بازدید ۹۶۸۲
در گفت وگو با «تابناک اقتصادی» مطرح شد؛
در یک سال اخیر، قیمت مسکن در استان‌ها و شهر‌های مختلف به شدت افزایش یافته و همین باعث شده است تا دیگر خانوار‌ها به خرید مسکن فکر هم نکنند؛ برای نمونه، طبق گزارش‌های بانک مرکزی قیمت هر مترمربع مسکن در شهر تهران در یک سال گذشته ۹۱ درصد رشد داشته است. حالا پرسش این است که چه راهکار‌هایی برای بازگرداندن مسکن به منطقه قدرت خرید مردم می‌توان ارائه کرد؟
کد خبر: ۸۵۷۷۵۶
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۷ 05 December 2018

کنترل تورم تنها راه بازگرداندن مسکن به منطقه قدرت خرید مردم است/ مالیات بر عایدی سرمایه ابزار خوبی است، اما باید در همه بازار‌ها وضع شود/ اثرات افزایش وام مسکن در مکان‌های مختلف بر معاملات مسکن متفاوت خواهد بوددر یک سال اخیر، قیمت مسکن در استان‌ها و شهر‌های مختلف به شدت افزایش یافته و همین باعث شده است تا دیگر خانوار‌ها به خرید مسکن فکر هم نکنند؛ برای نمونه، طبق گزارش‌های بانک مرکزی قیمت هر مترمربع مسکن در شهر تهران در یک سال گذشته ۹۱ درصد رشد داشته است. حالا پرسش این است که چه راهکار‌هایی برای بازگرداندن مسکن به منطقه قدرت خرید مردم می‌توان ارائه کرد؟

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ در یک سال گذشته، قیمت بسیاری از کالاها افزایش یافته، ولی افزایش قیمت دو گروه کالایی از سایر گروه ها برای خانوارها مهمتر است، چون بیشتر هزینه های خانوارها در یک سال به این دو گروه کالایی اختصاص می یابد که عبارتند از: مسکن و خوراکی ها و آشامیدنی ها. آخرین گزارش بودجه خانوارها که توسط بانک مرکزی منتشر شده و مربوط به سال 1396 است، نشان می دهد که 35.5 درصد از کل هزینه سالانه یک خانوار شهری به هزینه های مسکن مربوط می شود. پس توجه به موضوع مسکن و افزایش قیمت آن در شرایط فعلی، شاید مهمترین مسأله مسئولین باید باشد.

بنا بر اطلاعات دفتر اقتصاد مسکن، وضعیت افزایش قیمت و تورم بازار مسکن در برخی از کلان شهرها به شرح نمودار زیر بوده است. همان گونه که ملاحظه می شود، بیشترین افزایش قیمت مسکن در آبان ماه سال جاری نسبت به آبان ماه سال گذشته، مربوط به کلان شهر تهران بوده است. قیمت مسکن در یک سال گذشته در کلان شهر تهران 91 درصد رشد داشته است. اگر رشد قیمت مسکن در شهر رشت را در نظر نگیریم در باقی شهرها، قیمت مسکن در یک سال گذشته بیش از 20 درصد رشد داشته است. شایان ذکر است که طبق اعلام دفتر اقتصاد مسکن، رشد قیمت مسکن در برخی کلان شهرها به دلیل حجم پایین معاملات محاسبه نشده است.

کنترل تورم تنها راه بازگرداندن مسکن به منطقه قدرت خرید مردم است/ مالیات بر عایدی سرمایه ابزار خوبی است، اما باید در همه بازار‌ها وضع شود/ اثرات افزایش وام مسکن در مکان‌های مختلف بر معاملات مسکن متفاوت خواهد بود

با شرایط بالا عملاً مسکن از منطقه قدرت خرید مردم خارج شده است. حالا پرسش این است که چگونه می توان این قدرت خرید را به مردم بازگرداند تا مردم دوباره بتوانند به خرید مسکن فکر کنند؟

مهدی سلطان محمدی، کارشناس و فعال بازار مسکن در پاسخ به این پرسش به خبرنگار تابناک اقتصادی گفت: ابزارهای دخالت دولت در بازار مسکن بسیار محدود است و این به این علت است که بازار مسکن یک بازار نسبتاً آزاد و رقابتی است. بیش از 95 درصد عرضه و تقاضای بازار، توسط خانوارها شکل می گیرد و بنابراین دولت ابزار زیادی برای مداخله ندارد. مهمترین ابزاری که دولت برای کنترل قیمت در بازار مسکن در اختیار دارد، کنترل نرخ تورم است.

