بازدید 5285
با هدف انسجام شبکه هیات مذهبی کشور؛

اولین جلسه شورای هماهنگی هیات مذهبی برگزار شد

اولین جلسه شورای هماهنگی شبکه‌های هیئات مذهبی کشور با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی و مسئولان و دست اندرکاران هیات شاخص کشور برگزار شد.
کد خبر: ۱۰۰۴۴۶۹
تاریخ انتشار: ۰۱ مهر ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۹ 22 September 2020
به گزارش تابناک به نقل از ایسنا، به نقل از سازمان تبلیغات اسلامی اولین جلسه شورای هماهنگی شبکه‌های هیات مذهبی کشور با هدف انسجام شبکه هیات کشور و با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، حجت‌الاسلام مصطفی جلالی معاون امور فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی، حجت‌الاسلام مجید باباخانی مدیرکل تشکل‌های دینی سازمان تبلیغات، سردار علی اکبر مداحی مدیر ستاد مرکزی هیات رزمندگان اسلام کشور، سیدعلی قریشی مدیرمسئول مؤسسه فرهنگی- هنری قدیم الاحسان، یوسف ارجونی رئیس سازمان بسیج مداحان کشور، نوشاد نوشادی رئیس شورای هیات مذهبی کشور، مجتبی مختاری مدیر مؤسسه جوانان رضوی، علی جانباز معاون فرهنگی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان و مصطفی خورسندی رئیس کانون مداحان در سالن جلسات سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد.


حجت‌الاسلام والمسلمین محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی

در ابتد این نشست رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با تأکید بر اینکه خیر و برکات این نوع جلسات در سطح استانی نیز باید گسترش یابد تصریح کرد: مصوبات این جلسه مشخص خواهد شد و برای مکمل این مصوبات، افراد حاضر در این نشست پیشنهادهای خود را ارائه دهند.

وی افزود: همچنین این جلسه باید در اسرع وقت در استان‌ها تشکیل شود تا اولین خیر این جلسات به محافل اربعین برسد؛ در راستای اهداف جلسه شورای هماهنگی شبکه‌های هیات مذهبی کشور با مسئولان مربوطه نیز جلساتی برگزار خواهد شد.

قمی در پایان سخنان خود به موضوع برگزاری مراسم اربعین پرداخت و خاطر نشان کرد: در موضوع برگزاری مراسم اربعین حسینی سازمان تبلیغات اسلامی خود را موظف می‌داند که با همه دست اندرکاران این عرصه، هم افزایی‌های لازم را داشته باشیم.


مدیران اصلی برگزاری مراسم ماه محرم، مردم بودند

در ادامه این نشست حجت‌الاسلام مصطفی جلالی معاون امور فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی ضمن تشکر از مردم مؤمن ایران اسلامی برای رعایت دستور العمل‌های بهداشتی در برگزاری مراسم ماه محرم اظهار داشت: باوجود هجمه‌های رسانه‌ای در محرم و جنگ رسانه‌ای که ما با آن طرف هستیم، اصل حرکت اباعبدالله علیه السلام و دین اسلام است و دشمن می‌خواهد به بدنه محرم، دین و اصل نظام ضربه وارد کند.

جلالی افزود: معمولاً در مواجهه با مشکلات اجتماعی و دو راه «وادادگی» و یا «تعطیلی کار» را انتخاب می‌کنیم اما تلاش و از خود گذشتگی مردم در برگزاری مراسم محرم ثابت کرد راه سومی نیز برای مواجهه با مشکلات اجتماعی وجود دارد.

وی در پایان سخنان خود خاطر نشان کرد: هیچ نهاد و فردی نمی‌تواند ادعای مدیریت مراسم ماه محرم را داشته باشد، به دلیل آن که مدیران اصلی این میدان، مردم بودند؛ محرم ثابت کرد که باید مردم را پای کار مشکلات اجتماعی بیاوریم تا مشکلات به بهترین نحو حل شوند.وعاظ و مداحان باید توانشان را برای برگزاری مراسم اربعین در ایران به کار بگیرند

در ادامه این نشست حجت‌الاسلام مجید باباخانی مدیرکل تشکل‌های دینی سازمان تبلیغات اسلامی به اهمیت حضور مواکب ایرانی در راهپیمایی اربعین اشاره و عنوان کرد: حضور مواکب ایرانی در راهپیمایی اربعین حسینی نشان دهنده اهمیت دادن ایرانی‌ها به تمام زائران سید الشهدا علیه‌السلام با ملیت‌های گوناگون است و این فلسفه عامل وحدت و تقریب امت اسلامی می‌شود.

وی افزود: برای اجرای مراسم اربعین در داخل کشور؛ مطابق با منویات مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) باید برنامه‌ریزی‌های لازم به بهترین شکل انجام شود و در این حوزه باید به یک جمع‌بندی دقیق رسید.

باباخانی تأکید کرد: هموطنان عزیزمان از سفر اربعین امسال محروم هستند و لازم است اهل منبر و مداحان، حداکثر توان خود را برای برگزاری مراسم داخل کشور به کار بگیرند.

