بازدید 4544
۳

کم کاري ۲۳ دستگاه دراجرای قانون هوای پاک

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بر اساس قانون هوای پاک ۲۳ دستگاه مسئولیت مستقیم اجرای این قانون را دارند گفت: همه آن‌ها در انجام تکالیف خود ناقص عمل کرده اند.
کد خبر: ۱۰۸۹۱۴۳
تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۰ 22 November 2021

به گزارش «تابناک» به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، سمیه رفیعی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: سازمان محیط زیست ۶۰ حکم تکلیفی برای اجرای این قانون دارد و هماهنگ کننده و ناظر اجرای این قانون است، اما بسیاری از تکالیف خود را انجام نداده است.

وی گفت: از سال ۹۶ که قانون هوای پاک تصویب شد تاکنون هیچ اقدام مؤثری برای کاهش آلودگی هوا انجام نشده است.

رفیعی افزود: ماده ۱۷ قانون هوای پاک انجام معاینه فنی موتورخانه‌ها را تکلیف کرده است، اما همه دستگاه‌های مسئول در این قانون، مسئولیت خود را در این زمینه را ناقص انجام داده اند.

وی گفت: سازمان محیط زیست باید وضع آلودگی ۱۲۹ هزار واحد صنعتی کشور را به صورت لحظه‌ای پایش کند.

رفیعی افزود: از ۱۲۹ هزار واحد فقط ۲۱ هزار واحد سامانه پایش را نصب کرده اند که از این تعداد نیز فقط ۵۴۸ واحد سامانه پایش برخط را نصب کردند و گزارش می‌دهند.

وی گفت: سال گذشته ۲۸ راهکار کوتاه مدت و بلند مدت را که هیچ هزینه‌ای نداشت برای کاهش آلودگی هوا به دولت به ویژه وزارتخانه‌های نفت، صمت، کشور و سازمان محیط زیست ارائه کردیم، اما همه آن‌ها برای اجرای این راهکار‌ها بهانه آوردند.

رفیعی افزود: امسال نیز این راهکار‌ها را به رئیس جمهور پیشنهاد دادیم که از آن‌ها استقبال کرد.

وی گفت: اگر قانون هوای پاک اجرا شود مشکل آلودگی حل خواهد شد، اما هنوز برخی دستگاه‌ها دستورالعمل اجرای این قانون را ننوشته اند.

رفیعی با بیان اینکه آلودگی هوا باید در قاعده حکمرانی دیده شود و توان همه دستگاه‌ها را برای مقابل با آلودگی به کار گیرد افزود: نداشتن تناسب جرم با جریمه از مشکلات قانون هوای پاک است.
وی گفت: این قانون نیاز به بازنگری دارد که در حال اصلاح آن در مجلس شورای اسلامی هستیم.

رفیعی افزود: دودزاترین و آلوده کننده‌ترین ناوگان حمل و نقل ناوگانی است که خود دولت از آن استفاده می‌کند.
وی گفت: این ناوگان در تهران ۱۰ درصد سیستم حمل و نقل شهری را شامل می‌شود، اما ۴۰ درصد آلودگی این شهر مربوط به آنهاست.

رفیعی افزود: از محل درآمد تبصره ۱ قانون مالیات بر ارزش افزوده، شهرداری‌ها موظف هستند ناوگان حمل و نقل شهری را تعویض و نوسازی کنند، اما بر اساس آمار در سال‌های ۹۷ و ۹۸ در استان‌های اصفهان، تهران، خوزستان و البرز، فقط ۲۳۵ عدد از این ناوگان تعویض شده است در حالی که با این درآمد می‌توانستند کل ناوگان را تعویض یا نوسازی کنند.

وی گفت: اگر بخواهیم به شرایط ایده آل حمل و نقل عمومی در شهر تهران برسیم باید ۲۰ هزار دستگاه ناوگان حمل و نقل عمومی در این شهر داشته باشیم.

رفیعی افزود: البته دی اکسید کربن را مهار کردیم و جزو کشور‌های پیشرو در این زمینه بوده و سرب را نیز از آلودگی هوا حذف کرده ایم.
وی گفت: سامانه یکپارچه معاینه فنی ایران به درستی کار نمی‌کند.

رفیعی با بیان اینکه استاندارد ملی سوخت نداریم اضافه کرد: در پالایشگاه‌ها سوخت یورو ۴ تولید می‌شود، اما این سوخت با خط لوله‌ای که از آن نفت کوره و مازوت انتقال داده شده است به مقصد می‌رسد و به طور قطع سوخت بنزین یا گازوئیل برای تحویل به خودرو‌ها یورو ۴ نیست.

جواد رحمتی معاون هماهنگی عمرانی استانداری آذربایجان شرقی نیز در ارتباط تصویری با این برنامه گفت: وجود چند کارخانه و نیروگاه در کنار شهر تبریز موجب آلودگی هوای این شهر شده است.

وی افزود: نیروگاه تبریز از ۱۵ شهریور امسال به دلیل قطع گاز فقط از مازوت استفاده می‌کند و این موجب شده است آلودگی هوای تبریز زودتر از سال‌های گذشته آغاز شود.

رحمتی گفت: حدود ۸ سال است که دولت هیچ کمکی به نوسازی بخش ناوگان حمل و نقل عمومی تبریز نکرده است.
وی افزود: با توجه به اینکه تولید اتوبوس در داخل پاسخگوی حمل و نقل عمومی شهر‌های کشور نیست از دولت می‌خواهیم تمهیداتی برای واردات این خودرو‌ها انجام دهد.

