعنی پدرمردم را بخشی آنهادرمیاورندوحالابخشی هم ایشان ولی باچوب گنده تردربیاوریم ، خدای مارااگردوست داری بتعداددشمنانمان بیافراونه بعضی دوستان!!
بابا کوپن کوپن کوپن
با نام خدا .

با سلام .

واقعا" این گرانی ها طبقات پایین جامعه را نابود میسازد .......وحشتناک است ...بیچاره مردم کارگر و حقوق بگیر و کارمند

چه بلایی را باید تحمل کنند ....شاید وضع کشاورزان بهتر باشد .......حدالاقل محصول خودشان را میتوانند مصرف کنند ......
بعد از 6سال از دولت روحانی شما نماینده ها ومسئولان هر حرفی بزنید فایده ای نداره و مقصرید و باید جوابگوی مشکلات ایجاد شده باشید اما نه فقط با حرف
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۳۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۴
آخه به کی جوابگو باشن؟؟
جایی هست که بازخواست شن در جلوی عموم مردم؟؟؟؟
آقای جلالی، با یک نگاه مختصر به گذشته، متوجه میشوید که مشکل مملکت با ارز تک نرخی یا چند نرخی حل نخواهد شد. این خانه از پای بست ویران است.
حرف بی حساب تا کجا تبدیل به نیمایی یعنی جهش تا ۱۶ دلار باید به ارز بارار بده و سیستم کوپنی الکترونیکی اما چه فایده مدیران این دولت چه میانی چه ارشد در عالم دیگه ای به سر می برن
نظرات مردم را تابناک حذف کرده یا لولو آمد و بردش؟
اگر دولت این 14 میلیارد دلار به کارت یارانه افراد یارانه بگیر توزیع کنه، ماهی 12 دلار به هر نفر میرسه. قیمت همه کالاها و بنزین هم براساس دلار 10.000 ببنده . مردم خودشون مدیریت می کنند. هیچ رانتی هم بوجود نمی آید. هیچ دلالی هم پول اضافه به جیب نمی زنه. جلوی قاچاق هم گرفته می شه. چرا این کار نمی کنند؟
پيشنهاد اقاى دكتر كاظمى كاملا منطقى بنظر ميرسد. از قديم گفته اند يك مومن يا هر انسان عاقلى نبايد بيش از يك بار از يك سوراخ گزيده شود. تجربه يكسال اخير نشان ميدهد عليرغم تخصيص ارز ترجيحى براى واردات كالاهاى اساسى و غير اساسى ( ارز جهانگيرى ) و قول محكم رييس محترم جمهور بر عدم افزايش قيمت كالاهاى اساسى ( برنج، روغن، چاى، قند و شكر و مواد اوليه كارخانجات و همچنين كنجاله و خوراك دام وطيور) امروز در كجا ايستاده ايم؟! اختلاف فاحش ارز ٤٢٠٠ تومانى با ارز ازاد ١٤٠٠٠ تومانى انگيزه وسوسه كننده اى براى تدليس و تقلب وارد كنندگان ريز و درشت دارد كه با هيچ سيستم نظارتى نميتوان ان را كنترل نمود. اين كار به مثابه رها كردن تعداد زيادى ماهى در يك اقيانوس ، و تلاش مجدد براى گرفتن انهاست . جلوى خسارت را از سر چشمه بايد گرفت . همانطور كه اقاى دكتر اشاره كرده تفاوت قيمت ارز نيمايى هم با ارز ازاد انگيزه زيادى براى رانت خوارى دارد و صرفا انتخاب بين "بد" و "بدتر" ميباشد. مسولين نبايد جرات و جسارت تصميم گيرى را در فرصت اندك باقيمانده از دست بدهند والا بايد در دادگاه عدل الهى پاسخگو باشند.
با توجه به اختلاف قیمت دلار آزاد و نیمائی ، این تصمیم نشان می دهد اطاق فکر ایران تلاش میکند یارانه ها را در آینده نزدیک قطع و سیستم کوپنی را جایگزین آن کند و همه این آسمون ریسمون کردن های امثال آقای جلالی برای بازی دادن افکار عمومی است . کاری که تقریبا چهل سال است انجام شده و با توجه به ضریب هوشی بالای مردم ما همیشه هم جواب داده . اما بدانید بعضی ها در این مملکت هستند که اگر امثال آقای جلالی و جلیلی و فلاحت پیشه و ظریف و .... بگویند تا فرزادش رو هم خوانده اند . پس سعی نکنند مردم را گمراه کنند که اصلا اینکاره نیستند
ارز جهانگیری و نیمایی دست مردم نیست که. به خودی ها و اطرافیان میرسد. شاید هم کار دشمن باشه.،. احتمالا هم همینطوره.، چون هر جا کم میارن. به دشمن نسبت داده می شود.! این دشمن بگیرم اعدام کنیم تا ببینیم دیگه چه کسانی باعث خیلی از کارها میشه؟.
اگر دولت همین ۱۴ میلیارد دلار که میشود بیش از ۱۴۰۰۰۰ میلیارد تومان را هزینهٔ واقعی کردن حقوقها ،و دستمزدها بکند ،و بازار را رها نماید ، یقینا هم رانتخواری ،و فساد کم میشود ‌و هم بازار به تنظیم میرسد ؟،،زمان دولت دوم آقای رفسنحانی که گرانی و قیمت اجناس دو برابر شد ، بلافاصله طرح هماهنگی حقوقها را اجرا نمود که از فشار تورمی بر روی مردم کاسته شد؟،،، چونکه بیش از ۷۵٪ مردم ایران حقوق بگیر دولت هستند ؟ که همینها میتوانند رونق اقتصادی ،‌ تولید ‌و بهره وری را بهبود ببخشند ؟،،
این هم از دروغهای دولت است که ارز دولتی برای کالاهای اساسی میدهیم .دردحالی که قیمت تمام آنها چند برابر شده است.
برچسب منتخب
# حادثه سقوط بالگرد رییس جمهور # سید ابراهیم رئیسی # حسین امیر عبداللهیان # سیدمحمدعلی آل هاشم # مالک رحمتی
وب گردی