در سیاست های دراز مدت دیده شده که همیشه مسکن هم پای تورم پیش آمده است. وقتی تورم توسط دولت کنترل شود، می توان قیمت مسکن را هم کنترل کرد. ابزارهای دیگری هم برای کنترل بازار مسکن وجود دارد که از آن جمله می توان به اخذ مالیات ها اشاره نمود که این ابزار می تواند در مواقعی که تقاضاهای سوداگرانه در بازار داغ می شود، قیمت در بازار مسکن را کنترل کند. البته این ابزار تأثیرات محدودتری بر قیمت مسکن نسبت به کنترل تورم دارد. در مجموع مهمترین مسأله این است که تورم کنترل و سیاست هایی که میزان عرضه را افزایش می دهند، اجرا شود.

این کارشناس فعال حوزه مسکن در پاسخ به این پرسش که آیا شما هم با قانون مالیات بر عایدی سرمایه در بازار مسکن موافقید یا خیر، گفت: بله من هم با این قانون موافقم.

وی ادامه داد: مالیات بر عایدی مسکن یک مالیات عادلانه است که در همه جای دنیا وضع می شود. هر فردی که در جامعه زندگی می کند باید مالیات های مکلف را پرداخت کند و این جزو حقوق جامعه است. این مالیات طبیعتاً برای کسانی که از مصرف بیشتری برخوردارند و یا سود بیشتری می کنند، باید بیشتر باشد که بتواند به توزیع عادلانه ثروت در جامعه کمک کند. مالیات بر عایدی سرمایه هم باید نه تنها در بازار مسکن بلکه در باقی بازارها هم اجرا شود؛ منتهی یک ظرافتی برای اجرای مالیات بر عایدی سرمایه در ایران وجود دارد که این مسأله خیلی مهمی است. ظرافتی که عرض کردم این است که چون در ایران ما با تورم های بالایی رو به رو هستیم و تورم همیشه دو رقمی بوده است و به طور متوسط ما یک تورم 20 درصدی ساختاری در اقتصادمان از آغاز دهه پنجاه داشتیم، باید قبل از اعمال مالیات بر عایدی سرمایه این تورم از ارزش کم و سپس مالیات بر عایدی محاسبه و اخذ شود؛ یعنی قوانین باید به نحوی طراحی شود که آن اثر تورم را از عایدی خارج کند و بعد مالیات بر عایدی محاسبه شود، چون این تورم کاهش ارزش پول است و نمی توان آن را جزو سود محاسبه کرد.

این مالیات بر عایدی سرمایه نه تنها در بازار مسکن بلکه باید در سایر بازارها مثل بازارهای سهام و حتی سپرده ها بانکی نیز اجرا شود و این کار در همه جای دنیا هم مرسوم است؛ منتهی مقررات در ایران یک مقداری نسبت به کشورهای دیگر عقب مانده است و باید به تدریج مالیات های درستی وضع بشود و این مالیات ها به گونه ای باشد که جلوی سرمایه گذاری را هم نگیرد. باید مالیات دارای قواعد شفاف باشد و باعث ایجاد فساد نشود. نبود هر کدام از این موارد می تواند سرمایه گذار را از سرمایه گذاری منصرف و سرمایه گذار را به شدت ناامید و پشیمان بکند. اگر قواعد شفاف نباشد، اثر منفی آن ممکن است بیشتر از اثر مثبت آن باشد. در مجموع اگر این مسائلی که عرض کردم در مالیات بر عایدی سرمایه رعایت شود به هر حال قاعده مفیدی است و برای همه بازارها باید وضع شود، چون اگر برای یک بازار خاص وضع شود، باعث به وجود آمدن عدم تعادل می شود.

