بازدید 1891
۴

افزایش ۲ برابری سالمندان طی ۲۰ سال آینده

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پیام خود بمناسبت روز جهانی سالمند از افزایش ۲ برابری جمعیت سالمند در کشور طی ۲۰ سال آینده هشدار داد.
کد خبر: ۱۱۹۵۹۹۹
تاریخ انتشار: ۰۹ مهر ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۹ 01 October 2023

 

به گزارش تابناک، معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پیام خود بمناسبت روز جهانی سالمند از افزایش ۲ برابری جمعیت سالمند در کشور طی ۲۰ سال آینده هشدار داد و تصریح کرد: این در حالی است که در بسیاری از کشورهای توسعه یافته جهان، دو برابر شدن جمعیت سالمندی در طول بیش از صد سال اتفاق افتاده است.

در بخشی از پیام حسین فرشیدی آمده است: افزایش امید زندگی و کاهش بی سابقه نرخ باروری کلی، در قرن بیستم در سراسر جهان منجر به پدیده سالمندی جمعیت شده است. کشور ما نیز دستخوش چنین تغییرات جمعیتی شده است و در صورت حفظ روند یاد شده، رشد سالمندی جمعیت، با شتاب بسیار زیادی پیش خواهد رفت.

متن کامل پیام، معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به مناسبت روز جهانی سالمند ۱۴۰۲ به شرح زیر است:

«ضمن گرامیداشت روز جهانی و هفته ملی تکریم سالمندان، برای سالمندان گرانقدر کشور که به منزله یک ثروت ملی بوده و در حفظ و انتقال گنجینه فرهنگ ایرانی-اسلامی و همبستگی بین نسلی دارای جایگاهی والا هستند، آرزوی سلامت دارم.

افزایش امید زندگی و کاهش بی سابقه نرخ باروری کلی، در قرن بیستم در سراسر جهان منجر به پدیده سالمندی جمعیت شده است. کشور ما نیز دستخوش چنین تغییرات جمعیتی شده است و در صورت حفظ روند یاد شده، رشد سالمندی جمعیت، با شتاب بسیار زیادی پیش خواهد رفت، به گونه ای که نسبت جمعیت سالمند در طی حدود ۲۰ سال آینده، از ۱۰ درصد به ۲۰ درصد خواهد رسید (۲ برابر شدن جمعیت سالمندی). این در حالی است که در بسیاری از کشورهای توسعه یافته جهان، دو برابر شدن جمعیت سالمندی در طول بیش از صد سال اتفاق افتاده است.

بدیهی است تغییرات جمعیت شناختی در سیاستگذاری های کلان وزارت بهداشت و به طور ویژه معاونت بهداشت مد نظر قرار دارد. یکی از راهکارهای مواجهه با تغییرات یاد شده، اصلاح ساختار جمعیتی از طریق حفظ و ارتقاء جوانی جمعیت با هدف پویایی جمعیت است . یکی از پیامدهای مثبت این سیاست وجود نیروی انسانی جوان لازم برای حمایت و مراقبت از جمعیت سالمندانی است که شمار آنها به طور روزافزونی در حال افزایش است.

هدف کلیه اقدامات معاونت بهداشت در حیطه سلامت سالمندان، حفظ و ارتقاء سلامت جسمی، به تعویق انداختن وابستگی و ناتوانی، برخورداری سالمندان از سلامت روانشناختی، و حفظ نشاط و سرزندگی و مشارکت آنان در جامعه است. البته بدیهی است این مهم تنها وقتی تحقق می یابد که مراقبت های سلامتی مطلوب از زمان پیش از تولد، آغاز و در کلیه مراحل بعدی زندگی تداوم یابد. فردی که سالم پیر می شود امکان بیشتری برای داشتن مشارکت فعال در خانواده و جامعه و برخورداری از زندگی با کیفیت خواهد داشت.

امید است با همراهی، همدلی و همکاری همه جانبه تمامی سازمان ها و دستگاه های دولتی و غیر دولتی و ترویج گفتمان علمی و عملی مشترک بین صاحبان اندیشه، سیاست گذاران و مجریان شاهد عملیاتی شدن و اجرای سند ملی سالمندان و در پی آن تحقق جامعه ای سالم و پویا باشیم که در آن آحاد جامعه فرصت تجربه یک دوره سالمندی سالم، موفق و فعال را داشته باشند.
و السلام علی من اتبع الهدی»

منبع: فارس

اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۳
انتشار یافته: ۴
چه خوش خیالید
با این سونامی سرطان چه امیدی به اینده دارید؟؟
افزایش سالمندی یعنی افزایش بیماری
و متاسفانه سازمان بازنشستگی هیچگونه پوشش بیمه ای برای این عزیزان ندارد
بیمه تکمیلی آتی ساز هیچ پوشش دارویی ندارد و هزینه کرد درمانی بازنشستگان را با تاخیر زیاد پرداخت می کند و با پول بازنشستگان تجارت می کنند
بیمه در زمان بیماری باید پوشش لازم را انجام دهد نه اینکه بیمار پرداخت کند بعدا با هزار بهانه جویی بیمه از آن فرار کند
بازم شروع شد

رو كه نيست لامصب.......................
بشما چه!!! اگه دلتان برایشان میسوزد رفاه مناسب برایشان تهیه ببینید
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # پروانه معصومی # ایام فاطمیه # امیر تتلو