بازدید ۷۳۵۶
جلسه علنی امروز پارلمان تحت تاثیر آغاز غنی سازی ۶۰ درصد و همچنین مذاکرات وین قرار داشت تا جایی که رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که بازگشت به تعهدات برجامی در صورت انجام تعهدات کامل توسط طرف مقابل شدنی است.
کد خبر: ۱۰۴۶۷۶۱
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۸ 18 April 2021

جلسه علنی امروز پارلمان تحت تاثیر آغاز غنی سازی ۶۰ درصد و همچنین مذاکرات وین قرار داشت تا جایی که رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که بازگشت به تعهدات برجامی در صورت انجام تعهدات کامل توسط طرف مقابل شدنی است.

به گزارش «تابناک»؛ در ابتدای جلسه علنی امروز (یکشنبه) محمدباقر قالیباف، رییس مجلس در نطق آغازین خود گفت: رسیدن به محصول اورانیوم با غنای ۶۰ درصد، اتفاقی دوران‌ساز و قدرت‌آفرین از لحاظ علمی و فناوری بود که پیام‌های سیاسی مهمی نیز به همراه داشت. دشمنان مردم ایران به فعالیت‌های تروریستی علیه صنعت هسته‌ای دل بسته بودند و انتظار داشتند، با اقدامات تروریستی، فعالیت هسته‌ای ایران متوقف و یا بسیار کُند شود. این غنی‌سازی و دستاورد مهم به دشمنان ثابت کرد که صنعت هسته‌ای ایران بومی شده و هر اقدام نسنجیده و هر اعمال فشاری بر عزم ملت ایران برای پیشرفت علمی، کاملا بی‌اثر است. هیچ کس نمی‌تواند مانع از پیشرفت توقف‌ناپذیر ایران اسلامی شود.

او همچنین تصریح کرد: دشمن در کنار اقدامات تروریستی، راهبرد فرسایشی کردن مذاکرات را طراحی کرده تا بتواند تمام ساختار سیاسی و اقتصادی کشور را معطل مذاکرات بدون هیچ نتیجه‌ای عملی کند؛ آن‌ها می‌خواهند با فرسایشی کردن مذاکرات، خواسته‌های خود را با ترکیبی هماهنگ‌ شده از فریب و فشار به ایران تحمیل کرده و مانع دستیابی مردم ایران به اقتصاد بدون تحریم شوند. حال اینکه ایران در صورتی تعهدات خود را عملی می‌کند که تحریم‌ها کامل رفع شده و آثار اقتصادی ملموس آن راستی آزمایی شود.

نصرالله پژمان فر، نماینده مشهد نیز با اشاره به مذاکرات وین گفت: باید در مذاکرات وین چارچوب‌های نظام و رهبری رعایت شود و بر اساس آن باید آمریکا به تعهداتش عمل کرده و بعد در طرف مذاکرات قرار گیرد.

علیرضا سلیمی نماینده محلات هم اظهار کرد: قانون اقدام راهبردی، راستی آزمایی را در حوزه رفع تحریم‌ها به مجلس سپرده، لذا بحث‌هایی مبنی بر اینکه بعضی از تحریم‌ها برداشته شود و در برخی دیگر این اتفاق نیفتد یا اینکه برخی مورد مذاکره قرار گیرد، خلاف قانون مجلس و سیاست‌های قطعی اعلام شده توسط مقام معظم رهبری است.

وی توضیح داد که باید طبق اصل ۷۷ قانون اساسی کلیه تصمیمات اخذ شده در وین به تصویب مجلس برسد؛ لذا تصمیمات هیات دیپلماتیک بدون تصویب در مجلس جنبه قانونی ندارد؛ این همان نص اصول ۷۷ و ۱۲۵ قانون اساسی است.

