بازدید ۲۶۶۴۶
دکتر علی سعدوندی در گفت‌وگو با «تابناک اقتصادی» مطرح کرد؛
علی سعدوندی گفت: متاسفانه با این توهم که بازار ارز مدیریت شده است، فعلا موضوع اجرای بازار متشکل ارزی به تعویق افتاده و این در حالی است که این گونه نیست و باید این بازار هر چه زودتر راه اندازی شود. ماجرای راه اندازی بازار متشکل ارزی در شرایط بحران مانند این می‌ماند که شما احداث سیستم اطفای حریق را تا شرایط آتش سوزی به تعویق بیندازید که عاقلانه نخواهد بود.
کد خبر: ۹۶۴۵۰۰
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۲ 08 March 2020

قیمت گذاری دلار به وقت تهران همچنان در حسرت تصمیم گیری/ تعهدات همتی متوقف شده یا به درستی اجرا نمی‌شود/ به اسم کنترل تورم، رانت دلار ۴۲۰۰ تومانی در اختیار ابرثروتمندان کشور قرار می‌گیرد/ دلار در چه صورت کمتر از ۱۲ هزار تومان می‌شود؟

تابناک اقتصادیاز شهریور ماه سال ۱۳۹۶ تاکنون بازار ارز بار‌ها با نوسانات و تکانه‌های شدید مواجه شده است و اقتصاد ایران طی چند مرحله دلار بالای ۱۴ هزار تومان را هم تجربه کرده است. آخرین باری که قیمت دلار به بالای ۱۴ هزار تومان رسید، همین اواخر بهمن ماه سال جاری بود و دلالان ارزی توانستند با موج سواری بر روی جلسه اخیر FATF و ورود ایران به فهرست سیاه بر آتش قیمت دلار بدمند و نه تنها آن را به بالای ۱۴ هزار تومان برسانند بلکه در آستانه ورود به کانال ۱۶ هزار تومان هم قرار دهند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ به هر صورت این نوسانات قیمت ارز برای اقتصاد واردات محور ایران چندان مساعد نبوده و نیست. همچنین تعیین نرخ ارز و به خصوص دلار توسط یک عده دلال نیز اصلا به صلاح اقتصاد کشور نبوده و نیست. به همین منظور از زمان روی کار آمدن عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی راهکارهای مختلفی برای مهار و ثبات قیمت دلار پیشنهاد شده است که برخی از آن ها اجرایی و برخی دیگر تاکنون سرانجامی نامشخص داشته اند. از جمله راهکارهایی که سرانجام نامشخصی داشته، می توان به راه اندازی "بازار متشکل ارزی" اشاره کرد.

پرسش این است که چرا راه اندازی بازار متشکل ارزی در سال جاری علیرغم وعده هایی که داده شد به سرانجام نرسید؟

دکتر علی سعدوندی کارشناس مسائل اقتصادی و استادیار بانکداری و فاینانس دانشگاه استرالیایی وولونگونگ در دبی در گفتگو با خبرنگار تابناک اقتصادی در این باره گفت: در سیستم کشور کار به این صورت است که تا یک بحرانی آغاز نشود به فکر چاره نمی افتیم و علاج واقعه را قبل از وقوع نمی کنیم. زمانی به فکر راه اندازی بازار متشکل ارزی افتادیم که کنترل بازار ارز از دست سیاستگذار خارج شده بود.

وی ادامه داد: این باعث شد تا موضوع تشکیل بازار متشکل ارزی به عنوان یکی از بهترین راه های افزایش کارآیی بازار ارز مطرح شود.

سعدوندی گفت: بازار متشکل ارزی باعث می شود تا اعمال سیاست در بازار هم شفاف و با کمترین هزینه انجام شود و این به نفع اقتصاد کشور است.

این کارشناس مسائل اقتصادی گفت: متاسفانه هنگامی که این تصور پیش آمد که بحران ارزی کشور حل شده است، آغاز فعالیت بازار به تعویق افتاد. این در حالی است که گفته شد کلیه زیرساخت های نرم افزاری و سخت افزاری برای آغاز فعالیت بازار متشکل ارزی فراهم است.

