بازدید 47020
سردار رحیمی در نشست خبری

جزئیات مواجهه با «مهسا» در پارک طالقانی/ هیچ بحثی میان او و پلیس صورت نگرفت/ تمام صحبت‌هایی که در فضای مجازی درباره علت مرگ منتشر می‌شود، کذب محض است/ نیرو‌های حاضر در این حادثه مجهز به دوربین البسه نبوده‌اند/ کار گشت پلیس امنیت اجتماعی و اخلاقی، ایجابی است

شکل کار این مأمور‌ها به گونه‌ای است که بخشی را همان ابتدا تذکر می‌دهند که این عدد بالغ بر ۹۰ درصد است و معمولاً افراد رعایت می‌کنند. از ۱۰ درصد باقیمانده ۹ درصد در ون‌ها سوار می‌شوند و در آنجا تذکرات لازم به آن‌ها داده می‌شود و تنها یک درصد باقی مانده به مقر پلیس امنیت اخلاقی انتقال داده می‌شوند.
کد خبر: ۱۱۴۱۳۸۶
تاریخ انتشار: ۲۸ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۷:۱۳ 19 September 2022
جزئیات مواجهه با «مهسا» در پارک طالقانی/ هیچ بحثی میان او و پلیس صورت نگرفت/ تمام صحبت‌هایی که در فضای مجازی درباره علت مرگ منتشر می‌شود کذب محض است/ نیروهای حاضر در این حادثه مجهز به دوربین البسه نبوده‌اند/ کار گشت پلیس امنیت اجتماعی و اخلاقی، ایجابی استرئیس پلیس تهران بزرگ در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن ابراز همدردی با خانواده امینی توضیحاتی در خصوص حادثه رخ داده برای مرحوم مهسا امینی داد.

به گزارش «تابناک»، سردار حسین رحیمی با تاکید بر این که «این حادثه برای پلیس نیز ناگوار بود و ما همیشه به دنبال این بودیم تا اینگونه اتفاقات رخ ندهد»، گفت: در تهران بزرگ ۱۵ تا ۱۷ هزار مراجعه کننده به مقر‌های مختلف پلیس از آگاهی، کلانتری‌ها و راهنمایی رانندگی و… وجود دارد و ممکن است این گونه حوادث برای مراجعه کنندگانی که دارای کسالت هستند رخ دهد.

وی با بیان اینکه پلیس یکی از مجموعه‌هایی است که بیشترین ارتباط را با مردم دارد گفت: مردم برای تأمین خواسته‌های خود مرتب و با توجه به تنوع مأموریتی که بر عهده پلیس است به مجموعه آن مراجعه می‌کنند.

رئیس فرماندهی انتظامی تهران بزرگ با اشاره به شرح حادثه برای مهسا امینی گفت: سال‌هاست که گشت ارشاد نداریم بلکه گشت‌های امنیت اجتماعی و اخلاقی در تهران وجود دارد و این‌ها به معنای کنترل اخلاق و امنیت هستند و مطابق با وظیفه ذاتی و قانون بر عهده پلیس گذاشته شده است.

وی ادامه داد: این نیرو‌ها در نقاط مختلف تهران، وظایفی بر عهده دارند و مأموریت‌های خود را انجام می‌دهد و شکل کار این مأمور‌ها به گونه‌ای است که بخشی را همان ابتدا تذکر می‌دهند که این عدد بالغ بر ۹۰ درصد است و معمولاً افراد رعایت می‌کنند. از ۱۰ درصد باقی مانده ۹ درصد در ون‌ها سوار می‌شوند و در آنجا تذکرات لازم به آن‌ها داده می‌شود و آن‌ها نیز معمولاً تمام این موارد را رعایت می‌کنند. یک درصد باقی مانده نیز به عنوان مصادیق بدپوششی در حدی که قابل تردد در خیابان‌ها نیست، به مقر پلیس امنیت اخلاقی انتقال داده می‌شوند.
 
