بازدید 16805
محمد جواد ظریف:

تمام صورتجلسات مذاکرات را برای رهبری می‌فرستادیم / نقش موثر شهید فخری زاده در موفقیت برجام /هدف اصلی مسئولیت من در وزارت امور خارجه، شکستن اجماع امنیتی در جهان علیه ایران بود / ترامپ می‌خواست من را در فرانسه ببیند، اما من اجازه ملاقات نداشتم

شب گذشته، محمدجواد ظریف، وزیر خارجه سابق با حضور در یک شبکه اجتماعی به بیان نقطه نظرات خود در مورد مذاکرات احیای برجام و پاسخ به پرسش های کاربران پرداخت.
کد خبر: ۱۱۷۸۱۷۹
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۷:۱۵ 07 June 2023

تمام صورتجلسات مذاکرات را برای رهبری می‌فرستادیم/نقش موثر شهید فخری زاده در موفقیت برجام /هدف اصلی مسئولیت من در وزارت امور خارجه شکستن اجماع امنیتی در جهان علیه ایران بود/ترامپ می‌خواست من را در فرانسه ببیند، اما من اجازه ملاقات نداشتم

 

تابناک _ محمدجواد ظریف وزیر خارجه سابق با حضور در کلاب هاوس به بیان نقطه نظرات خود در مورد مذاکرات احیای برجام و جواب سوالات کاربران پرداخت.

وزیر خارجه سابق در «کلاب هاوس» گفت: چه شد که بوش گفت محور شرارت؟ ژانویه ۲۰۰۲، دو هفته قبل از سخنرانی بوش، یک کشتی حامل سلاح برای عرفات در کرانه باختری توسط اسرائیل کشف شد؛ این کشتی «کارن ای» نام داشت و این واقعه باعث امنیتی‌سازی مجدد از سوی اسرائیل شد.

از بین خدمات من به کشور، گرفتن محکومیت عراق بعنوان شروع‌کننده جنگ، مهمتر از برجام بود

عمده دوستان نظامی ما علاقه چندانی به توافقات بین‌المللی ندارند، چون اختیار عمل آن‌ها را محدود می‌کند.

به یاد ندارم که سردار سلیمانی یک بار از برجام انتقاد یا تشکر کرده باشد، ولی شهید فخری زاده برجام را قبول داشت و خودش هم نقش ایفا کرد و از دکتر روحانی، پنهانی نشان ملی دریافت کرد.

 هرجا دیپلمات و نیروی نظامی با هم هماهنگ بودند، در مذاکرات نتیجه مثبت گرفتند، اما اقدامات نظامی برای گرفتن امتیاز در مذاکرات بدون اطلاع و هماهنگی دیپلمات حاصل ملموسی ندارد. به عقیده من مرجع هماهنگی بین این دو، شورای عالی امنیت ملی است.

سرمایه‌گذاری عربستان و اسرائیل برای ایجاد فضای امنیتی علیه ایران با هدف بهم زدن برجام هماهنگ بود، ولی با وجود ارزان کردن قیمت نفت برای جلب نظر آمریکا هم جواب نداد.

 برجام قرار نبود ما را خود به خود وارد بازار جهانی کند؛ کاری که ما قبلا هم نمی‌توانستیم بکنیم، قاعدتا با برجام هم نمی‌شد انجام داد. بازار‌های جهانی قواعدی دارند و شرکت‌های سعودی و اماراتی، با خرید و تصاحب سهام ابربانک‌ها و اشغال کرسی‌های مدیریتی شرکت‌های بزرگ و چندملیتی دنیا، اجازه معاملات و تجارت با ایران را سلب کردند.

صداوسیما بزرگترین ضربه را به کشور و مردم در راه بهره برداری و برداشت میوه برجام وارد کرد، چون هر روز به مردم داخل گفت که برجام خراب است و کار نمی‌کند و فایده‌ای ندارد. با این حال دیدید که چه اثرات مثبتی بر اقتصاد گذاشت؛ امید همان نکته‌ای است که رهبری در نطق سالگرد وفات امام تاکید کرد.

عربستان که با قتل شیخ نمر و مخالفانش و شکست در برجام کاملا گوشه رینگ بود، با حمله به سفارتش در ایران کاملا خلاص شد و از زیر فشار درآمد و همه به جای حمله به بن سلمان و محکوم کردن سعودی، بیانیه دادند علیه ایران و محکومیت حمله به سفارت!

اگر روابط با سعودی با چشم باز باشد، کاملا استقبال می کنم، ولی تاکید می‌کنم که باید با چشم کاملا باز باشد؛ وگرنه موازنه منطقه را به سود آن‌ها بهم می‌زند.

تاجیکستان تنها مخالف پیوستن ما به پیمان شانگ‌های بود که با حضور آقای رحمانی فضلی و دیدار مستقیم رفع شد و ما موافقت کامل را گرفتیم. حالا دوستان دستاور سازی می‌کنند و نوش جانشان!

بعداز برجام ۸۵میلیارد دلار درخواست سرمایه گذاری فوری در ایران ثبت شد، اما به دلایل مختلف از جمله اولویت‌های کشور، تنها با ۱۳ میلیارد آن موافقت شد.

معتقدم برای جذب این حجم از درخواست سرمایه گذاری، خوب کار نشد و میشد مقدار بیشتری جذب شود؛ هرچند بیشتر این استقبال در حوزه کالا‌های مصرفی بود.

 سعودی‌ها و اماراتی‌ها به شرکت‌های آمریکایی که شعبه در آن کشور‌ها داشتند، تهدید کردند که آمریکا بین ما و ایران باید یکی را انتخاب کند.

اسرائیل نفوذ بسیاری روی اقتصاد و ابرشرکت‌های آمریکایی دارد و او هم هر چه توان داشت برای عدم ورود سرمایه‌گذاران بیشتر گذاشت. آقای جان کری یک بند به برجام اضافه کرد که شعب خاورمیانه شرکت‌های آمریکایی مجاز به سرمایه گذاری مستقیم در ایران هستند.

آمریکا بعد از خروج از برجام توسط ترامپ، دیگر عضو برجام نیست که بتواند اسنپ بک بکند و سراغ مکانیزم‌های موجود در متن برجام برود.

طبق آخرین گزارش من به مجلس که بیشترش زحمت دکتر عراقچی و دکتر روانچی بود، ما پیش‌نویسی فراتر از برجام ۲۰۱۵ با چهار بعلاوه یک بدست آوردیم که به نوعی آمریکا را بخاطر اقدامات ترامپ به تضامین جدیدی متعهد می‌کرد. در مقابل اروپا به شدت اصرار داشت که مسائل منطقه‌ای را وارد مذاکرات بکند. طبیعتا بعد از خروج ترامپ، امکانات فنی ما افزایش یافته بود و باید برای آن‌ها تعیین تکلیف می کردیم و تعهداتی در مقابل تعهدات طرف مقابل می‌دادیم، اما خط قرمز ما معدوم کردن آن‌ها بود. قبول کردیم که آن‌ها را در صندوقی تحت نظارت آژانس نگهداری کنیم. اما کلیه موانع بانکی و مالی، نفت و گاز و پتروشیمی، صنایع فولاد و مس و آلومینیوم و ...، هواپیمایی، خودروسازی و همه حوزه‌های اقتصادی رفع می‌شد.

تقریبا تنها اختلاف باقی مانده که تا گام‌های آخر رفع پیش رفت، مذاکرات منطقه‌ای بود، اما آقای عراقچی بعد از فروردین، تقریبا هیچ دستورالعملی برای ادامه نداشت و وارد سرازیری تحویل دولت شد.

ترامپ در اجلاس با وجود فشار بن سلمان و نتانیاهو، قصد دیدار با من را داشت، اما من، چون اجازه نداشتم به تالار اجلاس نرفتم و در ساختمان شهرداری به همراه آقای لودریان ماندم که آقای مکرون پیش من آمد و گفت که ترامپ هم می‌خواهد بیاید اینجا. من هم گفتم که چنین تمایلی ندارم.

 ترامپ بار دیگری من را به اتاق بیضی کاخ سفید دعوت کرد و من به ایران پیام فرستادم که با وجودی که می‌دانم اینکار خودکشی سیاسی برای من هست، حاضرم اینکار را با وجود حملات گروه‌های مشخص بکنم. اما گویا اصلا پیام من به مراجع عالی نظام هم نرسید و من از این آزمایش معاف شدم.

من حاضر بودم که بخاطر منافع کشور، قربانی شوم و اگر حاصل کار خوب درآمد هیچ حرفی از من زده نشود و اگر خوب در نیامد مرا مقصر بنامند.

هیچ وقت رهبری کلمه به کلمه مذاکره من یا آقای جلیلی و باقری را چک نکردند و نمی‌کنند. گاهی هم ایشان تصمیم می‌گرفتند نظری اعلام نکنند و گاهی هم چارچوب کلی را ترسیم می‌کردند و ما در آن خط، کار خودمان را پیش می‌بردیم.

در مورد مذاکرات مسقط، رهبری دستور دادند ترکیب تیم مذاکره با دفعات قبلی فرق بکند.

افشاگری ظریف از سیاست‌های افراطی دولت احمدی‌نژاد

من نماینده ایران در کنفرانس بن بودم؛ اما بدون شهید سلیمانی نمی‌شد آن حضور فعال را در کنفرانس بن مربوط به افغانستان را داشت.