علی سعدوندی

دکتر سعدوندی صاحب نظر در مدیریت ریسک‌های بانکی و مالی ادامه داد: متاسفانه اکثر تعهداتی که رئیس کل بانک مرکزی از سال گذشته تاکنون داشته است، یا متوقف شده و یا به درستی اجرا نشده است. به عنوان نمونه دکتر همتی رئیس کل بانک مرکزی در ابتدای انتصابشان به این سمت عنوان می کردند که هیچگاه از من نرخ ارز را نخواهید شنید. به عبارت بهتر عنوان کردند که تعیین نرخ ارز به بازار سپرده می شود. اما در حال حاضر تنها افتخار بانک مرکزی این است که در بازار ارز مداخله می کند.

این استادیار سابق بانکداری و فاینانس دانشگاه استرالیایی وولونگونگ گفت: تعهدی که توسط رئیس کل بانک مرکزی داده شد درست بود و این نهاد نباید وارد سیاستگذاری ارزی می شد بلکه باید وارد سیاستگذاری پولی می شد اما متاسفانه این تعهد اجرایی نشد. گفتنی است در چهل سال گذشته سیاستگذاری پولی نداشتیم و عمدتاً سیاستگذاری ارزی آن هم به صورت ناقص داشته ایم.

سعدوندی افزود: سیاستگذاری ارزی و پولی همزمان با یکدیگر قابل اجرا نیست و برای کشور ما تنها اجرای سیاستگذاری پولی مستقل جوابگوست.

وی با اشاره به تعهد دیگر رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر راه اندازی بازار متشکل ارزی، ادامه داد: این تعهد نیز در آخرین لحظات متوقف شد و دیگر هیچ خبری از این بازار نشد. حتی در برهه ای از زمان عنوان شد که این بازار به آتش کشیده شده، ولی نه مقصری در این زمینه معرفی و نه گزارشی به مردم داده شد.

سعدوندی گفت: نکته سوم پیرامون عملیات بازار باز است که رونمایی از آن صورت گرفته؛ اما آنچه اجرا شده، مطلقا عملیات بازار باز نیست. در عملیات بازار، باز نرخ هدف برای جامعه مشخص است و از نیروهای بازار در جهت نیل به اهداف بانک مرکزی کمک گرفته می شود. هم اکنون عملیات معکوس بازار باز در حال اجراست و به جای آنکه در جهت کنترل نرخ تورم حرکت کنیم، در حال تشدید نرخ تورم هستیم؛ یعنی آن گونه که از گزارش های بانک مرکزی برمی آید، این بانک اقدام به خرید اوراق نموده که خود موجب افزایش پایه پولی و تورم خواهد شد.

این کارشناس مسائل اقتصادی گفت: هدف از تشکیل بازار متشکل ارزی این بود که بازاری به وجود آید که در آن صرافی ها، شرکت ها و حتی افراد حقوقی و حقیقی در یک محیط امن اقدام به خرید و فروش ارز اسکناس کنند و در مرحله بعد این خرید و فروش به ارز حواله تعمیم داده شود.

وی افزود: به دنبال آن بودند که یک بازار کامل شکل بگیرد که در آن رقابت جریان داشته باشد و موجب شود که امنیت فراهم و فیزیک ارز به بازار بازگردد.

سعدوندی ادامه داد: متاسفانه با این توهم که بازار ارز مدیریت شده است، فعلا موضوع اجرای بازار متشکل ارزی به تعویق افتاده و این در حالی است که این گونه نیست و باید این بازار هر چه زودتر راه اندازی شود.

وی گفت: ماجرای راه اندازی بازار متشکل ارزی در شرایط بحران مانند این می ماند که شما احداث سیستم اطفای حریق را تا شرایط آتش سوزی به تعویق بیندازید که عاقلانه نخواهد بود.