سلطان محمدی در پاسخ به این پرسش که آیا به نظر شما در کوتاه مدت دولت می تواند با افزایش میزان وام پرداختی باعث رونق در معاملات بازار مسکن شود یا خیر گفت: بازار مسکن بازار همگنی نیست، یعنی شما با یک کالای مشابهی در همه جا رو به رو نیستید، همچنین مسکن کالای قابل انتقال هم نیست و به طور کلی بازار مسکن ویژگی های خاص خود را دارد. بنابراین سیاست گذاری هایی که در حوزه مسکن صورت می گیرد می تواند در مناطق جغرافیایی مختلف و برای تقاضاهای مختلف، اثرات متفاوتی داشته باشد. هم اکنون بیشتر نگرانی که وجود دارد در مورد رشد قیمت مسکن در شهر تهران است و این بدان معنا نیست که در شهرستان ها رشد قیمت مسکن را شاهد نبوده ایم ولی این رشد قیمت مسکن در شهرهای دیگر در مقایسه با تهران کمتر بوده است.

بنابراین اثر وام مسکن در تهران نسبت به سایر شهرها اثر ضعیف تری است و حتی در تهران هم در مناطق مختلف این اثر وام مسکن فرق می کند. در تهران مناطق متوسط به بالا، نسبت وام مسکن به قیمت مسکن مقدار قابل ملاحظه ای نیست و تأثیر زیادی در بازار ندارد ولی در جنوب شهر تهران و خانه های ارزان قیمت و به خصوص در شهرستان ها این وام اثر بهتری بر معاملات خواهد داشت و باعث رونق می شود و این وام حال یک اثر تورمی نیز دارد و این را نمی توان انکار کرد و هر نوع و هر گونه که شما تقاضا را تقویت بکنید، این موجب راندن قیمت ها به سمت بالا می شود؛ منتهی آن اثر به آن اندازه ای نیست که بخواهیم بگوییم وام را بلاموضوع و بدون اثر کند. در مجموع می توان گفت وام مسکن در شهرها و مناطق و تقاضاهای مختلف اثرات متفاوتی دارد.

 

