بازدید ۱۵۸۵۹
پیمانه اقتصادی
این پیمانه تیتر‌هایی همچون بورس در آخرین روز هفته مثبت بسته شد، ارزش سهام عدالت چقدر شد؟، ۲۰ درصد تسهیلات بانکی باید به حوزه مسکن تخصیص یابد، تولید ۴ میلیون واحد مسکونی تا چهار سال آینده، رئیس جدید بانک مرکزی طغیان قیمت‌ها را مهار کند و رکورد شکنی افسارگسیخته قیمت گاز در اروپا را در بر دارد.
کد خبر: ۱۰۸۰۵۷۶
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۰ 07 October 2021

تابناک هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون شاخص کل بورس در آخرین روز هفته مثبت بسته شد، ارزش سهام عدالت چقدر شد؟، ۲۰ درصد تسهیلات بانکی باید به حوزه مسکن تخصیص یابد، تولید ۴ میلیون واحد مسکونی تا چهار سال آینده، رئیس جدید بانک مرکزی طغیان قیمت‌ها را مهار کند و رکورد شکنی افسارگسیخته قیمت گاز در اروپا را در بر دارد.

شاخص کل بورس در آخرین روز هفته مثبت بسته شد

در پایان معاملات روز گذشته، شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۳۶۴۰ واحدی معادل ۰.۲۵ درصد به یک میلیون و ۴۸۸ هزار و ۲۹۲ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۴۰ واحدی به ۲۱ هزار و ۳۳۱ واحد رسید.

ارزش سهام عدالت چقدر شد؟

در پایان معاملات دیروز بازار سهام، ارزش سهام عدالت به ۱۴ میلیون و ۱۶۸ هزار و ۵۲۸ تومان رسید که نسبت به روز معاملاتی گذشته ۰.۳ درصد معادل ۴۷ هزار و ۸۵۰ تومان افزایش داشت. با احتساب این موضوع، ارزش ۶۰ درصد قابل فروش سبد ۵۳۲ هزار تومانی سهام عدالت به ۸ میلیون و ۵۰۱ هزار و ۱۱۶ تومان رسیده است.

ارزش روز سهام عدالت چقدر است؟ | افزایش سهام عدالت ۱۴ مهرماه

۲۰ درصد تسهیلات بانکی باید به حوزه مسکن تخصیص یابد

علی صالح آبادی رئیس کل بانک مرکزی در حاشیه نخستین جلسه شورای عالی مسکن با بیان اینکه مسکن از بخش‌های پیشران کشور است گفت: در قانون جدید جهش تولید مسکن که به تصویب مجلس رسیده است، به جز بانک‌های تخصصی در حوزه کشاورزی و صنعت، دیگر بانک‌ها با برنامه ریزی انجام شده باید ۲۰ درصد از تسهیلات خود را به حوزه مسکن اختصاص دهند که به تفکیک هر بانک و سهمیه در نظر گرفته شده، ابلاغ به نظام بانکی صورت گرفته است. منابع دیگری برای جهش تولید مسکن درنظر گرفته شده است که این منابع در صندوق مربوط نگهداری و از طریق این صندوق پرداخت می‌شود که یکی از این منابع مربوط به بازپرداخت‌های قابل توجه مسکن مهر است که در اختیار بانک مسکن قرار می‌گیرد و بانک مسکن آن را در صندوق قرار می‌دهد تا از طریق این صندوق به بخش مسکن پرداخت می‌شود. علاوه بر اینها، می‌توان از ظرفیت‌های بازار سرمایه هم استفاده کرد. یعنی می‌توان صندوق‌های سرمایه گذاری در حوزه مسکن تشکیل و از طریق منابع قابل توجهی که در بازار سرمایه وجود دارد، تأمین مالی حوزه مسکن را انجام داد، ضمن اینکه از منابع دیگر این صندوق از جمله مالیات نیز می‌توان منابع لازم را برای ساخت مسکن تجهیز کرد. یکی از مواردی که در نخستین جلسه شورای عالی مسکن مورد توجه قرار گرفت این است که با استفاده از منابع، پایه پولی افزایش نیابد و تأکید شد که اشکالات مسکن مهر از جمله استقراض از بانک مرکزی اتفاق نیفتد.