استادیار سابق بانکداری و فاینانس دانشگاه استرالیایی وولونگونگ در دبی گفت: نشانه شکست سیاست‌های ارزی بانک مرکزی، فاصله نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی با نرخ دلار در بازار آزاد است.

وی افزود: اشاره به این نکته ضروری به نظر می‌رسد که بیشتر پست‌ها و یادداشت‌های اینستاگرامی و همچنین موضع گیری‌های رئیس کل بانک مرکزی درست و منطبق با علم روز اقتصاد است؛ اما در عمل این درستی دیده نمی‌شود. یعنی گفتار درست است، اما در کردار خلاف آن مشاهده می‌شود. به عنوان نمونه دکتر همتی معتقد هستند و اعلام کرده اند که ارز ۴۲۰۰ تومانی باید حذف شود، اما من ندیدم که ایشان بر سیاست تک نرخی ارز تاکید کنند.

سعدوندی ادامه داد: این ارز ۴۲۰۰ تومانی یک منبع توزیع رانت عظیم در کشور شده است. این ارز ۴۲۰۰ تومانی در اختیار دو تا سه هزار خانوار قرار می‌گیرد که به اعتقاد بنده اصلا در کشور حضور ندارند. این خانوارها، همان‌هایی هستند که سالیان سال از رانت‌ها منتفع شده اند و از بابت همین دریافت رانت ثروتی دست و پا کرده اند و از کشور خارج شده و ثروت خود را در خارج از ایران سرمایه گذاری کرده اند. شخصا افرادی را می‌شناسم که زمانی در بازار صرافی تهران بودند و هم اکنون در آمریکا زندگی می‌کنند. وی گفت: به اسم کنترل تورم این رانت‌های عظیم در اختیار ابرثروتمندان کشور قرار می‌گیرد.

این کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به این که نرخ ارز هم اکنون نرخی مناسب است، گفت: در کشور ما باید نرخ ارز بالاتر از نرخ تعادلی قرار داشته باشد که هم اکنون این اتفاق رخ داده است؛ یعنی به جای آنکه بخواهیم تولید را از طریق اعمال تعرفه و ... حمایت کنیم، بهتر این است که تولید را از طریق قرار دادن قیمت ارز بالاتر از قیمت تعادلی حمایت کنیم. یعنی با این شیوه به نوعی از واردات مالیات گرفته شود.

سعدوندی افزود: در پنجاه سال اخیر تنها در سال گذشته و سال جاری بوده که قیمت ارز بالاتر از نرخ تعادلی قرار گرفته است. به خاطر همین موضوع است که علیرغم همه تحریم‌ها از نیمه دوم امسال تولید داخل رونق پیدا کرد. وی گفت: اتفاقا توصیه این است که در صورت اصلاح سیاست ها، بانک مرکزی اجازه ندهد که نرخ ارز از یک سطحی پایین‌تر بیاید. یعنی اگر هم اکنون نرخ ارز را تک نرخی کرده بودیم برداشت من این است که نرخ ارز به زیر ۱۲ هزار تومان کاهش می‌یافت. در این زمان باید بانک مرکزی ارز را از بازار جمع آوری می‌کرد. یعنی اگر ارز تک نرخی می‌شد خیلی از مشکلات ما علیرغم شرایط تحریمی حل می‌شد.

سعدوندی گفت: در حال حاضر ما به یک استقلال نسبی در اقتصاد رسیده ایم. وی افزود: اعتقاد من این است که نرخ ارز بالا اگر به بحران تبدیل نشود برای اقتصاد مضر نیست، اما اگر ارز به دارایی تبدیل شود و فعالیت‌های سفته بازی شکل بگیرد آنگاه دچار مشکل خواهیم شد. بانک مرکزی نباید دخالت کند، مگر اینکه در بازار واگرایی شکل بگیرد.

