بازدید 11762
جلسه مهم وزیر راه‌وشهرسازی با انبوه‌سازان

سهم ۶۰ درصدی هزینه مسکن در سبد خانوار/ درآمد سالیانه ۴۰ هزار میلیارد تومانی از صندوق ملی مسکن/ توافق مهم با بنیاد مستضعفان و اوقاف/ انبوه‌سازان نگران تامین زمین نباشند/ چینی‌ها به حوزه ساخت مسکن وارد می‌شوند؟

جلسه هم‌اندیشی اعضای کانون سراسری انجمن‌های صنفی کارفرمایی انبوه‌سازان مسکن و ساختمان ایران با وزیر راه‌وشهرسازی در این وزارتخانه برگزار شد. رستم قاسمی با اشاره به حجم زیاد ساخت مسکن، گفت: حجم کاری که در پیش داریم، بسیار بزرگ است و همه می‌توانند در آن سهم داشته باشند.
کد خبر: ۱۰۹۰۰۰۰
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۹ 27 November 2021

جلسه هم‌اندیشی اعضای کانون سراسری انجمن‌های صنفی کارفرمایی انبوه‌سازان مسکن و ساختمان ایران با وزیر راه‌وشهرسازی در این وزارتخانه برگزار شد.
 
به گزارش تابناک اقتصادی؛ رستم قاسمی، وزیر راه‌وشهرسازی در جلسه با انجمن انبوه‌سازان مسکن با بیان اینکه اکنون موضوع نهضت ملی مسکن در کشور مطرح است، گفت:‌ اقدامات زیادی در راستای نهضت ملی مسکن انجام شده و اقدامات زیادی نیز برای انجام باقی‌ مانده است؛ بنابراین این جلسه را برای استفاده از نظریات و تجربیات انبوه سازان تشکیل دادیم تا روندی را در پیش بگیریم که نتیجه آن ساخت مسکن برای مردم باشد.
 
وی با اظهار اینکه امروز هزینه مسکن در سبد خانوار بسیار است، تصریح کرد: در شهر‌های بزرگ بیش از ۶۰ درصد و در شهر‌های کوچک به میزان کمتر، هزینه‌های مسکن در سبد خانوار برآورد شده است.
 
قاسمی با اشاره به وجود دو مولفه برای ساخت مسکن توضیح داد:‌ یکی اینکه سیاست دولت سیزدهم این است که در بخش مسکن اقدامات ویژه‌ای انجام دهد و دوم اینکه قانون جهش تولید مسکن که مجلس در اواسط مهر ماه به دولت ابلاغ کرد، که مزیت‌های خوبی دارد.
 
وزیر راه و شهرسازی همچنین با اظهار اینکه تسهیلات پیش‌بینی شده برای سهم مسکن در کشور حدود ۲۰ درصد از سهم تسهیلات کل کشور است، اضافه کرد:‌ این مساله به بانک‌ها ابلاغ شده و یک قانون پایدار است.
 
قاسمی با یادآوری اینکه در جلسه شورای عالی پول و اعتبار نیز جلسات متعددی با بانک مرکزی برگزار شده است، گفت:‌ سهم پرداخت تسهیلات مسکن در هر شهر، تقریبا تعیین و به همه بانک‌ها ابلاغ و همچنین سهم هر بانکی نیز تعیین شده است.
 
وی یادآور شد:‌ حدود یک میلیون از تعداد این واحد‌ها متناسب با جمعیت روستاهای کشور، مسکن روستایی کشور است و بقیه نیز در بخش شهری ساخته می‌شود.
 
قاسمی همچنین تامین زمین را یکی از مولفه‌های مهم ساخت ۴ میلیون مسکن در چهار سال بیان و تاکید کرد:‌ در وزارت راه‌وشهرسازی، بانک زمین را پایه‌گذاری کرده‌ایم و حداکثر تا دو ماه آینده در کل کشور وضعیت زمین‌ها مشخص خواهد شد.
 