خبر خوش رستم قاسمی برای افراد فاقد مسکن

رستم قاسمی در حاشیه جلسه شورای عالی مسکن که با حضور رئیس جمهوری به منظور سرعت بخشیدن به اجرای قانون جهش تولید مسکن و تحقق وعده ساخت چهار میلیون واحد مسکونی در دولت سیزدهم برگزار شد، گفت: طی ۱۰ روز آینده از سامانه ثبت نام افراد فاقد مسکن رونمایی خواهد شد البته تعدادی از افراد نیز شناسایی شدند. وزیر راه و شهرسازی افزود: به منظور سرعت بخشیدن به اجرای قانون جهش تولید مسکن، توافقنامه ساخت ۲ میلیون واحد مسکونی در حضور رئیس جمهوری امضا شد. قاسمی گفت: امسال ساخت دومیلیون واحد مسکونی را کلید زدیم و لزوماً برای ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی هر سال یک میلیون واحد ساخته نمی‌شود بلکه با بررسی بازار مسکن ساخت و سازها انجام خواهد شد.

تولید ۴ میلیون واحد مسکونی تا چهار سال آینده

محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با حضور در استودیوی گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما در پی برگزاری اولین جلسه عالی مسکن در روز چهارشنبه افزود: این جلسه کمتر از ۲ هفته از ابلاغ قانون تولید مسکن به ریاست رئیس جمهور برگزار شد. از نکات مهم این جلسه می‌توان به آغاز تولید دو نوبت، دو میلیون واحد در دو سال اول اجرای این طرح اشاره کرد که به دنبال آن تا پایان دولت یعنی چهار سال آینده امکان تهیه ۴ میلیون واحد مسکونی وجود داشته باشد. 

سکاندار جدید بانک مرکزی: بازار ارز را برای فعالان اقتصادی پیش بینی پذیر می‌کنیم/ خبر خوش رستم قاسمی برای افراد فاقد مسکن/ ۶۷ میلیون دلار به نرخ ۲۳ هزار تومان خریدار نداشت/ قبض مشترکان «بد مصرف» بدون یارانه محاسبه شده است

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: تاکنون دو میلیون و ۵۰۰ هزار متقاضی مکسن در کشور شناسایی شده اند و اکثر آن‌ها در سامانه وزارت راه و شهرسازی اعتبار سنجی شده اند. محمودزاده درباره قیمت تمام شده مسکن افزود: با انحصار مخالفیم و البته هر فردی که سازنده مسکن باشد انبوه ساز نیست؛ ما پیمانکاران و تعاونی‌ها را در کشور داریم و به همان نسبتی که در دوره اول مسکن مهر تعاونی‌ها ساختند، مشکلات داشتیم در انبوه سازان هم داشتیم. از پروژه‌هایی که در کشور در حال ساخت داریم حدود ۶۰ درصد سازندگان، انبوه سازان هستند؛ ولی اینکه انحصار وجود داشته باشد و بگوییم یک قیمتی را با انجمن کشوری توافق کنیم طبیعتاً این طور نیست و هر فردی که شرایط بهتری را برای مردم قرار دهد از او استقبال می‌کنیم. ما به عنوان وزارت راه و شهرسازی می‌توانیم برای خوش آمد سازندگان مبلغ ساخت را بالاتر ببریم، ولی باید در نظر بگیریم افرادی که طرف این طرح ما هستند حتی هزار تومان هم برایشان مهم است؛ ما در این زمینه دو بحث را مطرح کردیم اول بر اساس فهرست بهاء باشد، یعنی نظام فنی و اجرایی کشور عددی را تعیین کند البته به همراه تعدیل‌های آن و دوم برای اطمینان اعلام کردیم اگر تعدیل پاسخگو نبود مابه التفاوت هم می‌دهیم؛ الآن پیمانکاران بسیار زیادی رتبه بندی شدند و مشغول فعالیت هستند.

