بازدید 70698

جهانگیری: زمان «تصمیم‌های سخت»، فرا رسیده

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری در دولت روحانی در یادداشت «جماران» نوشت: متأسفانه برخی به جای پرداختن به علت اصلی مشکل و حل ریشه‌ای آن، طبق معمول دنبال محکوم کردن یکدیگر هستند..
کد خبر: ۱۱۶۱۰۵۶
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۰ 24 January 2023

به گزارش تابناک، اسحاق جهانگیری طی یادداشتی که در جماران منتشر شده نوشت: اهمیت امنیت و پایداری تولید انرژی مسئله ای روشن در توسعه ملی است؛ انرژی قوه محرکه اقتصاد هر کشوری بوده و بدون آن نه تنها چرخ تولید از حرکت می ایستد، بلکه همه نظامات زندگی اجتماعی و فردی را دچار اختلال جدی می کند. سالهاست به دلیل تحریم‌ها و برخی سیاست‌های داخلی، ورود تکنولوژی جدید و سرمایه لازم در بخش نفت و گاز و برق متناسب با ظرفیت کشور و نیاز جامعه انجام نگرفته است.

حالا تأثیر تحریم‌ها و عدم سرمایه‌گذاری مناسب، در بحران اخیر آشکار شده است. این بحران که هر چند ماه یکبار خودش را در قطع برق و یا گاز نشان میدهد، به دلیل عدم توازن تولید و مصرف است. تا سال‌ها قبل، این عدم توازن با قطعی گاز و برق در بخش صنعت و نیروگاهی، سالانه میلیاردها دلار خسارت به بار می آورد و اکنون علیرغم قطعی گسترده گاز و برق در صنایع، به ناچار در بخش خانگی نیز اتفاق افتاده است.

متأسفانه برخی به جای پرداختن به علت اصلی مشکل و حل ریشه‌ای آن، طبق معمول دنبال محکوم کردن یکدیگر هستند. دیگر کار از این سخن‌ها و از شعارهای بی‌پایه و اساس و وعده‌های پوچ گذشته و زمان اتخاذ تصمیم‌های سخت فرا رسیده است. قطعی گاز امسال در ایام سرما به منازل مردم رسید و مرزنشینان محروم از جمله خواهران و برادران اهل سنت را در تربت جام و شهرها و روستاهای دیگر در برگرفت. در همین حال، نیروگاه‌ها به جای سوخت تمیز گاز، مازوت مصرف کرده و هوای آلوده، آلوده‌تر شده که نتیجه آن تعطیلی پیاپی مدارس و دانشگاه‌ها است.

در سندهای تهیه شده، مشخص شده است که این بحران سال‌به‌سال بدتر می‌شود. راهکار، تنها در گرو توسعه ظرفیت‌های تولیدی و مدیریت مصرف به طور همزمان است، و اجرای آن نیازمند دسترسی به فناوری های روز و چند صد میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در بخش نفت و گاز و برق است. تجربه ملی و جهانی به وضوح نشان می‌دهد که این منابع را باید از بازارهای بین المللی تامین کرد. نفت و گاز بزرگترین سرمایه مردم ایران و به تعبیر اصحاب توسعه "مرغِ تخم‌طلایی توسعه" است که می‌تواند هم به تامین انرژی داخلی توسعه و رفاه مردم کمک کند و هم با صادرات درست و روان به دور از محدودیت‌ها، ارز مورد نیاز توسعه اقتصادی را فراهم کرده و با ریال آن بودجه دولت را یاری رساند.

این ضرورت در هر دو وجه داخلی و خارجی نگران کننده است؛ از منظر داخلی تابستان و نیز اوج سرمای امسال گذشت، اما تابستان و زمستان بعدی در راه است. از منظر خارجی هم با تداوم شرایط کنونی، موقعیت و جایگاه ایران به رغم ذخایر سرشار نفت و گاز در بازارهای بین المللی بیش از گذشته به مخاطره می افتد. لازم است با تغییر سیاست ها به این چالش مهم توجه عملی کنیم و امروز و آینده ایران و جایگاه انرژی را در رفاه و توسعه کشور دریابیم.