چه شد که بوش گفت محور شرارت؟ در ژانویه ۲۰۰۲، دو هفته قبل از سخنرانی بوش، یک کشتی حامل سلاح برای عرفات در کرانه باختری توسط اسرائیل کشف شد؛ این کشتی «کارن ای» نام داشت، این واقعه باعث امنیتی‌سازی مجدد از سوی اسرائیل شد.

در پایان دوره آقای خاتمی توانسته بودیم اجماع امنیتی علیه ایران را با مشکل مواجه کنیم، اما آمدن احمدی‌نژاد همه‌چیز را تغییر داد.

احمدی‌نژاد و شعار «قطار بی ترمز و فرمان هسته‌ای»

قطعنامه ۱۹۲۹ علیه ایران، یکی از بدترین قطعنامه‌ها در طول تاریخ شورای امنیت بود؛ که با رای مثبت چین و روسیه علیه ایران تصویب شد.

بیانیه اول و دوم شورای امنیت علیه ما در مورد هسته‌ای نبود، در محکومیت صحبت‌های آقای احمدی نژاد بود بیانیه سوم در مورد هسته‌ای بود و بعد قطعنامه ۱۶۹۶ صادر شد.

تابوشکنی مذاکره با آمریکا از سوی صالحی

مذاکرات مسقط تابوشکنی بود که توسط برادر عزیزم دکتر صالحی انجام گرفت که علی رغم کارشکنی شدید جلیلی و مخالفت احمدی نژاد برگزار شد.

واکنش ظریف به ادعای حمایت اکبری از برجام

اختلاف من و اکبری از CTBT شروع شد؛ او به شدت در وزارت دفاع آن زمان علیه CTBT صحبت و فضاسازی کرد.

من موافق اعدام هیچ کسی نیستم و آرزو می‌کنم ایشان مورد عفو رحمت خداوند قرار گیرند.

اکبری گفت من سردمدار مخالفت با CTBT بودم؛ پایه ریزی دعوای هسته‌ای از همین موضوع شروع شد.

تمام صورتجلسات مذاکرات را برای رهبری می‌فرستادیم

محمدجواد ظریف در کلاب هاوس گفت: تمام مذاکرات و صورت جلسات را برای رهبری می‌فرستادیم؛ ایشان هر وقت می‌خواستند نظر می‌دادند و هر موقع می‌خواستند نظر نمی‌دادند.

وقتی احمدی نژاد در سازمان ملل از هلوکاست سخن گفت، من همانجا به عراقچی گفتم بیچاره شدیم!

مردم با شرکت در انتخابات سال ۹۲ دست ما را در مذاکرات باز کردند

هدف تحریم این است که بین دولت و مردم فاصله بندازد. مردم فشار بیاورند و حکومت سازوکار خود را تغییر بدهد.

مردم با شرکت در انتخابات سال ۹۲ به دنیا اعلام کردند که ما پشتوانه مردمی داریم و دست ما را در مذاکرات باز کردند.

ما می‌خواستیم اجماع امنیتی علیه ایران شکسته شود و به همین دلیل مذاکره کردیم و برداشتن تحریم‌ها تنها هدف ما در مذاکرات نبود.

روسیه اولین ضربه را به ما زد

در مذاکرات اولین ضربه را از روسیه خوردیم که گفتند تمام نیاز بوشهر برای تمام دوره حیاتش را تامین کردیم. زیرا نطنز ۵۵ هزار سانتریفیوژ p ۱ داشت و مساله سوخت آن در میان بود.

روسیه هدف خود و حوزه اقتدارش در جهان پساجنگ سرد را انرژی قرار داده، و با گفتن اینکه ما همه سوخت را تامین کردیم، دست ما را بست. یعنی در مذاکرات ما را در موضع ضعف قرار دادند. به همین دلیل نتوانستیم در دوره برجام به بالاتر از شش هزار سو برسیم. البته من روس‌ستیز نیستم، روسیه همسایه مهم ما و قدرت بزرگ جهان است و باید با آن‌ها رابطه منطقی داشته باشیم.

مذاکرات را با مشکلی که روسیه ایجاد کرد، آغاز کردیم. برای کسانی که می‌گویند برجام برای رفع تحریم بود، بگویم ما تا فروردین ۹۴ فقط بحث هسته‌ای داشتیم و از آن به بعد وارد مسأله برداشتن تحریم شدیم. من معتقد بودم اگر زودتر وارد برداشتن تحریم‌ها می‌شدیم، آمریکا ما به ازا می‌خواهد و باید امتیاز بدهیم.

خیلی‌ها می‌گویند چرا درباره موارد دیگر مذاکره نکردید. در پاسخ باید بگویم سیاست علم امکانات است نه علم آرزوها. من علاقه داشتم درباره مسائل دیگر مذاکره می‌کردم، اما امکانات همین بود.

من این انتخاب را نداشتم راجع به همه موضوعات مذاکره کنم و فقط می‌توانستم راجع به مسائل هسته‌ای مذاکره کنم

ما تا فروردین ۹۴ بر اساس دستورالعمل‌ها و خط قرمز‌هایی که داشتیم، فقط در رابطه با مسائل هسته‌ای صحبت می‌کردیم و پس از آن وارد رفع تحریم شدیم.

سیاست، جهان امکانات است نه جهان آرزوها. من این انتخاب را نداشتم راجع به همه موضوعات مذاکره کنم. من یک نفر بودم و با یک نظر و تصمیم گیری فقط در اختیار من نبود.

من نظر خودم را داشتم، اما سیاست، علم شدنی‌هاست و نه علم آرزوها. برخی در این دو روز به من حمله کردند که می‌گویم آرمان نداشته باشید که خیلی حرف بچگانه‌ای است.

ساسپنشن را اروپایی‌ها در لحظه آخر وارد برجام کردند، متاسفانه معاونان من بدون این‌که به من خبر دهند موافقت کردند

برخی از آقایان ادعای سواد دارند. خب قطعنامه‌های سازمان ملل را بخوانند. خانم شرمن می‌گفت که جواد ظریف معنی lift را نمی‌فهمد.

زبان سازمان ملل یک زبان به خصوص است. هیچ کسی به اندازه من و لاوروف در بین وزرا زبان سازمان ملل را بلد نیست. استاد من وقتی پایان نامه دکترای خودم با موضوع تجاوز و دفاع را می‌نوشتم به من می‌گفت که به زبان انگلیسی بنویس و نه زبان سازمان ملل. خب خانم شرمن که به اندازه من زبان سازمان ملل را نمی‌فهمد.

همه برجام و صد در صد آن نظر ما نیست. من نگاه برد و باخت به موضوع برجام ندارم. بلکه توان در حد توان به نکاتی که ما می‌خواستیم رسیده است.

ما با غربی‌ها توافق کرده بودیم که دو کلمه در متن برجام به کار نرود. یکی از این‌ها ممنوعیت بود و دیگری ساسپند (تعلیق). من در مجلس گفتم کلمه ساسپنشن نیست و این اشتباه از من بود. علتش هم این بود که ما دستور العمل داده بودیم به همه دوستانی که داشتند ضمائم برجام رو مذاکره می‌کردند که از برخی عبارات استفاده نشود.

در لحظات آخر مذاکرات برجام، نماینده اروپا گفته بود ما تحریم‌های ایران را برمی داریم، لغو می کنیم یا همان لیفت می کنیم، اما تصمیمات اتحادیه اروپا که شامل چیزای دیگه‌ای است، نمی‌توانیم لیفت کنیم تا زمانی که کل تحریم‌ها برداشته بشود یعنی مثلا تحریم‌های نظامی تحریم‌های دیگه‌ای که بر اساس قطعنامه شورای امنیت که تا ۵ سال یا ۸ سال بعد هم بود لذا ما اینا رو ساسپند و بعدا لیفت می کنیم.

خب متاسفانه معاونان من نیز این موضوع اروپایی‌ها را قبول کردند و به من هم نگفتند و هیچ ربطی هم به آمریکایی‌ها ندارد.

بنابراین، دوستانی گفتند که ظریف برجام را نخوانده است. اگر برجام خوب نبود چرا ترامپ نتوانست به هیچ بندی استناد کند وقتی که می‌خواست از برجام خارج شود. مثلا استناد کند و بگوید که بند ۳۶ ایراد داشت و من از برجام بیرون آمدم. چرا جان بولتون نتوانست استناد کند؟ او که دو سال نماینده آمریکا در سازمان ملل بود.

برخی که می‌گویند من نتوانستم در برجام تضمینی بگیرم، اما کسی عوام است که بگوید در تعهد بین المللی می‌توان تضمین گرفت. بلکه مسئله این است که منافع خروج باید از مضرات آن کمتر باشد. خب مضرات خروج آمریکا بیشتر بود.

سعودی‌ها به امریکایی‌ها قول دادند قیمت نفت را پایین می‌آورند تا برجام را به هم بزنند/ صداوسیما امید به برجام را در مردم از بین برد

محکومیت شروع جنگ توسط عراق دستاورد جمهوری اسلامی در قطعنامه ۵۹۸ بود.

در زمان مذاکرات، سعودی چندین بار تلاش کرد در روند مذاکرات اخلال وارد کند. یک بار هم موفق شد برجام را برای شش ماه به تاخیر بیندازد.

در داخل من که وزیر خارجه خودشان بودم را باور نمی‌کردند، وزیر خارجه اسرائیل را باور می‌کردند، دائم میگفتم «بابا من وزیر امور خارجه شما هستم!»

عربستان و اسرائیل مخالف برجام بودند. سعودی‌ها به امریکایی‌ها قول دادند، قیمت نفت را پایین می‌آورند تا برجام را به هم بزنند. قیمت نفت را پایین آوردند، اما تاثیری در توافق ما نداشت.