سکاندار جدید بانک مرکزی: بازار ارز را برای فعالان اقتصادی پیش بینی پذیر می‌کنیم

علی صالح آبادی رئیس کل بانک مرکزی درباره نوسانات نرخ ارز گفت: ثبات دربازار ارز توسط بانک مرکزی و سایر اعضای دولت دنبال خواهد شد؛ بازار ارز باید برای فعالان اقتصادی پیش بینی پذیر شود، بنابراین در این راستا هم سیاست‌های لازم را اتخاذ خواهیم کرد؛ البته سیاست‌های مختلفی در این زمینه وجود دارد مثلا تقویت تعاملات بانکی ما با کشور‌های دوست و همکار که جزو برنامه‌های جدی است و همچنین تقویت صادرات غیر نفتی کشور و تعامل با بخش خصوصی هم بسیار مهم است که ارز حاصل از صادرات غیر نفتی و عرضه آن در بازار و سامانه نیما می‌تواند به تعادل دربازار کمک کند. ما باید بتوانیم در بازار ارز تعادل در عرضه و تقاضا را ایجاد کنیم تا یک آرامشی را دربازار ارز ایجاد کند. ما سیاست‌های جانب عرضه ارز را تقویت خواهیم کرد و در جانب تقاضای ارز هم اولویت‌های کشور مدنظر قرار می‌گیرد و نگاه به تولید داخل برای توسعه هم باید داشته باشیم.

سکاندار جدید بانک مرکزی: بازار ارز را برای فعالان اقتصادی پیش بینی پذیر می‌کنیم/ خبر خوش رستم قاسمی برای افراد فاقد مسکن/ ۶۷ میلیون دلار به نرخ ۲۳ هزار تومان خریدار نداشت/ قبض مشترکان «بد مصرف» بدون یارانه محاسبه شده است

۶۷ میلیون دلار به نرخ ۲۳ هزار تومان خریدار نداشت!

بانک مرکزی اعلام کرد: سامانه نیما دیروز شاهد عرضه حدود ۱۳۵ میلیون دلار به صورت حواله ارزی به منظور تامین ارز واردات کشور بود. از عرضه های مذکور حدود ۶۸ میلیون دلار معامله شده است. براساس معاملات انجام شده، میانگین موزون نرخ دلاری معاملات ۲۳۲,۲۵۴ ریال بوده است. 

بنابراین حدود 67 میلیون دلار از 135 میلیون دلار عرضه شده، بدون خریداری بوده است.

رئیس جدید بانک مرکزی طغیان قیمت‌ها را مهار کند

علی بابایی کارنامی نماینده مردم ساری و نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در مطلبی در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: "با انتخاب رئیس جدید بانک مرکزی و تکمیل شدن تیم اقتصادی دولت، انتظار داریم پس از مهار نسبی طغیان کرونا، طغیان قیمت‌ها نیز مهار شود. دولت در این زمینه روی کمک بهارستان قطعا حساب کند."

قیمت بیت‌کوین از ۵۵ هزار دلار عبور کرد

به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، قیمت بیت‌کوین، مهم‌ترین رمزارز جهان، به روند رشد خود ادامه داد و در معاملات دیشب (چهارشنبه) از ۵۵ هزار دلار فراتر رفت و به بالاترین سطح خود در ۵ ماه اخیر رسید. این جهش قیمت در حالی اتفاق افتاد که به دنبال وضع مقررات جدید در وال‌استریت که تا حدی خیال سرمایه‌گذاران را برای سرمایه‌گذاری در رمزارزها راحت کرد، چندین سازمان مالی برای جا نماندن از جهش قیمت‌ها وارد سرمایه‌گذاری در آنها شدند. در پایان معاملات دیشب (بامداد پنج‌شنبه به وقت تهران) قیمت بیت‌کوین با تثبیت جهش ۷.۶ درصدی در ۵۴,۸۷۳.۰۲ دلار بسته شد. اتروم ۲.۸ درصد جهش کرد و به ۳,۵۷۵.۷۳ دلار رسید. این در حالی بود که در ساعات انتهایی معاملات دیشب قیمت بیت‌کوین تا ۵۵,۴۹۹ دلار هم بالا رفته بود. قیمت بیت‌کوین روز در معاملات امروز، پنج‌شنبه، با رشد اندک ۰.۰۵ درصدی تا ساعت ۹:۳۷ به وقت تهران به ۵۴,۹۶۳.۸۱ دلار رسید. قیمت بیت‌کوین این هفته ۱۳ درصد و امسال ۸۷ درصد رشد کرده است.

