بازدید ۱۲۰۰۸
بسته ویدیویی «تابناک»
بسته ویدیویی «تابناک» مجموعه‌ای از ویدیو‌ها عمدتاً متکی بر گزارش‌ها و تحلیل‌ها و ویدیویی‌هایی درباره دیگر موضوعات فرهنگی، اقتصادی و... است که تماشایش را از دست داده‌اید؛ نگاهی دوباره و متفاوت به آنچه در این بستر می‌توان فرا گرفت.
کد خبر: ۱۱۱۷۳۷۶
تاریخ انتشار: ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۳:۰۹ 06 May 2022

شلاق زدن گران فروش‌ها در ملأعام / اعترافات فردیناند دمارا، مرد هزار چهره واقعی / پشت صحنه سخنرانی لئونید برژنف رهبر شوروی / تحلیف سالوادور آلنده اولین مارکسیست دموکرات / نبرد دریای فیلیپین به روایت تصاویر واقعیبسته ویدیویی «تابناک» مجموعه‌ای از ویدیوها پیرامون رویدادهای سیاسی عمدتاً متکی بر گزارش‌ها و تحلیل‌ها و ویدیویی‌هایی درباره دیگر موضوعات فرهنگی، اقتصادی و... است که تماشایش را از دست داده‌اید؛ نگاهی دوباره و متفاوت به آنچه در این بستر می‌توان فرا گرفت.

 


اعترافات فردیناند دمارا، مرد هزار چهره واقعی

«فردیناند والدو دمارا / Ferdinand Waldo Demara» یک شیاد آمریکایی بود که موفق شد، خود را به عنوان سی شخص مختلف جا بزند و در لباس مهندس، مدیر کالج، معاون کلانتر، وکیل و ...فعالیت کند؛ اما شاید مهمترین شیادی او، حضور در جنگ کره به عنوان یک ستوان جراح بود. او در جنگ کره به عنوان یک جراح چندین عمل جراحی انجام داد و حتی دولت کره از او به خاطر تلاش‌هایش تقدیر کرد. وقتی خبر این واقعه در مطبوعات انعکاس پیدا کرد، با پیگیری‌های پزشکی که دمارا هویت او را جعل کرده بود، معلوم شد در واقع دمارا یک پزشک نیست. اعترافات او که در برنامه‌ای با مجری‌گری گروچو مارکس، کمدین معروف مطرح شده است، با زیرنویس فارسی در ویدیو تابناک ببینید.

 


شلاق زدن گران فروش‌ها در ملأ عام

در ابتدای انقلاب اسلامی ایران، حتی در مقام جرایم خرد نیز برخورد‌های انقلابی می‌شد. برخورد شدید با احتکار و گران‌فروشی از جمله این برخورد‌های انقلابی بود که توسط دادگاه انقلاب نیز صورت می‌پذیرفت. آسوشتیدپرس روز پنجشنبه، هشتم شهریور ۱۳۵۸، تصاویری از اجرای حکم دو تن از کسبه گران فروش را در ملأ عام ثبت کرد. در این تصاویر صامت، ابتدا حکم این دو مجرم خوانده و سپس حکم با حضور قاضی دادگاه انقلاب اجرا می‌شود. این تصاویر را در تابناک می‌بینید.

 