برجام یک زنجیری از پای ما باز کرد. قرار نبود دویدن به ما یاد بدهد. سعودی‌ها در بانک‌ها و شرکت‌ها سهام خریدند و حضور دارند. برجام قرار نبود ما را وارد بازار‌های جهانی کند.

برجام امیدی در مردم ایجاد کرد، اما صداوسیما این امید را در مردم از بین برد. در دوران دولت ما کی امید را از بین برد؟ گاندو کوچکترین و پر هزینه‌ترین آن‌ها بود.

دی‌ماه سال ۹۴، دوران عزاداری عربستان بود. عربستان در دنیا منزوی بود. غرب علاقه‌ای به محمد بن سلمان نداشت و فکر می‌کردند بن‌نایف ولیعهد می‌شود، اما آماده همکاری با بن سلمان نیز بود. سعودی در اوج انزوا بود و ما در جبهه حمله بودیم.

شیخ نمر و ۴۰ نفر را همزمان گردن زدند و فضای تندی علیه آن‌ها ایجاد شد. حمله به سفارت سعودی باعث شد در یک شب به کشور مظلوم تبدیل شد و یک ائتلاف ضد ایرانی تشکیل داد. این یک فرصت طلایی برای آن‌ها بود.

حتی آقای جلیلی هم مخالف حمله به سفارت بود و رهبری آن را محکوم کرد. چرا این اتفاق افتاد؟ من به جد معتقدم اگر این اتفاق نمی‌افتاد روابطمان را به راحتی با عربستان عادی سازی می‌کردیم. من به شدت از برقراری رابطه با چشم باز با عربستان استقبال می‌کنم.

بیشترین سفر‌ها را به ترکیه و عراق داشتم
آن‌هایی که می‌گویند من فقط به غرب نگاه داشتم باید بدانند که من اولین مقاله خود را در شرق‌الاوسط نوشتم. بیشترین سفر‌ها را به ترکیه و عراق داشتم.

ظریف: پس از برجام ۸۵ میلیارد دلار درخواست سرمایه‌گذاری در ایران داشتیم که با ۱۳ میلیارد دلار موافقت و فقط ۲ میلیارد دلار جذب شد

منافع اقتصادی در خیلی از تصمیمات وجود دارد، اما مشکلات ادراکی مهم‌تر است. سیاست علم شدنی هاست و ما اگر به دنبال روابط اقتصادی بودیم باید تحریم‌های اولیه را برمی‌داشتیم که خارج از اختیار رئیس جمهور بود و باید در کنگره مطرح می‌شد.

ما نمی‌توانیم برجامی تصویب کنیم که تحریم‌های اولیه را از بین ببرد، چون در اختبار کنگره‌ای بود که طرفدار نتانیاهو بود؛ بنابراین به دنبال برداشتن تحریم‌های ثانویه بودیم.

من و آقای کری می‌فهمیدیم اگر آمریکا منافع افتصادی نداشته باشد برجام پایدار نمی‌ماند بنابراین تصمیم گرفتیم شرکت‌های هواپیمایی در تامین هواپیمای ایران حضور داشته باشند، اما فضای داخلی علیه هواپیما بود و دولت پولی برای خرید هواپیما نداشت.

کری گفت بندی به برجام اضافه شود تا شعب خارجی شرکت‌های امریکایی بتوانند در ایران باشند تا حیات اقتصادی آن‌ها تامین شود.

۸۵ میلیارد دلار درخواست سرمایه‌گذاری در ایران داشتیم که با ۱۳ میلیارد دلار موافقت و فقط ۲ میلیارد دلار جذب شد. ما در جذب سرمایه موفق نبودیم و سرمایه‌گذاران جز برای فروش محصولات مصرفی پا پیش نگذاشتند. رهبری مخالف بودند که کالا‌های اساسی را از امریکا بخریم.

نقش موثر شهید فخری زاده در موفقیت برجام

شهید فخری زاده در موفقیت برجام موثر بود و حتی از رییس جمهور هم نشان گرفت.

شهید فخری زاده در موفقیت ما در پرونده‌های برجام موثر بودند. این که چقدر رضایت داشتند یا ناراضی بودند را نمی‌دانم.

درباره شهید فخری زاده هم این که برجام را قبول داشت یا آن طور که برخی از دوستان می‌گویند، خون دل می‌خورد را نمی‌دانم. اما می‌دانم که شهید فخری زاده نقش مفیدی در برجام داشت و حتی یکی از افرادی بود که غیر علنی از رئیس جمهوری نشان گرفت.

سردار سلیمانی از روس‌ها شکایت می‌کرد

معمولا دوستان نظامی ما خیلی راضی نیستند و چندان دوست ندارد محدودیتی برای کارهایشان ایجاد شود.

ما این را هم بگویم که سردار سلیمانی هیچ وقت به من نکته‌ای درباره برجام نگفت. نکاتی که می‌گفت درباره وضعیت سوریه و عراق و روسیه بود. شکایت می‌کرد از رفتار امریکایی‌ها وروس‌ها که با داعش به شکل جدی نمی‌جنگند.

تیتر‌های گذشته روزنامه کیهان را ببینید

روزنامه کیهان پس از مذاکرات دور دوم ژنو که حق غنی‌سازی را گرفتیم تیتر می‌زد از کجا معلوم غنی سازی انجام شود؟ الان می‌گوید از قبل حق غنی‌سازی داشتیم!

در دور دوم مذاکرات ژنو، علیرغم عصبانیت فرانسوی‌ها آن را به نتیجه رساندیم. در آن توافق ما حق غنی‌سازی را گرفتیم. برخی می‌گفتند ما از قبل آن را داشتیم. تیتر‌های کیهان را در آن زمان ببینید می‌گفتند که اطمینان ندارند به این موضوع، اما الان می‌گویند ما حق غنی‌سازی را از قبل داشتیم.

از دزدی دریایی تا بحرین و سوریه در دستورکار مذاکرات جلیلی

در دستور کار مذاکرات، آقای جلیلی از دزدی دریایی تا بحرین و سوریه وجود داشت در صورتی که ما اجازه نداشتیم این موارد را بیان کنیم و راجع به موردی غیر از مساله هسته‌ای صحبت کنیم.

کلی طول می‌کشید راجع به زمان و مکان به توافق برسند. از مدیریت جهان تا سومالی مطرح می‌کردند. در مذاکرات هسته‌ای نیز دنبال اقناع طرف مقابل بودند، نه پیدا کردن نقاط مشترک، به همین دلیل به نتیجه نمی‌رسیدند.

هدف طائب از گاندو زدن من بود

هدف طائب از گاندو زدن من بود؛ فکر می‌کرد من نایاک را تاسیس کرده ام!

خدا به من رحم بکند!

خودم انتخاب کردم که در کلاب‌هاوس صحبت کنم، اما با توجه به پوشش برنامه در رسانه‌ها و انتشار آنلاین گفته‌هایم، باید بگویم: خدا به من رحم کند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۳۸
در انتظار بررسی: ۱۸
انتشار یافته: ۲۱۶
آقای ظریف یکی از شخصیتهای محبوب و موفق و افتخارآفرین دولت قبل بود.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
فدات شم، لطفا به ایشون بفرمایید آروم‌تر افتخار آفرینی کنند، جای افتخارات قبلیشون هنوز درد میکنه.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
آقای ظریف ، احترامی را که بابت عملکرد درخشان تان نصیب تان شده را فدای اهداف کوتاه مدت برخی قرار ندهید
ناشناس
| Germany |
۰۹:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
عده ای در ۳ روز اخیر به قصد نامشخص ناگهان به زدن ایشان روی آوردند و ایشان را مجبور کرد بیاید از خودش دفاع کند
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
افتخار ایشان سعد و آباد و برجام و همگی هم ایران آدم بده شد!!!
اینقدر غرب گدایی خوب نیست و استاد بودن در آن!!
پارادوکس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
اسطوره سازی نکنید
قحط ارجال نبوده ونیست
اگه مجال به ادمهای بااستعداد داده بشه ایران زیاد داره چه مرد چه زن .اما این شیفتکان قدرت ول کن نیستن تا زمانی که اجل در برسه
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
دیپلماسی هوشمندانه و با عزت و اقتدار ظریف
جایش را به دیپلماسی التماس و منت کشی داده است.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۳۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
درود بر دکتر محمد جواد ظریف
آرش زمانه
که سایه جنگ و محاصره اقتصادی را از میهن عزیزمان دور کرد.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
برای ما ایرانیان لحظه ای پرافتخار تر از
ایستادن دکتر محمد جواد ظریف در میان وزرای خارجه شش قدرت جهانی در میدان دیپلماسی
خردمندانه و با عزت وجود نداشته و دیگر نخواهد داشت
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
بدجوری مملکت در ارتباطات خارجی دچار مشکل شده و حالا حتی دشمنان قسم خورده ظریف
هم زبان به تحسین او باز کرده اند و محبوبیت او روز به روز بیشتر می شود.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
من افتخار می کنم که وزیر خارجه وقت در مقام دفاع از قدرت نظامی آمریکا می گفت آمریکا با یه بمبش می تواند کل سیستم دفاعی ما را از کار بیاندازد
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
مخصوصا وقتی که در تیم مذاکراتی اش حسین فریدون هم بود.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
ایشان با موفقیت توانست قرارداد موفقیت آمیز برجام را در پاچه ملت بزرگ ایران بکند.
کوروش
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۵۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
دیپلماسی جای جوانان نیست جای با تجربه هاست در سازمانهای بین المللی کوچکترین بی تجربی منجر به صدور قطعنامه ها و .. خواهد شد که هزینه آن بر دوش مردم و کشور خواهد بود کما اینکه در زمان احمدی نژاد کشور و مردم این هزینه ها را پرداخت کردند
بنده
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
عجب الان زمان اسطوره سازی ظریف شده؟
برای پر شور کردن انتخابات 1404
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
فقط کاش تفاوت تعلیق تحریم و لغو تحریم را هم می دانست.
ebi
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۴۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
دیپلماسی ظریف اونقدر موفق بود که ترامپ هم فهمیده بود و برجام رو پاره کرد و انداخت تو دهن ظریف وروحانی،یه مشت خود تحقیر
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
من بابت دادن حق استفاده از دریاچه خزر از ظریف دلخورم.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۰۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
درودبرآقای ظریف میرزاآقاخان نوری زمان
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
پروپوگاندا های انتخاباتی جو سازی و تحریکات احساساتی برای انتخابات پر شور شروع شده
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
ما در سال 1401 تصمیم خود را برای شرکت یا عدم شرکت در انتخابات را گرفتیم