رکورد شکنی افسارگسیخته قیمت گاز در اروپا

راشاتودی: قیمت گاز اروپا در پایان معاملات چهارشنبه با جهشی شدید روبرو شد و برای اولین بار در تاریخ از ۱,۹۰۰ دلار برای هر ۱,۰۰۰ متر مکعب فراتر رفت و به معادل ۱۸۶ دلار برای هر مگاوات ساعت برق خانوارهای اروپا رسید. طبق داده‌های اینترکانتیننتال اکسچنج (آی‌سی‌ای) قیمت پیش‌فروش هر ۱,۰۰۰ متر مکعب گاز طبیعی برای تحویل در ماه نوامبر، در بورس تی‌تی‌اف هلند، به ۱,۹۳۶ دلار رسید. قیمت‌های انرژی اروپا در حالی همچنان در حال جهش هستند که اولین بخش خط‌لوله گاز نورد استریم ۲ که گاز روسیه را به اروپا انتقال می‌دهد با گاز طبیعی در حال پر شدن است. به گفته اوپراتورهای این خط‌لوله راهکارهای آزمایش ظرفیت خط در حال انجام است اما این خط‌لوله هنوز منتظر اخذ مجوزهای نهایی از مقامات آلمانی برای باز کردن شیر خود می‌باشد. طبق تخمین جدید ساکسو بانک بازگشایی و آغاز به کار این خط‌لوله در سه ماهه چهارم امسال می‌تواند قیمت گاز طبیعی در اروپا را تا پایین‌ترین سطح تاریخ کاهش دهد.

قبض مشترکان «بد مصرف» بدون یارانه محاسبه شده است

بررسی قبض‌های صادر شده امسال در شرکت‌توانیر نشان می‌دهد که رقم‌های بالای قبض برق در کمتر از ۳ درصد مشترکان بسیار پرمصرف دیده می‌شود که به آنها مشترکان بدمصرف گفته می‌شو؛ تعرفه برق این گروه بدون یارانه انرژی و با تعرفه خرید تضمینی تجدیدپذیرها محاسبه شده است. به گزارش ایرنا، روزهای اخیر و با توزیع قبض‌های برق، برخی مشترکان با قبض هایی با قیمت چند برابری روبرو شدند و همین امر سبب ابراز نارضایتی آنان شد.
 
شرکت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق هم در واکنش به این نارضایتی‌ها اعلام کرد: با بررسی قبض‌های صادر شده امسال در شرکت‌توانیر مشخص شده که رقم‌های بالای قبض برق در کمتر از ۳ درصد مشترکان بسیار پرمصرف دیده می‌شود که در اصطلاح به آنها مشترکان بدمصرف گفته می‌شودو تعرفه برق این گروه بدون یارانه انرژی و با تعرفه خرید تضمینی تجدیدپذیرها محاسبه می‌شود و به همین دلیل رقم‌های چشمگیری است. مشترکان بد مصرف که معادل ۸۵۰ هزار مشترک هستند بیش از دو برابر الگوی تعیین شده مصرف داشته‌اند و طبق مصوبه مجلس یارانه انرژی آنها حذف شده است.

 

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۵
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۳۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۵
ملاک بد مصرفی انرژی (برق گاز) چیست؟
آیا مقررات ملی ساختمان توسط نهاد های ناظر بدرستی کنترل می شوند؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۵
وقتی ساختمانهایی که عایق‌کاری ندارند توسط نهادهای دولتی پایان کار داده میشود مردم چکار کنند وقتی دمای هوا بالای ۵۰ درجه است و دیوار چند سانتی متر است چگونه باید الگوی مصرف رعایت شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۵
فایده نداره
وعده توخالی ندید . بعدا پشیمون میشید

چهل سال فرصت داشتید کشور را از اقتصاد نفتی خلاص کنید
الان نه پول دارید نه نفت قابل فروش و نه صنایع

