۱۲۳۲۰بازدید
۶
پیمانه اقتصادی؛
این پیمانه موضوعاتی همچون تغییرات بورس تهران، کاهش بهای دلار، یورو و درهم، قیمت سکه در بازار، سرمایه‌گذاری قطعه‌سازان ترکیه در ایران، نشست اوپک 2 فروردین در کویت، تمدید توافق کاهش تولید نفت اوپک، افزایش درآمد روزانه فروش نفت ایران، طلا در انتظار تصمیم این زن و مرد،عیدی بازنشستگان روی هوا و ملاک دولت برای شناسایی پردرآمدها و حذف یارانه، را در بر دارد.
کد خبر: ۶۶۶۶۶۶
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۸:۱۱ 13 February 2017
از «شروط حضور خارجی ها در بازار خودرو ایران» تا «آب پاکی وزیر روی دست صادرکنندگان»در پیمانه اقتصادی، هر روز بسته ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم روز، همچون تغییرات در بازار آزاد ارز، انرژی، بازار طلا، سکه، نفت  و ... تا خبرها و اتفاقات جذاب اقتصادی را گردآوری می کنیم.

به گزارش «تابناک اقتصادی» این پیمانه موضوعاتی همچون تغییرات بورس تهران، کاهش قیمت دلار، یورو و درهم، قیمت سکه در بازار، سرمایه‌گذاری قطعه‌سازان ترکیه در ایران، نشست اوپک 2 فروردین در کویت، تمدید توافق کاهش تولید نفت اوپک، افزایش درآمد روزانه فروش نفت ایران، طلا در انتظار تصمیم این زن و مرد، عیدی بازنشستگان روی هوا و ملاک دولت برای شناسایی پردرآمدها و حذف یارانه، را در بر دارد.تقویت ۱۰ واحدی شاخص کل بورس تهران

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران در پایان معاملات روز یکشنبه 24 بهمن ماه 95 با افزایش 10 واحدی به رقم 76 هزار و 827 واحد رسید. شاخص کل هم‌وزن اما با افزایش 7 واحدی عدد 15 هزار و 497 واحد را تجربه کرد. امروز همچنین شاخص سهام آزاد شناور با افزایش 4 واحدی روی رقم 84 هزار و 268 واحد ایستاد. شاخص بازار اول نیز در حالی با افزایش 33 واحدی به عدد 54هزار و 594 واحد رسید تا شاخص بازار دوم با کاهش 122 واحدی به عدد 163هزار و 169 واحد دست یافت. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) بدون تغییر محسوسی عدد 835 واحد را به نمایش گذاشت. به گزارش فارس، بازار سهام شاهد معاملاتی کم‌عمق و کم‌نوسان بود که به مدد بازارگردان های حقوقی در گروه‌های شاخص‌ساز بازار و فعالیت نوبتی در این گروه‌ها سبزپوش شدن شاخص کل بورس را به نظاره نشست.

کاهش بهای دلار، یورو و درهم در دومین روز هفته

در پایان معاملات بازار آزاد ارز روز یکشنبه بیست و چهارم بهمن ماه، میانگین قیمت فروش هر دلار آمریکا با کاهش 29 ریال به رقم 38 هزار و 154 ریال رسید. هر یورو نیز کاهش 30 ریالی را تجربه کرد و به قیمت میانگین 41 هزار و 288 ریال فروخته شد. همچنین هر درهم امارات در بازار آزاد ارز نسبت به روز شنبه، 15 ریال افت قیمت داشت و در پایان دومین روز هفته، به قیمت 10 هزار و 474 ریال فروخته شد.

بهای سکه در بازار

روز یکشنبه هر قطعه سکه بهار ازادی طرح قدیم یک میلیون و 174 هزار تومان ، طرح جدید یک میلیون و 202هزار تومان ، نیم سکه 636 هزار تومان ، ربع سکه 342 هزار تومان و سکه یک گرمی 215 هزار تومان داد و ستد شد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، نرخ جهانی هر اونس طلا امروز 1234 دلار و قیمت داخلی هر گرم طلای 18 عیار حدود 115 هزار و 500 تومان است. 