این کارشناس مسائل اقتصادی گفت: اگر بانک مرکزی سیاستگذاری پولی مستقل داشته باشد و نرخ ارز را نیز شناور کند، آنگاه اصلا بحران ارزی به وجود نخواهد آمد. متاسفانه کشور ما به همراه ونزوئلا، زیمبابوه، سودان و آرژانتین جزو آخرین کشور‌هایی هستیم که هنوز نمی‌دانیم باید چه کاری انجام دهیم. به راحتی می‌توان سیاستگذاری پولی مستقل را اجرا کرد، اما متاسفانه عزم آن وجود ندارد.

 

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۷
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۵۸
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
دکترجان...شمااولین کارشناسی نیستی که درموردمسائل بغرنج این اقتصادبیمارنظرمیدی...تازمانی که دلارواقتصاددردست یک عده خاص باشه وبانامه های محرمانه وفوق سری وازطریق مبادی غیرقانونی جابجامیشه..همین اوضاع هست...نمونه اینهاهمین داستان لایحه بودجه است که بانامه لاریجانی همه چیزنادیده گرفته شد..اصلاکسی نمیپرسه که خب..اون نمایندگانی که کلیاتشوردکردن..دلیلشون چی بوده؟پول ودرآمدمملکت هم به همین شکل حیف ومیل میشه..هیچ ارگان وسازمانی هم نه به خودش جرات دخالت میده ونه قدرتشوداره...اون ابرثروتمندانی هم که میگی ازکره مریخ که نیامدن..توهمین مملکت بودن وبابی قانونی ودست به دست هم دادن..غارت کردن.
پاسخ ها
اسد
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
این دلار 4200 رو به خانواده بدن و جنس را با دلار 15000تومان حساب کنند
مردم خودشون مدیریت میکنن
اصلا الان کدوم کالا قیمتش با دلار 4200 هست بگید تا ببینیم چقد ارزون هست؟؟
علی
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
واقعا جقدر بدبختیم ما
همین 3 هفته پیش 11 هزار تومان بود
آقای همتی هی میگفت نخرید ضرر میکنید

بدبخت کردید ما رو خدا بدبختتون کنه
این همه سال کار کردیم همه رو نابود کردید عمرو جونمیون رونابود کردید موهامون همه سفید شد

همه دلالها پولدار شدن آدمای سالم بدبخت
ناشناس
| United States |
۰۰:۰۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
جواب ۲۳۳۹:
سه هفته پیش دلار ۱۴.۵ بود دوست گرامی و از ابان و بعد از تصمیم بنزینی با دلار ۱۱.۵ همگی خداحافظی کردند
ناشناس
| United States |
۱۱:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
دوشنبه ۱۹ اسفند ساعت ۱۱:۵۰
دلار ۱۵۵۵۰
سکه ۶۲۰۰۰۰۰
ناشناس
| United States |
۱۴:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
خنده داره بانک سامان برای خودش از بازار متشکل ارزی خبر داده و حواله ۲۰۰ میلیون درهمی ای کاش زودتر با ایشان مصاحبه کرده بودید !!!!!!!اصلا اعداد برای اقایون مفهومی ندارد و من هم امروز ۵۰۰ میلیون درهم حواله زدم!!!!!!حواله به این رقم جز خیال بافی جیزی نیست و تازه ارز هم گران شود امروز!!!!!!! با عوامل این بانک برخورد کنید تا حرف نادرست نزنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
خدا امواتت را بیامرزد لطف کن واین چند هزار خانواده را معرفی کن
پاسخ ها
جهان
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
همه میخواهند که از تولید داخلی حمایت کنند پس
لطف کنید دلار 4200 رانتی را حذف کنید
اگه دلار رانتی حذف نشه یعنی باید از تولیدات وارداتی و خارجی و خانواده هایی که از ایم دلار میگیرندحمایت کنیم
امین
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
معرفی نمیخواد چشمهایت را باز کن . بدون عینک هم جای مهر پیشانی آنها را میبینی
عبدالله
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
..... مگر مافیا ( داداشاو اقازاده هاودختر خانما وداماداو ....... ازما بهتران می گذارند مدیریت واقعی ارز انجام شود!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟)
خداشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
ارز4200توماني را براي همان3000نفر گذاشته اند كه سالهاست به بهانه هاي واهي و خدمت ارائه نشده به مملكت دارند دار و ندار كشور را مي بلعند و به معني عام كلمه اقتصاد كشور را فلج كرده اند.
براي دور ماندن از موج عقب ماندگي كشور سرمايه هاي نامشروع و فرزندانشان را به خارج از كشور بخصوص به آمريكا و استراليا و بعضا" انگليس منتقل كرده و شاهانه زندگي مي كنند.
تازماني كه ارزمملكت تك نرخي نشود رانت بازي دولتمردان ادامه خواهد داشت.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
دلار در صورتی به زیر 12000 تومان و حتی 1000 تومان هم میرسد که ما... ، هیچی اصلا نمیشه کاریش کرد بی خیال ما که امیدمون رو از دست دادیم.
ناشناس
|
United States
|
۲۱:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
مرتب اخبارو چک میکنیم تا شاید یکی ی خبر خوب و امید بخش بده