مجتبی رضاخواه نماینده تهران هم با تاکید بر این که خواسته مردم ایران رفع همه تحریم هاست گفت: برای این که طرف مقابل احساس نکند که شما نیازمند مذاکره هستید، اقتصاد کشور را به مذاکره گره نزنید، به جوانان این مرز و بوم بیش از پیرمرد‌های دموکرات اعتماد کنید. راستی آزمایی از انجام تعهدات طرف مقابل نکته مهمی است که در زمان کوتاه و در شب انتخابات قابل تامل نیست. باید فروش آزادانه نفت، دسترسی به منابع حاصل از آن و تصمیم گیری خودمان برای این منابع مورد راستی آزمایی قرار گیرد. نکند دوباره مجبور به وارد کردن کالا‌های غربی و شرقی شویم که کمر تولید کننده داخلی را خرد می‌کند. قبل از تحقق راستی آزمایی و تایید آن توسط مجلس به غربی‌ها دل خوش نکرده و اجرای تعهدات را آغاز نکنید.

ولی اسماعیلی نماینده گرمی نیز اظهار کرد: مجلس در راستای حفظ عزت مردم، قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها را تصویب کرد تا عزت پایمال شده ایرانی را بازگرداند. اکنون نیز با همین استراتژی مجلس انقلابی، دشمنان به دنبال راه‌حلی برای مذاکره با ایران هستند؛ این یعنی مقاومت مردم و ریل‌گذاری مجلس جواب مثبت داد. همچنین طبق اصل ۷۷ قانون اساسی باید مذاکرات وین به استحضار مجلس برسد. ما بر اساس تدبیر رهبری از حذف کلیه تحریم‌ها و راستی آزمایی کوتاه نیامده و تحریم بد و خوب را قبول نداریم. به دولت اجازه نمی‌دهیم با مذاکرات فرسایشی و گام به گام مجدد در تله آمریکا و رژیم صهیونیستی گرفتار شود که آزموده را آزمودن خطاست.

علاوه بر این موضوع، نمایندگان در جریان بررسی لایحه اصلاح قانون صدور چک، ضمن وضع احکامی برای چک تضمین شده، مقرر کردند در صورت جعل چک تضمین شده یا استفاده از چک تضمین شده مجعول، محرومیت ۲ تا ۶ سال از گرفتن چک تضمین شده پیش‌بینی شود.

همچنین رئیس مجلس مجددا لایحه اصلاح ماده (۱) قانون پولی و بانکی کشور را به منظور رفع ابهام و تامین نظر شورای نگهبان به کمیسیون اقتصادی ارجاع داد.

کلیات لایحه نحوه کمک‌های اشخاص حقیقی و حقوقی به سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور نیز به تصویب مجلس رسید و نمایندگان حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر و عضو هیات رئیسه مجلس را جهت عضویت در هیأت اجرایی مرکزی انتخابات ریاست جمهوری انتخاب کردند.