همه کارخانجات فعلی حتی لبنیات هم به مواد اولیه وارداتی وابسته اند

حتی برنج هم باید وارد کنیم !؟!؟!؟!؟
پاسخ ها
حسین
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۵
پول چاپ میکنن و مردم هم هزینه اش را با تورم پنجاه درصدی میدن
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۵
من میدونستم که ما موفق نمیشیم
ناشناس
|
Turkey
|
۱۲:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۵
لطفا اینو بگین که کسی نتونست چیزی وارد کنه نه اینکه مشتری نداشت ..
نه ماشین میشه اورد و نه وسایل برقی و نه ....
خب فقط میمونه برنج و شکر و ... که اونم مافیای خودشو داره
حتی واردات موز هم تحت پوشش یه مافیای خاصه !!
شما ارز 25 هزار تومنی بریز تو بازار آزاد ، میبینی که یکساعته خریداری میشه ..!! میگی نه ؟! امتحان کن !!!
مهدوی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۵
قیمت بیت‌کوین از ۵۵ هزار دلار عبور کرد.

درست قبل از رشد اخیر رمز ارزها، سایت کوینکس(Coinex) برای مردم فیلتر شده است!
با کدام قانون و به چه علت؟

برای رسیدگی به جرایم داخلی مثل قضیه بورس و زدن جیب مردم، وعده سر خرمن داده میشود و شاهد هیچ کاری نیستیم!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۵
تا به حال رییس بانک مرکزیی را از اول انقلاب تا به امروز سراغ دارید که به نفع مردم قدمی بردارد و برای بالا بردن توان خرید مردم و بالا بردن ارزش پول ملی قدمی بردارد...!؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۵
قبل انقلاب هم همین بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۵
ده برابر هم که پول برق بگیرین هیچ فایده ای نداره چون این پول صرف سرمایه گذاری در بخش برق نمیشه و باهاش پاداش مدیران رو میدین.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۵
وزارت نيرو يكطرفه تصميم مي گيرد و چون قدرت دارد پول زور از مردم ميگيريد...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۵
کسانی که به دلار ۴۲۰۰ دسترسی دارند دلار ۲۳۰۰۰ تومن نمیخرند
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۸:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۵
ارز ازاد دلار ۲۸۵۰۰ تا ۲۸۰۰۰ مشتری دارد منتهی نیما دلار ۲۳۰۰۰ تومانی مشتری ندارد
حل کنید معادله را...!
ناشناس
|
United States
|
۱۳:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۵
رئیس کل بانک مرکزی بخودزحمت پیشگوئی درموردقیمت ارزندهند اینجانب زحمت آنرا میگشم با این پیش بینی که سال آینده قیمت ارزدرخوشبینانه ترین پیشگوئیها حداقل صددرصد رشد خواهد کرد چون دولت قبل که دررابطه بادنیا جانب احتیاط رارعایت میکردسالی بیش ازهفتاددرصد ارز وارزاق گرانترشدند دولت محترم فعلی بامطالبی که وزیرمحترم امورخارجه وبعضی دیگرعنوان میفرمایند که حتی باعث رنجش همسایگان ودوستان شده اند رشد صددرصدی قیمت ارزخیلی خیلی خوشبینانه است
ناشناس
|
Turkey
|
۱۳:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۵
من همین الان قیمت دلار رو پیش بینی میکنم
سال بعد همین موقع هر دلار مساوی 50 هزار تومن ..
البته به شرط اینکه بانک مرکزی تمام تلاش خودشو بکنه !!!
در غیر اینصورت میشه 100 هزار تومن