پشت صحنه سخنرانی لئونید برژنف رهبر شوروی

اواخر دسامبر سال ۱۹۷۹ برژنف، دبیر کل کمیته مرکزی حزب کمونیست شوروی، جلو دوربین قرار می‌گیرد که سخنرانی سال نو خود را خطاب به جوانان شوروی انجام دهد. در این زمان، او حدود ۱۵ سال است که رهبر دومین قدرت بزرگ دنیاست؛ با ۷۳ سال، به شدت اضافه وزن دارد و معتاد به الکل و قرص‌های خواب آور است و از بسیاری مشکلات سلامتی از جمله اختلالات شریانی و آثار باقی مانده از چندین سکته قلبی رنج می‌برد. رهبر شوروی نماد خرابی است که بر شوروی حاکم است، ولی به رغم چالش‌هایی که در نتیجه فشار‌های جسمی و روحی دارد، نمی‌تواند تاثیرات منفی زوال جسمی و ذهنی خود را که در نحوه حرف زدن و حتی حرکت او آشکار است مخفی کند؛ اما می‌تواند در این پیام ویدیویی که سال ۱۹۷۹ ضبط شده است نه یک برداشت بلکه دو برداشت از سخنرانی را ضبط کند. سخنرانی، تکرار سخنرانی‌های استاندارد اواخر دوران شوروی است؛ محکوم کردن جنگ و گرسنگی و نشان دادن اهمیتی که شوروی به سلامت و رفاه کودکان می‌دهد و اظهار امیدواری برای آینده‌ای پر از شادی و خوشبختی.

اما تنها چند روز پیش از ضبط این سخنرانی، رئیس حزب کمونیست دستور حمله به افغانستان را صادر کرد و اشغال نظامی ناشی از آن منجر به یک تراژدی شد که اثرات آن نه تنها پس از رفتن برژنف بلکه حتی پس از رفتن خود شوروی نیز باقی است. می‌توانید پشت صحنه این سخنرانی را که نشان دهنده وضعیت بد ذهنی و جسمی برژنف و نحوه هدایت یک رهبر شوروی در حین سخنرانی است، در ویدیو تابناک با زیرنویس فارسی ببینید.

 


تحلیف سالوادور آلنده اولین مارکسیست دموکرات

«سالوادور آلنده / Salvador Allende» پزشک و سیاست‌مدار اهل شیلی و بنیانگذار حزب سوسیالیست این کشور بود و از سال ۱۹۷۰ تا خودکشی وی در پی کودتای ۱۹۷۳ در شیلی به عنوان رئیس‌جمهور قدرت را به دست داشت. اهمیت دوره ریاست‌جمهوری او در این بود که او اولین مارکسیستی بود که با رای‌گیری و دموکراسی به قدرت رسیده بود. نهایتا ملی‌سازی صنایع و کشاورزی در کنار عوامل دیگری باعث ایجاد اختلاف بین آلنده و قوای مقننه و قضاییه شد. یک کودتای نظامی به رهبری ژنرال پینوشه که فرمانده ارتش بود، حکومت آلنده را سرنگون کرد، ولی حاضر به پس دادن قدرت به دولت غیرنظامی نشد. این باعث شد که تا سال ۱۹۹۰ دیکتاتوری نظامی بر شیلی حاکم باشد. تصاویری از مراسم تحلیف اولین مارکسیستی که با رای‌گیری دموکراسی به قدرت رسید، در ویدیو تابناک ببینید.

 


نبرد دریای فیلیپین به روایت تصاویر واقعی

«نبرد دریای فیلیپین / Battle of the Philippine Sea» بزرگترین نبرد دریایی بین دو نیروی دریایی و ناو‌های هواپیمابر در تاریخ است. در این نبرد که در نوزدهم و بیستم ژوئن ۱۹۴۴ بین ژاپن و آمریکا صورت گرفت، ناوگان قدرتمند دریایی این دو کشور و صد‌ها هواپیما روی دریا با هم درگیر شدند و بعد از شکست سنگین ژاپن، این کشور ناو‌های هواپیمابر خود را از دست داد و هیچ گاه به قدرت سابق بازنگشت. در این نبرد هواپیماها، کشتی‌ها و زیردریایی‌ها شرکت داشتند و آمریکایی‌ها از بالا و پایین به ناوگان ژاپنی حمله کردند. تصاویر واقعی و رنگی این نبرد را در ویدیو تابناک با زیرنویس فارسی ببینید.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
محمد هادی زاهدی وفا حسین طائب ناصر کنعانی چافی مذاکرات دوحه کنکور
آخرین اخبار