قرائت نامه ابراهیم و مهدی جهانگیری برادران معاون اول رئیس جمهور در واکنش به اظهارات اردشیر مطهری نماینده گرمسار نیز مطرح شد که در آن برادران معاون اول رئیس‌جمهور اعلام کردند که شکایت خود از این نماینده را به مراجع ذیصلاح ارائه خواهند کرد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۴
در انتظار بررسی: ۲۱
انتشار یافته: ۱۴
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۹
باز هم احتمال لغو تحریم ها شد و نمایندگان نگران
پاسخ ها
ع.ع
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۹
با تجربه تصویب 20 دقیقه ای برجام و نتایج فاجعه باری برای مملکت نمایندگان حق دارند نگران باشند. نتیجه مذاکرات جدید در وین هر چه که باشد نباید تا قبل از راستی آزمائی کامل در مجلس به تصویب برسد . نباید باز هم کلاه برجام بر سرمان برود.
ناشناس
| United States |
۱۵:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۹
هر امضایی جدیدی برای برجام شود یعنی موضع ترامپ درست بوده و برجام قابل اضافه کردن تبصره است.دولت ۴ سال دوم هیچ کاری نکرد برای جلوگیری از خروج ترامپ از برجام منتهی در ۴۰ روز میخواهد همه چیز را اکی کند منتهی این بیشتر پالس منفی است برای تیم مذاکره کننده چون طرف غربی میفهمد ایران نیازمند فوری توافق به هر شکلی است ، در ۲ سال اجرای برجام تمام تجار نشستند و منتظر معجزه و رکود مطلق کشور را گرفت الان هم عده ای خیال میکنند قرار است مجددا اتفاقی بیفتد و کشور را به رکود عمیقی فرو برده اند و مردم را الکی مشغول مذاکرات وین کرده اند.
تاسف اوره این مدل گذران امور توسط دولت.
پارسال این وقت اقایون انچنان بورس بورس میکردند منتهی امسال شتر دیدی ندیدی شده!!!!!!دولت اقای روحانی چهار سال دومش هیچ راندمانی نداشت جز بازی با المانهای اقتصادی کشورو اقتصاد دستوری و قیمتهای سر به فلک کشیده مسکن و خودرو و مایحتاج مردم و سوختن پول مردم در بورس و الان هم مجددا مذاکره و این سیکل نامعقول مدام تکرار .
عمر مان دارد تمام میشود
غلام
| Romania |
۱۵:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۹
باید همه تحریمهای چین وونزولا رو هم بردارن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۹
نمايندگان محترم اطلاع دارنا لان سه روز مرغ توي شيراز گير نمياد؟
پاسخ ها
عباسعلی
| Romania |
۱۵:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۹
بیا تهرون بخر کاکو راهی نیس که
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۹
اگه تحریمها فرصت بود چرا اینقدر التماس و اما و اگر و شرط و ........

مردم را سپر خودتان نکنید !!!!!!!!!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۹
تحریم تهدید که میشد به عنوان فرصت برای خودکفایی استفاده کرد یعنی آنچه مورد نیاز مردم کشور است را خود تولید کرده و مصرف کنیم
مثلاً صنعت کشاورزی نساجی دارو
البته نه برای دولت روحانی که فرصت به تهدید تبدیل میکند
مثال دیگه هم فروش نفت خام که دوران تحریم باید پتروشیمی گسترش داد و تحریم اثری در فروش محصولات پتروشیمی ندارد
ناشناس
|
United States
|
۱۵:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۹
مذاکرات وین فقط باعث این تردید میشود که انتخاباتی است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۹
انقدر سطحی‌نگر نباشید
اگه صنعت هسته ای کلا نبود و تحریم هسته ای نبودیم مشکل مرغ و بورس و... حل میشد؟ یا خود مسئولین ناکارآمدی هستند؟
آمریکا به هزار بهانه دیگه مثل حقوق بشر و موشکی تحریم کرده هرچه قدر جلو آمریکا کوتاه بیایم زیاده خواهی های آمریکا تمامی نداره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۹
آمریکا فکر میکرد تحریم ها نگه داره و اسرائیل هم با خرابکاری بتواند هسته ای از بین ببره
غنی سازی ۶۰ درصد اقدام بجایی بود
آمریکا دو راه داره لغو همه تحریم ها یا پذیرفتن ایران هسته ای
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۹
مجلس اول منافع شخصی و بعد فقط حرف و فقط حرف و فقط حرف
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۹
مجلس نگران لغو آخرین نیست بلکه میخواهد مطمئن شود لغو تحریم فقط بر روی کاغذ نباشه مثل برجام ۲۰ دقیقه ای نباشه که جز خسارت برای ایران نبود
راستی آزمایی باید توسط مجلس به درستی انجام بشه
دولتی که امضای کری تضمین میدونستم صلاحیت ندارد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۹
این نمایندگان فقط شعار میدن
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
انتخابات 1400 محسن رضایی روز دختر شورای شهر ششم نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری