بازدید 3763

هیچ کشوری جرأت نزدیکی به آب‌های سرزمین ما را ندارد

فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: به واسطه اقتدار و حضور ناوگان ما در آب‌های آزاد و رصدهای مداوم، هیچگونه مشکلی نداریم و هیچ کشوری جرأت نزدیک شدن به آب‌های سرزمین ما را ندارد.
کد خبر: ۱۱۱۴۹۹۸
تاریخ انتشار: ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۸:۱۱ 21 April 2022

به گزارش «تابناک» به نقل از روابط عمومی ارتش، امیر دریادار شهرام ایرانی فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، در گفتگو با شبکه العالم، پیرامون آخرین تحولات و دستاوردهای دفاعی کشور درباره توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران گفت: هندسه قدرت در دنیا در حال تغییر است، بحث ژئوپلیتیک در دنیا دچار تغییراتی شده و بازیگران در حال فعالیت خودشان هستند از همین رو ما با توجه به توانمندی خود هر زمان که فرمانده معظم کل قوا فرمانی به ما ابلاغ کنند ما این امکان را داریم در تمام محیط‌های آبی دنیا حضور مؤثر داشته باشیم.

وی ضمن تأکید بر این نکته که با داشته‌های خود واژه «ما می‌توانیم» را تعریف، تفسیر و به اجرا رساندیم، تصریح کرد: محدودیتی برای خود قائل نیستیم و با رعایت چارچوب‌های بین‌المللی به به انجام مأموریت‌های خود می‌پردازیم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش یادآور شد: مجموعه مرزهای آبی ایران بیش از ۵ هزار کیلومتر است و این ۳ هزار کیلومتر که بعضاً بیان می‌شود طول ساحل ما است که مستقیماً به آب‌های آزاد مرتبط است، به خاطر این ویژگی جغرافیایی که نعمت خداوند است شرایطی برای ما ایجاد شده که مستقیماً با جامعه جهانی در ارتباط باشیم در نتیجه با همه کشورها می‌توانیم در ارتباط باشیم، لذا ما دیپلماسی دفاعی و دیپلماسی دریایی فعالی داریم. آنچه در برنامه داریم حضور مؤثر برای مقابله با تهدیدها و در کنار آن برقراری تعاملات با کشورهای دیگر مثل برگزاری رزمایش‌ها و انجام دید و بازدیدها و همچنین ترتیب دادن توافق‌نامه‌های چندجانبه است.

امیر دریادار ایرانی بیان کرد: امروز شمال اقیانوس هند به واسطه رخدادهای اقتصادی به عنوان شاهراهی برای ارتباط قاره‌ها است، اگر ما حضور مؤثر نداشته باشیم دولت‌های غیرموجه حاضر و به آب‌های سرزمینی نزدیک می‌شوند، اما به واسطه اقتدار و حضور ناوگان ما در آب‌های آزاد و رصدهای مداوم، هیچ‌گونه مشکلی نداشتیم و هیچ کشوری جرأت نزدیک شدن به آب‌های سرزمین ما را ندارد.

وی ادامه داد: ناوگان تمامی کشورها همیشه پاسخگوی ما هستند و اعلام می‌کنند که در حال دریانوردی عادی هستند و تمام اطلاعاتی که می‌خواهیم در اختیار ما می‌گذارند، از همین رو اگر همگرایی در منطقه انجام شود، اقتدار سقف بالاتری را به خود اختصاص خواهد داد.

فرمانده نیروی دریای ارتش با تأکید بر اینکه حضور ناوگان کشورهای دیگر در منطقه توجیهی ندارد، خاطرنشان کرد: منافع و منابع ما در حوزه دریا بسیار وسیع است هر جا که احساس تهدید کنیم، ناوگان ما حضور پیدا می‌کنند. امروز اسکورت کشتی‌های خود را در هر نقطه آبی انجام می‌دهیم تا امنیت برقرار شود و محدودیتی هم نداریم. حضور ما امینت را برای منطقه و جهان هدیه می‌کند.