ولی دریغ
واقعا چرا
ب کجا داریم میریم
ب کجا ب کی شکایت کنیم
ب کی پناه ببریم

خدایا گناه ما چی بوده

واقعا فریادرسی نیست؟

واقعا کسی نیست از خدا بترسه
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۲۱:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
منم ظهر به همین فکر میکردم
کور باید باشی که نبینی تو مسیر هر روز بدتر از دیروزیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
دلاردرچه صورت بیشتراز۱۶۰۰۰ تومان نمیشود؟!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
ارزو برجوانان عیب نیست !!!!!!!ً‌‌
م_ر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
الان داریم دلار ۲۵ تا ۳۰ تومن خرج میکنیم با توجه به قیمت ماشین، گوشت، میوه، و خیلی چیزتی دیگه پس شما ناراحت اون نباش که دلار ۴۲۰۰ بهش میدن . اگه داری همین ۱۵ تومنی رو هر چی داری برو بخر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
ما که دولت ناامیدی امیدی نداریم .امیدواریم انهاییکه باعث گرانی ارز و سکه و... میشوند گرونا بگیرند.مگر خداوند ملت را از دست این ها با کرونا نجات دهد وگرنه از دست مدیران نالایق کاری بر نمیاد.فقط‌حرف و ادعا.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
معلوم نیست تابناک این ها را از کجا پیدا میکند و مصاحبه با انها با چه هدفی است. یک استادیار سابق!! واقعا مضحک است.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
اول بخون بعد اظهار نظر کن. کجای حرفاش غیر منطقی هست؟؟
همه مردم هم میدونن که دلار ۴۲۰۰ موجب رانت شده. همه میدونن که دولت فقط وعده میده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
سال ۹۹ سال خوبی برای ایران است شک نکنید اتفاقات خوبی درحال رخ دادن است نرخ مسکن هو شدیدا ریزش میکند
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۲۳:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
بله
همه جیز رایگان میشود سال اینده!!!!!!!حالت خوبه؟؟؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
سال آینده نشد سال بعدش حتما میشه :D
شهباز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
دولت باید ارز ۴۲۰۰رو‌حذف کنه کاملا درسته
اقتصاد ایران بعد سالها داره به سمت واقعی شدن پیش میره ولی سیستم دولتی هنوز‌ توان تخصیص بهینه رو نداره که این باعث شکست در سیاست های بانک مرکزی و وزارت اقتصاد و وزارت صنایع شده
ولی با این همه اقتصاد راه خودش رو خواهد رفت و در نهایت تعادل ناگزیر به سیستم بر خواهد گشت
ناشناس
|
Singapore
|
۲۲:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
لطفا اگر مطلبی در باب ویروس کرونا میزارین هر کامنت چرند وپرندی رو انعکاس ندین فقط روی مسائل پزشکی زوم کنین و بازیهای سیاسی رو بزارین واسه بعد مثلا چرا تاکنون فرد زیر نه سال بر اثر ابتلا به این ویروس فوت نکرده ؟؟؟ اونهایی که میگن سیستم دفاعی بدنشون قویه اشتباه میکنن چون تا سن پنج سالگی سیستم دفاعی بدن غیر قابل اعتماد وضعیفه / چرا فردی بدون داشتن کوچکترین سابقه پزشکی فوت میکنه واز اون طرف فردی با کسالت ریوی وسن شصت ساله خوب میشه ؟ باید با افرادیکه بهبود پیدا کردن مصاحبه کنین ! ضمنا پزشکان چینی گفتن احتمال عود این بیماری برای تعدادی افراد بهبود یافته هست ووو ده ها سوژه مناسب ومفید دیگر
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
چه ربطی به محتوای این موضوع داشت؟
شیخ شلتوت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
به گزارش تابناک به نقل از شفقنا، متن پرسش و پاسخ آیت الله سیستانی به این شرح است:
- نظر مرجع عالیقدر در مورد شرکت در نماز جماعت در این روزها بخاطر انتشار این ویروس چیست؟

