بازدید 2586
۹

دعوت رئیسی از نخبگان برای نقد منصفانه دولت

رئیس جمهور در پيام به مسابقات ملی مناظره دانشجویان نوشت: انتظار دولت مردمی از نخبگان و دانشگاهیان فرهیخته، نقد منصفانه سیاست‌ها و برنامه‌های دولت در کنار تبیین جهادی حقایق، معرفی دستاورد‌ها و ارائه راهکار برای اصلاح امور و حل چالش‌های پیش روی کشور عزیزمان است.
کد خبر: ۱۱۷۷۴۹۷
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۸:۰۰ 01 June 2023

به گزارش «تابناک» به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام والمسلمين رئیسی در پیامی به مراسم اختتامیه یازدهمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران که امروز و توسط سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی، در دانشگاه علم و فرهنگ برگزار شد تصریح کرد: سنت غنی و پویای گفتگو و مناظره پس از قرن‌ها، با پیروزی انقلاب اسلامی و احیای ارزش‌های اسلامی، دوباره در فضای علمی و فرهنگی کشور جریان پیدا کرد و زمینه‌های گفتگو در جامعه به ویژه در مراکز علمی و فرهنگی فراهم و موجب اعتماد به نفس و خودباوری بیشتر دانشمندان و دانشجویان شد تا با تلاش علمی، مجاهده، گفتگو و آزاداندیشی به سمت‌وسوی مرز‌های والای دانش و تحقق «تمدن نوین اسلامی» گام بردارند.

متن پیام رئیس جمهور که توسط دکتر حسن مسلمی نائینی رئیس جهاددانشگاهی قرائت شد، به شرح زیر است:

«بسم‌الله الرحمن الرحیم»

گفتگو یک شاخصه متمایز انسانی است و در فطرت آدمیان ریشه دارد. خداوند متعال در آیات متعددی از قرآن کریم پیامبر اسلام (ص) را پس از دعوت به راه خدا و حکمت و موعظه، به مناظر با اهل جدل با بهترین طریق فرامی‌خواند؛ «وَجَادِلْهُمْ بِالَّتِی هِیَ أَحْسَنُ». همچنین در آیه نورانی دیگر، بندگان خردمند خود را از گروهی برمی‌شمارد که سخن‌ها را می‌شنوند و به نیکوترین آن‌ها عمل می‌کنند؛ «الَّذِینَ یَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَیَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ». منطق گفتگو و جدال احسن آنجا که موضوع علم و دانش در میان باشد، مجال و مبنایی برای نظریه‌پردازی‌ها و تجربه‌اندوزی‌های ارزشمند است و آنگاه که به مثابه عنصری سازنده در میان ملت‌ها مطرح باشد، صلح و دوستی را به ارمغان می‌آورد و موجب افزایش تعاملات و ارتباطات در عرصه جهانی می‌شود.

در تفکر اسلامی ایرانی، گفتگو همواره روشی راهگشا و کارساز برای قوام بخشی به تفکر جمعی، رشد آگاهی عمومی، درک و دریافت تازه، پرورش روح خلاقیت در میان انسان‌ها، حل مسائل و اصلاح امور بوده و از جمله مهمترین علل رونق و گسترش علم و دانش در میان مسلمانان طی قرون گذشته، جریان مبارک سنت تضارب آرا و افکار، آزاداندیشی و روح معاضدت و همکاری علمی در سرزمین‌های اسلامی بوده است.

این سنت غنی و پویا پس از قرن‌ها، با پیروزی انقلاب اسلامی و احیای ارزش‌های اسلامی، دوباره در فضای علمی و فرهنگی کشور جریان پیدا کرد و زمینه‌های گفتگو در جامعه به ویژه در مراکز علمی و فرهنگی فراهم و موجب اعتماد به نفس و خودباوری بیشتر دانشمندان و دانشجویان شد تا با تلاش علمی، مجاهده، گفتگو و آزاداندیشی به سمت‌وسوی مرز‌های والای دانش و تحقق «تمدن نوین اسلامی» گام بردارند.

اکنون که به فضل الهی و با رهنمود‌های رهبر فرزانه انقلاب در موضوع ترویج و برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی و مناظره‌های قانونمند توأم با امکان داوری، «مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران» پس از یک دهه برگزاری و اجرای موفقیت‌آمیز، به سنتی حسنه تبدیل شده است، امیدوارم با حضور پرشور و مستمر نخبگان و دانشگاهیان روز به روز بر غنای این مسابقات افزوده شده و جامعه از برکات آن بهره‌مند و برخوردار شود.

