بازدید ۳۲۹۸
کد خبر: ۶۳۵۲۵۴
تاریخ انتشار: ۰۵ آبان ۱۳۹۵ - ۰۷:۱۰ 26 October 2016
روزگذشته ساختمان مجلس در بهارستان شاهد تجمع چندین باره سهامداران پدیده و پردیسبان و سپرده گذاران میزان،ثامن الحجج (ع)و موسسات مالی و اعتباری دیگر بود. نمایندگان مردم هم در صحن علنی تلاش کردند تا در قالب تذکرات شفاهی و کتبی به طولانی شدن روند پاسخ گویی به مطالبات این چنینی مردم اعتراض کنند. با این حال نمایندگان در این اظهار نظرها و گفت و گوها بر این باورند که حل مشکلات موجود با اقدامات معمولی وعادی ممکن نیست.
 
تاکید بر حل مشکل پدیده و میزان
 
به گزارش خراسان، شهباز حسن پور بیگلری، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس که یکی از امضا کنندگان سوال از وزیر کشور نیز است دراین باره با تاکید بر این که مطالبات مردم از این پروژه ها و موسسات مالی و اعتباری به آنها باز می‌گردد گفت:به دنبال سوالی که چند روز پیش مطرح کردیم و در صحن علنی نیز اعلام وصول شد شب گذشته (دوشنبه ) در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی که با حضور معاون اول رئیس جمهور برگزار شد آخرین وضعیت پروژه پدیده شاندیز و وضعیت موسساتی مثل پردیسبان ،ثامن الحجج (ع)و میزان  بررسی شد که حاضران در جلسه همگی بر ضرورت تسریع در تعیین تکلیف سهامداران و سپرده گذاران این موسسات تاکید کردند.وی با بیان این که برای پاسخ گویی به مردم چه در قالب سهامداران پدیده یا سپرده گذاران موسسات مالی منابع خوبی هست و این موسسات بناها و املاک زیادی دارند تصریح کرد:نباید اجازه بدهیم مردمی که با هدف مشارکت در حوزه های اقتصادی سرمایه گذاری کرده اند متضرر شوند .وی ادامه داد :امروز نیز (سه شنبه ) آقای پزشکیان نایب رئیس دوم مجلس شورای اسلامی که ریاست جلسه را برعهده داشتند از رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس خواستند تا طی هفته آینده جلسه ویژه ای را با حضور رئیس کل بانک مرکزی و دیگر مسئولان مرتبط با موضوع برگزار کنند تا کم و کیف حل سریع تر مشکلات موجود بررسی و راهکارهای عملی ارائه شود .
 
در همین باره همچنین حجت الاسلام و المسلمین نصرا... پژمانفر که روز گذشته به خواست نایب رئیس دوم مجلس شورای اسلامی در جمع تجمع کنندگان نیز حضور یافته و خبر دستور وی مبنی بر تشکیل جلسه مسئولان مربوط با موضوع پدیده، میزان و موسسات مالی و اعتباری با کمیسیون اقتصاد را مطرح کرده بود، گفت: متاسفانه اقداماتی که برای حل مسئله پدیده شاندیز یا عبور از بحران موسسات مالی و اعتباری مثل میزان و ثامن الحجج (ع)یا حتی مسئله ای مثل پردیسبان صورت می گیرد اقدامات معمولی است و نمی تواند برای حل این مشکلات و بازکردن گره کار مردم موثر باشد .وی با بیان این که به نظر می رسد برخی مسئولان از ادامه این روند و برگزاری چنین تجمعاتی چندان ناراضی هم نیستند، تصریح کرد: گاه می بینم برخی افراد برای این که چنین مشکلاتی را بر گردن دولت قبل بیندازند و از آن استفاده کنند اراده ای برای حل مشکلات ندارند .برای همین بسیاری از جلساتی که برگزار می شود صرفا با تاکید بر حل مشکل و ضرورت تسریع در پرداخت مطالبات مردم تمام می شود و خروجی مناسبی ندارد.در واقع تاکید بر حل مشکل با اقدام معمولی نتیجه نمی دهد.پژمانفر افزود :به نظر من بسیاری از مردمی که در این پروژه ها سرمایه گذاری کرده اند به تبلیغات اطمینان کرده اند و در واقع  براساس قوانین کشور در یک کار اقتصادی شریک شده اند اما ما به عنوان مسئولان نظام نتوانسته ایم این مشارکت را به درستی هدایت ،حمایت و جمع بندی کنیم .از این منظر مردمی که امروز به عملکرد ما معترض اند حق دارند.
 
تشکیل جلسات دیگر طی هفته آینده
 
وی همچنین با اشاره به این که سرنوشت پدیده و میزان به هم گره خورده است، تاکید کرد: متاسفانه دیده می شود همین تصمیمات خوب اتخاذ شده برای بازگشایی اتاق مبادله سهام نیز با سنگ اندازی هایی همراه است که اجرا نمی شود . دراین باره می توان گفت طول زمان به پیچیدگی موضوع منجر شده است.بااین حال امیدواریم در جلسه کمیسیون اقتصادی با رئیس کل بانک مرکزی ،جلسه طرح سوال از وزیرکشور و جلسه روسای کمیسیون های مجلس درباره این مشکلات که هفته آینده برگزار خواهد شد شاهد تصمیمات خوبی باشیم.
 
