بازدید 39024
با این حرفها که نمی شود برای کشور راهبرد درست کرد

گلایه‌های رسول جعفریان از پناهیان

حجت الاسلام رسول جعفریان تاریخدان برجسته جهان اسلام درباره پناهیان گفته است: افرادی مثل پناهیان به راحتی فرصت می یابند که مدام در سیما مطالب و افکار و اندیشه های بی اساسشان منتشر شود.
کد خبر: ۱۰۰۱۶۴۵
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۵ 09 September 2020


به گزارش تابناک به نقل از خبرانلاین، حجت الاسلام رسول جعفریان، رئیس کتابخانه دانشگاه تهران و از تاریخدانان برجسته جهان اسلام، ده سال قبل در گفتگویی با «سایت بازتاب» نسبت به انحرافات فکری پناهیان انتقاد صریحی کرد که با قدردانی مراجع تقلید و علمای حوزه مواجه شد. گزیده آن مصاحبه را در ادامه می‌خوانید:

متاسفانه به جای آن که متفکران و اندیشمندان از روحانی و دانشگاهی رشته فکر را در دست گرفته و باب اندیشه و اندیشیدن را باز نگاه دارند، قریب هشت سال است که در این کشور مشتی روضه خوان و مداح ـ با همه ارزشی که از باب مرثیه خوانی برای اباعبدالله(ع) قائلیم ـ سردمدار فکر و اندیشه شده اند.

نوعی انحطاط فکری کشور را فرا گرفته است، این که کسانی در همه فنون و علوم اظهار نظر کرده، کشور را با لاطائلات به ظاهر دینی خود که هیچ سنخیتی با افکار اصیل شیعی ندارد و مراجع دینی هم آنها را تایید نمی کنند، پر کرده اند، و سیما هم به آنها میدان داده، همه اینها نشان می دهد که ما در حال فرو رفتن در باتلاقی از انحطاط فکری هستیم که به سادگی از آن بیرون نخواهیم آمد.

داستان تفکر طوری است که جامعه دیر و در یک تدریج طولانی وارد آن می شود؛ اما وقتی در جامعه جاگیر شد، عوارض و تبعاتش تا دیرهنگام حتی تا قرنها خواهد بود و جامعه را از جاده علم و دانش و پیشرفت و نوعی تمدن اسلامی به روز باز می دارد.

با این حرفها که نمی شود برای کشور راهبرد درست کرد و آینده نگری کرد. اینها مشتی بافتنی است که به درد اداره مملکت نمی خورد.

این قبیل افکار در باره ظهور که برای آن قاعده درست می کنند و نمودار می کشند و وقت ظهور تعیین می کنند و هشدار باش آمادگی برای همین نزدیکی ها می دهند، در حالی که نه علم غیب دارند و نه دانش درست دینی و نه شرایط عالم را می شناسند، به راحتی می تواند زمینه ظهور فرقه هایی شبیه بابیت را در ایران فراهم کنند.

در این باره شک نباید کرد و بدون مجامله باید گفت احتمال دارد که در وقت خطر، گروهی از کسانی که در حال حاضر با پولهای بادآورده علیه جریان های سیاسی و افرادی فعال هستند، یک مرتبه تحت هدایت یکی از این افراد که خیلی هم مجهول نیستند، راهشان را کج کرده، بدعتی در شیعه بگذارند که قابل جبران نباشد. اگر چنین شد، مسوولیت آن با افرادی است که الان سکوت کرده و یا حتی به این قبیل افراد میدان می دهند. افرادی مثل پناهیان به راحتی فرصت می یابند که مدام در سیما مطالب و افکار و اندیشه های بی اساسشان منتشر شود.