قاسمی با بیان اینکه تا امروز زمین‌های ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار واحد در کشور تعیین تکلیف شده و برای ساخت‌وساز آماده است، گفت: زمین‌‌های داخل شهر متعلق به دولت و راه‌وشهرسازی در اولویت اول قرار دارد.
 
قاسمی با یادآوری اینکه ساخت ۶۰۰ هزار واحد را نیز در شهرهای جدید پیش‌بینی کرده‌ایم، تصریح کرد:‌ زمین‌های شهرهای جدید نیز در اختیار وزارت راه وشهرسازی است بنابراین امروز ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار واحد زمین را تعیین تکلیف شده و آماده اجرا در اختیار داریم.
 
وزیر راه‌وشهرسازی در اختیار گذاشتن زمین رایگان را جزو دستور کار وزارت راه‌وشهرسازی بیان کرد و گفت:‌ هر زمین دولتی که درخواست واگذاری آن را داشته باشیم و ظرف دو ماه واگذار نکنند، ثبت اسناد مکلف است یک طرفه سند آن را به نام وزارت راه وشهرسازی بزند.
 
قاسمی همچنین ادامه داد: با بنیاد مستضعفان توافق کردیم که ۹۰۰ هکتار زمین‌های بنیاد در شهرهای مختلف کشور را برای این کار در اختیار بگیریم. همچنین با اوقاف توافق کردیم که زمین‌های آنها را به ساخت مسکن اختصاص دهیم.
 
وی تصریح کرد: بنابراین انبوه‌سازان نگران مساله تامین زمین نباشند، زیرا زمین را تامین می‌کنیم.
 

صندوق ملی مسکن، بانکی برای خانه‌دار شدن مردم

 
قاسمی با بیان اینکه بر اساس قانون جهش تولید، به وزارت راه‌وشهرسازی اجازه ایجاد صندوق ملی مسکن داده شده است، گفت: در این صندوق پیش‌بینی اولیه این است که سالی ۳۰ تا ۴۰ هزار میلیارد تومان درآمد سالیانه از این صندوق داشته باشیم.
 
وی ادامه داد:‌ این درآمد برای کمک به دوران ساخت و پرداخت مابه‌تفاوت به قشرهای کم درآمد اختصاص می‌یابد. وزیر راه‌وشهرسازی یادآور شد: ‌حتی در این طرح پیش‌بینی کرده‌ایم که برای ساخت در نظام اجاره‌داری حرفه‌ای تسهیلات بدهیم.
 
قاسمی همچنین گفت: بر اساس گزارش ها، حدود ۷۰۰ هزار واحد اکنون در حال تعیین تکلیف است و هر کدام در مرحله‌ای از اجرای پروژه قرار دارند؛ مثلا در هفته گذشته در زنجان عملیات اجرایی حدود ۲۰ هزار واحد مسکونی شروع شد.
 

استفاده از روش‌های نوین برای ساختمان‌سازی

وزیر راه‌وشهرسازی تاکید کرد: با توجه به تسهیلات پیش‌بینی شده‌، اگر بتوانیم از روش‌های نوین برای ساختمان‌سازی استفاده کنیم، نه‌ تنها کار ساخت را می‌توان با کیفیت و سرعت بیشتر و قیمت کمتر انجام داد، بلکه افراد می‌توانند با آورده کمتری صاحب خانه شوند.
 
قاسمی درباره ساخت مسکن در روستاها با بیان اینکه بنیاد مسکن مسئولیت ساخت در روستاها به صورت خودمالکی را دارد، گفت: حدود بیش از ۲۰۰ هزار واحد از مسکن مهر باقی‌ مانده است، بخشی از این واحدها تعاونی‌سازی‌ بودند و در مرحله پیشرفت ۸۰ درصد متوقف شده است و یا اینکه امکاناتی همچون فاضلاب و آسانسور ندارد؛ برای این واحدها برنامه‌ریزی کرده‌ایم که بتوانیم تعداد واحد مسکونی باقی مانده مسکن مهر را نیز ساماندهی کنیم.
 
