بازدید 10207

متهم: اقدامم تروریستی و اشتباه بود

کد خبر: ۱۱۲۰۴۷۸
تاریخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۲۶ 23 May 2022

جلسه رسیدگی به اتهامات مرد جنایتکاری که با حمله به 3طلبه در حرم مطهر رضوی باعث شهادت 2 نفر از آنها شده بود، صبح دیروز در دادگاه انقلاب اسلامی مشهد مقدس برگزار شد و حکم وی بزودی صادر خواهد شد.

به گزارش ایران، روز 16 فروردین امسال خبر حمله خونین به 3طلبه در صحن پیامبر اعظم(ص) حرم مطهر رضوی از سوی فردی با ضربات چاقو اعلام و با تلاش عوامل انتظامات و یگان حفاظت حرم مطهر، ضارب بلافاصله بازداشت شد. در این حادثه حجت‌الاسلام‌والمسلمین اصلانی و دارایی به شهادت رسیدند اما حجت‌الاسلام‌والمسلمین پاکدامن بهبود یافت.

با تشکیل پرونده قضایی کیفرخواست ضارب توسط دادسرای عمومی و انقلاب مرکز خراسان صادر شد.

به گزارش روابط عمومی قوه قضائیه، جلسه رسیدگی به این پرونده، صبح دیروز به ریاست قاضی سیدهادی منصوری در دادگاه انقلاب اسلامی مشهد، و با حضور وکلای شاکی‌ها و متهم و خانواده شهدای حادثه به‌صورت علنی برگزار شد.

در ابتدای این جلسه، رئیس دادگاه انقلاب اسلامی مشهد از نماینده دادستان عمومی و انقلاب مرکز خراسان رضوی خواست تا به قرائت کیفرخواست صادره بپردازد.

نماینده دادستان ضمن قرائت مفاد کیفرخواست، عنوان کرد: این فرد به محاربه از طریق کشیدن سلاح (تجرید سلاح) روی مردم به قصد ازهاق نفس و ایجاد رعب و وحشت که موجبات ناامنی در محیط حرم مطهر رضوی را فراهم کرده بود، متهم است.

وی، نحوه ورود غیرقانونی متهم به کشور را تشریح کرد و افزود: متهم دارای تفکرات تکفیری بوده است. در ادامه جلسه دادگاه کلیپی از نحوه ورود و ارتکاب جرم توسط متهم به نمایش گذاشته شد که موجب تأثر شدید حاضران و خانواده شهدای این حادثه شد.

نماینده دادستان افزود: متهم عبداللطیف مرادی مشهور به عبداللطیف السلفی فرزند محمد طاهر، تبعه افغانستان و به‌شدت تحت تأثیر افکار تکفیری قرار داشته است و در مراحل مختلف به صراحت اعلام کرده که ارتکاب جرم را قبول دارد. متهم با سوء‌نیت و قصد قبلی برای ارتکاب جرم، با یک قبضه چاقو به ۳ روحانی در حرم مطهر رضوی حمله می‌کند که متعاقب این اقدام وحشیانه، یک نفر از روحانیون مجروح و ۲ نفر دیگربه شهادت رسیده‌اند. سپس رئیس دادگاه از حجت‌الاسلام‌والمسلمین پاکدامن روحانی مجروح حادثه حرم مطهر رضوی خواست تا ضمن قرار گرفتن در جایگاه شکات به بیان مطالب خود بپردازد.

وی ضمن بیان مطالب خود از دادگاه خواست تا متهم در چهارچوب موازین شرعی و قانونی مجازات شود.

در ادامه رئیس دادگاه از خانواده شهدای این حادثه خواست تا در جایگاه قرار گیرند. همسر و فرزندان شهید اصلانی بیان داشتند ما لحظه‌ای از پیمودن راه ایشان دست برنخواهیم داشت و تا آخرین لحظه بر حقانیت مکتب‌مان پای خواهیم فشرد. تمام هم و غم این شهیدان عزیز خدمت به محرومان و مردم حاشیه شهر بود. همسر شهید دارایی نیز خطاب به متهم گفت: همسر من را به چه جرمی به شهادت رسانده و فرزندان خردسال‌مان را یتیم کردی؟

رئیس دادگاه همچنین از شهود عینی روز حادثه خواست تا در جایگاه قرار گرفته و به تشریح مشاهدات خود بپردازند.

پس از پایان اظهارات شهود، رئیس دادگاه از متهم خواست تا در جایگاه قرار گرفته و از خود دفاع کند.

متهم با بیان اینکه اتهامات خود را قبول دارم، عنوان کرد: در فضای مجازی فعالیت و بعضی از شبکه‌ها را دنبال می‌کردم.
قاضی سپس خطاب به متهم، گفت: چرا پس از حمله به روحانیون باز هم با چاقو در برابر دیدگان مردم قدرت‎نمایی می‌کردی؟

متهم در پاسخ عنوان کرد: با این حرکات قصد داشتم از نزدیک شدن مردم به محل حادثه جلوگیری کنم. اقدامم خلاف اسلام، سیره صحابه و اشتباه بود و افرادی را که مورد حمله قرار دادم بی‌گناه بودند. قبول دارم اقدامم تروریستی بوده است. در دوران زندگی در ایران مردم با من خیلی خوب رفتار می‌کردند.

پس از دفاعیات متهم، رئیس دادگاه از وکیل وی خواست تا در جایگاه قرار گرفته و مطالب خود را بیان کند.

وکیل متهم خطاب به دادگاه عنوان کرد: حضور من در این جایگاه به معنی دفاع از عمل موکل نیست بلکه از جایگاه حرفه‌ای از فرصت ایجاد شده توسط دادگاه در راستای اجرای عدالت استفاده می‌کنم. از دادگاه به‌خاطر رعایت اصول حرفه‌ای و مفاد قانونی با هدف جاری شدن عدالت تشکر می‌کنم. موکل من اتهام خود را قبول دارد اما نادم است.

پس از آن رئیس دادگاه از نماینده دادستان خواست تا مطالب خود را قبل از اخذ آخرین دفاع متهم بیان کند.

سپس نماینده دادستان، عنوان کرد: متهم با اقدام خود در یک محیط امن، باعث ایجاد ناامنی و ترس و وحشت مردم شده است و تقاضای اشد مجازات برای نامبرده دارم.

قاضی منصوری بار دیگر از متهم خواست تا به آخرین دفاع از خود بپردازد که متهم، ضمن اقرار مجدد به اقدام خود، گفت: در یکی از کشورهای همسایه تحت تأثیر تعلیمات استادانی قرار داشتم. اقرار می‌کنم اشتباه کردم.

پس از پایان دفاعیات متهم، رئیس دادگاه ضمن اعلام ختم جلسه دادگاه، عنوان کرد: رأی دادگاه در زمان مقرر اعلام خواهد شد.

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# حادثه سقوط بالگرد رییس جمهور # سید ابراهیم رئیسی # حسین امیر عبداللهیان # انتخابات ریاست جمهوری # انتخابات
وب گردی