رحمتی گفت: تبریز ۶۰۰ اتوبوس در ناوگان حمل و نقل عمومی خود دارد که میانگین عمر آن‌ها بالای ۱۵ سال و بسیار فرسوده است.

علیرضا کریمی شهردار اراک نیز در این برنامه گفت: در ۸ ماهه نخست امسال ۱۱۱ روز هوای اراک آلوده بوده است در حالی که در مدت مشابه سال گذشته ۲۱ روز هوای آلوده داشتیم.

وی دلیل اصلی آلودگی هوای اراک را خشکسالی و ذرات معلق ناشی از گرد و غبار اعلام و اضافه کرد: بحث اقلیمی و محصور بودن اراک در میان کوه‌ها و وجود صنایع در اطراف این شهر از دلایل دیگر آلودگی هوای اراک است.

کریمی گفت: اکنون نیروگاه شازند گاز مصرف می‌کند، اما در برخی ایام سال تا ۷ میلیون لیتر مازوت مصرف می‌کرد و روزی ۴۵۰ تن گوگرد به هوای اراک تزریق می‌شد.

وی افزود: برای حل مسأله آلودگی هوای اراک طرحی در سال ۸۶ تصویب شد که به دلیل کمبود اعتبارات اجرا نشده است.

محمدباقر سلیمی رئیس پلیس ترافیک شهری راهور ناجا نیز گفت: چطور زمانی که شرایط مناسب است مسأله آلودگی هوا فراموش می‌شود، اما با آغاز فصل سرما و اوج گیری آلودگی هوا همه به فکر قانون هوای پاک می‌افتند!
وی افزود: پلیس در بین سازمان‌های مسئول قانون هوای پاک بیشترین سهم را اجرا کرده است.

سلیمی گفت: از سال ۹۶ تا به امروز ۲۳ میلیون و ۵۰۰ هزار برگ جریمه به دلیل نداشتن معاینه فنی صادر شده است.
وی افزود: کسانی که آیین نامه جدید قانون هوای پاک را در روز‌های پایانی دولت گذشته تصویب کردند به مسأله آلودگی هوا واقع بینانه نگاه نکردند.

سلیمی گفت: اکنون ۸۶ درصد اتوبوس‌های شهری کشور فرسوده هستند که اگر به ما تکلیف کنند فردا جلوی تردد همه آن‌ها را می‌گیریم.

وی افزود: بحث سن فرسودگی خودرو‌ها در رأی دیوان عدالت اداری و آیین نامه جدید دولت مخدوش شد و اکنون سن فرسودگی برای خودرو‌ها نداریم و آن‌ها می‌توانند با گرفتن معاینه فنی سال‌های سال تردد کنند.

سلیمی گفت: ۱۲ میلیون موتورسیکلت در کشور وجود دارد که ۹۲ درصد آن‌ها کاربراتوری هستند.

وی افزود: آیا با جریمه ۲۰۰ هزار تومانی می‌توان مشکل این موتورسیکلت‌ها را حل کرد یا دولت باید برای نوسازی و جایگزینی آن‌ها اقدام کند.

پوریا محمدیان دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیک شهر‌ها نیز گفت: سامانه یکپارچه معاینه فنی ایران ۵ سال است که فعالیت می‌کند و اطلاعات ۶۴۸ مرکز معاینه فنی سبک و ۱۷۰ مرکز معاینه فنی سنگین به صورت برخط از طریق این سامانه به وزارت کشور ارسال و پایش می‌شود.

وی افزود: معاینه فنی خودرو‌های سنگین در اختیار سازمان راهداری است و هیچ مشکلی در زمینه سامانه نداریم.

محمدیان گفت: ۲۳ میلیون وسیله نقلیه سبک و سنگین در کشور وجود دارد که در سال ۹ تا ۹ و نیم میلیون دستگاه معاینه فنی می‌گیرند.

وی افزود: برای صدور کارت هوشمند خودرو‌های سنگین داشتن معاینه فنی پیش نیاز است و سازمان راهداری آن را کنترل می‌کند.

کرامت ویس کرمی مدیر شرکت ملی پخش و فرآورده‌های نفتی ایران نیز در این برنامه گفت: در همه کلانشهر‌ها بنزین و گازوئیل یورو ۴ توزیع می‌شود.

وی افزود: بر اساس قانون موظف بودیم در ۱۶۳ جایگاه سوخت در راه‌های مواصلاتی، بنزین و گازوئیل یورو ۴ توزیع کنیم، اما اکنون در ۴۰۰ جایگاه به ویژه در حومه کلانشهر‌هایی مانند تهران این کار را انجام می‌دهیم.

رضا خشنودی معاون قضائی دادستان کل کشور در حقوق عامه نیز در این برنامه گفت: علت آلودگی هوا این نیست که شعب تخصصی تشکیل نشده است هیچ رابطه مستقیمی بین تشکیل شعب رسیدگی به تخلفات و آلایندگی سوخت وجود ندارد.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۳
اجبار کلیه ساختمان های کشور به داشتن سیستم گرمایش و تولید برق خورشیدی برای هر یک از ساکنان ساختمان ها هزینه چندانی نداره ولی میدونید چقدر انرژی پاک تولید میشه؟!؟!؟
هر وقت در شهرها از آلودگی هوا به ستوه آمدید با من تماس بگیرید. من یک راه حل دارم.
وضعیت اقتصاد، شرایط اجتماعی، فرهنگی و ... کشور مشابه وضعیت آلودگی هواست. به حال خود رها شده و الله بختکی اداره می شود
برچسب منتخب
# غزه # آلودگی هوا # ایام فاطمیه # امیر تتلو # روز دانشجو # فساد چای دبش # اکبر رحیمی