بازدید 8382
به بهانه قطع گاز توسط ترکمنستان؛

مسئولان آمادگی لازم برای تأمین گاز مناطق شمالی را دارند؟!

صبح روز يكشنبه، همزمان با آغاز تعطیلات سال نو میلادی، شركت تركمن گاز بر خلاف توافق اول هفته با مقامات گازي ايران، بار ديگر ادعاي طلب 8 .1 ميليارد دلاري فروش گاز به ايران در سال‌هاي 86 و 87 را بهانه كرد و با هدف تحت فشار قرار دادن ايران، گاز صادراتي به كشورمان را قطع کرد.
کد خبر: ۶۵۳۸۶۲
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۵ - ۲۱:۰۰ 03 January 2017
ایران با وجود دارا بودن بزرگترین ذخایر گازی، به دلیل به بهره‌برداری نرسیدن کامل این ذخایر، همواره با آغاز فصل سرما به دلیل افزایش مصرف گاز در بخش خانگی، در برخی مناطق کشور شاهد مشکلاتی از قبیل قطع و یا افت فشار گاز هستیم. در همین زمینه، چندین سال پیش برای آنکه مشکلی در مناطق شمالی کشور ایجاد نشود، قرارداد واردات گاز از ترکمنستان امضا شد.

به گزارش «تابناک»، صبح روز يكشنبه، همزمان با آغاز تعطیلات سال نو میلادی، شركت تركمن گاز بر خلاف توافق اول هفته با مقامات گازي ايران، بار ديگر ادعاي طلب 8 .1 ميليارد دلاري فروش گاز به ايران در سال‌هاي 86 و 87 را بهانه كرد و با هدف تحت فشار قرار دادن ايران، گاز صادراتي به كشورمان را قطع کرد.

اختلاف گازي ايران و تركمنستان به دي‌ماه سال 86 برمي‌گردد كه تركمنستان همزمان با سرماي شديد در 20 استان كشور، ناگهان اعلام کرد، بهای گاز صادراتي خود را به ايران 9 برابر بالا برده و از 40 دلار به ازاي هر هزار مترمكعب به  360دلار افزايش مي‌دهد.

در دولت قبل با این خواسته شركت تركمن گاز مبنی بر افزايش قيمت گاز موافقت شد. البته برخی مقامات دولت قبل مدعی هستند که این افزایش، قیمت را فقط برای شش ماه پذیرفته اند. در همین باره، ترکمنستان مبلغی را به عنوان بدهی در دولت گذشته مطرح میک ند و خواستار دریافت یکجای این مبلغ است.

در واقع شركت «تركمن گاز» در حالي مدعي طلب 8. 1 ميليارد دلاري از شركت ملي گاز ايران بابت صادرات گاز در سال‌هاي 1386و 1387 شده كه ایران آن را قبول نداشته و خواستار ارجاع موضوع به داوري بين‌المللي است.

شنیده‌ها حاکی از ادعای ترکمنستان برای پرداخت ۲ میلیارد دلار از سوی ایران بابت مابه‌التفاوت افزایش قیمت گاز وارداتی از این کشور حکایت می کرد؛ این در حالی است که قراردادهای خرید و فروش گاز، قراردادهای بلندمدتی هستند که موارد اختلاف طرفین در آن صرفا با مراجعه به داور مرضی الطرفین امکانپذیر است و این روش معمول نیست که همزمان با اوج نیاز کشور خریدار، فروشنده به نوعی اقدام به مطرح کردن شرایط غیرمنطقی و غیرقانونی کند.

آقای زنگنه، وزیر نفت، پیش از این بیان داشته بود، براي پرداخت مبلغ 8/1 ميليارد دلار مورد ادعاي تركمنستان در قالب صدور خدمات فني و مهندسي انجام مي‌پذيرد. همچنین وي در سال 94 گفته بود كه واردات گاز از تركمنستان نياز كشور نيست و ايران به حدي از توان توليد گاز دست يافته كه مي‌تواند گاز خود را تأمين كند و اگر از تركمنستان گازي دريافت مي‌شود، به دليل پيوندهاي سياسي و روابط ديپلماتيك ميان اين دو كشور است.