جواد جان بیخودی داغش نکن
ناشناس
| Austria |
۱۴:۳۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
بلاشک آقای ظریف یکی از شریف ترین سیاستمداران ایران است که زحمات زیادی کشید و از دید افراد منصف پنهان نمیباشد اما سوالی که برای من مطرح است این است که با توجه به فشار نامعقول و غیرمنطقی که از طرف تندروها بر او اعمال میشد، چرا استعفا ندادند؟
ناشناس
| Syrian Arab Republic |
۱۵:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
اره یه دونه ظریف برای بر باد دادن کشور کفایت می کند احتیاج به دومی نیست
ناشناس
| Canada |
۱۵:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
بعد از مدتها بیخبری دوباره چشممون به جمال اقا جواد روشن شد !
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۱۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
من مثبت دادم از 340 شد 338!!!
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
اگر می گذاشتند همین ظریف ترامپ رو هم حریف بود.
سلام:

اقای ظریف عزیز


خداوند اجر و مزد کسانی را که برای خودش یا یندگانش رنج و مشقت و تهمت و توهین

کشیده باشند

بی پاسخ نه در اخرت و نه حتی در این دنیا نخواهد گذاشت

ولو اینکه حضرات با پیشانی هائی انچه نانی به بالاترین منابر و سکوی های مشرف بر مردم

بروند و یک صدا و به هروسیله ای

هرچه که بخواهند بگویند


پس همانطور که خودت باور دارید شما برای خدا و خدمت به این مردم رنج دیده

بار نامرددی ها را کشیده ای پس صبور باشید که

خداوند را تعز من تشاء و تذل من تشاء است

نه تعز به جناح حاکم و تذل به مخالف جناح
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
چی میگی زبون بسته؟؟؟

وقتی ظریف و روحانی در حاکمیت قرار داشتند، خداوند تعز جناح حاکم بود، الان یهو خداوند شد تذل جناح حاکم؟؟؟

عمو جان، خداوند عزت و ذلت رو در پیروی از حق و باطل قرار داده، نه هیچ چیز دیگه
حسین
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
حق و باطل را هم خدا تعیین کرده به خواست ما تغییر نمی کند!
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۳۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
۹:۰۹
ما شا الله به ادبت
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۰:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
موندم امضای کری را چه کنم
قدر و شان شما با اراجیف حسودان کم نخواهد شد، دکتر عزیز اصولگرایان چشم دیدن هیچ کسی بجز خود و بزرگ نمایی از کارهای بیهوده خود چیزی نداشتند و ندارند و نخواهند داشت
پاسخ ها
پارادوکس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۳۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
یکم بروز باش
دوره اصولی و اصلاحی به سر اومد
جامعه از این ناکارامدی و دوقطبی عبور کرده و چیزی جر خاطره تلخ از اون به یاد نداره
چی چی را هی هم می زنید؟
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
برجام برای مدت کوتاهی مفید بود ولی با توجه به ضعف توافق ترامپ به راحتی فسخش کرد که باعث شد ضررش بیشتر از نفعش باشد
ناشناس
| Canada |
۱۸:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
ایکاش میفهمیدی که از چه کسی دفاع میکنی ساده لوح بودن خوب نیست
اقای ظریف مردم دوسستتون دارند و حرفهای چرت وپرت روزنامه کیهان ودلواپسان اهمیت نده اینا همونهایی هستند که طرفدار احمدی نزاد بودند کهمملکت رو200 سال عقب انداخت همونهایی که میگفتن تحریمها کاغذ پاره هست ولی الان فهمیدن .
پاسخ ها
بابک
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
دولت احمدی نژاد،عامل اصلی فلاکت اقتصادی و سیاسی بود.شاید روزی تاریخ نشان دهد که چرا و چگونه احمدی نژاد،،رئیس جمهور شد
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
محمودی جان در کنار دولت ایده‌آل و دوستان همفکرش کاملا سکوت کرده و دیگه بلبل زبونی نمیکنه و پشت پرده لبخند زنان نهار میل می‌کنند
بهترین وزیر خارجه ایران در دوره بعد از انقلاب بی شک آقای ظریف بودند .
ایشان کاملا در جهت منافع ملی مذاکره میکرد نه منافع جناحی .
افرادی مثل شریعتمداری و جلیلی و ..... که بر علیه برجام قلم میزدند و سخنرانی میکردند صرفا برای این بود که در زمان دولت مورد نظر آنها نه تنها هیچ دستاورد بین المللی حاصل نشد که تحریم های گسترده که هنوز هم چوب آن را میخوریم نیز بر علیه کشور وضع شد .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۰۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
فرزندم، آخرش که معلوم شد حرف جلیلی درست بود.
اون مقاله "ظریف: میشود؛ جلیلی: نمیشود" رو بخون لطفا.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
یک معامله گر بهتر ازایشان هست و بلد هست ولی چون غرب گرایی را دوست دارد و شما هم به به
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۵۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
بهترین وزیر امور خارجه بعد از انقلاب قطعاً کمال خرازی بوده
شاهد این ادعا: سالهاست که ایشان امین رهبری در شورای روابط خارجی و مشاور فعال ایشان هستند
احمدی نژاد خیلی مرد بود آقای ظریف . شما و حسن روحانی ، انگشت کوچیکه احمدی نژاد هم نیستید.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۴۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
مایه تمام بدبختی ها ما احمدی نزاد و همفکرانش بودند و هستند
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
احمدي نژاد يك لومپن به تمام معناست كه از سياست فقط دستبوسيش رو يادگرفته
اين اقا مترسك سر جاليز هم نيست
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
تمام بدبختی های اصلی ملت ایران از زمانی شروع شد که همین مرد! با باز کردن دهانش پرونده ایران رو به سازمان ملل برد و اجماع جهانی علیه ما تشکیل دادن!
معلومه که همچین خیانتی رو هر کسی نمیتونه انجام بده و هیچ کس انگشت کوچیکه ایشان هم نمیشه!
حسین
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۵۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
خدا مردهای شما رو براتون حفظ کنه
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
اتفاقا اونقدری مرد نبود که اسامی مفسیدین و ... رو بگه.
فقط بگم بگم راه انداخت که دو حالت داره
یا ترسید که بگه! یا ازشون باج گرفت که نگه !!در هر صورت مرد نبود پس
عجب ؟؟؟؟ انا لله وانا اليه راجعون درگذشت نابهنگام دکتر ظریف تسلیت می‌گوییم
خب دیگه نزدیک انتخابات هست و تریبون در اختیار جواد جان دادند
خخخخ

فکر نکنید اتفاقات سال گذشته از ذهن مردم پاک میشه
فکر نکنید مجلس میلی فعلی را زیرنظر نداشتیم
ما از کم کاری ها و کم تجربگی های دولت رییسی ، سیاهه تهیه کردیم
جواد جان، ما از دوران روحانی هم سیاهه داریم

خب دیگه نزدیک انتخاباتیم
جواد جان تا الان کجا بودی
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
بس کن بابا
به خودت بیا
فکر کردی مردم توی فکر انقلاب مسخره‌ی پارسال هستند؟؟؟
پارادوکس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
درپاسخ به 9:03
نه خیر صحبت سر سیاه بازی و گول مالیدن روی سر ملته
هم دولت فخیمه رئیسی را دارن تجربه میکنن هم دولت کریمه روحانی را با اون خنده ها و نگاههای عاقل اندر سفیه را به یاد دارن .خیر از هیچ کدومشون ندیدن
صحبت سر عمر از دست رفته است و بت سازی و اسطوره سازی از میان ناکارامدی است
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
بنده هم همین رو عرض کردم
چه راست چه چپ، عملکرداشان را دیدیم
الان هم برای رای دادن مردم، از جواد جان استفاده میشه
وگرنه جواد جان در یک سال و نیم گذشته کجا بود که الان داره نطق میکنه؟

در ضمن من گفتم اتفاقات سال 1401 از ذهن مردم پاک نمیشه، نگفتم موافق یا مخالف بودم
قضاوت با مردم
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
این ما هم که خیانت جنبش فواحش به ایرانو فراموش نمیکنیم نه شماها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
الکی شلوغ بازی درنیارید
اعتراضات مردم در قانون اساسی هست
مردم اعتراض کردند، حالا شما دوست دارید قسمت دلخواه خودتون رو نگاه کنید
ما به گرانی
به بی عدالتی
به مسئولیتی
به بی برنامگی
به مشخص نبودن آینده
و غیره معترض بودیم و هستیم

