بازدید 2037

مروری بر مهم‌ترین تحولات سیاسی «بهمن ماه» سال گذشته

سال ۱۴۰۲ با همه فراز و فرودهایش، تلخی‌ها و شیرینی هایش پایان یافت و سرانجام هم در ماه پایانی آن، انتخابات مهم مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان برگزار شد. در این سال حوزه سیاست، تحولات مهمی را به خود دید که هم اکنون قصد داریم نگاهی بر تحولات سیاسی بهمن ماه در سال ۱۴۰۲ داشته باشیم.
کد خبر: ۱۲۲۸۵۵۲
تاریخ انتشار: ۱۱ فروردين ۱۴۰۳ - ۰۹:۰۰ 30 March 2024

سال ۱۴۰۲ با همه فراز و فرودهایش، تلخی‌ها و شیرینی هایش پایان یافت و سرانجام هم در ماه پایانی آن، انتخابات مهم مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان برگزار شد. در این سال حوزه سیاست، تحولات مهمی را به خود دید که هم اکنون قصد داریم نگاهی بر تحولات سیاسی بهمن ماه در سال ۱۴۰۲ داشته باشیم. شاید بیان همه اخبار این حوزه مهم مقدور نباشد، اما با این حال تلاش شده خبرسازترین رویداد‌های ماهانه در حوزه سیاسی در بهمن ماه سال ۱۴۰۲ در این مجموعه گردآوری شود.

 

استاندار جدید آذربایجان شرقی انتخاب شد
علی بهادری جهرمی در حساب کاربری خود در ایکس نوشت:«یک ‎جوان دهه شصتی دیگر از دولت سیزدهم رای اعتماد گرفت.با گرامیداشت تلاش‌ها و خدمات استاندار جهادی، مرحوم زین‌العابدین خرم برای مردم غیور و فرهنگ‌دوست آذربایجان شرقی، با رای اعضای هیات دولت، دکتر مالک رحمتی استاندار این دیار شد. وی پیش‌از این رئیس سازمان خصوصی‌سازی بود.

 

فرزند آیت‌الله طالقانی درگذشت
سیدمهدی علایی طالقانی یکشنبه یکم بهمن، به علت بیماری ریوی - تنفسی در آی.‌سی.یو بیمارستان خاتم الانبیاء تهران، درگذشت. او متولد ۱۳۲۹ و از زندانیان دوران مبارزه با حکومت پهلوی بود که در سه دهه اخیر، به بازنمایی و تبیین افکار و آرای پدر پرداخت.

 

راهبرد انتخاباتی جبهه اصلاحات اعلام شد
راهبرد انتخاباتی جبهه اصلاحات برای انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی اعلام شد.در این راهبرد که در قالب سندی در جلسه مجمع عمومی این جبهه سیاسی به تصویب رسید، ضمن ارائه تعریفی از خط مشی اصلاح طلبی که مبتنی بر استفاده از ظرفیت‌های مدنی و به‌کارگیری شیوه‌های مسالمت آمیز و خشونت پرهیز است، ابتدا به تحلیل وضعیت موجود پرداخته و سپس در چهارچوب سه اصل مهم؛ جامعه به عنوان عامل تعیین کننده، رقابتی و منصفانه بودن انتخابات و تأثیر انتخابات بر سیاست های نظام در اداره کشور، راهبرد انتخاباتی اصلاح طلبان تعیین شده است.

 

پاسخ «نوباوه» به اطلاعیه پایگاه اطلاع‌رسانی قالیباف
بیژن نوباوه نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی نوشت: «عصر یکشنبه، خبرگزاری ایسنا به نقل از سایت محمدباقر قالیباف با انتشار اخبار کذب و توهین آمیز خطاب به نمایندگان مردم، مدعی دروغگویی نمایندگان و به زیر سؤال بردن حکم قطعی دادگاه، مبنی بر برائت بیژن نوباوه از اتهام نشر اکاذیب و افترا شد.

