بازدید ۵۵۹۸
رئیس شورای تامین دام کشور:
رئیس شورای تامین دام کشور پیش بینی کرد: به دلیل افزایش جمعیت دام سبک گوسفندی در کشور، در روزهای آتی قیمت هر کیلوگرم دام زنده چهار تا پنج هزار تومان کاهش می یابد.
کد خبر: ۸۵۱۱۰۰
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۰ 12 November 2018

رئیس شورای تامین دام کشور پیش بینی کرد: به دلیل افزایش جمعیت دام سبک گوسفندی در کشور، در روزهای آتی قیمت هر کیلوگرم دام زنده چهار تا پنج هزار تومان کاهش می یابد.

«منصور پوریان» روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: امروز قیمت هر کیلوگرم دام زنده بین 23 تا 24 هزار تومان است که با توجه به میزان بارش ها، تامین علوفه مورد نیاز و افزایش جمعیت دامی به دلیل دوقلوزایی، به نظر می رسد عرضه دام سبک به بازار بیشتر شود و در نتیجه بازار داخلی متعادل خواهد شد.

وی وضعیت واردات گوشت قرمز را نیز مطلوب عنوان کرد و اظهار داشت: با وجود تولید و واردات گوشت قرمز، قصابی ها برای حفظ حاشیه سود خود اقدام به افزایش قیمت این محصول در بازار می کنند و اجازه نمی دهند قیمت ها کاهش پیدا کند.

وی تصریح کرد: امسال به دلیل افزایش دوقلوزایی جمعیت مولد دام سبک گوسفندی کشور به 26 میلیون راس رسیده است و به نظر می رسد تا پایان سال این جمعیت به 30 میلیون برسد که برای صنعت دامپروری نوید خوبی است.

رئیس شورای تامین دام کشور عرضه دام در میادین را مناسب دانست و اضافه کرد: اکنون قیمت هر کیلوگرم لاشه داخلی با دنبه 51 هزار تومان است در حالی که اتحادیه گوشت گوسفندی ادعا دارد قیمت هر کیلوگرم لاشه بین 56 تا 57 هزار تومان است. 

** تنها راه جلوگیری قاچاق دام زنده، آزادسازی صادرات است

پوریان درباره افزایش قاچاق دام زنده گفت: از زمان ممنوعیت صادرات دام زنده و نوسان نرخ ارز، حجم قاچاق دام زنده افزایش یافته که البته بخشی از این افزایش قاچاق به وزن بالای دام داخلی برمی گردد.

رئیس شورای تامین دام کشور بر این باور است که دام سبک با وزن بالا در داخل کشور خریداری ندارد و به همین دلیل به خارج از کشور قاچاق می شود.

وی اظهار داشت: معیشت و اقتصاد خانوار دامداران و دامپروران از محل عرضه دام تامین می شود بنابراین افزایش واردات، سبب رکود در بازار داخلی این صنعت شده است.

وی پیشنهاد داد: برای جلوگیری از قاچاق بی رویه دام زنده، رفع ممنوعیت صادرات دام زنده به ازای واردات گوشت قرمز تنها راهکار است.

پوریان افزود: اکنون با مشکل افزایش وزن گوساله نیز روبرو هستیم به شکلی که وزن آنها از 500 کیلوگرم که استاندارد آن است، فراتر رفته است.

به گفته رئیس شورای تامین دام کشور، وضعیت تامین و قیمت گوشت وارداتی مناسب است به طوری که اکنون قیمت هر کیلوگرم لاشه استرالیایی 34 هزار و 800 تومان، اوراسیا 33 هزار و 900 تومان، ران و سردست گوشت گوساله منجمد برزیلی 29 هزار تومان است.

وی با بیان اینکه واردات گوشت قرمز شدت گرفته است، گفت: اکنون در کنار انجمن واردکنندگان گوشت قرمز، تشکلی با عنوان شورای عالی سیاست گذاری وارد کنندگان گوشت قرمز ایجاد شده است که می تواند حجم واردات گوشت قرمز را افزایش دهد.

به گزارش ایرنا، نیاز مصرفی گوشت قرمز کشور نزدیک یک میلیون تن است که 840 هزار تن آن از محل تولیدات داخلی و بیش از 100 هزار تن آن از محل واردات گوشت گرم گوسفندی، گوشت منجمد گوساله و حتی دام زنده تامین می شود.

واردات گوشت قرمز برای تنظیم بازار این محصول افزایش یافت تا مردم بتوانند محصولات پروتئینی مورد نیاز خود را با قیمت های مناسب تری خریداری کنند اما همچنان قیمت هر کیلوگرم گوشت گوسفندی و گوساله در بازار مصرف بیش از 60 هزار تومان است.

علت اصلی افزایش وزن دام، بالا بودن قیمت گوشت قرمز در بازار مصرف است و تولیدکنندگان برای کسب نفع بیشتر از عرضه دام با وزن های استاندارد به بازار خودداری می کنند ضمن آنکه افزایش عرضه محصول می تواند سبب کاهش قیمت ها در بازار شود.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
انتخابات مجلس یازدهم قطعنامه 2231 گاز مرکاپتان روز دانشجو افسریه تهران فسخ قرارداد مارک ویلموتس حادثه تالار عروسی سقز سقز