پاسخ: در هر کجا که برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا اینگونه تجمعات ممنوع است باید این منع جدی گرفته شود ._________قابل توجه علم الهدی وسعیدی تولیت قم ومقتدی صدر والبته البته جریده بین المللی وپرتیراژ کیهان
جلالی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
سلام، موضوع تعیین نرخ بازار ارز وبازار سازی آن ،بهانه ای است برای جبران کسری بودجه دولت، دلار ۴۲۰۰,تومانی نیز منتی است از طرف دولت برمردم، در اصل دلار ۴۲۰۰ تومانی وجود خارجی ندارد،ارقامی را که دولت در بودجه سال ۹۹ در باب تامین کالای اساسی آورده ،کاملا صوری است، یکی از دلایل آقای لاریجانی برای ارسال تصویب بودجه به شورای نگهبان نیز همین بود، موضوع نباید واضح میشد که دلار ۴۲۰۰ وجود خارجی ندارد، حال دولت از طریق نردبان کورونا میخواهد نرخ دلار را بر پایه پانزده هزار تومان تثبیت کند، با رکود اقتصادی سعی بر تثبیت دارد،
سید محمد آهی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
ما اگر جان مردم را بردوتا مشت بسیار محکمانتخابات فوق پرشکوه مجلس بسیار بسیار ملی یازدهم ترجیح میدادیم وبجای این هزینه های سنگین ازروز اول شیوع کرونا درکشور چین مواظب رفت و آمدهایمان بودیم و بعدا بجای دوتا مشت چند تا لقد هم حواله دشمن منحوت میکردیم بهتر بود نه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟البته دراینجا نظر دادن فضولی درکار بزرگان میشود بد میگم ؟؟
ناشناس
|
United States
|
۲۲:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
۲ سال از تحریم ها گذشته و اقایون‌هنوز نظریه پردازی برای ارز نبودی می کنند
ارز ۴۲۰۰ از اولش هم اشتباه بود در صورتی نرخ ارز همان موقع ۶۵۰۰ تومان تا ۷۰۰۰ تومان بوده
اقای واعظی در زمان‌پیشنهاد مکرون در شهریور ماه :دولت از دلار ۹۵۰۰ تومانی استقبال می کند!!!!!!!!!!!
واقعا جای تاسف بود که اقایون این گونه بازارها را به سخره گرفتند.
ارز دارو بالای ۳۰ تومان شده منتهی اقایون اسمان و ریسمان بافی که ارز در چه صورت به چه عدد می تواند برسد!!!!!!
بگویید در چه صورتی ارز دارویی ۳۰ تومان شده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
چرا کشوری که تو خیلی چیزا در دنیا حرف اول تا هشتم را میزند تو اقتصاد در جا میزنه یا عقب گرد میکنه شاید به خاطر اینه که اقتصادهمیشه دست عده ای رانت خوار بوده آیا امیدی به ریشه کنی آنها وجود دارد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
داداش تو هیچی حرف حرف اول تا هشتم نمیزنه
اونا تبلیعات
ناشناس
|
-
|
۲۳:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
اگه ممکنه واژه ی " فساد " و " اختلاس " را از فرهنگ لغت حذف کنید