شروط حضور خارجی ها در بازار خودرو ایران

رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران با تأکید بر اینکه بازار ایران بر روی صادرات خاص باز نیست، گفت: اجازه نمی دهیم شرکتهای بزرگ فقط به واردات خودرو به ایران بسنده کنند بلکه باید با خودروسازان ایرانی مشارکت کنند. معظمی با تشریح ۴ شرط برای حضور خودروسازان خارجی در ایران گفت: صادرات تولیدات مشترک، استفاده حداکثری از توان داخلی، توجه به تحقیق و توسعه و همچنین توجه به خدمات پس از فروش از جمله شروط حضور خارجی ها در بازار ایران است. وی تأکید کرد: داخلی سازی خودروها باید با ۴۰ درصد آغاز شود و به ۶۰ تا ۸۰ درصد برسد.

سرمایه‌گذاری قطعه‌سازان ترکیه در ایران

رئیس انجمن قطعه‌سازان ترکیه گفت: ما می‌خواهیم در ایران سرمایه‌گذاری کرده و در پروژه‌های تحقیق و توسعه صنعت خودروی ایران فعال شویم. وی با بیان اینکه در ۱۰ سال گذشته توسعه گسترده‌ای را در صنعت خودروسازی ترکیه شاهد بوده‌ایم، خاطرنشان کرد: در این مدت تولید خودرو در ترکیه ۵۰ درصد و صادرات ۷۰ درصد رشد داشته است. وی با بیان اینکه در ۱۰ سال گذشته توسعه گسترده‌ای را در صنعت خودروسازی ترکیه شاهد بوده‌ایم، خاطرنشان کرد: در این مدت تولید خودرو در ترکیه ۵۰ درصد و صادرات ۷۰ درصد رشد داشته است. آلبرت کنسا با بیان اینکه بازار داخلی خودروی ما کوچک‌تر بازار خودروی ایران اما صادرات خودروی ما قوی‌تر از ایران است، تصریح کرد: ما سال گذشته بیش از یک میلیون و ۱۰۰ هزار دستگاه خودرو صادرات داشته‌ایم.

نشست اوپک 2 فروردین در کویت برگزار می‌شود

الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه اعلام کرد: اجلاس کشورهای اوپک و غیراوپک برای بررسی وضعیت عمل به تعهدات توافق کاهش تولید نفت، 22 و 23 مارس(دوم و سوم فروردین) در کویت برگزار می‌شود. بر اساس این گزارش، همچنین اجلاس دیگری در سطح کارشناسان در 21 و 22 فوریه و در وین اتریش برگزار خواهد شد. 

توافق کاهش تولید نفت اوپک تمدید می‌شود

الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه اعلام کرد: روسیه در ماه ‌آوریل یا می تصمیم خواهد گرفت که احتمالاً‌ توافق کاهش تولید نفت را بعد از 6 ماه دیگر نیز ادامه دهد.  توافق کاهش تولید نفت در 10 نوامبر 2016 بین کشورهای اوپک و غیراوپک تصویب شد تا از ابتدای سال 2017 میلادی به مدت 6 ماه تولید نفت خود را روزانه 1.8 میلیون بشکه در روز کاهش دهند؛ هرچند پس از گذشت یک ماه از اجرای توافق اوپک قیمت نفت در بازارهای جهانی تا 56 دلار افزایش یافته است اما پیش از این پیش‌بینی‌ قیمت 60 تا 65 دلار برای هر بشکه شده بود. کارشناسان می‌گویند افزایش تولید نفت شیل آمریکا مانع از افزایش بیشتر قیمت شده است.

افزایش ۳۰ میلیون دلاری درآمد روزانه فروش نفت ایران

معاون وزیر نفت با بیان اینکه هم اکنون و با احتساب شرایط فعلی تولید و صادرات نفت روزانه بین ۲۰ تا ۳۰ میلیون دلار درآمد حاصل از فروش نفت خام ایران افزایش یافته است، اظهار داشت: این افزایش درآمد از محل توافق بین کشورهای عضو اوپک بدست آمده است. زمانی نیا با یادآوری اینکه برای ایجاد تعادل کامل بین عرضه و تقاضا در بازار نفت، مذاکرات ایران همچنان با کشورهای عضو اوپک ادامه دارد، بیان کرد: هم اکنون با افزایش ظرفیت تولید نفت ایران به حدود سه میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه عملا قدرت چانه زنی ایران هم در اوپک افزایش یافته است. در همین حال بیژن زنگنه وزیر نفت هفته گذشته در گفت وگو با مهر با بیان اینکه ایران مشکلی برای ادامه گفت وگو با عربستان در حوزه بازار نفت و ادامه همکاری‌ها در اوپک ندارد، گفته بود: این مذاکرات در چارچوب منافع ملی و مشترک ادامه می‌یابد.