ممنونم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۵
خواهیم دید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۵
افرین به سکاندار جدید. از این پس می دانیم که دلار هر روز گران تر می شود.
داود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۵
با این قیمتهای اعلامی به مردم وپیمانکاران ساختمانی امکان ساخت مسکن وتحویل به متقاضی وجودنداره.بنظر اینهاوعده های توخالی وسرکاریه.
اسدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۵
شما وقتی که اصل قضییه را متوجه نمی شوید وفقط بفکر راهی برایه خالی کردن جیب مردم هستید هیچ حرفی را نمیشنوید !!! یک خانه 60متر است ویک خانه دیگر 80 و100متر و.....آیا مصرف همه اینا یکنواخت است "یک خانواده 2نفرند ویک خانواده 4-6-8 نفر هستند آیا مصرف آب وبرق و.....آنها باید واحدی محاسبه شود ؟
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۵
سلام
در رژیم گذشته با آن همه کارخانجات تولیدی با جمعیت ۳۶میلیونی پانصد هزار نفر حقوق بگیر از دولت بودن ولی حالا در این وضعیت علاوه بر بازنشستگان حدود بیست میلیون نفر دیگر با عناوین مختلف از دولت حقوق میگیرند و خیلی هاشون هم هیچ کاری نمیکنند میفرمایند ما ویا پدران ما زحمت کشیدن و در صد زیادی از همینها هیچگونه مالیاتی و بیمه هم نمیدهند با این جور نون خور داشتن همیشه وضعیت همین‌گونه هست
خاوری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۵
واقعا برای دولتی که شعار عدالت میداد متاسفم، به زعم حضرات بد مصرف یعنی چه! من بازنشسه ایی که بیمارم و در هوای شرجی مازندران ناچارم با خساست از کولر گازی استفاده کنم باید جریمه اش را به نرخ صادرتی یعنی دلار بدهم در حالیکه مستمری بخور و نمیر خود را به ریال میگیرم. هیچ از خود پرسیده اید برای مستمری بگیری ‌ه فرزندان تصیکرده بیکار دور برش را گرفته اند وقتی یکو نیم ملیون پول برق بیتید، بقیه روز های ماه را باید چگونه سر کند. ایا واقعا شب هم به راحتی میخوابید.
ناشناس
|
Canada
|
۱۷:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۵
چهل سال فرصت داشتید کشور را از اقتصاد نفتی خلاص کنید
الان نه پول دارید نه نفت قابل فروش و نه صنایع
به قول ظریف ما اینجوری انتخاب کردیم و خود کرده را تدبیر نیست
لطفا قور نزنید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۶
غر
ناشناس
|
France
|
۱۷:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۵
علت بدون مشتری ماندن دلار 23 تومنی:
وقتی دلار 23 تومنی عرضه میشه ولی در بازار 28 تومنه کمی عجیبه که بدون مشتری می مونه ولی شاید خیلیا دلیلش رو ندونن.
دلیلش اینه که به دلیل تحریم ها در حال حاضر پول ها امکان جابجایی بین کشورها رو ندارن. اگر این پول در چین باشه قاعدتا بدون تقاضا نخواهد ماند.
ولی اگر این پول ناشی از صادرات به کشوری مثلا آفریقایی باشه یا جایی که محصولی مناسب واردات به ایران نداشته باشه، عملا مشتری خاصی هم نداره.
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۸:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۵
سامانه نیما ارزش بیشتر یورو و یووان و دلار و درهم است و ربطی به افریقا نداره و نیما در اصل مجموعه صرافی های کوچک و بزرگ را که هم جمه کردند میگویند
متذکر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۵
این ادعا که رقمهای بالای قبض برق مربوط به 3% مشترکین است درست نیست!
اولاً این الگوی مصرف برق اصلاً برای مصارف پائین هیچ کارائی ندارد و ثانیاً تنها می تواند چند لامپ کم مصرف را شامل شود بنابراین از نظر شرکت توانیر همه مشترکین پرمصرند! تنها نقش این الگو فقط برای گران محاسبه کردن مصرف برق است! و برای مصارف پائین هیچ کابردی ندارد!
شرکت توانیر علاو بر 7%، 16% هم برای مصارف بیش از این الگوی مصرف یعنی در کل 23% بطور قانونی برای همه مشترکین اعمال نموده ولی بطور غیرقانونی همین مبلغ محاسبه شده را دو یا چند برابر کرده و حتی از آبونمان نیز مالیات ارزش افزوده اخذ می کند!