امیردریادار ایرانی درباره حضور اسرائیل در منطقه و ارتباط با همسایگان گفت: شکی وجود ندارد که دشمن همیشه به دنبال دشمنی است امروز ما درباره یک رژیم منحوسی که حتی در سطح بین‌المللی هم قابل رصد نیست صحبت می‌کنیم، در واقع این یکی از انگشتان شیطان است خودش به تنهایی خیلی توانمندی ندارد که نسبت به آن نگران باشیم ما نسبت به اصل شیطان نگرانیم، شیطان بزرگ است که تهدید اصلی مردم ما و مردم منطقه و دشمن بشریت است. متأسفانه برخی کشورها سرشان کلاه رفت که در دوره گذشته با تبلیغاتی که در حوزه رسانه توسط همین شیطان بزرگ شد یک واژه‌ای به نام ایران‌هراسی در منطقه تعریف کردند که حاکمان برخی کشورها گول این واژه را خوردند و از این غافل بودند که اگر ایران توان دفاعی‌اش را بالا می‌برد، می‌خواهد که از منافع خودش دفاع و حراست بکند، ایران هیچگاه تهدیدی برای همسایه نیست، کما اینکه در طول چند قرن گذشته شاهد نبودیم که ایرانی‌ها به جایی دست‌درازی کرده باشند یا به جامعه‌ای ظلم کرده باشند، کرارا مورد تهاجم قرار گرفته‌ایم به ویژه اینکه بعد از انقلاب اوج زیادی گرفته است. با توطئه شروع شده است بعد تحریم آمده است و بعداً تهدید هم به آن اضافه شده است، ما این حضور را خیلی منطقی نمی‌بینیم و انتظارمان این است که مردم منطقه دولت‌هایشان را توجیه کنند که بیایند به بازوی برقراری امنیت بپیوندند نه اینکه تفرقه بیاندازند و منطقه را دچار ناامنی بکنند بین مسلمانان و برادران دینی و همسایه اختلاف بیافتد چرا که این رژیم در طول تاریخ همیشه نشان داده است که حتماً با بشریت مشکل دارد این حرف ما نیست در قرآن که کتاب آسمانی است و همه ما به آن اعتقاد داریم این مطلب به صراحت اشاره شده است ساختار شخصیتی‌اش این است که با بشریت مشکل دارد و در رفتار هم این را نشان می‌دهد وقتی که حتی به کودک چند ماهه هم رحم نمی‌کند و امروز از کودک ۷-۸ ساله هم نمی‌گذرد و بازداشت و زندانی می‌کند یا با تفنگ به صورتش می‌زند که هیچ چیزی هم در دست ندارد در همه جای دنیا به کودک احترام می‌گذارند و تکریم می‌کنند اما ببینید که چگونه برخورد می‌کند، قطع به یقین حضورش یک حضور منافقانه است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش درباره تأثیر تحریم‌ها بر صنعت دفاعی کشورمان گفت: از ابتدا در حوزه نظامی به طور صددرصد در تحریم هستیم پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی این واژه تحریم آمد و همه مسیرها را به روی ما بستند، درگیر دفاع مقدس و جنگ تحمیلی هم شدیم و ناامنی‌هایی هم اتفاق افتاد ما چاره‌ای نداشتیم و به تجهیزات نیاز داشتیم باید در اختیار می‌گرفتیم تا بتوانیم حداقل امنیت کشورمان را برقرار بکنیم، بنابراین بیشتر به داشته‌های داخلی توجه کردیم یعنی از توانمندی‌هایی که در حوزه صنعت وجود داشت در گام اول رفتیم به سمت تجهیزاتی که داشتیم همه را فعال نگه داریم. این‌ها یک قطعاتی می‌خواستند و نیازمندی‌های اولیه‌ای داشتند این اتفاق باعث شد به این فکر بیافتیم که وقتی جواب گرفتیم یعنی وقتی قطعه‌ای ساخته می‌شود پس می‌شود خود تجهیزات را هم ساخت، بنابراین این خودباوری در نیروها ایجاد شد و به بدنه کشور هم منتقل شد. در مراکز علمی نیازمندی‌های‌مان را تعریف کردیم، آن‌ها طراحی کردند و به روز شد و به جامعه صنعتی منتقل شد یک حلقه مبارکی تشکیل شد و این‌ها در کنار همدیگر قرار گرفت و امروزه ما از لحاظ پشتیبانی و به دست آوردن آنچه که مدنظرمان است و مورد نیاز است هیچ‌گونه محدودیتی نداریم و اخیراً به لطف خدا یکی از ناوشکن‌های ساخت داخل را در یک رزمایش مرکبی در کشور هندوستان ارائه کردیم و مورد بازدید قرار گرفت. همچنین ناوشکن دماوند مراحل پایانی ساخت خود را طی می‌کند که بزودی به آب انداخته خواهد شد.

وی درباره برنامه‌های نیروی دریایی و رزمایش‌های مشترک هم گفت: ما یک دریانوردی طولانی خواهیم داشت که در پهنه‌های اقیانوسی حضور خواهیم داشت در کنار آن از ما برای حضور در مراسم سالگرد کشورها دعوت شده است که حضور پیدا کنیم که مدنظر ما هست و حضور دائمی ما هم در اقیانوس هند برای حفظ و حراست و برقراری امنیت پابرجاست.

امیر دریادارایرانی درباره برنامه‌های نیروی دریایی ارتش در دریای خزر، گفت: در دریای شمال با همسایگان ارتباطات خیلی خوبی داریم در آنجا سه برنامه در حوزه دیپلماسی دفاعی و دریایی داریم ابتدا دید و بازدید از کشورهای همسایه است، دوم برنامه مسابقات نظامی داریم که امسال کشور آذربایجان میزبان است و سومی هم رزمایش‌های دوجانبه یا چندجانبه است که با هدف تمرین برای مسابقات آتی ان‌شاءالله برگزار می‌شود.

فرمانده نیروی دریایی ارتش در پایان خاطرنشان کرد: چون توانایی ساخت زیردریایی در داخل کشور به بالاترین سطح ممکن رسیده است هم در حوزه سطحی و هم زیرسطحی برنامه‌های ساخت به روز خواهیم داشت، یعنی اگر سال گذشته زیردریایی ساختیم و به آب انداختیم در سال جدید مدل به روزتری را خواهیم ساخت.

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# قره باغ # هفته دفاع مقدس # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی # بازیهای آسیایی 2022