بازدید 4098
در روز پرستار و با حضور رئیس جمهور،

افتتاح بیمارستانی که سه دهه پسوند «نیمه کاره» را یدک می‌کشید!

همزمان با سالروز ولادت حضرت زینب کبری (س) و روز گرامیداشت مقام پرستار، رئیس جمهور کشورمان با همراهی هیاتی عازم شهریار شد تا پروژه‌ای را افتتاح کند که سال‌ها بود بهره برداری از آن برای مردم به آرزو بدل شده بود؛ بیمارستانی که حتی برای تکمیل آن «گلریزان» هم کرده بودند، اما نیمه کاره باقی مانده بود!
کد خبر: ۱۲۰۵۴۹۴
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۴۰۲ - ۱۴:۳۲ 19 November 2023

افتتاح بیمارستانی که سه دهه پسوند «نیمه کاره» را یدک می‌کشید!بیمارستانی در مجاورت پایتخت که سه دهه پسوند «نیمه کاره» را یدک می‌کشید، افتتاح شد!

به گزارش «تابناک»، همزمان با سالروز ولادت حضرت زینب کبری (س) و روز گرامیداشت مقام پرستار، رئیس جمهور کشورمان با همراهی شماری از دولت مردان عازم شهرستان شهریار در غرب استان تهران شد تا پروژه‌ای را افتتاح کند که سال‌ها بود بهره برداری از آن برای مردم به آرزو بدل شده بود؛ بیمارستانی که حتی برای تکمیل آن «گلریزان» هم کرده بودند، اما نیمه کاره باقی مانده بود!

افتتاح بیمارستانی که سه دهه پسوند «نیمه کاره» را یدک می‌کشید!

هم اکنون بیمارستان امام خمینی (ره) با ۳۰۰ تخت بستری در ۱۸ بخش بیمارستانی و یک درمانگاه با مساحت ۳۶۰۰ متر مربع در چهار طبقه، آماده پذیرش بیماران است و از اول آبان ماه امسال به صورت آزمایشی شروع به پذیرش بیمار و انجام اعمال جراحی کرده است.

مجموعه‌ای بزرگ با مساحت ۹ هکتار که مجهز به بخش‌های مختلف و تجهیزات به روز است؛ از تخت‌ها و بخش‌های ویژه مانند سی‌سی‌یو و آی‌سی‌یو تا ۱۰ اتاق عمل، ۳۳ تخت دیالیز و... بیمارستانی از نوع «عمومی» که با بهره‌برداری از آن تحولی در میزان سرانه‌های بهداشت و درمان در این خطه با تراکم بالای جمعیتی ایجاد خواهد شد؛ تراکمی آنقدر بالا که رئیس جمهور تاکید دارد نیازمند تدابیر ویژه در تقسیمات کشوری و حتی تشکیل شهرستان و استان تازه است.

نکته جالب توجه، اما نه تاکید بر تراکم جمعیت و فرجامی که توجه به این مساله در تقسیمات کشوری به دنبال خواهد داشت، که بی توجهی عجیب به زیرساخت‌های مورد نیاز مردم این خطه، از جمله مرکز درمانی، آن هم در طول چند دهه بوده است. در بازه زمانی بسیاری طولانی مدتی که دست بر قضا دوران هولناک شیوع ویروس کووید ۱۹ و پاندمی کرونا را هم شامل می‌شود و این مصیبت فراگیر هم نتوانست به تسریع فرایند‌ها منجر شده و در بهره برداری از بیمارستان تسریع به عمل آورد.

پروژه‌ای که در مهرماه ۱۳۶۸ با تشکیل هیأت امنا و با حضور معتمدان و مسئولان محلی کلید خورده و در آن زمان قرار بود به ساخت بیمارستانی با ۱۰۰ تختخواب و با زیر بنای ۱۲ هزار و ۵۰۰ متر مربع در ۶ طبقه و یک درمانگاه ۶۰۰ متری منجر شود و بعد طرح توسعه آن پی گرفته شود و در سال ۱۳۷۲ و با حضور رئیس جمهور وقت کلنگ زنی شد، اما در نهایت عملیات ساختمانی آن وضعیت قابل قبولی نیافت تا جایی که بار‌ها و بار‌ها گلایه از نیمه کاره رهاشدنش به تیتر اخبار رسید و گاه واکنش‌هایی جسته و گریخته هم به دنبال داشت.

احتمالا همین میزان اشاره به پیشینه این مرکز درمانی کافی است تا حدس زدن قصه‌های پرشماری که پشت سر گذاشته، چندان دشوار نباشد، اما اشاره به برخی فراز‌های سپری شده خالی از لطف نیست؛ از تبدیل این بیمارستان به مرکز آموزشی درمانی که امید می‌رفت با ورود یک دانشگاه علوم پزشکی به ماجرا، پیگیری‌های آن‌ها و تزریق بودجه از مسیر‌های متفاوت، روند ساخت بیمارستان تسریع شود تا مصوبه متفاوتی که قرار بود نجات بخش امثال این پروژه باشد، اما آن هم کارگر واقع نشد.

صحبت درباره بندی است که یک دهه پیش در لایحه بودجه کشور گنجانده شد و با تصویب در مجلس و تایید در شورای نگهبان، به قانون بدل گشت و تاکید داشت که "بیمارستان‌های با۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی به صورت بلاعوض به بخش خصوصی واگذار شوند تا تکمیل شده و به بهره برداری برسند"، اما وقتی پای محاسبه به میان آمد، تاکید شد که بیمارستان امام خمینی شهریار تنها ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و مشمول این بند نیست!