جزئیات مواجهه با «مهسا» در پارک طالقانی/ هیچ بحثی میان او و پلیس صورت نگرفت/ تمام صحبت‌هایی که در فضای مجازی درباره علت مرگ منتشر می‌شود کذب محض است/ نیروهای حاضر در این حادثه مجهز به دوربین البسه نبوده‌اند/ کار گشت پلیس امنیت اجتماعی و اخلاقی، ایجابی است

رئیس فرماندهی انتظامی تهران بزرگ بیان کرد: در مقر پلیس امنیت اخلاقی نیز دیگر بحث بازداشت وجود ندارد و این افراد همگی در سالنی وارد می‌شوند و تعدادی از همکاران خانم ما به عنوان مشاور با مدرک تحصیلی لیسانس و فوق لیسانس و دکترا آموزش کوتاه سی دقیقه‌ای برای دختران برگزار می‌کنند و در این آموزش قانون را به آن‌ها یادآور می‌شوند. این قانون درباره چگونگی تردد در شهر‌هاست و این مشاوران مطابق با قانون توضیح می‌دهند که این افراد خطایی انجام داده‌اند و برایشان کلاس آموزشی برگزار می‌شود.

وی تصریح کرد: آن‌هایی که این تهمت‌های ناجوانمردانه را به پلیس می‌زنند، به آن دنیا واگذار می‌کنیم، اما تمامی کار پلیس و گشت پلیس امنیت اجتماعی و اخلاقی ایجابی است و حتی این نکته را گفتیم، کسانی که شئونات اسلامی و عرفی را در جامعه رعایت نکرده‌اند، خلافی را مانند خلاف راهنمایی و رانندگی مرتکب شده‌اند. ممکن است هر فردی پشت فرمان بنشیند حواسش نباشد و خطایی را انجام دهد و در آن زمان جرمی مرتکب نشده است. بنده شخصاً ساعت‌های طولانی با همکاران خود موارد توضیحی را به تک تک افرادی که در خیابان‌ها در حال فعالیت هستند، گفته‌ام و حتی بیان کرده‌ام تمامی افرادی که برای توضیح و آموزش منتقل می‌شوند، خواهران و دختران ما هستند.

رحیمی با بیان اینکه این روز‌ها مشاهده می‌کنیم موارد و حرف‌هایی گفته می‌شود، اظهار کرد: اگر ما اقداماتی را انجام می‌دهیم مطابق با وظایف قانونی است که بر عهده پلیس گذاشته شده است، مگر می‌شود در ابعاد مختلف امنیت جامعه را تعطیل کرد؟ حتی یک تعلل کوچک در ابعاد و سطوح مختلف امنیتی تمام جامعه را تحت تأثیر قرار می‌دهد و امنیت را بر هم می‌زند؛ امنیت تهدید بردار نیست و دارای سطوح مختلفی است.

وی افزود: همانطور که در عرض ۴۸ ساعت بزرگ ترین سرقت تاریخ کشور را کشف کرده و سارقین آن را دستگیر می‌کنیم و به همان صورت که قمه کش و خفتگیر بزرگراه نیایش را در کمتر از ۲۴ ساعت و همدست او را دو روز پیش دستگیر کردیم و به همان شکلی که سالی هزار تن مواد مخدر را کشف می‌کنیم و به همان شکل که پلیس با رکن اصلی مقابله با قاچاق کالا که صنایع کشور و مراکز کالای کشور را دچار چالش می‌نماید مبارزه می‌کند درباره امنیت اجتماعی هم اقدام می‌کند.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ با اشاره به مرحوم مهسا امینی گفت: وی در پارک طالقانی در حال قدم زدن بوده که با گشت امنیت اخلاقی پلیس روبرو می‌شود و از نظر تیم پلیس این چهار خانوم دارای وضعیت مناسبی نبوده‌اند به سه نفر تذکر داده شده که مشکلشان برطرف شده است. همراه خانم امینی سه خانم و دو آقای دیگر حضور داشته‌اند و پلیس به آن‌ها اعلام کرده است که باید به پلیس امنیت اخلاقی مراجعه کنند و یک نفر باید لباس مناسب برای خانم امینی بیاورد و و دقیقه در محل پلیس امنیت اخلاقی بنشیند تا تذکرات و آموزش‌های قانونی به او داده و سپس به خانواده تحویل داده شود.

وی با بیان اینکه سه نفر مشکل‌شان در همان محل و لحظه برطرف شد، گفت: فقط خانم امینی به مقر پلیس امنیت اخلاقی در ساعت شش و نیم روز سه شنبه هفته پیش مراجعه می‌کند. وی توسط ۵ خانم دیگر و یک همکار خانم ما که در ون بوده‌اند به پلیس امنیت اخلاقی منتقل می‌شوند. با دو نفر از خانم‌هایی که در کنار مهسا امینی نشسته بودند صحبت کرده‌ایم و گفتند که خانم امینی تا رسیدن به مقر پلیس نیز درون ون چندبار شوخی و خنده داشته است.
 