وزیر راه‌وشهرسازی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد:‌ معتقدم بخش خصوصی می‌تواند در ایران مسکن‌سازی کند؛ آنچه با برخی بخش‌های دیگر تفاهم‌نامه امضا کرده‌ایم که برای ما اجرا کند به معنای این نیست که کار ساخت را انجام دهند بلکه منظور توزیع مدیریت ساخت است.
 
قاسمی با بیان اینکه ستاد وزارتخانه‌ای شاید نتواند با مثلا ۵ هزار پیمانکار ارتباط داشته باشد، توضیح داد:‌ اگر سه بخش مدیریتی کمک کنند، به معنای این نیست که کار ساخت مسکن را در اختیار دارند. ستاد اجرایی کار را از طریق پیمانکاران انجام می‌دهد و فقط بخش مدیریتی را بر عهده دارد، زیرا خودش سازوکار اجرایی ساخت را ندارد.
 
وی همچنین درباره ورود چینی‌ها به حوزه ساخت مسکن با بیان اینکه ایران در حوزه صنعتی‌سازی عقب است، توضیح داد: تاکنون رایزنی و توافقی با کسی انجام نشده است؛ اما بخش خصوصی می‌تواند تکنولوژی ساخت را وارد کشور کند.
 
به‌ گفته قاسمی در ایران به اندازه کافی مهندس و نیروی متخصص و همین‌ طور مواد و مصالح ساخت وجود دارد، گفت:‌ کشور حدود ۸۰ میلیون تن ظرفیت تولید سیمان دارد که برای ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال حدود ۲۰ میلیون تن سیمان نیاز داریم؛ ‌بنابراین چیزی با عنوان کمبود مواد و مصالح ساختی در کشور نداریم.
 
وزیر راه‌وشهرسازی تاکید کرد:‌ به دنبال وارد کردن مواد،‌ مصالح، کارگر و مهندس به کشور نیستیم، اما باید از ظرفیت ساخت ۴ میلیون مسکن استفاده کنیم و توسعه فناوری در صنعت ساختمان در ایران را ارتقاء بدهیم.
 
وی با تاکید بر اینکه از جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی به کشور استقبال می‌کنیم، افزود:‌ به‌ دنبال جذب سرمایه‌گذاران خارجی و ایرانی هستیم که در حال تصویب احکام بسیار خوبی در بودجه ۱۴۰۰ هستیم؛ امروز به این نتیجه رسیده‌ایم که باید حمایت کنیم از کسانی که سرمایه وارد کشور می‌کنند.
 

دنبال اصلاح قانون نظام مهندسی هستیم

 
قاسمی با اشاره به نظام مهندسی ساختمان نیز گفت: درباره نظام مهندسی به دنبال اصلاح قانون هستیم و اکنون نیز قانون در حال بازنگری است.
 
وزیر راه‌وشهرسازی در بخش دیگری نیز با اشاره به حجم زیاد ساخت مسکن، گفت: حجم کاری که در پیش داریم، بسیار بزرگ است و همه می‌توانند در آن سهم داشته باشند.
 
وی با بیان اینکه وزارت راه‌وشهرسازی پذیرای پیشنهادهای سازندگان است،‌ تاکید کرد:‌ آمادگی تشکیل کمیته‌ هستیم که در این راستا ظرف ده روز آینده، پیشنهادهای خود را در قالب پیش طرح به وزارتخانه ارائه دهند تا با کمک شما به عنوان انبوه‌سازان شیوه‌نامه‌ای برای ساخت مسکن تهیه شود.
 