باید گفت، سناریوی بازوبسته کردن شیر گاز ترکمنستان روی ایران از زمستان سال ۸۶ دنباله دار شد که ترکمن ها در شرایط بحرانی دست به کار شده و خواسته های غیرمعقولی برای تأمین گاز در اوج سرما مطرح کرده و متأسفانه به هدف خود نیز رسیده بودند. از آن سال به بعد نیز چندین بار تلاش خود را کردند که در شرایط سخت، دست کشورمان را در پوست گردو بگذارند و درخواست های غیرمعقولی را مطرح کنند که البته چندان موفق نبودند.

هرچند هنوز مقامات وزارت نفت به صراحت اعلام نکرده اند، چه اتفاقی افتاد که در کمتر از دو روز ترکمن ها یکباره زیر توافق زدند و گاز ایران را قطع کردند، همچنان مشخص نیست، آیا این آمادگی وجود دارد که در صورت برودت هوا در روزهای آینده، شمال کشور با مشکل گاز روبه رو نشود.

شاید قطع گاز از سوی ترکمنستان توانسته باشد که زنگ خطر وابستگی در موضوعات اساسی را به صدا درآورده باشد و فرصتی فراهم کند که مسئولان با افزایش ظرفیت های داخلی و بهره برداری از پروژه های ناتمام کشور را از این وابستگی نجات دهند.
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۳
انتشار یافته: ۱۷
برای زمین تمرین فوتبال وابسته به امارات در حالی که وسعت کشور ایران80برابر امارات است.برای تامین گاز وابسته به ترکمنستان در حالی که ذخایر گازی ایران در جهان دومین است...واقعا جای تاسف دارد.
حتما برادران اداره گاز آماده قطع گاز میباشند
دوستان عزیز در تابناک، لطفآ در صورت صلاحدید گزارشی هم از میزان بدهی ترکمنستان به تجار و شرکت های ایرانی و نحوه عملکرد سفارت و دولت ما در قبال بازپس گیری آن تهیه بفرمایید. متاسفانه بر خلاف حسن همجواری و رفتار متین ایران، کشور ترکمنستان همیشه منبع مشکلات مختلف برای ما بوده و هست. سالها تجار و شرکت های ایرانی مقادیر بسیار قابل توجهی از کشورترکمنستان طلبکار هستند اما سفارت و دولت ما هیچ اقدام عملی در جهت احقاق آن نمیکنند و آن را به فراموشی سپرده اند! با توجه به اقدامات غیردوستانه ترکمنستان، دولت ما هم یکطرفه این مطالبات را از (سواپ گاز) برداشت کند. در سیاست خارجی اقدام متقابل کاملا تعریف شده و از اصول اولیه است؛ به ترکمنستان یک بار برای همیشه نشان دهیم که سازش یک طرفه بر سر منافع کشور هم حد و مرزی دارد!!
كسي كه براي ما خط و نشان نكشيده بود تركمنستان ....بود.
محمود کجایی ؟ دقیقاً کجایی ؟
وقتی بعضیها فرق اسراف را با مصرف نمی دانند ، ترکمنستان هم برای ایران شاخ میشود
آقا ما الان در خوزستان تقریبا ۹۰ درصد روز بخاریهامون خاموشه فقط یک خواهش ازمردم سایر استانها ودرنتیجه کم کردن روی ترکمنها. عزت یک ملت بالاترین است.
به جای غربزدگی که کلا در همه زمینه ها باهاشون مشکل داریم باید از شرکت ها آسیایی استفاده کنیم پژو و رنو دیگر بسه چهل سال پژوه بسه
این مو.ضوع مسئله دیگری را هم نشان می دهد که برخلاف آنچه ما خودمان را برای این کشور های مسلمان و اکثرا وابسته به غرب و صهیونیست هلاک می کنیم این کشورهای به ظاهر مسلمان به ثمن بخس ما را می فزوشند طی سالیان سال مسئولان فراموشکار ما دهها وشاید صدها بار فریب کشورهای ظاهرا مسلمان و همسایه را خورده اند باز برایشان درس عبرت نشده که حداقل خبلی از کشورهای غیر مسلمان و غیر همسایه ما به قوانین و تعهدات بیشتر پای بند هستندو مردم هم بهای آن را داده اند در حالی که کشوری به ظاهر بی دین مثلا کره شمالی در مسئله مو.