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۳۰
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
مشگل مسکن جدای از مشگلات اقتصاد کلان نیست و مشگلات اقتصاد کلان در کشور ما هم بیشتر ماهیت سیاسی دارد تا اقتصادی لذا تا وقتی که سیاست کلی کشور در مسیر اولویت دادن بر خلق ثروت در کشور قرار نگیرد و حاضر به پرداخت هزینه برای این کار باشیم و به جای این کار اقتصاد پوپولیستی مبتنی بر چاپ و پخش پول در بین مردم را دنبال کنیم که خود سبب افزایش فاصله طبقاتی می شود ،نه تورم کنترل می شود و نه مشگل مسکن حل می شود.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۷
نمودار بالا در مورد كرج اصلا درست نيست در محله ما كه محدوده كارخانه قند است دقيقا طي 1 سال گذشته قيمت ها 95 درصد افزايش پيدا كرده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
با وجود این مسئولین هیچ راه کاری وجود ندارد
بی خانمان...
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
فقط بایست افسوس خورد
همه امیدمون رو نا امید کردنپ5 سال از همه خوشی های زندگیم گذشتم تا شاید یه سرپناه برای خودم جور کنم
اما ......
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
قیمت دلار۴۰۰ درصد رشدکرده درحالیکه قیمت مسکن فقط ۸۵ درصدبالارفته پس هنوزحداقل ۱۰۰ تا ۲۰۰ درصددیگرجای رشد دارد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۵
شما املاكي هستي؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
آره مالیات بر فروش رو حتما بگیرین تا فروشنده ها مالیات رو هم بر قیمت مسکن اضافه کنن. مثل طلا فروشا که رو قیمت طلا ارزش افزوده رو هم میکشن. این کارشناساتون رو بزارین دم کوزه آبشو بخورین
فریبرز
|
France
|
۱۸:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
آقایان کارشناسان که همواره در صدد رفع مشکلات خرید مسکن مردم هستید:
آیا با بهره ای که در نظر میگیرید، و همان ابتدا از مبلغ کل وام دریافتی کاسته می شود، و با این روند افزایشی نرخ های انواع ملزومات، مصالح، کارگر، و ... فکر می کنید با افزایش اندک مبلغ وام پیشنهادی شما، کسی قادر به صاحب خانه شدن می باشد؟ چند درصد از مبلغ یک آپارتمان را وام می دهید؟ تازه با چه متراژی حتماً منظورتان فلت استودیو نمی باشد، می باشد؟
من هر روز در تابناک قیمتهای میلیاردی در نقاط مختلف تهران می بینم.
مهندس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
گزارش ناقصی بود/
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
با همه احترام نسبت به این کارشناس محترم، لازم نیست آدم کارشناس باشه تا بفهمه چی تو بازار مسکن می گذره. موارد زیر به اعتقاد من در بحث مسائل مربوط به مسکن مهمه:
1- مسکن کالای لوکس نیست و از نیازهای اولیه و اساسی زندگی انسان هاست. دولت ها در کشورهایی که ادعای پیشرفته بودن دارن اجازه نمی دن سوداگران در این بازار به فکر چپاول مردم بیافتند، ما اجازه دادیم!
2- حالا که به هر دلیلی این اتفاق افتاده دولت می تونه با بستن مالیات های سنگین کاری بکنه سودجویان و منفعت طلبان سیری ناپذیر از این حوزه خارج بشن. مدیران ما این کار رو نمی کنه،
3- افزایش وام مسکن، هیچ دردی رو دوا نمی کنه. با این بهره های کمرشکن و مقادیر ترسناک اقساط و معطلی ها، قشرهای متوسط و ضعیف از چرخه متقاضیان وام خارج می شن و بازهم همه چیز به کام پولدارها خواهد بود. بنده زمانی برای دریافت وام مسکن جهت خرید آپارتمان یک سال معطل شدم. ارزش آپارتمانی که بعد از دریافت وام در حسین آباد کرج خریدم در دو ماه آخر انتظار، از 25 میلیون به 50 رسید! خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل ...
4- وقتی مصالح بی مهابا گرون می شه، قیمت تموم شده برای ساخت و ساز هم بشدت بالا می ره. پس باز هم قبل از هر چیز منشاء گرونی مسکن مسولین هستند
5- مشکل مسکن رو فقط کسانی می تونند حل کنند که خودشون این مشکل رو داشته باشند نه اونایی که الان مشکل مسکن ندارند. دغدغه مسکن هیچوقت دغدغه آدم هایی نیست که این مشکل رو ندارند و فرزندانشون به آقازاده ها معروفند!
...
کارگربی پول
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
هیچ راهکاری نیست زلزله۶۰ریشتر
ناشناس
|
France
|
۱۹:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
اگر کسی بتواند ماست و خیار بخرد و بخورد شب به خواب عمیق فرو میرود شاید در خواب بتواند خواب ببیند که داره خانه بهش می فروشند ان هم قسطی و در زمانی که داره قسط میده میفهمه قسطهایش تمام شده از خواب می پره می بینه همش خواب بوده و کشک بوده
ناشناس
|
France
|
۱۹:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
یاد اون جمله معروف افتادم که ما همه را خانه دار میکنیم
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۰۹:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۷
آب و برق را مجانی می کنیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