اینکار شرکت توانیر مانند آنست که فردی در رستوران غذا سفارش دهد ولی صورتحساب شامل پول خود غذای سفارش شده و مخلفات سفارش نشده باشد که باید فرد پرداخت کند!
ناشناس
|
Canada
|
۲۰:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۵
میکنیم
خواهیم کرد
خواهد شد
انجام میشود
صورت خواهد گرفت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۶
اقتصاد ما بعد از سال 1970 همگام با اقتصاد مدرن جلو نرفت و مثل این است که در سال 2021 از گاری به جای خودرو استفاده شود
اقتصاد ایران دچار آفت است
آفت اول این است که هنوز سنتی و بر اساس سال های قبل از 1970 است که در بسیاری از کشورها منسوخ شده است و بجز ما و چند کشور دیگر مثل آرژانتین و ونزوئلا و ... هنوز از حالت سنتی خارج نشده اند
دوم اینکه مدیران سیاسی و اقتصادی جرات و توان تغییر آنرا ندارند و می گویند دست به آن نزنید که ممکن است باعث شورش مردم شود و مردم هم بواسطه آنکه به آن عادت دارند و اطمینان به مسئولان ندارند در برابر تغییر مقاومت می کنند و عکس العمل منفی و شتابزده از خود نشان می دهند
سوم اینکه دچار فساد ساختاری است یعنی بانک ها خودشان عامل نقدینگی شناور و رها شده هستند که یک روز از بازار خودرو سر برمی آورد و یک روز از بازار طلا و سکه و دلار و ...
بانک ها سود می دهند ولی سود آنها بر پایه کار مولد نیست و مثل این است که مثلا عدد 1000 در اسکناس 1000 تومانی را حذف و عدد 2000 را روی آن می نویسند و به سپرذه گذار می دهند و سپرده گذار را فریب می دهند که در هیچ اقتصادی و در هیچ مسلک و مکتبی قابل قبول نیست
فساد ساختاری یعنی یارانه ها خودشان مسبب رانت هستند مالیات ها بی در و پیکر هستند مدیران بیشتر کارچاق کن و به فکر منافع مادی و دچار روزمرگی هستند و جریان نقدینگی به سمت تولید نیست
پروژه هایی تعریف می شود که فاقد نظارت و توجیه علمی و اقتصادی است و منابع را تلف و نابود می کنند
شاید عده ای باور نکنند در این اقتصاد بی در و پیکر تحریم ها عاملی برای نجات اقتصاد بود تا نابودی آن و اگر بگوییم که عده ای عمداً باعث ایجاد تحریم ها برای نجات اقتصاد شدند بیراه نگفته ایم
چون تحریم ها از ورود نقدینگی بیش از حد به ساختار غلط اقتصاد ایران جلوگیری کرد و با برداشته شدن تحریم و ورود نقدینگی بلوکه شده آثار تخریبی ان بیشتر ظاهر می شود تحریم ها از ورود کالاهای مولد دیگر کشورها جلوگیری کرد و فضای تنفسی به فضای مولد داخل داد که با برداشته شدن ان موجب بحرانی جدید خواهد شد
عده ای منتظر هستند که با برداشته شدن تحریم ها اوضاع گل و بلبل شود ولی با کمال تاسف باید گفت که باید تیمی برای مقابله با برداشته شدن تحریم ها ایجاد شود تا جلوی خسارات جبران ناپذیر آن گرفته شود و البته این به معنای دفاع از تحریم ها نیست بلکه به این معنی است که اقتصاد مدرن و اصلاحات اقتصادی مهمتر از برداشته شدن تحریم ها است و برداشته شدن تحریم ها پس از اصلاح اقتصادی است که باعث رشد می شود
نادره
|
United States
|
۰۰:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۶
یک زمانی افتخارشان این بود که آنقدربرق تولیدکرده اند که حتی می توانند صادرکنند حال میگویند کسانی راکه درتابستان کولر ودر زمستان بخاری روشن میکنند جزبدحساب ها بحساب می ایند البته این شامل نورچشمی ها که همواره پول باداورده به اینها میرسدنمیشود این قانون شامل طیف کارمند وکارگر وبازنشسته وقشر متوسط جامعه میشود به هرحال دوردور اینهاست که هربلایی راکه دوست داشتند سرمردم بیاورند
اسیر
|
United States
|
۰۸:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۶
تنها راه خلاصی از این ‌باتلاق: آشتی با دنیا، امضای اف ای تی اف و احیای برجام‌است! با این اقتصاد چمدانی مملکت را به فلاکت کشاندین! این وضعیت فقط برای کاسبان تحریم، ‌دلال‌ها و رانت خواران خوبه که همشون هم‌ پست و‌مقام ‌دارن. پدر مردم را درآوردین!
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
ربیع الاول مجید عشقی طرح صیانت از حقوق کاربران سند همکاری 25 ساله ایران و چین
آخرین اخبار