این بیمارستان شامل، ۴۲ تخت بستری اورژانس، دو بخش با ۲۶ تخت بستری زنان و زایمان (جمعاً ۵۲ تخت بستری)، ۲۶ تخت بخش اطفال، سه بخش با ۲۶ تخت بستری جراحی (جمعاً ۷۸ تخت بستری)، ۱۰ تخت مراقبت‌های ویژه نوزادان، ۲۳ تخت مراقبت‌های ویژه، ۱۹ تخت مراقبت‌های ویژه قلبی، ۱۸ تخت دیالیز، ۱۰ تخت مراقبت‌های ویژه اطفال، ۱۰ اتاق عمل، دو بخش داخلی با مجموع ۵۲ تخت بستری، ۸ تخت LDR، درمانگاه تخصصی و فوق تخصصی، بخش تصویر برداری، بخش آنژیوگرافی و بخش پزشکی هسته‌ای در چهار طبقه است.

فراز جالب دیگری که این بیمارستان پشت سر گذاشته، گلریزانی است که رسما در دستور کار قرار گرفت و به انجام رسید تا بلکه این بیمارستان به سرانجام برسد و پسوند «نیمه کاره» از آن زدوده شود، اما این گونه نشد تا در نهایت با ۷۶ درصد پیشرفت در دولت دوازدهم، به دولت سیزدهم به ارث برسد و اواسط بهار سال ۱۴۰۱، رئیس جمهور با شنیدن ماجرا، بازدید از بیمارستان را در دستور کارش قرار داده و دستور به تکمیل پروژه در طول کمتر از یکسال دهد.

اتفاقی که اگرچه با تاخیر، اما بالاخره رقم خورد؛ تکمیل ۲۴ درصد باقیمانده پروژه در بازه حدودا یک سال و نیمه که به مدد همراهی مثال زدنی بخش‌های مختلف رقم خورده است؛ از سازمان برنامه و بودجه تا هیات امنای صرفه جویی ارزی و... الگویی که می‌توان با به کارگیری آن در دیگر نقاط کشور، پروژه‌های مشابه زیادی را به سرانجام رساند و دولت سیزدهم نشان داده که این کار را در دستور کار دارد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲۰
حتما هم همش تقصیر دولت‌های قبلی بوده
سید محرومان
سوله نشین های آلبانی الان شروع میکنن! البته سوله هاشون تو همه جا هست اما چون فیسبوک سوله آلبانی رو اعلام کرد که ۷۰۰ نفر رگباری کامنت هیت میدن و وقن نهار ۲ ساعت فعالیتشون قطع میشه عادت شده همه میگن آلبانی
اگه فیروز نادری عاقبت به خیر شد بقیه اتون هم میشن.آزموده را آزمودن خطاست.
به اسم مابه کام یکی دیگه
هیچ سالی رای ندادم امسال رای میدمم که فقط رئیسی انتخاب نشه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۸
جون من کوتاه بیا ! اگر رای ندی مملکت ویران می شود!!! خوله چل چقدر خودش را جدی گرفت
سعید
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۲۴ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۸
هفت جدوابادت مگه جای توروگرفتم
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۸
روحانی دوس داری؟ دلارو ۱۰ برابر کنه؟ یا لخت شدن فقط واسه مهمه نه دلار؟
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۵۴ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۸
لطفا از نشر کامنتها توهین وفحاشی بپرهیزید کار رسانه ف هنگ سازی ایت نه انداختن مردم بهدجان هم و توهین به هم و گسترش و رواج توهین و فحاشی
امسال همه بایدبرن رای بدن تارئیسی انتخاب نشه وگرن چهارسال دیگه هم همین اش وهمین کاسه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۹:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۸
خوابشو ببینی رئیسی رییس جمهور محبوبه
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۹:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۸
تاثیری داره؟؟؟؟
محمد
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۲:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۸
منظور از همین آش و همین کاسه یعنی افتتاح پروژه ها منظورته؟...در ضمن امسال انتخابات مجلسه نه ریاست جمهوری....
لطفا از نشر و انتشار کامنتهای توهین و فحاشی بپرهیزید کار رسانه فرهنگ سازی و فرهیختگی است نه رواج توهین و ناسزا و انداختن مردم به جان هم واقعا زشته
دولت رئیسی ،،دقیقا مثل احمدی نژاد،،نفت بالای هشتاد دلار فروخته، با اینحال مملکت رو به فنا داده..این پروژه ها هم، زخم زبانش رو دولت قبلی شنید،،آش آماده رو دولت رئیسی میخوره..البته دیگه دوره چاخان گویی گذشته..ملت حواسشون جمع ه...اگه باور نمی کنید ،منتظر حماسه" عدم حضور" ملت در انتخابات باشید....
پاسخ ها
زمانی
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۹
دمت گرم حرف دل من را زدی. اینها فقط حرف قشنگ میزنند. ایشان پروژه های آماده را تکمیل میکنه و بنام خودش تمام میکنه. بعد هم صدا و سیما براش سنگ تمام میگذاره. یادم هست زمان روحانی وقتی به استانها میرفت (البته کم سفرهای استانی داشت) صدا و سیما استقبال مردمی را اصلا نشان نمی داد این ناجوانمردانه و تبعیض است و رسانه ملی جناحی عمل میکنه اما خوشبختانه مردم ما متوجه میشند و بیدارند
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۰۵ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۹
جون من کوتاه بیا عموجون. از طرف خودت نظر بده
تقریبا ۹دولت در طرح سهیم هستن ،اگر هر دولت ۱۰ درصد کار را پیش برده باشد،
قفلی که حسن کلیدساز زده بود شکسته شد
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # ایام فاطمیه # امیر تتلو # روز دانشجو