مافیای مسکن اجازه نمیدهد فناوریهای نوین در ساخت و ساز وارد شود. همان طور که با ورود فناوری، هزینه حمل و نقل کاهش یافت (اسنپ و تپسی و ...) هزینۀ ساخت و ساز را نیز میتوان کم کرد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
مردم هر روز بدبخت تر از سال قبل میشوند پدر بزرگ های ما در خانه های 300 متری و پدران ما در خانه های 130 متری ما هم هر سال بدبخت تر میشویم . .
ناشناس
|
Sweden
|
۱۹:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
با يه زلزله ١٠ ريشتري انشاله اين مشكل حل ميشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
تنها یک معجزه میتواند چرخ مسکن را دوباره به راه بیاندازد
پیک موتوری
|
France
|
۲۱:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
حالا مسکن نداشته باشی می توانی اجاره نشین.حاشیه نشین.چادر نشین.کانکس نشین.غارنشین و...باشی .قبر رو چیکار می کنی که حتما باید صاحب قبر باشی وبخری.برای اون یه فکری بکنید.با همین وام مسکن شاید بشه قبر خرید.
حامد
|
United States
|
۲۲:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
پدر بزرگ من زمان قدیم از دهات اومده بود تهران کار پیدا کرده بود بعد دوسال خونه 250 متری خرید تو یوسف اباد جایی که من الان حتی نمی تونم یه زیر پله اجاره کنم خریدن که دیگه تو خوابم نمی بینم من حقوقم 2300 هست 1700 رو باید بدم اجاره کلا باید با 500 تومن زندگی کنم اون کجا جنوب غربی شهر نه مرکز وبالاشهر خلاصه موندم چه غلطی بکنم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
خلاصه مطلب فوق : مسکن بای بای
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۵
بدبخت ماليات اضافه شود سازنده از جيبش نميده از خريدار ميگيره عجب مخ هايي داريم سازنده مسكن بعد از مدت ساخت خوش شانس باشه دو سال طول داره تا بفروشه و سرمايه بياد دستش سود حاصله سازنده مسكن ٢٥ درصده يعني با حرص و جوش و حمالي ٣ درصد بيشتر از بانك عايد سازنده ميشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۵
نویسنده ظاهراً ناشی تشریف دارند. مالیات بر سهام که از اول گرفته میشده. تمام شرکتهای بورسی به نمایندگی از طرف سهامداران شرکتها، در هر سال مالی با کسر مالیات بر درآمد، سود یا زیان خود را محاسبه می کنند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۵
شما نظر من را پخش نمی کنید .ولی بااین حال ..............تنها راهش .به قانون برگردیم .مسکن به قیمت تمام شده .با تعیین قیمت مصالح بکار برده شده .با سود 10 درصد .......با تایید مهر کارشناس دادگستری .ارائه فقط از طریق اینترنت ........بستن درب تمام بنگاههای معاملاتی .ثبت فقط دردفاتراصلی دولت ............
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۵
بذار مردم بمیرن مرگ بهتر از این زندگی نکبت باره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۵
هیچ راه حل عملی در مقاله نبود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۵
مشکل مسکن تنها در شرایط زیر حل می‌شود اگر مسولین و دولت بخواهد!! :
1-وضع مالیات 20 درصدی سالیانه بر خانه های خالی و صفر شدن ارزش یک خانه خالی طی 5 سال تا مالکان نسبت به فروش با قیمت مناسب اقدام کنند.
2-وضع مالیات بر اجاره از موجر به نسبت اجاره که هر مالکی اقدام به وضع اجاره های کلان ننمایدو این مالیات در قیمت مسکن لحاظ گردد نه در اجاره تا به مرور ارزش ملک کاشته و مالکان نسبت به فروش اقدام نمایند.
3- دادن 80 درصد قیمت خانه به صورت وام با سود کم به افرادی که کل خانواده تحت تکفل فاقد هر گونه خانه ای هستند. نه خانه اولی ها!!!! خیلی از خانه اولی ها خانه های خود را درآ شرایط دشوار زندگی فروخته اند!!
4-افرادی که دارای ملک شخصی به تعداد تنها 1 واحد هستند از مالیات دادن معاف شوند.
5-دولت بر اجاره و فروش نظارت عادلانه داشته باشد و هر بنگاه املاکی با یک کارشناس رسمی قرارداد و این افراد نسبت به تعیین قیمت و اجاره نظارت کنند.
6- دولت نسبت به ارائه زمین با قیمت مناسب به افراد بدون خانه اقدام و وام مناسب به شرط ساخت با رعایت اصول نظارتی اعطا نماید.

7-جلوی جولان دلالان و قیمت گذاری سلیقه ای املاک گرفته شود و نرخ کارمزد املاک معقولانه شود طوری که هر کسی در این صنف وارد نشود.
8-وام به میزان کافی با سود کم و شرایط آسان بدون سپرده گذاری به افراد فاقد هر گونه مسکنی داده شود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۷
نه افزایش وام نه هیچ چیز دیگر فقط کاهش قیمت مصالح ساختمانی والسلام
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
خواهشا دولت تصیمی در جهت خاندارشدن خانه اولی ها بگیرد(افزایش وام مسکن یک راهکار خوبیست)
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
من با بدبختی پول جمع کرد که بتونم ی خونه نقلی بخرم با انوضیعت حتی با اون پول نمیتونم ی 30متری رهن کنم متاسفم که همچین جای زندگی میکنم که همه به فکر منافع خدشون هستن
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
کروناویروس کرونا در ایران بیمارستان کامکار انتخابات آزادراه تهران شمال اف ای تی اف انتخابات مجلس یازدهم شورای ائتلاف نیروهای انقلاب