شما از همان قماش حمله کننده به سفارت عربستانید که الان با عربستان دوست شدید، فقط و فقط به مردم خیانت کردید
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
پروپوگاندا های انتخاباتی جو سازی اسطوره سازی و مظلوم نمایی شروع شد بشتابید انتخابات انتخاباتی پر شور بیچاره ملتی که همیشه سرش کلاه میره
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
آفرین بحث همینه که سر مردم دیگه کلاه نمیره
کلاه گشاد احمدی نژاد
کلاه گشاد روحانی
کلاه گشاد رییسی

دیگه بسه

لااقل روشتون رو عوض کنید


ولی ما اتفاقات سال 1401 را خاطرمان هست، همه اش
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
نه اصلاح طلب نه اصولگرا
تا برگزاری رفراندوم
رای بی رای
همتان یکی هستید و فقط دارید سبقت میگیرید ازهم ....
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
بوی انتخابات به دماغشون خورده
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
دقیقاً
مثلا ملاقات میکردی چی میشد خاطرات جانکری خوندیم که چطوری سرت کلاه گذاشتن با رهبر کره شمالی هم دیدار داشتن چرا فکر میکنید با چهارتا گفتگو مشکلات حل میشه مردم چی فرض کردید شماها 32 سال کشور دستون بود چیکارکردید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
وقتی از الفبای انگلیسی هم بی بهره ای بهتره الکی اظهار نظر نفرمایید . آمریکایی ها دسیسه هاشون رو 50 سال یبار منتشر میکنند لذا اونیکه خوندی شبنامه های فیک مخالفان برجام یا همون کاسبین تحریمه نه خاطرات کری
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
بهتره بگی شماها 43 سال کشور دستتون بوده
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
عجب!!!!!!!! شما 43 سال است که مملکت را در اختیار دارید. لطفاً بفرمائید چه گلی به سر مردم زده اید؟ آیا کار شما نتیجه ای به جز مرگ ، نابودی، فقر، بیکاری، فساد، انزوای کامل سیاسی، وووووو داشته است.
حسین
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۰۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
این دوستان نمی خوانند می شنوندکه نوشته شده!
یه نفر اگر تو این مملکت یه گام کوچولو در راستای اهداف ملی برداشت همین ظریف بود. باقی همه در راستای اهداف جناحی و آقازاده ها کار میکنن
مثل اون عالیجنابی که مخالف برجام بود چون 2 تا آقاپسرش کشتی قاچاق نفت دارن!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
این چیزها را نگو می خندن در جهان به شما
افرادی که مانع بهره برداری از برچام شدند باید پاسخگو باشند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۵۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
اونا مشغول کاسبی از تحریمها هستند فرصت پاسخگویی ندارن
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
مگر امضای جان کری تضمین برجام نبود. پس چرا ترامپ آن را لغو کرد.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۲۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
از زمان اجرای برجام ایران کامل تعهدات را عمل کرد حتی دوستانت تا یکسال بعد خروج آمریکا توازن ایجاد نمی کردن آن وقت از همان روز اول طرف های مقابل تا زمانی که آمریکا بود در برجام نصف آن را هم عمل نکردن
راستی بگو آن غرب گرا ها دنبال برجام های بعدی را دنبال می کردن یا نه؟!!!!!
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
بعد از لغو برجام توسط آمریکا روحانی به آمریکا می گفت آمریکا برگردد ایران توبه پذیر است. (برگی از یادداشت های یک ابر مرد عرصه دیپلماسی التماسی)ا
کشور نیازمند افراد آگاه ، شجاع و عملگرا مانند ظریف است و نه افراد چاپلوس بیسواد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۳۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
سیاست خارجی ظریف , دیپلماسی عقلانی و منطقی بود.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۴۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
رای بی رای
بجای پاسخگویی به حرفهای ظریف از امروز فحاشی و فرافکنی شروع می شود!!
واقعیتی اینستکه که وجود تفکر نظامی و امنیتی حاکم بر کشور باعث مشکلات عدیده ای شده.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۳۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
زرنگی؟ میخواهی جنبش فواحش کشورو تسخیر کنه؟
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۳۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
طبق قانون ملت حق دارند اعتراض کنند
شما هم اول برو دستور زبان فارسی یاد بگیر، بعد بیا اینجا چرند بنویس
در ماجرای اشغال سفارت عربستان که دودش به چشم همه ملت رفت توسط معترضین مثلا حزب اللهی خود جوش دو آتشه من خودم به چشم خودم دیدم که اتوبوسها با پلاکهای یک جای خاص معترضین خودجوش را در خیابان اقدیسه کنار اداره برق پیاده میکردند تا به سفارت حمله کنند را دیدم هیچ کسی هم کاری باهاشون نداشت در آن تاریخ به هر قیمتی باید دولت به خیال بعضی ها غربگرا زمینکیر می شد تنها چیزی که مهم نبود منافع ملی و زندگی مردم بود ثمره اش را امروز داریم میبینیم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
همین دیروز همان شرق گدا های دو آتشه که سفارت عربستان را به آتش کشیدند و شعار دادند که اگر با آمریکا آشتی کنیم با آل سعود آشتی نخواهیم کرد و نخواهیم گذاشت خون شیخ نمر پایمال شود با افتخار به ریاض رفته و اقدام به بازگشایی سفارت کردند. چند روز دیگر هم از وزیر خارجه آل سعود با افتخار تمام برای بازگشایی همان سفارت استقبال رسمی به عمل خواهند آورد.
افرادی که از جزئیات توافق برجام آگاه بودند حسب شرایط خود را از ابتدا مخالف برجام نشان می دهند و جالب اینکه هیچ راه حل بهتری هم ندارند.
درود بر ظریف تنها دیپلمات قدرتمند کشور
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
اگر اون بمب آمریکا که می تونه کل سیستم دفاعی مارا نابود کند نبود ظریف از هیچ چیزی نمی ترسید.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
یک دوره برای ظریف گذاشتند تا بداند چگونه می توان کل سامانه های آمریکا از کار می افتد و عین الاسد را می توان شخم زد
همینکه الان اجازه دادند شما صحبت کنید به این معنا هست که شاید میخواهند اجازه دهند شما نیز در انتخابات شرکت کنید تا یک آبروریزی گسترده به وجود نیاید.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
ظریف را کارآمدترین وزیر امور خارجه میدانم، ولی
رای بی رای!
رای بی رای!
رای بی رای!
عدم تمرکز قدرت صحیح در کشور باعث شده ناهماهنگی مشهودی بین بخشهای نظامی و امنیتی با بخش سیاسی دیده شود.
الان دوباره میخواین یه توافق نیمبند بکنید که ظریف رو آوردین سر خط خبرها ؟!
برجام تطهیر بشه و بعد بهش برگردین ؟
خداوند با صادقین است و انسانهای بزرگ قطعا فحش خواهند خورد / ان الله مع الصابرین
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
آقای راستگوی شما تو مجلس قسم می خورد تو متن برجام کلمه تعلیق نیست ولی بعدا اقرار کرد که هست.
درست ترين جمله اي كه در اين 44 سال گفته شده از جناب دكتر طريف است
ميدان حاكم است.
پس اقاي ميدان بابت كارهاي خوبت ممنون و كارهاي به نتيجه نرسيده و مشكل ايجاد كرده براي مردم و مملكت هم پذيرا باش كه بخطر تو بوده نه اينكه بندازي گردن اصلاحاتي ها
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
می شود بگویید میدان چه کار اشتباهی کرد؟
در ضمن میدان راه باز کرد برای کدخدای این ها که دیپلمات هایش بتوانند حرف بزنند و بشود ابر قدرت اما در اینجا میدان کار می کند تا منافع ایران تامین شود اما یک جریانی که چشمش به دیگران هست دائم در تخریب آن عمل می کند به جای آن که از این ظرفیتی که درست کردن بهره گیرند برای منافع ملی ایران
منتشر کنید قربان از چی می ترسید که رسوا می شوند
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۱۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
میدان پایش را بر گلوی ملت گذاشته و اقتصاد را در چنگال آهنین خود گرفته است.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
میدان‌ نبود همین برق هم نداشتی که بیایی اینجا اظهار فضل کنی چه برسد به نان خوردن که امنیت مرزها را تامین کرده
این رو از سازشکاران که گلویت را فدای خارجی ها کردن تا یک تکه نان از آنها بگیرند درخواست باید می کردی
افراطی یعنی نوامیس کشور واگذار کردن تا متلا دشمن با شما کاری نداشته باشد؟ چی شد پس نه تنها از خصومت کم نکردن بلکه به خودت هم رحم نکردن و تحریم کردن و این بازی 20 ساله به خوبی نشان داده شد قضیه چی هست
جناب آقای ظریف، محبوب مردم ایران و مرد دوست داشتنی
همه می دانیم که کاسبان تحریم مانع رشد اقتصادی کشور و موفقیت در دیپلماسی و مذاکرات بودند و هستند.
خوب اقای ظریف برای مدتی برای تندروها خوراک درست کردی دستت درد نکنه حداقل به شما مشغول باشند تا مردم یک نفسی بکشند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
شما که حتی کندرو هم نیستید عقبکی میرن کلا غرب زده ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
تا شاید جوانان معترض بازداشت شده بعد از آزادی سکته قلبی نکنند.
درود بر دکتر ظریف
پرفسور ظریف بزرگ مرد تاریخ هست و خواهند ماند . نسل آیند از وی بعنوان امیرکبیر دوم یاد خوهاند کرد. نباید آدمهای دلسور و پرتلاش و وطن دوست را فراموش کنیم. اینها که علیه ایشان میگویند اصولگرای یاوه گو هستند و بس.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۵۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
لطفا امیر کبیر را خراب نکنید و شان آن را پایین نیاورید
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
آقای ظریف فقط ریشش پروفسوری است.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
امیرکبیر قاتل بوذ ظریف نیست
خدا حفظت کنه
خیلی حرفها هست که زده نشده و خیلی خون جگرها خورده شده تا یک سری با عربده کشی و وا اسلاما کردن مفت و مجانی کاسب تحریم و فیلترشکن فروش شدن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
خدا ایشان را از آن بمب آمریکا حفظ کند
روسیه مانند هر بازیگر در برجام مترسک نیست و هر کدام از آنها دنبال یک کیک بودن از منافع ملی ایران
مشکل از شماها هست که منافع ملی را با دیگر کشورها آن هم غیر قانونی و فرا قوانین آژانس به اشتراک گذاشتید، تازه آنها بمب اتم هم دارند که مثلا چی به دست بیاورید؟ فروش نفت خودتان
چه قدر برابر!!!!
با آشوب88 که باعث شد آمریکا تحریم به بهانه هسته ای را اجرا کند و در سازمان ملل هم نفوذ کند و اجماع درست کند ولی با غیرتی که دولت احمدی نژاد نشان در نه گفتن به حرف زور دشمن و پیشرفت هسته ای را به اوج خود رساند راه را برای شما باز کرد که بتوانید برجام را امضا کنید که اگر آن کارها انجام نمی گرفت مانند سعد اباد که کاملا پلمب کردید و طرف به بستن کامل صنعت ما راصی نمی شد با غیرت آن دولت و به شما ارث گذاشت به حق هسته ای ایران راضی شدن هرچند آن دولت داشت بدون باج دادن تحریم‌ها را بر می داشت که شما آمدید و روز از نو
پاسخ ها
ناشناس
| Netherlands |
۰۹:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
احمدی نژاد نفوذی بود
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
نفوذی کاسبان تحریم و غارتگران ایران.
اول مرد بنازمت
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
خوش به حالش با جان کری دست داده.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
ترامپ هم برجامتون را نازید
محمد
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۵۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
خوش بحال وزیر امور خارجه تو که با ملا متقی دست داده
هر انسانی به طبع دارای نکات قدرت و نکات ضعفی هست آقای ظریف همان فردیست که پس از آن سخنرانی قاطع در سازمان ملل برخی کشورها مانند چین صراحتا آرزوی داشتن چنین وزیر امور خارجه ای راداشتند قدرت آقای ظریف در توانمندیشان بعنوان وزیر امور خارجه و دیپلمات بودنشان است و ضعف ایشان در جاه طلب نبودنشان است
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۰۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
البته همزمان نقطه قوت هم هست چون ادمهای جاه طلب منافع دیگران را فدای رسیدن به پست و مقام می کنند
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
اتفاقا اگه جاه طلب نبود سریعا استعفا میداد و عوامل تاثیر گذار منفی بر مذاکرات را هم افشا میکرد.
اولین ضربه رو خودت به ایران زدی ظریف. افرادی را در تیم آوردی که جاسوس بودند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۰۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
جاسوس تر از احمدی نژاد در تاریخ ایران نداریم
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
ببین برای قهرمان سازی ظریف سعی کن دیگران را خراب نکنی
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
دوست عزیز بنظرم سریال گاندو زیاد میدیدی
همان طوری که از ترکمنچای به بدی یاد می شود آیندگان هم در مورد برجام هم همین را می گویند
منتهی اولی در دفاع از کشور بود و منجر به آن شد وقتی شکست خوردن ولی دومی بدون شکست و پیش پیش
پاسخ ها
حسین
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
فعلا که شما بلندگوی آیندگان هم شده اید اجازه می فرمایید آیندگان خودشان هم حرفی بزنند یا صلاحیت ندارند؟
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۰۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
نه، برجام گلستان بود. این بعدی که قراره زیر بارش بروید ترکمنچای است
رهبری بارها اعلام کرده نظرش در مورد برجام چی هست و صریحا هم گفته چون دولت دنبال آن بود شروط گذاشت که خیلی از آن را هم عمل نکردید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
ان شروط را طرفهای غربی نمی پزیرفتند
ناشناس
| Austria |
۰۹:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
بفرموده متخصص نبستند ولی
...
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
نمی پذیرند آن وقت باید هر طور شده امضاکرد؟ عقل هم خوب چیزی هست
اصل برجام هم بماند که با امضای چند کاغذ باج گونه آن دنبال بهشت رفتن باشی نشان از هوش بالای کشور نیست
منتشر هم نمی کنید چون حال و روز کشور را نشان داده شد که یک نمونه آن هست
فقط همه را به خواندن خاطرات آقای جان کری وزیرامور خارجه وقت آمریکا دعوت میکنم تا متوجه بشید آیا آقای ظریف با صداقت حرف زده است
خب، به‌نظر من حرف‌های خوب و جالبی بود.
اما تصور میکنم آقای ظریف علیرغم دانش و تجربه‌ای که دارد، همچنان دچار یک خوشبینیِ غلطی نسبت به آمریکاست. دلیل حرفم چیست؟ آمریکا ممکن است در سوریه به‌دلیلی چهارتا موشک هم توی سر داعش زده باشد ولی این به‌معنای مبارزه با داعش نیست بلکه مصالح و منافع آمریکا آن را ایجاب کرده. آمریکا بنیانگزار داعش است و هنوز هم بزرگترین حامی آن، چطور ممکن است بگوییم آمریکا به‌طور جدی با داعش مبارزه نمیکند، آن‌هم از قول شهید سلیمانی؟! این حرف در بهترین حالت، یک برداشت غلط و سوءتفاهم است براساس ذهنیات آقای ظریف. معنی این حرف این است که بله، آمریکا با داعش مبارزه میکند ولی نه آنطور که باید و شاید. این حرف از اساس غلط است، آمریکا نه‌تنها با داعش مبارزه نمیکند بلکه بزرگترین حامی آن است.

