بازدید 5585

خسارتِ آتش به تیمچه تاریخی بازار تهران هنوز معلوم نیست

کد خبر: ۱۱۰۴۳۳۶
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۵ 12 February 2022

سرپرست معاونت میراث فرهنگی استان تهران پس از مشاهدات اولیه و با توجه به محدودیت ارزیابی در زمان اطفاء آتش در تیمچه حاجب‌الدوله بازار تهران، گفت: هنوز زود است خسارات واردشده به تیمچه تاریخی حاجب‌الدوله اعلام شود و زمان می‌برد. منتظر گزارش و برآورد آتش‌نشانی هستیم.

به گزارش ایسنا،‌ محسن سعادتی که چند روز است سرپرست معاونت میراث فرهنگی تهران شده، پس از ارزیابی و گزارش‌های اولیه آتش‌نشانی از حریق صبح روز شنبه ۲۳ بهمن‌ماه که تیمچه حاجب‌الدوله را درگیر کرد، به ایسنا گفت: صبح امروز اطلاع دادند که بازار تهران و تیمچه حاجب‌الدوله گرفتار حریق شده است. حوالی ساعت هشت‌ونیم در محل حاضر شدیم. آتش، گذر ضلع غربی حاجب‌الدوله را درگیر کرده بود. حجمِ دود و آتش به قدری زیاد بود که نتوانستیم جلوتر برویم. ضمن این‌که آتش‌نشان‌ها چون عملیات اطفاء را انجام می‌دادند اجازه نمی‌دادند پیش برویم.

او درباره پیش‌روی آتش در تیمچه حاجب‌الدوله گفت: موفق شدیم تا تیمچه پیش برویم، آتش در گذر ضلع غربی اتفاق افتاده بود، اما چون حجم آتش و دود زیاد بود، فعلا نمی‌توان درباره میزان خسارت واردشده، آمار و اطلاعاتی داد. منتظر برآورده‌ها و گزارش‌ها هستیم.

سعادتی افزود: قرار شد آتش‌نشانی برآوردی از وضعیت داشته باشد و در ادامه، با شهرداری و هیأت‌امنای تیمچه حاجب‌الدوله جلسه‌ای داشته باشیم. میراث فرهنگی دستورالعمل‌ها و ضوابط خود را قبلا داده و آماده هرگونه همکاری است.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی گفت: قبلا از بازاری‌ها خواسته شده بود طرح گازکشی خود را به معاونت میراث فرهنگی برای بررسی و سامان‌دهی ارائه دهند. به هر حال، بازار تهران تاریخی است و جداره‌های تاریخی بسیار دارد که باید ملاحظات و مقررات را درنظر گرفت. یک عده این طرح را آوردند و یک عده هم نیاورند. لازم است اقداماتی برای ایمن‌سازی داشته باشیم تا بار دیگر چینن اتفاقی در تیمچه حاجب‌الدوله رخ ندهد. این بخش از بازار یا انبار است یا مغازه و باید ملاحظات آن را درنظر گرفت.

سعادتی درباره جزئیات مرمت تیمچه حاحب‌الدوله نیز با توجه به مدت زمان کوتاهی که این مسؤولیت را پذیرفته است، اطلاعات زیادی ارائه نکرد، اما اظهار کرد: از مرمت تیمچه زمان زیادی نمی‌گذرد.

ملکی، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی در گزارش اولیه اعلام کرده است: در آتش‌سوزی تیمچه حاجب‌الدوله حداقل ٣٠ باب مغازه دچار حریق شدند. بسیاری از دیواره و شیشه‌ها تخریب شده و پایین ریخته است. این تیمچه از سراهای قدیمی بازار است و شیشه‌های سقف در لحظات اولیه شکسته بود.

تیمچه حاجب‌الدوله از مهم‌ترین تیمچه‌های تاریخی بازار تهران است که در دوره ناصرالدین‌شاه توسط "حاج‌علی‌خان حاجب الدوله" با معماری فاخر ساخته شد. در سال‌های گذشته بارها درباره فرسودگی و وضعیت بحرانی سقف و احتمال ریزش آن هشدار داده شده بود. تیمچه حاجب‌الدوله یکی از زییاترین و تاریخی‌ترین بخش‌های بازار بزرگ تهران به شمار می‌آید که به همراه این مجموعه در سال ۱۳۵۶ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد.

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حج 1402 # ناهید کیانی # موشک هایپرسونیک فتاح
آخرین اخبار
وب گردی