این شخص در کجا درس خوانده؟ چه قدر فقه می داند؟ چه قدر با مبانی فلسفی اسلام آشناست؟‌ چه قدر تاریخ اسلام خوانده؟ کجا تحصیل کرده که که در هر بابی نظر می دهد؟ آیا واقعا قرار است هر کس خوش صحبت است و چند جمله را به هم وصل می کند و حرفهای درشت و تازه می زند که هیچ کدام محک خود را نزد علما پس نداده، باید بتواند از وقت سیما که متعلق به تمام مردم است استفاده کند؟

بیم آن می رود تا مدتی دیگر، آن قدر این حرفها زده شود که جزو مسلمات شود و دیگر کسی نتواند از آنها انتقاد کند. البته این که این افراد در محضر رهبری این مطالب را می گویند، معنایش این نیست که آن مطالب از نظر ایشان درست است. بارها شده است که رهبری بعد از سخنرانی از آنها انتقاد کرده اند.

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۳
در انتظار بررسی: ۹۶
انتشار یافته: ۱۰
دیشب یک نفر را آورده بودن با لهجه داشت حرف می زد که اره من در آمریکا بودم و فلان ولی اومدم ایران خدمت کنم و مدعی بود در آمازون کار می کرده.
اونوقت در جواب مجری که پرسید شما با بزوس هم جلسه داشتید اول با تعجب گفت بزوس؟ بعد انگار یک دفعه چیزی یادش اومده گفت بله بزوس!!!!!!
ماهام نفهمیدیم قضیه چیه
در پاراگراف آخر با اینکه ایشان جانب احتیاط را رعایت کرده ولی لوب کلام را گفته. مسئله اصلی پر و بال دادن به این افراد کم سواد و یا بی سواد است
ان وقت شما کجا بودی تا حالا اثری از شما در جامعه نیست از افکارتون!!!!!!
چون خاموش هستید و کاری با دنیا ندارید ولی افرادی مثل پناهیان هستند و بیدار
استاد جعفریان شأنشان اجل این است که با امثال پناهیان دهان به دهان بگذارند
احسنت خدا نگهت داره شاد شدم !
من فقط می توانم بگم سخنرانی های ایشان (آقای پناهیان) تاثیر بسیار زیادی رو خود من داشت و به نوعی باعث تحول در من شد .... بله کمی متفاوت با برخی روحانیون محترم صحبت می کنند اما به نظر من حقیر بسیار به دل می نشیند ... من خیلی در گدشته سخنرانی های دیگران را در مورد عاشورا امام حسین، اسلام و ائمه ... شنیده بودم گرچه مفید بود ولی تاثیر سخنان ایشان را برام نداشت .....
کی گفته پناهیان اسلام شناسه؟!
ده سال پیش...الان چی
آقای جعفریان کسی از شما نظر نپرسید . اولین بار هست اسم شما رو می شنوم ......
آقای جعفریان چندتا سوال از شما دارم
شما درس دین خواندید؟
شما آنچه را خواندید باور کردید و ایمان آوردید؟
شما روز قیامت رو باور دارید؟
شما ایمان دارید هرحرفی بزنید و هر قضاوتی کنید مسئولید و باید جوابگو باشید
چون علم غیب در دست شماست اطلاع قطعی دارید که آقای پناهیان بی اطلاع هست؟
شما که استاد تاریخ اسلام هستید. سخنرانی های تاریخ اسلام آقای پناهیان را گوش کردید و با مطابقت دادن با اصل علم که در اختیار شماست فهمیدید که ایشون بی سواد یا کم سواد هستن؟
شما که عالم دینی هستید نمیترسید روزی که در محضر حضرت ولی عصر(عج) قرار میگیرید یکی از یاران مخلص حضرت را تکذیب کرده باشید؟ یا چون قبلا محضر حضرت رسیدید و همه یاران ایشان را می شناسید مطمئن هستید آقای پناهیان را آنحا ندیدید و با اجازه حضرت به ایشون میتازید؟
سوال آخر میشه لطفا با ذکر مورد یکی از اننتقادات مقام معظم رهبری از سخنان آقای پناهیان که در حضور حضرت آقا بیان کردند را بفرمائید؟
والسلام علی من اتبع الهدی
برچسب منتخب
# حادثه سقوط بالگرد رییس جمهور # سید ابراهیم رئیسی # حسین امیر عبداللهیان # سیدمحمدعلی آل هاشم # مالک رحمتی
وب گردی