در جنگ بوسنی هم دیدیم که در یک زمان خاص، ناتو مواضع صربها را موشک‌باران کرد اما آیا ناتو و اروپایی‌ها در حال جنگ با صربها بودند؟! ابداً ! ناتو و اروپا حامی صربها بود؛ یک مورد را ببینید: بعد از صلح دیتون، آلمان در یک فقره، ۵۰ میلیون مارک به صربها کمک بلاعوض کرد و در همان ایام به بوسنی ۱۰ میلیون مارک وام داد!!! معلوم نیست که اروپا از چه کسی حمایت میکند؟! اما علیرغم این حمایت، یک جایی هم با موشک، صربها را سرکوب کرد، این اصلا به معنی مبارزه‌ی اروپا و ناتو با صربها نیست بلکه منافعشان اقتضا کرده است. در سوریه هم همین است، آمریکا علیرغم آنکه حامی داعش بود، اما یک جاهایی هم توی سر داعش زد چون خودسری و سرکشی میکردند، پس اینکه بگوییم آمریکا با داعش به‌طور جدی مبارزه نمیکند، یک فهم خوشبینانه نسبت به آمریکاست. و همین فهم خوشبینانه، اشکال کار است.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۰۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
هزرا تا مثبت پیش من داری
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
موافقم که امریکا ذره ای قابل اعتماد نیست
ببینید چه بلایی سر اکراین و افغانستان و یاران اروپاییش اورد
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
میشه بفرمایید داعش در کشورهای عربی چه ربطی به ملت ایران داشت؟ الان برادر داعش طالبان در مرزهای ایران قدرت را بدست گرفته و شما برایش هورا میکشید.اگر داعش هم در عراق روی کار می آمد بازهم ربطی به ما نداشت.
می گویند مگر امضای کری تضمین نبود آری بود اما به شرطی که خودمان هم برجام را می خواستیم . مثل این است که بگوییم مگر امضای زن و مرد در عقدنامه تضمین ادامه زندگی نیست؟ جواب این است که آری ولی به شرطی که هر دو مایل به ادامه زندگی مشترک باشند . وقتی رسانه رسمی کشور از چند هفته بعد از برجام شروع به ارسال سیگنال‌های ضد برجامی می‌کند و آورندگان برجام راتخریب می‌کند یعنی ایران بزودی قصد پایان دادن به برجام را دارد و دیکر قرداد مشترک معنی ندارد و به این صورت امضای کری تضمین نیست
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
اشتباه مثبت زدم
به عنوان کسی که از نزدیک با ایشان برخورد داشتم شخصیت فروتن و دلسوز ایشان را می ستایم.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
چقدر نزدیک؟ دختری یا پسر؟
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۴۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
از نزدیک تو ویلاهاش چیکار میکردی؟؟؟
اميدوارم بزودى فهم اجتماعى بجايى برسد كه بفهميم برايه شروع تغيير نياز به افرادى هچون ظريف در سياست كلان مملكت لازم هست اگر به اين مهم برسيم تغيير بر مبنايه فرهنگ و عقايدمان مستمر وايده ال خواهد بود وديگر سر مسايل ابتدايى باهم چه در داخل چه با خارجدرگير نميشويم و به لطف درك و فهم بهتر دنيا هم مارا در جايگاه والاترى ميپذيرد
سردار گفت چرا آمریکایی ها با داعش درست نمی جنگند؟!! خود سردار می دانست داعش توسط آمریکا درست شد عزیزم!
جواد ظریف تنها سیاستمدار بعد از انقلاب بود که در زمان تصدی مورد احترام و تحسین غیرایرانی ها هم بود‌ من تمام نظرات پای مصاحبه های انگلیسی ایشان با خبرنگارها رو می خوندم و خیلی ها ارزو کرده بودند که رییس جمهور یا وزیرخارجه ای مثل ظریف از منافع کشورشان دفاع می کرد.
دردناک و تاسف اور است که یک مشت کوته فکر قدر سرمایه های ملی را نمی دانند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۱۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
تاریخ قضاوت خواهد کذد.
اونایی که ترکمنچای را هم تصویب کردن مردم را با توجیح فریب دادن
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
شما املای کلمه توجیه و یاد بگیر بعد تحلیل سیاسی کن
جالبه کسانی که صحبت های ایشان در شب گذشته را گوش کردند به جای پاسخ منطقی به فحاشی روی اورده اند همین نشان می دهد هیچ پاسخ درست و مستندی برای اتهاماتشان ندارند.
ظریف تنها فداکاری که برای کشور می تواند انجام دهدسکوت و سکوت‌ هست
یک هواپیما از برجام آوردند مثل گداها دور افتخار زدند و آنقدر هیاهو می کنند که فقط آنها زبان سیاست را می دانند و برای اینکه طرف مقابل را حذف کنن به بی سوادی و زبان دنیای سیاست را نمی دانند متهم می کنند
در زمان روحانی یادتون هست حتی برنامه ریزی برای برق مصرفی را نداشتند که در تابستان قطع برق داشتیم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
؟؟الان داریم
عین احمقا ۵ صبح میریم سر کار تا ۳ !! تو خود کانادا و امریکا ساعت کار اینقدر طولانی نیس
حسین
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
بابا برنامه ریزان!!
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
اول اینکه قرار بود 400 تا هواپیما بیارن! ولی شما و امثل شریعتمداری با کلماتی مثل هواپیمای مرجوعی و ... مانع شدید.
دوم اینکه همون برنامه ریزی شما رو هم در زمستان سخت اروپا دیدیم! حالا تابستان سخت اروپا هنوز مونده.
جوجه رو آخر پاییز میشمارند.
بماند که برخی ارگان های وابسته به جناح شما با استفاده از ماینرها و مصرف برق دولتی مشغول جمع کردن ارز مجازی شده بودن و باعث شدن تابستان برق قطع بشه
بردیا
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۴۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
روحانی که رفت زمستون سخت 1401 فراموش کردی؟یا سرتون تو کاسه جلیلی هاست؟
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
اون دوره احمدنژاد بود که قطع برق داشنید اونم مثل رییسی اون سال ساعت ها را تغییر نداد حافظه تون خراب
با سلام . اینگونه گفتگو بدرد خودت میخوره . اگر صد سال سیاه هم گفتگو نمیکردی بهتر از این راه و روش بود . چراغ سبز شما عامل گستاخی و جرات شهادت سردار بود . دو تا بچه دو تکه چوب را باهم پارت پارت عوض میکنند . آنوقت شما رفتید توافق کردید تمام تاسیسات را بتن ریختید .ایران نه باید به عضویت شازمان انرژی اتمی در میآمد نه پروتکل میپذیرفت .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
اتفاقا گفتگوی عالی بود
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
طرز فکر و درک و اصلا فهمت از مسائل از کودک 7 ساله من هم کمتر هست!
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
"عمده دوستان نظامی ما علاقه چندانی به توافقات بین‌المللی ندارند، چون اختیار عمل آن‌ها را محدود می‌کند".
جناب آقاي دكتر ظريف اول از همه اينكه بنده به شخصه جنابعالي را دوست دارم
ول به قول فرانكلين روزولت هيچ چيزي در عالم سياست اتفاقي نيست و بدون شك صحبتههاي الان شما هم در كلاب هاوس از قبل برنامه ريزي شده است. البته هرچيزي كه به نفع اين مملكت باشد از نظر ما مردم هم درست و مورد تائيد است.
ولي به آقايون بگو مردم الان مردم 20 - 30 سال پيش نيستند و اگر بخواهيد با دوز و كلك چند صباحي بيشتر قدرت را دست داشته باشيد مي تواند آثار وحشتناكي به همراه داشته باشد پس با مردم و دنيا صادق باشيد.
در ضمن اگر جنابعالي كانديداي انتخابات بشيد بدون شك اول وقت راي گيري براي راي دادن به جنابعالي پاي صندوق خواهم رفت هرچند كه مي دانم همه اختيارات دست شما نيست ولي يك مرد جنگي به از ...
باید با ترامپ در فرانسه دیار می کردی و مخالفان را در عمل انجام شده قرار می دادی ..آن وقت متوجه می شدند چه کار خوبی انجام دادی ،مانند بعضی خانمها که می گویند مثلا مبل بخرم .همسرش گیر میدهد که پول نداریم و چه وچه ، خانم گوش نمیدهد وکار خودش را انجام میدهد .همسر میاید ومی بیند چه کار خوبی .شما هم می بایست دست دلالها وکاسبان برجام را می بستید با عمل انجام شده
روسیه باید تاوان خیانت و جنایتش را بدهد که انشاالله دارد میدهد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
خاینین داخلی مقدم بر خارجی هستند
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
منظورت اکراین نیست
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
امیدوارم همه متجاوزان از جمله امریکا ، انگلیس و اسرائیل هم هر چه سریعت تاوان بدهند.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۵۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
هر کشوری دنبال منافعش است مگر امریکا برجام و پاره نکرد
متاسفانه تصویر ظریف همیشه در داخل کشور اخمو و خشن ولی در کنار جان کری و اشتون و دیگران (غربی ها) خندان و شاداب است. نمونه یک مرد غربگدای واقعی
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
انشاا... که آقای امیر عبدالهیان با اخم کنار مقامات غربی! و با لبخند کنار مقامات شرقی و منفعل بودن در مقابل طالبان و برخی همسایگان! بتونه حق کشور رو بگیره!!!
خوب بودن یا بد بودن هر چیزی رو با نتیجش میسنجن. تنها خوبی که الان داریم اینه قطعنامه ها بلا اثرن که اونم از برکت اشتباه تاکتیکی آمریکا توی خروج از برجام بود. اون زمان هم که عده ای خوشحال بودن از برجام گفتم تحریمی که با برجام بره با چیز دیگه ای بر میگرده چون هسته ای بهانس. و اون رفت آمد های اروپایی ها هم سیرکی بیش نبود برای گردو شکستن برجامیان با دم.
کشور ایران در کشتن امیر کبیرها مهارت های بسیار
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۰۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
امیر کبیر جاسوس نبود
امیر کبیر پاسپورت خارجی نداشت
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
ظریف موی گندیده امیر کبیر هم نیست
به جز ماله کشی هم کار دیگه ای نکرده
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۳۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
امیر کبیر ما سردار سلیمانی بود
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
۱۰:۳۷
نظر شماست و البته محترم برای خودتون
با سلام واحترام