آمادگی مشارکت در ساخت با انبوه‌سازان

 
وزیر راه‌وشهرسازی همچنین از اعلام آمادگی برای مشارکت با  انبوه‌سازان خبر داد و گفت: متناسب با محل زمین می‌توانیم مشارکت در ساخت با انبوه‌سازان داشته باشیم و واحدهای سهم وزارت راه‌وشهرسازی را با هدف ارائه به مردم کم‌توان اختصاص دهیم.
 
قاسمی درباره بحث پروانه کار نیز اظهار داشت: بر اساس قانون جهش تولید مسکن، استانداران رئيس شورای مسکن استان هستند و موظف هستند که مساله پروانه کار را برطرف کنند.
 
وی با اشاره به امضای توافقانه‌ای با وزیر کشور، گفت: شهرداران باید ظرف یک ماه پروانه را بدهند و تسویه حساب آن نیز با وزارت راه‌وشهرسازی است که هزینه آن را نیز تعریف کرده‌ایم؛ هم‌اکنون این مساله به استانداران ابلاغ شده است.
 
قاسمی با اشاره به‌کاهش قیمت پروانه کار، نظام مهندسی و مالیات، ادامه داد:‌ درباره بیمه نیز در آخرین جلسه با رئیس جمهور مقرر شد ظرف یک ماه با تامین اجتماعی درباره بیمه تعیین تکلیف شود.
 
وزیر راه‌وشهرسازی همچنین به امضای توافقنامه با وزارت صمت اشاره کرد و گفت:‌ به دنبال این هستیم که قیمت سیمان و فولاد را تثبیت کنیم و اکنون در حال تعیین تکلیف این مساله هستیم.
 
قاسمی درباره بحث قیمت‌گذاری واحدها نیز تصریح کرد:‌ در کارگروه مشترکی شیوه‌نامه قیمتی تهیه کنیم که هم انبوه‌ساز بتواند کار خود را انجام دهد و هم اینکه بتوانیم روندی را پیش بگیریم که فشار کمتری به مردم وارد شود.
 