شکهای زمان جنگ از برادران لیبیایی با جنبه تر ظاهر شدند شما را به خدا در روابط بین الملل هم حداقل دین را قاطی سیاست نکنید بلکه سوابق و فرهنگ و سلایق و مصلحت کشورها تعیین کننده است آنها برخلاف ما چندان به دین پای بند ومقید نیستند بعدا هم به افکار ما می خندند که توانسته اند این رگ خواب دولت ما را پیدا کنند وکمال استفاده را از آن ببرند و سرمان کلاه گذاشته اند ریئس جمهور کشور ما را به مشجدی تاریخی می برند و نماز ظاهرا هم می خوانند پس فردا با نتانیاهو جامها را به هم می زنند و پشت سرمان غیبت !!! می کنند و توطئه همین اردوغان آنقدر نقشش را خوب بازی کرد که رئیس دولت قبل کم کم باور کرده بود توانسته دولت لائیک ترکیه را هدایت کند
واقعا چه زمانی کسانی که از دولت احمدی نژاد با این همه تخریب حمایت کردند از پیشگاه خدا و مردم عذرخواهی میکنند البته خسارت‌های وارده از طرف این دولت غیر قابل جبران است واقعا ایشان باید به همه موارد پاسخ بدهند
مردم هم باید کمک کنن گاز قطع نشه. ما خونمون ۱۵۰ متر زیربنا داره فقط یک بخاری روشن کردیم و تو خونه لباس گرم میپوشیم ولی بعضیها خونشون با اینکه کوچکتر هست چندتا بخاری دارن و مثل تابستون گرم هست. از طرف دیگه شرکت گاز هم به کسایی که کمتر گاز مصرف میکنن تخفیف بده، الان ما با اینکه مصرف متعارف نوشته ولی ۵۶ تومن پول گاز اومده بود برامون که به نظر زیاد هست. دو طرف همکاری کنن گاز به همه جا میرسه.
قبلا با این کارشون باعث شدن توی یک سال یک خط لوله چند صد کیلومتری از سرخس به درگز و همه شهر و روستاهای وسط (توسط دولت قبل) کشیده بشه، این دولت که اینقدر مدعیه معلوم نیست عرضه این کارها رو داره یا نه؟
یه سوال دارم ؟ یعنی امکان نداره یه اندیشه ای بشه و مثلا بگن مردم مناطق شمالی در این بازه زمانی از وسایل گرمایشی با نیرو برق استفاده و در پایان این دوره از تخفیف قبض برق برخوردار شوند. واقعا انقدر سخته ؟
1. قراردادهای ما حتما غیرقانونی است که طرف دبه می کند.
2. شرکت گاز در حرفهایشان اظهار می کنند مشکلی نداریم ولی در عمل دیده ایم کاری از دستشان بر نمی اید.
3. شاید بازی سیاسی است تا فرجامی دیگر رخ دهد و اقایان از این باغ سیب و گلابی میل کنند.
4. هر موقع مسئولین ما به مشکلی برمی خورند مصرف ما را با دیگر کشورها مقایسه می کنند اما وقتی رفاه و حقوق و ...... می خواهیم مسلمانیم باید اصراف نکنیم را به کار می برند
سلام آقای زنگه لطفا در هر شرایطی قرارداد گاز را ترکمنستان رو ادامه ندهید و ظرفیت های داخلی رو فعال کنید. بذارید این کشور اسیای مرکزی که تو بن بست گیر افتاده گازشو دود کنه بره هوا
توسعه تامین انرزی منازل از طریق گاز یک اشتباه بوده که هنوز داریم روش پافشاری میکنیم تابناک لطفا بررسی کنید اگر این گاز جای مصرف در منازل و خودروها در نیروگاههای برق مصرف میشد و برق بعنوان انرژی به مردم تحویل میشد بهتر نبود
خودروهای گازی که منفجر میشن و نفر می کشند منازلی که بواسطه گاز منفجر میشن و خسارت و مرگ درست میکنن گاز منو اکسید کربن که هر ساله عده زیادی از مردم رو به کام مرگ می بره آلودگی هوای شهرها بواسطه سوختن گاز و همینطور هزینه های هنگفت احداث خطوط لوله و خطرات ناشی از گاز در زمان زلزله کاش یه مقاله راجع این بنویسید از مردم نظر بخواین من خودم کارمند شرکت ملی گاز هستم
چقدر خوب بود آقای زنگنه در بدو ورود به وزارتخانه به جای خواباندن پروژه های گازی نیمه کاره عسلویه قاطعانه جلو ورود گاز از ترکمنستان را میگرفت ،و تعداد زیادی کارگر و مهندس شاغل رو بیکار نمیکرد.
برچسب منتخب
# قره باغ # بازیهای آسیایی 2022 # هفته وحدت # لایحه برنامه هفتم # فردوس کاویانی