بازدید 3963

صادرات زعفران به چه قیمتی؟

کد خبر: ۱۰۷۰۴۹۳
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۳ 17 August 2021

صادرات زعفران به چه قیمتی؟

نایب رئیس انجمن زعفران خراسان جنوبی گفت: صادرات زعفران زمانی موثر واقع می شود که در بلند مدت منافع ملی کشور و کشاورزان حفظ شود. اینکه زعفران ایران وارد کشورهای دیگر شده و از آنجا با برند آن کشورها صادر می شود علاوه براینکه هیچ تاثیر مثبتی بر آینده این محصول ندارد بلکه باعث خروج دسترنج کشاورزان از کشور با قیمت های ناچیز هم می شود.

علی حسینی در گفت وگو با ایسنا با بیان اینکه آمارها نشان می دهد صادرات زعفران رشد داشته اما این رشد معنادار است، اظهار کرد: اینکه حدود ۳۰ تن زعفران ایران به افغانستان می رود و از آنجا با نام این کشور به کشورهای دیگر صادر می شود، صادرات اثربخشی نیست. اگرچه بنا به نظر برخی افراد خروج زعفران از کشور و کاهش موجودی به نفع ما خواهد بود اما این اقدام به مثابه استفاده از آرامبخش برای دردهای مکرر بدون توجه به علت ریشه ای آن بوده و لحظه ای است. در حقیقت آن چیزی که این روزها تحت عنوان صادرات انجام می شود یک اقدام زودگذر  است و تاثیر مثبتی بر آینده این محصول نخواهد داشت.

وی ادامه داد:برخی معتقدند همین که زعفران صادر شود اتفاق خوبی است ولی ما می گوییم این موضوع زمانی مفید است که در بلند مدت منافع ملی کشور و کشاورزان حفظ شود.  

زعفران ایران از هنگ کنگ به چین می رود

نایب رییس انجمن زعفران خراسان جنوبی اضافه کرد:طبق آمارها در سال های اخیر بیشترین میزان صادرات زعفران به کشورهای هنگ کنگ، چین، امارات، افغانستان و اسپانیا بوده است. این موضوع نیز تقریبا برای همه روشن است که زعفران از ایران به هنگ کنگ  صادرشده و از آنجا به صورت غیر قانونی وارد چین می شود. (بدلیل تعرفه سنگین ورود زعفران به چین و کم شدن سود مافیایی که یک سر آن در چین است). ولی متأسفانه بعد از حدود ۲۰ سال هیچ کس قادر نیست این معضل را برطرف کند  تا صادرات زعفران  به صورت عادلانه و معقول به بازار پر مصرف چین انجام شود.

زعفران ایران وارد افغانستان شده و از آنجا به کشورهای دیگر صادر می شود

وی تصریح کرد: صدور زعفران به افغانستان یکی دیگر از اقدامات بی برنامه ما است. این محصول در حال حاضر رسماً به افغانستان صادر می‌شود اما ظاهراً بدلیل ممنوعیت ورود زعفران به افغانستان،  در مرز ایران و افغانستان با نام دیگری وارد آن کشور می شود و سپس با برند افغان  به سایر کشورها صادر می شود.

به گفته وی  تولید زعفران در افغانستان در حدی نیست  که در دنیا به عنوان صادر کننده این محصول شناخته شود.

دسترنج کشاورزان با قیمت ناچیز از کشور خارج می شود

وی در پایان گفت: زعفران ایران قابل شناسایی و رهگیری است ولی شاهد هستیم که با وجود اجرای طرح پایلوت در این زمینه حدود ۱۰ سال پیش،  عزم جدی در وزارت جهاد کشاورزی برای این موضوع  وجود ندارد و هدف فقط خروج  دسترنج کشاورزان از کشور با قیمت ناچیز است.

حسینی در پایان گفت: علاوه بر موارد ذکر شده،  برنامه ریزی بلند مدتی برای صادرات این محصول با هدف کسب ارزش افزوده هم وجود ندارد.

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# قره باغ # کیومرث هاشمی # هفته دفاع مقدس # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی
آخرین اخبار