بازدید 5870

کی‌یف: تحویل اولین کلاهک هسته‌ای روسیه به بلاروس

یک مقام ارشد اطلاعاتی اوکراین مدعی شد که بلاروس اولین کلاهک هسته‌ای را از روسیه دریافت کرده است.
کد خبر: ۱۱۹۰۶۳۳
تاریخ انتشار: ۱۰ شهريور ۱۴۰۲ - ۰۸:۳۸ 01 September 2023

به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا از رسانه‌های اوکراینی، کیریلو بودانوف رئیس اداره اطلاعات ارتش اوکراین مدعی شد که اولین کلاهک هسته‌ای از روسیه به بلاروس تحویل داده شده است.

بودانوف با اشاره به اینکه استقرار سلاح‌های هسته‌ای در بلاروس ابزار بازدارندگی هسته‌ای و هشدار به دشمنان در مورد افزایش هزینه تهاجم احتمالی آنها به این کشور است، افزود: بر اساس اطلاعات ما در مورد سلاح‌های هسته‌ای در بلاروس، اولین کلاهک هسته‌ای همین چند روز پیش تحویل مینسک داده شده است.

رئیس اداره اطلاعات ارتش اوکراین خاطرنشان کرد: قبل از تحویل این کلاهک هسته‌ای، آموزش‌های گسترده‌ای برای نیروهای بلاروس با استفاده از شبیه‌سازهای هسته‌ای تدارک دیده شده بود.

بودانف با طرح این ادعا که اسناد اصلی در مورد نتیجه آن آموزش‌ها را در اختیار دارد، اظهار کرد: بر اساس این اسناد، اداره دوازدهم روسیه که مسئولیت این تسلیحات هسته‌ای را برعهده دارد، در گزارش خود نوشته است که آموزش شبیه‌‎سازهای هسته‌ای سامانه اسکندر که به تعداد کم در بلاروس مستقر هستند نشان داد که نیروهای این کشور هنوز فاقد آمادگی لازم برای استفاده از این سامانه‌های هسته‌ای هستند اما در عوض، آنها بالاترین نتیجه ممکن را در استفاده از موشک‌های تاکتیکی توچکا-یو نشان دادند.

به نوشته رسانه‌های اوکراینی، وزرای دفاع روسیه و بلاروس در ۲۵ ماه مه (۴ خرداد) توافقنامه‌هایی را در مورد استقرار سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی در خاک بلاروس امضا کردند.

در همان روز، الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس اعلام کرد که تسلیحات هسته‌ای روسیه از قبل به کشورش تحویل داده شده است.

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
برچسب منتخب
# انتخابات # محمدباقر قالیباف # مصطفی پورمحمدی # سعید جلیلی # علیرضا زاکانی # امیرحسین قاضی زاده هاشمی # مسعود پزشکیان # انتخابات ریاست جمهوری