رحیمی افزود: چینش صندلی‌های ون به گونه‌ای است که بتوان در همانجا کلاس آموزشی برگزار کرد، اما این خانم‌ها وارد کلاس مقر شده‌اند و تا زمانی که کلاس کامل بشود و استاد وارد کلاس شود کمی زمان می‌برد و در طول روز چندین کلاس برگزار می‌کنیم و این خانم‌ها گروه گروه در کلاس‌ها وارد می‌شوند، تا زمانی که کلاس برگزار شود و خانواده برای شما لباس بیاورند. وی از جای خود بلند می‌شود و با یکی از همکاران خانم ما که نظم و انضباط سالن را تأمین می‌کند صحبت می‌کند و سوالی می‌کند و به یکباره حالش به هم می‌خورد.

وی در ادامه گفت: خانم امینی از همکار ما سوال کرده که وضع ظاهری او چه مشکلی دارد و همکار ما به او می‌گوید شلوار یا ساپورتی که پایش بوده است دارای ایراد بوده و زمانی که مانتویش باز می‌شود مشکل دارد و بر همین اساس باید تعویض شود و در همان زمان خانم امینی حالش به هم می‌خورد و کمتر از یک دقیقه پرستار و بهیار پلیس که مقیم سالن بوده‌اند بالای سر خانم امینی حاضر می‌شود و کار رسیدگی به وضعیت او را شروع می‌کنند.

رحیمی در پاسخ به سوالی درباره اینکه معیار پلیس برای بدحجابی یک نفر چیست، گفت: ملاک حجاب برای خانم‌هایی که در خیابان حاضر می‌شوند را خانم‌ها باید بدانند. آن‌ها نمی‌توانند با یک ساپورتی که اگر مانتویش باز شود چهره قشنگی نخواهد داشت در خیابان حاضر شوند. ممکن است خانم‌ها و آقایان در منزل لباسی بپوشند که آن اشکالی ندارد، اما آن‌ها نمی‌توانند در مکان عمومی با آن پوشش حاضر شوند. همانطور که در فرانسه اگر روسری بر سر خانم‌ها باشد از خدمات اجتماعی و تحصیل بهره‌مند نخواهند شد. 

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره مجهز شدن البسه نیرو‌های گشت امنیت اخلاقی به دوربین گفت: پیش از این حادثه نیز نیرو‌های پلیس به دوربین البسه مجهز بوده‌اند، اما ممکن است گاهی تعلل کنند. در این حادثه، اما نیرو‌های پلیس مجهز به دوربین البسه نبوده‌اند.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ در پاسخ به این که آیا در لحظه دستگیری نیز لباس خانم امینی مناسب بوده است یا خیر، گفت: نه، لباس او مناسب نبوده است. همانطور که گفتم در لحظه دستگیری چهار خانم و دو آقا حضور داشته اند که سه نفر از آن‌ها در لحظه دستگیری موضوعشان برطرف شده و باید بگویم که هیچ بحثی بین خانم امینی و دیگر خانم‌ها و آقایان با پلیس رخ نداده است.

وی گفت: فیلم نیم ساعت است و تکه‌ای از فیلم که خانم امینی اعتراض می‌کند و حرف خود را می‌زند را نشان داده‌ایم، اما تمامی فیلم‌ها را به خانواده وی از لحظه‌ای که در پلیس امنیت اخلاقی وارد می‌شود نشان داده‌ایم.

سردار رحیمی گفت: خانواده مهسا امینی برای ما محترم هستند و ما در مراسم وی شرکت کرده‌ایم و شخص فرمانده انتظامی کل کشور اولین نفری بود که با خانواده مرحوم امینی همدردی کرد و با هماهنگی پلیس بود که خانم امینی به نزدیکترین بیمارستان در مقر پلیس امنیت اخلاقی منتقل شد. ما هر چه در توان داشتیم برای نگه داشتن مهسا امینی به کار بردیم و او را به نزدیک‌ترین بیمارستان و حتی بیمارستان خصوصی منتقل کردیم. 

وی تصریح کرد: تمام صحبت‌هایی که در فضای مجازی درباره علت مرگ مهسا امینی منتشر می‌شود کذب محض است و از مردم می‌خواهیم به این شایعات توجه نکنند و اجازه دهند پزشکی قانونی نظر علمی و رسمی خود را منتشر کنند. ما به عنوان پلیس هیچ قصور تقصیری نداشتیم و حتی تلنگر نیز به خانم امینی زده نشده است.
 
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# قره باغ # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی # بازیهای آسیایی 2022