سلام پرواز
بلیط اتوبوس
تبلیغات تابناک
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۵
در انتظار بررسی: ۳۹۳
انتشار یافته: ۱۵
اگر قرار به گوش کردن نصیحت بود که خود ایشون زمانی که در راس کار بودند میتونستن تغییراتی ایجاد کنند ولی متاسفانه قرار به گوش کردن به مصحیت و اندرز نیست .
بله وقت تصمیم سخت رسیده و اول هم آوار برداری کار شما انجام شده و از این به بعد برعکس کار شما انجام دادن!
ذخاير گازي ايران تا چند سال ديگر جوابگوست؟ بعد از آن تكليف انرژي مورد نياز صنايع يا منازل چگونه بايد تامين شود؟
جناب جهانگیری با سلام و احترام. هشت سال معاون ریاست جمهور بودی، باید جوابگو باشی نه موعظه گر. از ابتدای پیروزی انقلاب، کشور در اکثر دولت ها دست شما و هم حزبی های شما بوده است. اگر قرار است کسی پاسخگوی عدم توسعه کشور باشد شما ردیف اولی ها هستید. اینکه نزدیک هر انتخابات هر جناح به موعظه علیه جناح حاکم بپردازد صداقت و عمل اصلاحگر انه نیست بلکه شگرد تبلیغاتی است. کشور ما از همین جا ضربه خورده است.
زمان تصمیم های سخت فرا رسیده که آیا به دروغگویی ادامه دهند یا خیر
شما کشور را در اوج قطعی برق تحویل دادید، و دولت جدید با اقدامات لازم از قطعی برق عبور کرد
چی میگی برای خودت؟
یه روزی باید چراغ به دست به دنبال احمدی نژاد بگردیم
چرا اینو مجرم نمیشناسن؟! اخه چرا راحت ‌آزاد بدون جوابگویی به ملت و با پول های بادآورده باید به زندگی ادامه بدن!!! خدایا مگه عدالت این نیست هر کس نسبت جرمش محاکمه بشه!!! چرا یه جوون دزد رو زندانی می کنید ولی این آقا که زندگی میلیون ها نفر را با بی سوادی به باد داده! به ریش ملت می خندد و سرگرم جناح بازی خودش!!
درود بر جهانگیری در سازندگی کشور نقش داشتند چون و گرنه مانه گاز نه سیمان نه برق نه نه صنایع دیگر مانند کاشی سرامیک اینها تما زحمات این اقایان بوده است و یک کشور جهان دست چندم بودیم ما اول انقلاب از همه امکانات مانند فولاد سیمان کاشی ماشین سواری وووووو در حد امکانات کم ولی الحمد الله از سر گردن از کشورهای همسایه بالاتر هستیم
منظورش اینه که دیگه تو میدان نمیشه مشق سیاست کرد باید بیایید و رو به دیپلماسی بیارید ،
مثل دلار چهار هزار تومنی شما
خواهشا اینقدر توجیه این دولت و ان دولت نکنید.
واقعیتهای جامعه راببینید
مشکلات را مطرخ کنید
اگر راهکاری دارید اعلام کنید شاید مسولین هم نگاه کنند
هیچ برنامه برای حل مشکلات وجود ندارد کلا سطح سواد و دانش مسئولین کشور در حد حل مشکلات نیست
مردکهن
جناب قطار پیشرفت با تمام سرعت در حرکت است تصمیم سخت چیه ...!
آخه قشنگ خودت و تیمت 8 سال چه کار کردی
برچسب منتخب
# فطریه # جیش العدل # حمله به کنسولگری ایران در سوریه # کفاره روزه # جهش تولید با مشارکت مردم