بازدید 4671
۲

ماکرون: نخست وزیر استرالیا دروغگو است

رئیس جمهور فرانسه در قضیه لغو قرارداد چند میلیارد دلاری ساخت زیردریایی برای دولت کانبرا، نخست وزیر استرالیا را به دروغگویی متهم کرد.
کد خبر: ۱۰۸۵۱۹۵
تاریخ انتشار: ۱۰ آبان ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۶ 01 November 2021

به گزارش «تابناک» به نقل از مهر از رویترز، امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه، می‌گوید اسکات موریسون نخست وزیر استرالیا در موضوع لغو قرارداد ساخت زیردریایی به او دروغ گفته است و اعتماد سازی میان آنها مستلزم تلاش بیشتری است.

او که برای نخستین بار بعد از رونمایی از پیمان آکوس در ماه میلادی سپتامبر، با موریسون در حاشیه نشست گروه ۲۰ در رُم، مواجه شد؛ در پاسخ به سوال خبرنگاری که از او پرسید «آیا گمان می‌کنید موریسون به شما دروغ گفته است»، جواب داد: گمان نمی‌کنم، بلکه مطمئنم (که او چنین کاری را کرده است).

آکوس پیمانی امنیتی در منطقه راهبردی ایندوپاسیفیک است که به ساخت دست کم ۸ فروند زیردریایی هسته‌ای برای استرالیا، از جانب انگلیس و آمریکا منجر می‌شود. این پیمان به قیمت لغو قرارداد چند میلیارد دلاری منجر شد که فرانسه برای ساخت زیردریایی‌های متعارف با استرالیا منعقد کرده بود. نکته قابل تأمل آن است که چندی قبل از رونمایی از آکوس، ماکرون و موریسون با یکدیگر دیداری داشتند که طی آن، طرف استرالیایی کوچک‌ترین اشاره‌ای به احتمال لغو قرارداد با پاریس نکرده بود و همین مسئله، اتهام ریاکاری و دروغ را متوجه موریسون می‌کند.

البته، موریسون در پاسخ به اتهامی که ماکرون متوجه او کرد؛ مدعی شد که دروغگویی در میان نیست و او قبلاً هم به رئیس جمهور فرانسه گفته بود که زیردریایی‌های متعارف دیگر به کار کانبرا نمی‌آید.

رونمایی از پیمان آکوس به درگیری لفظی و دیپلماتیک بی سابقه‌ای میان پاریس و شرکای سنتی اش منجر شد تا جایی که فرانسه سفرای خود را از آمریکا و استرالیا فراخواند و انگلیس را هم به فرصت طلبی متهم کرد.

دو روز پیش، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در جریان دیداری که با ماکرون در حاشیه جی ۲۰ داشت، برای دلجویی از او، مدعی شد که واشنگتن در قضیه زیردریایی‌ها «خام دستانه» عمل کرده است.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
احسنت به تو که راستگو هستی... :))
وقتی به همین راحتی قرارداد زیردریایی های دیزلی را منحل میکنند تا اتمی بخرند چرا ایران باید زیردریایی اتمی نداشته باشد توجیه از این بیشتر پس ما واقعا به غنی سازی 60 درصدی نیاز داریم و باید هم دنبال ان باشیم
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # هفته بسیج # بیتا فرهی # پروانه معصومی # ایام فاطمیه