محمد باقر قالیباف فرزند حسین در ادعایی ناصحیح اعلام کرده که عده‌ای از نمایندگان نامه‌ای خطاب به تخریب کنندگان رئیس مجلس منتشر و آن را خطاب به دادستان ارسال کرده‌اند، در حالی که یکی از مشاوران قالیباف، مسئول جمع‌آوری امضا از سوی نمایندگان بود و پس از اعتراض تعدادی از نمایندگان که متوجه این توطئه و جریان‌سازی علیه مجلس شده بودند، اصل نامه را از مشاور مربوطه - بر اساس قولی که داده‌ام نام او را فاش نمی‌کنم- گرفته و ضبط کردند.

این در حالی بود که قالیباف هنوز اصل نامه حتی امضای نمایندگان را ندیده بود اما از متن آن که توسط نزدیک‌ترین مشاورش نگاشته شده بود، با اقدامی ناشیانه از انتشار قریب‌الوقوع آن و تصویر امضای نمایندگان خبر داد! در حالی که اصل نامه الان در اختیار اینجانب است و هیچ‌کس به آن دسترسی ندارد.

سوال اینجاست اگر بنا به گفته قالیباف فرزند حسین، وی از انتشار بیانیه‌های مجلس بی‌خبر است و هیچ مهندسی‌ای در بیانه‌های نمایندگان صورت نمی‌گیرد، جناب قالیباف چطور از انتشار این بیانیه - که هنوز آن را ندیده - مطلع بوده و اقدام به انتشار آن در سایت شخصی خود کرده است؟!

قضاوت با مردم است که دروغ‌گو کیست و ایستادگی و افشاگری نمایندگان ملت برای حفظ نظام و حرمت خانه ملت با منافع چه کسانی تعارض دارد.

دقت کنید که مشروح مذاکرات مجلس با همه اطلاعات آن از جمله بیانیه‌های مجلس در صورتی در روزنامه رسمی به چاپ می‌رسد که رئیس مجلس آن را امضا کرده باشد و این ادعا که رئیس مجلس از انتشار نامه نمایندگان خطاب به رهبری و دست بردن ثانویه در آن که به نفع قالیباف مصادره مطلوب شده، بی‌اطلاع بوده، کاملاً دروغ و اشتباه راهبردی است و قابل اثبات است. 

اینجانب به تنهایی حاضرم با هر شرط و در هر زمان و مکانی با جناب قالیباف و همه مشاوران و همفکران وی، مناظره کنم. 

ضمناً به منظور اعاده حیثیت، حق شکایت از قالیباف فرزند حسین برای اینجانب محفوظ است.

ان شاءالله در آینده نزدیک برای تنویر افکار عمومی، اطلاعات تازه‌ای را از دخالت افراد بیرونی و مشاورها در طرح ساماندهی فضای مجازی و لایحه حجاب و دست‌کاری‌های انجام شده در اختیار مردم قرار خواهم داد.

والسلام. بیژن نوباوه»

 

احمدی‌نژاد در صدر، روحانی در قعر
بر اساس نتایج به دست آمده از یک نظرسنجی که در برخی رسانه‌ها منتشر و گفته شده که توسط یک مرکز دولتی انجام گرفته، پیش‌بینی شده که میانگین میزان مشارکت در انتخابات اسفند ۱۴۰۲ در کل کشور ۳۰ درصد است. همچنین در استان تهران میزان مشارکت حدودا ۲۲ درصد و در شهر تهران ۱۵ درصد پیش‌بینی شده است. در این نظرسنجی از ۳۰ درصدی که عنوان کرده‌اند در انتخابات مشارکت می‌کنند پرسیده شده که «توصیه های چه کسی در رأی دادن شما اثرگذار است؟» که در پاسخ ۳۶ درصد از محمود احمدی‌نژاد، ۳۰ درصد از سید ابراهیم رئیسی، ۲۰ درصد از محمد باقر قالیباف، ۱۶ درصد از سید محمد خاتمی و ۱۰ درصد از حسن روحانی نام برده‌اند.


رائفی‌پور به دادستانی تهران «دعوت» شد
«در پی ایراد برخی ادعاها از علی اکبر رائفی‌پور، دادستانی تهران ضمن دعوت وی، اسناد و مدارک مرتبط با ادعای مطرح شده را مطالبه کرد.رائفی پور اخیرا در یک برنامه تلویزیونی ادعا کرد که یکی از نمایندگان مجلس فعلی، ۱۴۰ سکه دریافت کرده است.محمد باقر قالیباف رییس مجلس روز یکشنبه اول بهمن ماه در پاسخ به تذکر یکی از نمایندگان در این باره گفت: با توجه به اتهام مطرح علیه یکی از نمایندگان برای دریافت سکه، دادستان به عنوان مدعی‌العموم باید این موضوع را پیگیری کند و نتیجه به مردم اعلام شود.