طلا در انتظار تصمیم این زن و مرد

به نقل از بورس کالای ایران؛ تازه ترین تحلیل کیتکو نشان می دهد در حالی که سرمایه گذاران بین المللی به دقت تحولات سیاسی آمریکا و دولت جدید ترامپ را دنبال می کنند، به نظر می رسد حضور جانت یلن رئیس فدرال رزرو آمریکا در نشست کنگره و سخنرانی وی درباره وضعیت اقتصادی و سیاست های پولی می تواند تأثیر زیادی بر روند نوسانات قیمت طلا در هفته آینده داشته باشد. آمارهای اقتصادی مهمی نیز در روزهای آتی منتشر خواهد شد که می تواند بر روند قیمت طلا و ارزش دلار موثر باشد. در تازه ترین نظرسنجی کیتکو نیوز اکثر کارشناسان اقتصادی و سرمایه گذاران بین المللی به افزایش قیمت طلا در روزهای آینده رای داده اند. همچنین اگر ترامپ واقعا به دنبال اصلاح قوانین مالیاتی باشد و بتواند این اصلاحات را در کنگره تصویب کند، این مسأله در نهایت به نفع شاخص سهام خواهد بود و در نهایت فشار بیشتری را بر قیمت طلا وارد می کند.

عیدی بازنشستگان روی هوا

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری در حاشیه نمایشگاه «صندوق‌های بازنشستگی پیشران توسعه ملی» درباره عیدی بازنشستگان گفت: حقوق اسفند و عیدی را هدفمان این است که حتی اگر شده، یک روز هم زودتر پرداخت کنیم ولی اکثر سازمان‌های کشور امسال با کسری اعتبار مواجه هستند. اسلامیان افزود: صندوق هم کسری اعتبار دارد و خواهش کردیم از مسئولین با توجه به اینکه میانگین پرداخت به بازنشستگان با وجود اصلاحات خوبی که طی 3 سال گذشته صورت گرفته و هنوز در حال رفع نیاز نیست، امیدواریم امسال کسری اعتبار به موقع تامین شود و ما شرمنده بازنشستگان نشویم. وی تأکید کرد: زمان واریز دقیق عیدی را نمی‌توانم اعلام کنم. اگر خزانه دار بودم می‌گفتم.

ملاک دولت برای شناسایی پردرآمدها و حذف یارانه

عادل آذر درگفت وگو با خبرگزاری خانه ملت درخصوص ملاک دولت برای شناسایی پردرآمدها و حذف یارانه نقدی آن ها براساس قانون هدفمندی یارانه ها گفت:در قانون آمده است که خانوارهای پردرآمد باید از فهرست دریافت یارانه حذف شوند. رییس دیوان محاسبات کشور افزود:معیاری که برای شناسایی افراد پردرآمد وجود دارد، دهک بندی درآمدی است که شامل 25 میلیون خانوار ایرانی می شود و مشخص می شود که به عنوان مثال بالاترین یا پایین ترین دهک درآمدی از چه رقمی آغاز و به چه رقمی ختم می شود. وی تصریح کرد:با قاطعیت و براساس اطلاع می گویم که برای شناسایی درآمد افراد براساس آمار، معمولا تنها شناسایی 4.6 درصد از پردرآمدها و 12.5 درصد از کم درآمدها دقیق است و اطلاعات آن وجود دارد؛ اما درباره حدفاصل این دو دهک، اطلاعاتی وجود ندارد، چون متأسفانه در کشورما گردش اطلاعات اقتصادی ازجمله دارایی و ثروت افراد یا جایی ثبت نمی شود و اگر ثبت شود ناقص است.

