بازدید ۳۰۵۵
همزمان با نزدیک شدن به فصل گرم سال ضرورت صرفه جویی در مصرف برق به منظور جلوگیری از خاموشی و ناپایداری جریان برق اهمیت پیدا کرده است؛ مسئله مهمی که در سال جاری برای مواجه با آن تدابیر ویژه ای مثل پرداخت پاداش به مشترکین صرفه جو در نظر گرفته شده است.
کد خبر: ۱۱۲۰۳۸۷
تاریخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۶ 23 May 2022
تعرفه گذاری پلکانی، مهم‌ترین راهکار جلوگیری از خاموشی‌ها/ مصرف ما بیشتر از  میانگین جهانی است/ تعرفه مصرف برق خانه‌های لاکچری تغییر کند - تابناک |  TABNAK
همزمان با نزدیک شدن به فصل گرم سال ضرورت صرفه جویی در مصرف برق به منظور جلوگیری از خاموشی و ناپایداری جریان برق اهمیت پیدا کرده است؛ مسئله مهمی که در سال جاری برای مواجه با آن تدابیر ویژه‌ای مثل پرداخت پاداش به مشترکین صرفه جو در نظر گرفته شده است.

به گزارش «تابناک»، پرداخت پاداش به آن دسته از مشترکین برق که میزان مصرف خود را در سال جاری نسبت به الگوی مصرف کاهش می‌دهند، از این بابت مهم است که بدانیم در فصل گرم سال به دلیل ورود سیستم‌های سرمایشی به مدار میزان مصرف برق افزایش می‌یابد و در نتیجه احتمال وقوع خاموشی وجود دارد.

جزئیات طرح جدید دولت برای پرداخت پاداش برای مشترکین صرفه جو حکایت از آن دارد که مشترکین خانگی از ابتدای خردادماه سال جاری تا پایان فصل گرم به ازای هر کیلووات کاهش مصرف نسبت به الگوی مصرف برق منطقه‌ای که در آن زندگی شامل پاداش پنج برابری خواهند شد.

توضیح بیشتر اینکه مشترکین از ابتدای خردادماه، به ازای هر کیلووات کاهش مصرف معادل ۵۰۰ تومان پاداش دریافت خواهند کرد.

در همین رابطه علی اکبر محرابیان- وزیر نیرو روز گذشته به رسانه‌ها گفت: امسال برای افرادی که در مصرف خود صرفه‌جویی می‌کنند، پاداش‌هایی پیش‌بینی کردیم که با انجام اقدامات کوچک مدیریت مصرفی می‌توانند پاداش لازم را برای صرفه‌جویی بگیرند.

وی با بیان اینکه الگوی مصرف ایام گرم سال در مناطق غیرگرم و عادی ۳۰۰ کیلووات است، اضافه کرد: مشترکانی که در مصرف برق صرفه‌جویی و الگوی مصرف را رعایت کنند، بابت هر کیلووات به طور متوسط ۱۰۰ تومان پرداخت خواهند کرد و این مشترکان در صورت صرفه‌جویی و به ازای هر کیلووات ساعت ۵ برابر تشویق می‌شوند یعنی به ازای هر کیلووات ساعت ۵۰۰ تومان تشویق می‌شوند.

وزیر نیرو تصریح کرد: اگر این مشترک فقط ۵۰ کیلووات صرفه‌جویی کند به طور مثال سال گذشته ۳۰۰ کیلووات مصرف داشته و امسال مصرف را به ۲۵۰ کیلووات برساند، قبض برق این مشترک رایگان شده و هیچ پولی بابت برق پرداخت نمی‌کند.

محرابیان خاطرنشان کرد: اگر مشترک ۲۰۰ کیلووات مصرف و ۱۰۰ کیلوات صرفه‌جویی کند، ۵۰ هزارتومان منفعت خواهد شد به نحوی که ۲۰ هزارتومان پول قبض شده و ۳۰ هزار تومان از دولت بستانکار می‌شود. به عبارتی دیگر در این موضوع نه تنها مشترک برای قبض خود هزینه‌ای پرداخت نمی‌کند بلکه برای صرفه‌جویی خود نیز پاداشی دریافت می‌کند.

وی با بیان اینکه الگوی مصرف در مناطق گرمسیر با مناطق معمولی متفات بوده و در مناطق گرم امکان صرفه جویی بسیار خوبی وجود دارد، گفت: در این مناطق کشور که از کولر‌های گازی و داکت اسپلیت‌ها استفاده می‌شود، اگر مشترکان این مناطق بتوانند یک دستگاه را کمتر استفاده کنند، در ماه پاداش قابل توجهی را دریافت می‌کنند.

وزیرنیرو با اشاره به مصوبه دولت در زمینه الزام ادارات برای صرفه‌جویی برق اظهار کرد: طبق مصوبه دولت برای موضوع مدیریت تقاضا در بخش اداری برنامه‌ریزی شده که صرفه جویی قابل توجهی در ادارات و دستگاه‌های دولتی انجام شود.

وی افزود: از اول خرداد با تذکرات و تنظیماتی که بر روی دستگاه‌های سرمایشی و ... ادارات اعمال می‌شود، مدیریت مصرف و تقاضای مورد نظر تا حدودی انجام می‌شود.

به گفته وزیر نیرو، این برنامه مدیریت تقاضا برای سایر بخش‌های مصرف از جمله صنایع و تجاری هم در دستور کار قرار دارد.
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
محمد هادی زاهدی وفا امیرحسین بانکی پورفرد محمد کاظمی حسین طائب
وب گردی