بازدید ۱۴۴۲۱
بلاتکلیفی نرخ نان در استان تهران باعث شده است شاهد قیمت‌های متفاوت نان باشیم که در این باره گویا هیچ یک از مسؤولان همتی برای رفع این مشکل نداشته و توپ را در زمین دیگری می‌اندازند تا جایی که تعیین نرخ نان در استان تهران طبق گفته رئیس اتحادیه نانوایان سنتی تهران به جلسه هیأت دولت موکول شده است.
کد خبر: ۱۰۴۹۵۳۰
تاریخ انتشار: ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۲:۵۲ 02 May 2021

به گزارش تابناک به نقل از فارس، اخبار ضد و نقیضی در سال قبل مبنی بر افزایش قیمت نان مطرح که توسط برخی مسؤولان تکذیب شد و اعلام کردند که قیمت نان در سال ۹۸ مصوب شده است و نانوایی‌ها مطابق قیمت مصوب باید نان را به فروش برسانند.

عباس قبادی دبیر ستاد تنظیم بازار کشور در دی ماه ۹۹ در یکی از جلسات ستاد تنظیم بازار گفت: «بحث افزایش قیمت نان فعلاً مطرح نیست و اگر بحثی در این باره در رسانه‌ها مطرح می‌شود مسائل کارشناسی است و این به منزله افزایش قیمت نان نیست. قیمت نان همچنان در اختیار استانداری‌های کشور است و هرگونه اظهار نظری در مورد افزایش قیمت نان اظهار نظر فردی و فاقد وجاهت قانونی است».

با گذشت زمان و افزایش نرخ اکثر کالا‌های ضروری و هزینه‌های اولیه، کماکان خبر رسمی مبنی بر افزایش قیمت نان به گوش نمی‌رسد، ولی با مراجعه حضوری به چند نانوایی شاهد قیمت‌های متفاوتی برای نان هستیم.

افزایش غیرقانونی قیمت نان در تهران
به دنبال علت این ماجرا از مسؤولان پیگیری کردیم که چرا بر فروش نان نظارت ندارند. در این باره بیژن نوروز مقدم رئیس اتحادیه نانوایان سنتی تهران با اشاره به اینکه از سال ۹۳ تا ۹۸ نرخ نان با وجود افزایش هزینه‌های اولیه نانوایی، هیچ گونه تغییری نداشته است و در شهریور ۹۸ افزایش ۴۵ درصد نان را شاهد بودیم، گفت: «در بخشنامه‌ای که دولت در سال ۹۸ مصوبه و ابلاغ کرده، قید شده تا زمانی که افزایش نرخی در هزینه‌های اولیه ایجاد نشده است این مصوبات ملاک عمل نانوایی خواهد بود».

وی معتقد است از اول سال ۹۹ که هزینه‌های اولیه نانوایی افزایش چند برابری داشته است دیگر نرخ مصوب دولت ملاک عمل نیست و باید نرخ جدید برای نان تصویب کنند.

رئیس اتحادیه نانوایان سنتی تهران درخصوص اینکه چرا تا به حال نرخ مصوب جدیدی که ملاک عمل باشد تصویب نشده است اشاره کرد: «ستاد تنظیم بازار، کارگروه ملی آرد و نان را که جزئی از خودش بود، جدا و تعیین نرخ نان را به این کارگروه واگذار کرد که کارگروه ملی آرد و نان هم گفت ما تصمیمات در سطح ملی را می‌گیریم لذا تعیین نرخ نان در استان تهران بر عهده استانداری است».

وی با اشاره به اینکه استانداری وقتی مشاهده کرد ستاد تنظیم بازار و قرارگاه ملی آرد و نان، نرخی تعیین نکرده، شک و تردید کرد، گفت: «استاندار اشاره کرد باید از وزیر کشور کسب تکلیف کنم که بعد از آن هم مشخص شد وزیر کشور اعلام کرده است باید هیأت دولت در این باره نظر بدهد که متأسفانه این گونه تا به حال هیچ گونه تصمیمی نگرفته‌اند».

طبق گفته‌های رئیس اتحادیه نانوایان سنتی تهران دیگر نرخی که ملاک عمل نانوا‌ها باشد وجود ندارد و هر نانوایی مطابق با هزینه‌های اولیه خود نرخ فروش را تعیین می‌کند که در باره هزینه‌های اولیه عنوان کرد: «آرد را دولت در اختیار نانوا‌ها قرار می‌دهد، حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد هزینه اولیه است و مابقی هزینه‌های اولیه که شامل دست مزد کارگر، پول برق و گاز، مایه خمیر و دیگر موارد، افزایش قیمت قابل توجهی داشته‌اند پس اگر نرخ نان افزایش نکند نانوا مجبور است از جیب خودش هزینه کند».

نوروز مقدم معتقد است که باید قیمت نان افزایش پیدا کند و قیمت پیشنهادی را به مسؤولان ارائه داده است که تا به حال مورد تصویب و توجه قرار نگرفته است.

قیمت آردی که در اختیار نانوا‌ها قرار می‌گیرد طبق گفته یداله صادقی رئیس صمت تهران تغییر نکرده است و در این باره گفت: «نرخ نان توسط استانداری مشخص می‌شود و در خصوص آرد هم دو نوع آرد یکی با گندم ۶۶۵ تومان و دیگری با گندم ۹۰۰ تومان در اختیار نانوا‌ها قرار می‌گیرد».

با توجه به اینکه استانداری مسؤول تعیین نرخ نان است برای پیگیری این موضوع با حشمت اله عسگری معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری صحبت شد که ایشان گفت: «ستاد آرد و نانا استان وظیفه بررسی موضوع و کارشناسی آن را دارد، ولی برای اجرای آن باید از دولت اجازه گرفته شود در آخرین باری هم که قیمت نان در استان تهران تغییر کرد بر اساس مصوبه ستاد ملی آرد و نان بود».

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری افزود: «آنالیز لازم را در این باره انجام داده‌ایم و به وزارت کشور و وزارت صمت ارسال کرده شده است، به آن‌ها گفته ایم که نانوا‌ها در حال ضرر هستند یا باید میزان یارانه نانوا‌ها افزایش یابد یا قیمت نان بیشتر شود که تا الان اجازه هیچ یک را به ما نداده اند».

قاعدتاً سکوت در برابر آشفتگی‌های بازار ظلم به مردم است، گویا مسؤولان در برابر مشکلات بیشتر به تصمیم نگرفتن و عدم پاسخگویی عادت کرده‌اند، تا اینکه بخواهند برای رفع مشکلات تصمیمی جدی اتخاذ کنند.

باید در نظر گرفت که با توجه به افزایش قیمت تمام کالاها، درخواست نانوایی‌ها برای افزایش قیمت نان درخواست منطقی است، ولی دولت باید طوری مدیریت کند که این افزایش قیمت از جیب مردم پرداخت نشود و برای راضی نگه داشتن نانوایی‌ها بخواهد نرخ نان را افزایش بدهد.

با استفاده از روش‌های جایگزین مانند افزایش یارانه نانوا‌ها یا هر روش دیگری که هزینه‌های اولیه آن‌ها کم شود باید کاری کرد که باعث نشود مردم با اوضاع معیشتی نامناسبی که دارند توان خرید نان را هم از دست بدهند
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
نحوه برگزاری امتحانات مدارس 1399 1400 فطریه نشست وین انتخابات 1400