مدیرکل تشکل‌های دینی سازمان تبلیغات اسلامی در پایان سخنان خود تصریح کرد: تحلیل سخنرانی اخیر مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) می‌تواند برای برگزاری مراسم اربعین حسینی گره‌گشا باشد.عدم حضور مواکب ایرانی در عراق، فرهنگ مقاومت به وجود آمده در عراق را کمرنگ خواهد کرد

سردار علی اکبر مداحی مسئول هیئات رزمندگان اسلام کشور در ادامه این جلسه عنوان کرد: اگر مواکب ایرانی در راهپیمایی حضور پیدا نکنند این شبهه به وجود خواهد آمد که در سال‌های گذشته این مواکب فقط برای خدمت‌رسانی به زائران ایرانی در عراق حضور داشتند.

وی افزود: عدم حضور مواکب ایرانی در عراق، آن فرهنگ مقاومتی که ایران در عراق به وجود آورده است را به شدت کمرنگ می‌کند و این موضوع باعث خوشحالی دشمن خواهد شد.

مداحی تصریح کرد: برای برگزاری مراسم اربعین حسینی در ایران، برنامه‌ریزی‌های لازم را پیش بینی کرده‌ایم و با این برنامه‌ریزی‌ها، مشکلاتی که در مرز و دیگر نقاط به وجود خواهد آمد را مدیریت خواهیم کرد.

وی در پایان سخنان خود خاطر نشان کرد: این نشست یک اقدام بسیار پسندیده و مفید است و امیدواریم این نوع جلسات ادامه داشته باشد.


حضور جریان تبلیغی در موضوعات مهم کشور اثرات مفیدی به همراه داشته است

در ادامه این نشست سیدعلی قریشی مدیرمسئول مؤسسه فرهنگی- هنری قدیم الاحسان با اشاره به اثرات ورود جریان تبلیغی به موضوعات مهم عنوان کرد: هرگاه جریان تبلیغی کشور وارد موضوعات مهم شده است، شاهد تأثیرات مفید آن در جامعه بوده‌ایم.

وی در پایان سخنان خود خاطر نشان کرد: در جریان دینی هم باید مطالبه‌گری وجود داشته باشد؛ تاب‌آوری جامعه در برابر مشکلات اشباع شده است و اگر مراسم هیات مذهبی نباشد، اتفاقات ناگواری رخ خواهد داد، پس باید هیئات مذهبی تقویت شوند.امسال در نبود مواکب ایرانی موقعیت برای ترویج تشیع انگلیسی افزایش پیدا می‌کند

نوشاد نوشادی رئیس شورای هیات مذهبی کشور در ادامه این نشست اظهار کرد: در یک سال گذشته، سازمان تبلیغات اسلامی در موقعیت‌هایی مانند کمک به سیل‌زدگان، مبارزه با ویروس کرونا و دیگر فعالیت‌های جهادی به خوبی ایفای نقش کرده است.

وی افزود: با دغدغه و اصرار سازمان تبلیغات اسلامی و فرهیختگی مردم عزیز، مراسم ماه محرم امسال با رعایت موارد بهداشتی برگزار و به گفته مقام معظم رهبری (مدظله العالی) محرم امسال ماندگار شد.

نوشادی تصریح کرد: مسئولان کشورهای افغانستان و پاکستان با رایزنی‌های لازم با مسئولان کشور عراق، به دنبال فراهم کردن حضور افغانستانی‌ها و پاکستانی‌ها در عراق هستند، که این امر سبب می‌شود پشت مرزهای ایران ترافیک جمعیت را شاهد باشیم.

نوشادی تاکید کرد: امسال در نبود مواکب ایرانی موقعیت برای ترویج تشیع انگلیسی افزایش پیدا خواهد کرد و باید به این موضوع یک نگاه ویژه داشته باشیم.

وی در پایان سخنان خود خاطر نشان کرد: هیئت فقط خاصِ عزاداری و سینه زنی نیست و باید بُعد کمک‌رسانی و همدلی مؤمنانه هیئات نیز به جامعه نشان داده شود.باید بیشترین تولیدات را در خصوص محرم ماندگار داشته باشیم

در پایان این نشست یوسف ارجونی رئیس سازمان بسیج مداحان کشور با اشاره به اهمیت پرداختن به موفقیت‌های به دست آمده در ماه محرم و خدمات هیات مذهبی کشور درچند ماهه اخیر امسال عنوان کرد: باید در خصوص بازنشر این خدمات و اقدامات انجام شده در این ماه محرم باشکوه، بیشترین تولیدات هنری و رسانه‌ای را داشته باشیم.

گفتنی است، در پایان این جلسه، شورای شبکه‌های هیئت کشور در لبیک به سخنان اخیر رهبر فرزانه انقلاب و برگزاری مراسم اربعین حسینی بیانیه‌ای صادر کردند که به زودی منتشر خواهد شد.
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حج 1402 # رضامراد صحرایی # عبدالعلی قوام # ارتحال امام خمینی
وب گردی