دست دولت برای محدود کردن پرداخت نقدی یارانه‌ها باز است

علی مطهری نایب رئیس مجلس درباره تذکر یک نماینده پیرامون هزینه‌کرد حاصل از درآمد یارانه‌ها افزود: از ابتدا این قانون یارانه‌ها درست اجرا نشد و مبلغی که به عنوان یارانه نقدی به خانوارها تعلق گرفت، مبلغ بالایی بود که با قانون هم جور درنمی‌آمد. به گزارش تسنیم، مطهری اضافه کرد: وقتی در آن زمان محاسبه می‌کردیم، متوجه شدیم که به هر نفر 15 الی 18 هزار تومان به عنوان یارانه نقدی بیشتر تعلق نمی‌گیرد اما با مبلغ 45 هزار تومان اجرای آن را شروع کردند و طبیعی است که دیگر نمی‌توانستند این مبلغ را کاهش دهند، لذا سهم تولید، کشاورزی و دیگر موارد در بسیاری داده نشد.وی با بیان اینکه در قوانین اخیر، مجلس دست دولت را برای محدود کردن پرداختهای نقدی یارانه‌ها باز گذاشته و آن را منحصر به ضعفا کرده است، اظهار داشت: شخصا بنده معتقد بودم که یارانه نقدی باید به خانوارهایی منحصر شود که تحت پوشش کمیته امداد بهزیستی و دیگر مراکز بازتوانی هستند؛ اما الان دست دولت باز است و می‌تواند این کار را انجام دهد.

آب پاکی وزیر روی دست صادرکنندگان

وزیر صنعت، معدن و تجارت در بیست‌ویکمین نشست دوره هشتم هیات نمایندگان اتاق ایران در بخشی از صحبت های خود گفت: در مدت بیش از یک سالی که از برجام می گذرد تلاش کردیم کارهای مشترک با دنیا را شروع کنیم. کشور های پیشرفته همگی نگاه صادرات محور دارند. یک بار در کره جنوبی یک راننده به من می گفت ما مثل شما پول دار نیستیم باید کار کنیم و صادر کنیم تا بتوانیم زندگی کنیم اما در اینجا وقتی بادمجان گران شود می گویند تقصیر صادرات است.  نعمت زاده همچنین راجع به پاداش‌های صادراتی هم گفت: تا سال 89، پاداش‌های صادراتی به صادرکنندگان بودجه مشخص داشتند؛ اما سال 90 و 92 آن ردیف بودجه پاک سد و در سال 93 هم نتوانستیم آن را احیا کنیم. به این دلیل باید بگویم که دولت هیچ بدهکاری به صادرکنندگان ندارد و درواقع بودجه‌ای برای این مورد در نظر گرفته نشده است.
اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۶
انتشار یافته: ۶
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۵
ولی خوب شروط فوق فقط برای خودروهای مرغوب است و برای خودروهای بسیار وحشتناک چینی هیچ شرطی نیست که تسهیلات هم قایل هستیم،
شاید بعضی ها با افزایش جمعیت ایران مخالفند و با این روش سعی در کنترل افزایش هستند!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۱۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۵
فقط کسایی که چینی سوار نشدن بهش ایران میگیرن. خودروهای چینی هر چی باشن از خودروهای ایرانی و خودروهای فرانسوی جعلی خیلی بهترن
m
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۵
اون آقای رئیس نوسازی شرط اصلی که عرضه خودرو به سه برابر قیمت تمام شده وحذف آپشنها وعرضه دربازاراست رو نگفتند
eterme
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۵
سلام
خیلی خوب بود ازمطالب خوشم امد
امیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۵
تورو خدا لگن چینی رو بیخیال بشد جاش ماشین واقعا خارجی وارد کنید مثل مزدا تویوتا هیوندا کیاو..... یه سری این بنده خداها چینی میخرن ژست ماشین خارجی هم میگیرن .!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۵
این شرط ها کاش برای خودروسازهای داخلی هم اجرا می شد.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
هپکو اراک ابتکار صلح هرمز حسن یزدانی هفته دفاع مقدس عملیات کمان ۹۹ نیویورک