 

توضیح دفتر حدادعادل درباره یک شایعه
در پی انتشار نامه‌ای در فضای مجازی که در آن خواسته شده غلامعلی حدادعادل شایعهٔ شراکت خود را در فروشگاه سرای ایرانی تأیید یا تکذیب کنند، دفتر وی اعلام کرده است:«دکتر حدادعادل هیچ گونه شراکت و مالکیتی در این مجموعه ندارند و هر گونه شایعه‌ای در این‌ زمینه تکذیب می‌شود.» در این اطلاعیه همچنین تأکید شده است: «بهتر بود نویسندگان نامه پیش از انتشار در فضای مجازی برای رفع هرگونه ابهام، سؤال موردنظر خود را مستقیم از ایشان پرسیده و پاسخ می‌گرفتند.»

 

شناسایی تعداد قابل توجهی از جواسیس موساد در ۲۸ کشور جهان
وزارت اطلاعات در اطلاعیه‌ای از شناسایی تعداد قابل توجهی از جواسیس موساد در ۲۸ کشور جهان خبر داد.

 

حکم جدید برای «وحید یامین‌پور»
رئیس جمهور در اجرای ماده واحده «تکمیل عنوان شورای‌ عالی جوانان به شورای‌ عالی نوجوانان و جوانان» مصوب شورای‌ عالی انقلاب فرهنگی، وحید یامین‌پور را به عنوان دبیر این شورا منصوب کرد.

 

واکنش کدخدایی به بستن کانال اینستاگرام رهبر انقلاب: تعطیلی آزادی بیان در غرب!
عباسعلی کدخدایی عضو حقوقدان و رئیس پژوهشکده شورای نگهبان در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی ایکس در یادداشتی به زبان انگلیسی نوشت:«تعطیلی آزادی بیان در غرب! بستن کانال اینستاگرام رهبر انقلاب که مقام عالی سیاسی کشور است؛ یعنی گروگان گرفتن آزادی بیان؛ یعنی آشکار شدن ماهیت آزادی‌ها در غرب. اینکه سخنان رهبر سیاسی یک کشور را تحمل نتوانید، یعنی تعطیلی آزادی بیان.»

 

پیروزی حقوقی ایران در ۵ پرونده بین‌المللی
محمد دهقان با بیان این‌که «اخیرا در پنج پرونده بین‌المللی رای به نفع ایران صادر شده است» اظهار کرد: به طور مثال بعضی از مدارس ما را در کشورهای حوزه خلیج فارس توقیف کرده بودند که در دادگاه‌های داخلی آنجا پیگیری و رای به نفع ما صادر شد. یکی از این مدارس به آموزش و پرورش برگشت و دیگری هم رای به نفعش صادر شد که به آموزش و پرورش تحویل داده می‌شود.

وی با اشاره به به رای صادره به نفع ایران در لوکزامبورگ یادآور شد: آن رایی که قبلا در دیوان عالی کشور لوکزامبورگ صادر شد و به شورای تجدید نظر این کشور برگشت، خوشبختانه شورای تجدید نظر به نفع ما رای صادر کرد و وجوهی که در آنجا داشتیم در این پرونده رفع توقیف شد. برای انتقال و مدیریت بقیه پرونده‌ها بعدا توضیح می‌دهیم.

دهقان همچنین درباره پرونده شهیدان سلیمانی و فخری‌زاده گفت: روابط حقوقی ما با رژیم صهیونیستی بحث خاصی دارد و از مصادیری نیست که با رژیم صهیونیستی و افرادی که ترور کردند بتوانیم یک کار حقوقی انجام دهیم. این از بحث‌های فراحقوقی است که ان‌شاءالله انجام می‌شود.

 

سلام پرواز
تبلیغات تابناک
اشتراک گذاری
برچسب ها
برچسب منتخب
# جیش العدل # حمله به کنسولگری ایران در سوریه # جهش تولید با مشارکت مردم # اسرائیل