سوال از سه وزیر دادگستری، کشور و امور اقتصادی درباره پدیده
 
همچنین پورمختار نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با فارس با اشاره به جلسه امروز (روز گذشته) کمیسیون قضایی مجلس گفت: در جلسه امروز وزیر دادگستری برای پاسخ به سوالات 6 نفر از نمایندگان درباره عدم انجام اقدامات لازم درخصوص استیفای حقوق سهامداران شرکت پدیده شاندیز در کمیسیون حاضر شد. البته براساس برنامه پیش بینی شده بنا بود وزرای کشور و امور اقتصادی و دارایی نیز به همراه وزیر دادگستری در کمیسیون حضور پیدا کنند که جلسه به دلیل عدم حضور این دو وزیر تنها با حضور وزیر دادگستری برگزار شد.وی اضافه کرد: در این جلسه نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه و نصرا... پژمان فر نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی به نمایندگی از سوال کنندگان حضور داشتند که پاسخ وزیر آن ها را قانع نکرد.پورمختار در پایان خاطرنشان کرد: بنابراین سوال از سه وزیر به صحن ارجاع داده شد و وزرای دادگستری، کشور و امور اقتصادی و دارایی برای پاسخ به سوال نمایندگان درباره شرکت پدیده باید در جلسه علنی مجلس حاضر شوند.
 
موسسه ای که 210 میلیارد تومان مالیات داده غیرمجاز است!
 
همچنین به گزارش خانه ملت ، مسعود پزشکیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی روز گذشته با اشاره به وضعیت موسسه ثامن الحجج (ع)، گفت: به تازگی مسئولان مربوطه به سپرده گذاران گفته اند که برای دریافت 35 میلیون تومان از سرمایه خود باید به صورت مکتوب بنویسند که ما می دانستیم این صندوق غیرمجاز بوده است. حال مشخص نیست که این چه اقدامی است که با مردم انجام می دهند زیرا این مسئله خلاف شرع، موازین حقوقی و قانون است چطور از این موسسه حدود 210 میلیارد تومان مالیات دریافت شد اما گفته نشد که عملکرد و فعالیت آن غیرمجاز است.
 
رئیس کل بانک مرکزی پیگیری کند
 
وی همچنین در پاسخ به تذکر یکی از نمایندگان در خصوص وضعیت موسسات مالی و اعتباری و پدیده شاندیز گفت: در شرایط کنونی موسسه ثامن الحجج (ع) و موسسات مشابه آن از جمله میزان و پدیده مشکلاتی دارند که این موضوع باید از سوی رئیس بانک مرکزی پیگیری شود. همچنین رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز باید مسئولان مربوطه را دعوت کند تا به مشکلات رسیدگی شود و مردم از بلاتکلیفی در بیایند.گفتنی است فاطمه ذوالقدر نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، پردیس و اسلامشهر در نشست علنی روزگذشته در مجلس شورای اسلامی، در تذکری به دولت خواستار تعیین تکلیف سهامداران پدیده و پردیسبان و پرداخت سهم آن ها شد.
 
روند ورود پدیده به بورس عادی طی می شود
 
از سوی دیگر به گزارش سایت اخبار پدیده ، رمضانعلی سبحانی فر نماینده سبزوار، جغتای و جوین در مجلس خواستار افزایش تراکم برگزاری جلسات و تسریع در حل مشکلات پدیده شد و در این باره گفت :برای حل مشکل مردم، بحث ورود پدیده به بورس به میان آمد که متاسفانه روند آن به صورت عادی در حال طی شدن است و این تحقق نتیجه را بسیار طولانی کرده است.وی با تاکید بر این که باید هر چه سریع تر موانع حضور پدیده در بورس برطرف شود تا به تبع آن مشکلات بعدی نیز  رفع شود، افزود:ورود به بورس الزامات قانونی دارد و نیازمند شفاف سازی است، پس برای این که این اتفاق بیفتد و در گام بعدی بتوانیم سرمایه گذار جذب کنیم. نیازمند عزم دستگاه های مرتبط و سرعت بخشی به امور هستیم.
 
مشکلات پدیده و موسسات اعتباری از استان خراسان شروع شد اما اکنون یک مسئله ملی است
 
گفتنی است مقصودی، رئیس مجمع نمایندگان استان نیز  یک شنبه هفته جاری در گفت و گویی در خصوص طرح سوال از وزیر اقتصاد درباره پدیده و مسئله ورود آن به بورس با حمایت و نظارت این سازمان بر اتاق تبادل سهام گفت: از وزیر اقتصاد نیز سوالی در خصوص وضعیت پروژه پدیده و سایر موسسات مالی و اعتباری مطرح کردم که منتظر پاسخ آن هستم.
 
وی اضافه کرد:درست است که پایه و سر منشاء مشکلات پدیده و موسسات مالی و اعتباری از استان خراسان شروع شده اما امروزه یک مسئله ملی است چراکه این پروژه در کشور سرمایه گذار داشته ، هدف گذاری های ملی داشته و سهامداران زیادی جذب کرده است.بااین همه به نظر می رسد حل مشکلات شرکت هایی مثل پدیده وپردیسبان و موسسات مالی و اعتباری مثل میزان، ثامن الحجج (ع)،بدر توس و ... که نتیجه سال ها ضعف نظارت دستگاه های اجرایی ،اقتصادی و قضایی در کشور بوده است به این دلیل که امروز در گردونه پیگیری دستگاه های مختلف گرفتار شده و بین مسئولان گوناگون پاسکاری می شود به این زودی ها حل و فصل نخواهد شد و مردم فقط باید بر تاکیدات مسئولان مبنی بر ضرورت حل مشکلات اکتفا کنند .اگرچه دراین میان هیئت مدیره جدید این موسسات یا هیئت های تصفیه ای که مسئولیت پاسخ گویی به مطالبات مردم را پذیرفته اند باید اهتمام جدی تری داشته باشند .

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
نمازهای ماه رجب آزادراه غدیر شهاب الدین عزیزی خادم سینوفارم علی اکرمی