بطورخلاصه بایذ اذعان کرد درمیان سیاستمدارن بعد انقلاب آقای ظریف جژء بهترین ها وتوانمندترین ها است. ولیکن متاسفانه سران این مملکت همواره قدر افراد توانمند را ندانسته ودر طول تاریخ امیر کبیرها،مصدق ها، بازرگان ها،منتظری ها ،خاتمی ها، علی دایی ،مریم آقاخانی ..و...را به حاشیه راندند.
البته این بار تندروها در ایران این فرصت تاریخی را برای ریاست جمهموری اقای ظریف از ایشان گرفتند. والبته نتیجه آن را هم دیدند ،اعتراضات، گرانی وتورم و.....نارضایتی شدید مردم
وجدانا اگر فرصت میدادند ظریف مشکل برجام را خل و فصل می‌کرد.
فکر کنم ظریف میخواد کاندید ریاست جمهوری بشه باند حسن رو دوباره برگردونه سرکار
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
دقیقا همینه
جلیلی بدبختمون کرد !!! برادرش هم الان اومده صدا و سیما رو نابود کرده
واقعا این آقا باعث شرمساریه. کنار غربیها که وایمیساد تا بناگوش دهنشو باز میکرد و از ذوق داشت سکته میکرد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
غربی هستند دیگه ازدها نیستن کلی اقازاده و‌مسول زاده در غرب جا خوش کردند و و ذوق میزنند
ظریف کارش درسته آدمهایی که درک و فهم بالایی دارن می فهمن اون چی میگی
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
توهم روابط بین الملل ظریف رو ترامپ قدرتمند پاره کرد
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۱:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
قدرت دیپلماسی ظریف به امضای جان کری بنده
کلمه تعلیق را در صورت جلسات قرار میدادید یا کلمه دیگری را؟ =))) ترکمتچای
ارامش برای شما نیامده تمامش کن .
نام شما مترادف وطن دوستي و اميد هست. دوستتون داريم.
جناب ظریف فقط مراقب باش از شخصیت فاخر و محبوب شما استفاده ابزاری برای انتخابات آینده ریاست جهوری نشود. چون اگر انتخابات سالم باشد و رای هم بیاورید پس از آن مانع اجرای اهداف و برنامه هایتان می شوند برادران نظامی و کاسبان تحریم.
از وابستگان فکری به غرب و تربیت یافتگان و ارادتمندان به آن دیار منحوس جز خسارت و بی هویتی، انتظاری نیست.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
اگر سخن از نحوست است امثال تو هستند که سبب. نحسی این سرزمین هستید توهین ابزار کار شما است
دکتر مگر نگفتی برجام خدشه ناپذیر است و هیچ طرفی نمی تواند زیر آن بزند
پس چرا ترامپ با یک امضا همه چی رو آتش زد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
ترامپ از خیلی از توافقات حتی با اروپایی ها هم اومد بیرون!
که چی؟!
شما میخواستی جوری عمل کنه که بیرون رفتنش برای بیشتر ضرر داشته باشه.
دکتر ظریف از بهترین ها است
صادق و بی ریا
آنهایی که به ایشان تهمت زده یا بی دلیل به ایشان حمله کردند آن دنیا باید جواب پس دهند
سلام در درون دل مای
اگر قصد ساخت بمب اتم داشتید ظریف مرتکب حماقت بزرگی شد اما اگر چنین قصدی نداشتید برجام یک معاهده صددرصد موفق است. البته کارشکنی و بدعهدی طرف مقابل خارج از اختیار طرف ایرانی است.
آقای ظریف انسان آزاده و سالمی بود و هست اما معصوم نبود عشق دیده شدن هم نداشت و با آمدن وزیر خارجه جدید که تسلط عربی حرف زدنش با انگلیسی صحبت کردنش با هم مسابقه گذاشته اند و مورد تمسخر داخل و خارج است تواناییهای جناب ظریف معلوم میشود راستی که جای یک آدم عاقل با سواد در وزارت خارجه چقدر خالیه
بنده از دکتر ظریف انسان انقلابی در ذهنم ساخته بودم نمیدانستم اینقدر حقیر باشد
دکتر ظریف برای برداشتن تحریم های بانکی و هسته ای مذاکره کردن و تهش چیزی عاید کشور نشد و به رفع اجماع جهانی علیه ایران رسیدیم. ایران برای رفع اجماع جهانی مذاکره نکرد. اینکه فکر کنید ترامپ اگر ظریف باهاش حرف می زد از قرارداد برجام در نمی یومد ساده لوحیه و کلا اگر کسی به نخوندن برجام یا ندونستن معنی یک کلمه اقای ظریفو متهم می کنه به خاطر گفته های خودشونه که اذعان کردن توش و یا قسمایی هست که خوردن و به باد رفت. قدرت های بزرگ منطق قدرت حالیشونه بخوان زیر همه چی می کشن و نباید خروج از برجام کم هزینه می بود که راحت بشه زد زیرش. اینا دعواهای کوچیک بچگی نیست که بگی خوب برو تو بهتر ببند الان 10 ساله یه مملکت درگیره
تمام صحبتها و سیاه بازی جناح راست و چپ به کنار
رای بی رای!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۳۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
دوتا وعده آزادی جنسی بهتون بدیم همچین رای میدی که نگو
کامنت ها رو میخونه آدم دلش میخواد به حال این مملکت گریه کنه!