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۴
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۹
این طرح مسکن که محکوم به شکسته چون ریشه گرونیها تو دلاره ولی حالا یه بساطی هم پیش میاد که اون دخترایی که بهشون خونه میدن دیگه نمیشه خواستگاری شون رفت همین الانشم دنبال پسره پولدارن چه برسه اینکه یکم سرمایه مستقلم داشته باشن دیدنی میشه
دلار را از ۲۱ به ۲۹ تومان رساندید که دلارهای دولت را گرانتر بفروشید .
در زمینه ساختمان هم همینکار را میکنید شک ندارم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۰:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۶
به جای این کارها یک منطقه از جنوب تهران را بخرید و مردم را ببرید داخل ساختمان نوساز
به ازای هر وزمین ۶۵ متری دو واحد نوساز بهشان بدهید
بعد کوچه بعدی را در کوچه قبلی اسکان دهید و کوچه بعدی را بسازید
اینجوری زمین اضافه هم میاد
کوچه ها نظم پیدا میکنه
فضای سبز زیاد میشه
دلهره زلزله هم نداریم
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۰:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۶
من مهندس هستم، به نظرم اگه چین بیاد عالیه، چون تکنولوژی ما خیلی قدیمیه نسبت به کشوارهای پیشرفته
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۷
ورود سازندگان و سرمایه گذار و تکنولوژی از کشورهای چون چین بهترین راهکار است چون جمعیت کل ایران برابر جمعیت یک استان چین است و ساخت ساختمانهای بلند مرتبه به جای این ساختمان های یک تا چهار طبقه در شهرک های جدید دور از مرکز با خطوط ارتباطی سریع سیر بهترین راهکار است مصرف انرژی و مدیریت خدمات شهری و... را راحت می کند
لطفا برای حمایت از کارآفرینی و اشتغال جوانان و کمک به کاهش مشکل بیکاری، چینی ها را وارد کار نکنید. به جای این کار به شرکت ها کمک کنید تا تکنولوزی خود را توسازی کنند.
همش حرف .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۶
خوبه یا بد؟
لطف بفرمایید زمین ومصالح ساختمانی با نظارت دقیق تر در اختیار انبوه سازان قرار دهید تجربه از انبوه سازان وفنآوری از دولت به شرط آنکه مصالح و هزینه های شهرداری و نطام مهندسی با نرخ عادلانه‌ای ابلاغ شود وپای هیچ کشوری در ساخت این واحدها به کشور باز نشود و بعد ازساخت مسکن توزیع عادلانه در اختيار مصرف کننده واقعی قرار گیرد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۹:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۶
تا الان کجا زندگی می کردید؟
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۲:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۶
باشه بهش میگم
زمین و مصالح و یا زمین با قیمت امکانات آن بطور منصفانه در اختیار متقاضیان مسکن قرار دهید تا خودشان خانه بسازند و شهرداری را از پروسه ساخت مسکن حذف کنید آنوقت بیش از یک میلیون در سال ساخته خواهد شد.
لطفأ اب به اسباب چينيها نريزيد
چراغى كه به خانه رواست به مسجد حرام است
....برای نهضت ملی مسکن فقط یک ملیون تومن برای ثبت نام می خوان و ما مسکن نمی خواهیم بازار را کنترل کنید
تحریم را حل کنید ، شغل ایجاد کنید ، مردم کار میکنند، حقوق میگیرند و خانه میسازند یا می خرند.
بانکها و شرکتهای دولتی و خودروسازی ها در ملک سرمایه گذاری نکنند تا تورم ایجاد نشود.
ایشالله بتونن بسازن تا جبران بشه از 8 سال دولتی که به نساختن مسکن افتخار میکرد
دهها سال است که سیاستی در بازار مسکن درحال عمال است که هر روز بیشتر روز قبل قیمت مسکن را افزایش داده و قیمت آنرا سرسام‌آور افزایش دهد و بهمین دلیل سایر کسب و کارها تحت تأثیر این افزایشها قرار میگیرد؛ بطور مثلا یک فروشنده برای راه اندازی یک مغازه نیاز به مغازه و پرداخت اجازه ماهیانه ۵ تا ۱۰ میلیون تومان و یا خرید آن بمبلغ چندین میلیارد دارد! مسلم است که یک جوان چنین سرمایه‌ای ندارد و مجبور به اجاره میشود، چه کسی سود میبرد: مالک! ماهی ۵ تا ۱۰ میلیون تومان فقط اجازه یک بابا مغازه کوچک در شهرستان کوچکی چون نوشهر است! یعنی بزبان ساده: کل سودها و درآمدها به جیب مالکین واریز میشود!!! مالکین چه کسانی هستند؟!‌پیدا کنید پرتقال فروش را!!
والا ما خودمون شهرستان خونه ساختيم ،الان رفتيم سند بگبريم بنياد ميگه بايد 200 ميليون بديدبراي تفكيك زمين 2000 متري كه 250 متر براي ماست.وقتي اينجوري سنگ اندازي مي كنند براي سنددادن ،ديگه مشخصه بخوايم ار بنياد براي ساخت مسكن كمك بگيريد.
لطفا بفرمایید چگونه چین میتواند تورم نداشته باشد مشکل هم نداشته باشد وآماده هست درکشورمان هم با هزینه پایین تر مسکن بسازد درحالیکه جمعیت چین بالغ بر1200000000نفر وجمعیت ما 80000000نفر هست ؟دراین 43 سال چکاری را که میبایست انجام میدادید انجام ندادید؟ چه کاری را انجام دادید که نباید انجام میدادید؟ مگر جنابعالی زمانیکه درامد ایران ازفروش نفت از کل درامد نفتی ایران بالاتر بود وزیر نبودی ؟
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حج 1402 # رضامراد صحرایی # قیام 15 خرداد # ناهید کیانی
آخرین اخبار
وب گردی