بی‌شک، حرکت‌های علمی، به منظور اثرگذاری بهتر و بیشتر، به تعمیق و تداوم نیاز دارند و در این راستا، سازمان‌ها و نهاد‌های فرهنگی ذی‌ربط باید یاریگر جهاد دانشگاهی باشند تا شاهد به ثمر نشستن این تلاش‌ها و پویایی و نشاط هر چه بیشتر فضای علمی و فرهنگی کشور و در نهایت، گسترش فرهنگ گفتگو در سطوح مختلف جامعه باشیم.

انتظار دولت مردمی از نخبگان و دانشگاهیان فرهیخته، اندیشه‌ورز، تحول‌خواه و عدالت‌طلب، نقد منصفانه سیاست‌ها و برنامه‌های دولت در کنار تبیین جهادی حقایق، معرفی دستاورد‌ها و ارائه راهکار برای اصلاح امور و حل چالش‌های پیش روی کشور عزیزمان ایران است.

اینجانب با قدردانی از تلاش‌های ارزنده دست‌اندرکاران و برگزارکنندگان این مسابقات در سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی و همه دانشجویان و استادان دخیل و شرکت‌کننده در این رویداد بزرگ فرهنگی، شجاعت و جسارت علمی و نیز انگیزه و استعداد بالای آن‌ها را می‌ستایم و از درگاه خداوند متعال برای همگان آرزوی توفیق روزافزون دارم».

سید ابراهیم رئیسی
رئیس جمهوری اسلامی ایران

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۲۰
انتشار یافته: ۹
چ بیکار باشه اونی که شما رو نقد کنه...شما کارت درسته ابرام آرتیست...برو جلو و خوش باش و دستور بده..
جناب آقای رئیسی دام افاضاته
سلام علیکم ـ توصییه میکنم یک روز ناشناس از یک مدیر رده چندم خود ، نه رئیس قوه و نه وزیر و معاونین ، فقط از یک مدیر رده چندم خود تقاضای ملاقات حضوری بفرمایید بعد متوجه خواهید شد که چه فضای وسیع و عمیقی بین مردم و دولت شما وجود دارد !
نقد و گفتگو زمانی کاربرد و معالاً نتیجه بخش خواهد بود که دولتیان خصوصاً مدیران خود را خدمتگذار ملت و در خدمت آنها بدانند نشستن در برجهای عاج و نگاه از بالا به پایین هیچ دردی را دوا نخواهد کرد کما اینکه تا بحال نکرده است !
من میام در مورد هوش مصنوعی پایتون با شما صحبت کنم و بگم که بچه ها در زیر زمین خانه انرژی هسته ای میسازن و پیشرفت کرونایاب درقابلمه ای را گزارش کنم
احتیاجی به نخبگان نیست ماشالله در کابینه شما زیاد نخبه است که این روزگار رو برای مردم درست کرده اند شما اون چهار قلم کالا را فقط نام ببرید . اون موقع نخبگان به شما اخطار کردند چه شد؟
یک سایت ایجاد کنید تا میزان وحشتناک انتقادات افراد نخبه در آن درج شود و سرتون سوت بکشد
ای جان ! چقدر این سید دوست داشتنیه !
مگه گوش شنوا دارید شما اگر داشتید اون موقع که جامعه شناسهامون واقتصاد دانانمون بهتون هشدار می دادند رو جدی می گرفتیدو الان این وصع در هم جامعه نبود جوونا بیان نقدتون کنن وبعد پرونده های بلند بالا براشون اماده بشه
آقای رییسی اگر کسی بخواهد از شما ودولت شما نقد کند چه مصئونیتی دارد؟! اگر واقعاً میخواهید فکر جمعی که مطمئنٱ از فکر محدود بیشتر است را ببینید و راهکارهای برون رفت از این مشکلات را به اطلاع برساند سایتی یا آدرس اینترنتی و... اعلام کنید و راهکار ها رو که غنی از تجارب است رایگان درخدمت شما بگذارند لازمه‌ی این کار ۲چیز است اول مصئونیت دوم اینکه مردم بدانند نمایندگانی از شما آن مطالب را میخوانند وبه شما می‌رسانند طبیعی است در این پروژه کسانی فقط نقد خواهند داشت ولی کسانی هم هستند که راهکار هم ارائه میدهند نکته مهم اینکه در این مقوله متأسفانه کسانی هستند که فقط برای چاپلوسی از شما تعریف و تمجید خواهند کرد مطمنا این افراد دشمن شماوملت هستند.
من یک نخبه هستم
شما به درد رئیس جمهور ایران نمی خورید
شوخی نیست ما داریم از ایران با چند هزار سال تمدن حرف می زنیم
چرا شما شوخی گرفتید؟
برچسب منتخب
# قره باغ # بازیهای آسیایی 2022 # هفته وحدت # لایحه برنامه هفتم