چقدر مردم سریع بازی این سیاسیون رو میخورند

دو سه ساله این ظریف جون کجا بوده؟؟؟؟ چرا سمت مردم نایستاد؟؟؟ این ها باز بوی انتخابات به دماغشون خورده مردم ساده لوح!!!!

ایناا همه سرو ته یک کرباس هستند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
اینکه شما میگی کاملا درسته و به همین جهت الان دیگه برای مردم اصلاح طلب و اصول گرا فرقی نمیکنه و انتخابات هم شرکت نمیکنن.
ولی بحث اینه که پرستیژ کاری ظریف و روحانی کجا و این آقا و وزیر امور خارجه جدید کجا!!
آقای ظریف همانند دکتر مصدق قهرمان ملی است، حرفها و مواضع او را چند دهه دیگر می فهمند که چقدر واقعگرا بوده.
اصلاحـــــطلب، اصـــــــولگرا
دیگه تــــــمومه ماجرا
انتخابات ریاست جمهوری آینده با حضور جواد ظریف و طیف احمدی نژاد

زهی خیال باطل!

به هیچکدومتون رای نخواهیم داد
عوام طبق معمول گول خوردند
لطفا بیدار شید
رییسی و ظریف نداره. همشون پشت صحنه دستشون تو یک کاسه است
عمرا؟!
مردم گول طیف شما رو نخواهند خورد
دقت کردید آقای ظریف چه موقع وارد بازار میشه ..وقتی بشار اومد استعفا داد ..الان که موشک معرفی شده یاد خاطرات افتاده
ظریف مرد بزرگی بود و توانائی های بالائی داشت ولی متاسفانه سران قدرش رو ندونستن و از قابلیت های ایشون استفاده نکرد.....صد افسوس...
دوستان من اهل سیاست نیستم و ادعای چیزی هم ندارم اما لطفا یک نفر به من کمک کنه من بهتر بفهمم
جناب ظریف میفرمایند خروج آمریکا از برجام مضرات بیشتری برایشان داشت. کسی هست یک نمونه از این مضرات رو به من اعلام کنه به جز اینکه ایران هر آنچه از قبل ساخته بود رو در ازای اندکی پول که آن هم مال خودش بود نه هدیه تخریب کرد و آمریکا خیلی راحت خودش را کنار کشید.
ضمنا ایشان میگن چرا ترامپ نتونست هیچ تبصره ایی پیدا کنه که بگه اینجای برجام خوب نیست و به آن بهانه خارج بشه. خوب این الان نقطه ضعف هست یا قوت؟؟؟
وقتی بدون حتی یک بهانه خ راحت میتوانی از زیر بار مسئولیت شانه خالی کنی در حالی که طرف مقابل تمام تعهداتش را انجام داده. به نظرم ایشان بیشتر از دید دانشگاه محل تحصیلشون به قضایا نگاه میکنند و منافع آنجا را منافع خود میدانند.
باز پیرمردهای پر حاشیه پیداشون شد

از پارسال کجا بودی؟ اها فهمیدم انتخابات نزدیکه پیدات شد؟
مرد بزرگ
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۱:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
پیر مرد بزرگ
بزرگی وتوانایی دکتر ظریف نه درتاریخ که در همین مدت زمان اندک از روی کار آمدن این دولت ناتوان مشخص شد ونه آیندگان بلکه همین ملت حاضر در این زمان در برابر خدمات شایسته وبا عقل ودرایت ایشان سرتعظیم فرود می اورند وحتی دشمنان قسم خورده ایشان در خفا ازایشان تمجید می کنند زنده وپاینده باد خادمین این ملت ونابود وبدنام باد دشمنان این مرزوبوم
ظریف سیاستمداری کارکشته و با سواد. متاسفانه مقامات راه خودشان می روند تا روزی که کشور در معرض انواع خطرات قرار گیرد.
هم ظریف و هم روحانی که در دوران ریاست جمهوری رئیسی بشدت زیر ضربه حملات تبلیغاتی بعنوان نزدیکی به غرب و کارشکنی در مناسبات اقتصادی با چین و روسیه بودند، اکنون که دولت رئیسی راه رفته دولت روحانی را از نیمه اما با شتاب و گشاده دستی بیشتری شروع کرده، طبیعی است که آنها وارد میدان شده و ضمن افشای برخی اطلاعات پشت صحنه سالهای مذاکرات برجام و مذاکرات وین، از بدهکار به طلبکار تبدیل شوند. در میان مردم نیز همین عوض شدن جای بدهکار و طلبکار مطرح است و موقعیت اجتماعی ظریف و روحانی که زیر حملات تبلیغاتی دو سال اخیر بوده اند، تقویت شود. حضور روحانی در مراسم سالگرد در گذشت آیت الله خمینی، نزدیک شدن چند نفری در پایان این مراسم به روحانی وفحاشی به او از یک طرف و ورود عده بسیار بیشتری از مردم حاضر در صحنه در دفاع از روحانی نیز همین را نشان داد. همانگونه که اشاره شد، ناتوانی و ضعف شدید دولت و کابینه ابراهیم رئیسی و شخص خود او برای اداره کشور نیز مزید به علت است. حتی تمایل مطبوعات داخل کشور نسبت به دوران ریاست جمهوری روحانی و مقایسه توانمندی های ظریف و روحانی با ناتوانی های رئیسی و عبداللهیان نیز حکایت از همین فضای عمومی در جامعه دارد. نه دکتر لقب دادن و آیت الله خطاب کردن ابراهیم رئیسی و نه عکسهای خبری و بی وقفه عبداللهیان که بقول ظریف عاشق قرار گرفتن جلوی دوربین است، هیچکدام کمکی به جبران ناتوانی کابینه و خود رئیسی نکرده و نمی کند.
خخخ.بازی رو دوباره شروع کردن برایانتخابات آینده.کسایی که تا دیروز بد بودن دارن خوب جلوه شون بدن تا ملت دوباره بیان رای بدن.بازی تکراری.ملت هم که هیچ تجربه ای درستشون نمیکنه...
رییس جمهور چیکارت که وزیر امور خارجه کاره ای باشه؟
جناب ظریف فقط مراقب باش از شخصیت فاخر و محبوب شما استفاده ابزاری برای انتخابات آینده ریاست جهوری نشود. چون اگر انتخابات سالم باشد و رای هم بیاورید پس از آن مانع اجرای اهداف و برنامه هایتان می شوند
برچسب منتخب
# قره باغ # بازیهای آسیایی 2022 # هفته وحدت # لایحه برنامه هفتم