این دو واژه معانی خود را از دست داده و عملا بی معنی و بی خاصیت شده اند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
ای بابا دکتر جان شما یک مسئول شایسته و با کفایت و باسواد در سر پست خود پیدا کن بیا جایزه بگیر
ناشناس
|
United States
|
۲۳:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
در چه صورتی پراید ۵ میلیون میشود مجددا؟؟
در چه صورتی پیاز کیلویی ۸۰۰ تومان میشود دوباره؟؟؟؟
در چه صورتی گوشت کیلویی ۲۵۰۰۰ تومان میشود دوباره؟؟؟؟؟
در چه صورتی سکه ۱۲۰۰۰ تومان میشود دوباره؟؟؟؟؟؟
در چه صورتی پنیر کیلویی ۲۰۰۰ تومان میشه نه ۲۵۰۰۰ تومان؟؟؟؟؟؟
در چه صورتی میلگرد کیلویی ۱۸۰۰ تومان میشود نه ۷۰۰۰ تومان به بالا؟؟؟؟؟؟
در چه صورتی خودرو آزارا ۶۰ میلیون میشود نه ۱ میلیارد؟؟؟؟؟؟؟
مثالها مثالهای جاری در زندگی روزمره مردم بوده لطفا اینها را جواب دهید تعیین نرخ دلار پیکش کارشناسان به ظاهر اقتصادی.
والا اگر اینها کارشناس اقتصادی هستند مردم کف بازار پروفسور اقتصادی هستند.
مردم فقیر و فقیر تر شده اند و اقایون تحلیل دلار میکنن
تاسف تاسف تاسف
اقای همتی کجا هستند؟؟؟؟؟
تمام کسبه شب عید بدبخت شدن درد دلار بازی های ایشان و از پارسال تا الان ذکر و فکر ایشان دلار دلار دلار بود و هیچ برنامه ای ایشان و وزیر اقتصاد برای بهبود اقتصاد ندارند.
تمام اخبارهای اقتصادی سایتها برعکس اتفاق می افتد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
سقوط قیمت نفت به 30 دلار و این یعنی جهش نرخ دلار به سمت 21 هزار تومان. متاسفانه البته.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
نفت ۲۸ دلارشد
احمد
| Norway |
۲۱:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
نفت برنت اوج گرفت و رفت بالای ۳۶ دلار
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
..................................دلار 7 تومان ..گوشت 10 تومان ...نان 5 ریالن ریال 35000 هزار.ماشی ....وووووووووووووووووووووووووووووووو
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
قیمت واقعی دلار که مردم برای زندگیشان هزینه میکنند 30000 تومان است. با بازی با قیمت اسکناس ارز مردم فریبی نکنید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
نرخ ارز خوبه؟
کلا بیست میلیون منه جوان دارم
این پول هم تا قبل از بحران ارز جمع کردم
الان ارزشش تقریبا یک سوم شده
نمیدونم پشت شما به چی گرمه که از این ارز بعنوان قیمت مناسب یاد می کنید!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
نرخ ارز خوبه؟
کلا بیست میلیون منه جوان دارم
این پول هم تا قبل از بحران ارز جمع کردم
الان ارزشش تقریبا یک سوم شده
نمیدونم پشت شما به چی گرمه که از این ارز بعنوان قیمت مناسب یاد می کنید!
مشاور
|
France
|
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
با سلام
اگر روحانی احساس خطر کند. برای حفظ ابروی خانوادگی هم شده وضع دلار رو سرو و سامان میده.
وقتی روحانی مسول پاسخ دهی نیست. کاری هم نمی کنه.
روحانی باید استیضاح شود
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۴:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
بحث را سیاسی نکنید
اقتصاد را مطالعه کنید و الکی از سیاسیون استمداد نکنید که میشود داستان‌دلاد ۴۲۰۰ تومانی که در زمان خودش هم اشتباه بود و برای خوشایند اقای رییس جمهور ان دستور بسیار اشتباه را گرفتند و هدر رفت منابع ارزی.
بنابر تورم سالانه ۲۰ درصد هم حساب بفرمایید نرخ روز دلار در ان زمان با توجه به اینکه فروش نفت مان تحریم نشده بود هنوز و تبادلات مالی ایران در جهان عادی بود باید نرخ دلار ان زمان ۶۵۰۰ تا ۷۰۰۰ تومان‌میبود و ۴ سال حبس قیمت ارز ۳۵۰۰ تومان نتیجه اش ان میبود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
بادلار ۴۲۰۰ تومانی حتی یک پفک هم وارد نمی کنند این دلار برای مسئولان اختلاسگر است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
شبانه ودرروزتعطیل باهدف حمایت ازبورس نورچشمی مصوبه هیات مدیره بورس را وتو کردند ودامنه نوسان رااز ۲ درصد به همان میزان قبلی یعنی ۵ درصد رساندند غافل ازاینکه بااین تصمیم سرعت وشدت سقوط بورس بیشتر خواهدشد !!!!!!!
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۰:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
پارسال همین موقع حرف از دلار کمتر از 8 تومن میزدید. حالا چی شد که 8 تومن شد 12 تومن؟! لابد سال دیگه هم میگید دلار در چه صورت کمتر از 20 هزار تومن می شود!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
اگر در یک سال حقوق کارمندان و بازنشستگان را با دلار بدهند مطمئناً اینها برای تبدیل پول و خرید کالاها مجبورند تبدیل به پول نقد کنند که می تواند هیجان و التهاب را به میزان زیادی کاهش دهد .
یک ماه دو ماه امتحان کنید .
ناشناس
|
United States
|
۱۱:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
دوشنبه ۱۹ اسفند : ظرف کمترازیک ساعت بورس نورچشمی ۲ ونیم درصد سقوط کرد !!!
شبانه ودرروزتعطیل باهدف حمایت ازبورس نورچشمی مصوبه هیات مدیره بورس را وتو کردند ودامنه نوسان رااز ۲ درصد به همان میزان قبلی یعنی ۵ درصد رساندند غافل ازاینکه بااین تصمیم سرعت وشدت سقوط بورس بیشتر خواهدشد !!!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
نامه سرگشاده فعالان بازار سرمایه به وزیر اقتصاد

ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
دستور شبانه برگشت محدوده نوسان بورس نورچشمی به ۵ درصد که باهدف جلوگیری ازسقوط ان انجام شد نتیجه همس دادو کاملا به ضرر سهامداران شد منبعددیگر بایدمنتظر سقوط های روزانه ۵ درصدی باشیم خخخخخخ
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
امروز ظرف چندساعت قیمت نفت ۱۳ دلارسقوط کردوبه ۲۸ دلاررسید این یعنی بایدمنتظر جهش چشمگیرقیمت طلاوارز وسقوط بیشتر بورس نورچشمی باشیم
پاسخ ها
پارسا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
ماذا فاذا؟ اتفاقا اگه نرخ ارز بره بالا بورس شدیدا صعودی میشه مجید دلبندم. اثرات تورمی نوسانات متغیرهای قیمتی رو درک نمیکنی دلبندم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
بورس امروز ۱۵۰۰۰ واحد معادل۲٫۷ درصد سقوط کرد
این یعنی بازگردندان دستوری وشبانه دامنه نوسان به ۵ درصد نه تنها هیچ کمکی به بورس نورچشمی نکرد بلکه باعث سقوط بیشتر ان شد !!!ً
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
ارز دولتی برای شارژ گوگل ادوردز؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!اگر بودجه تبلیغات شما در گوگل سالانه بالای صد میلیون تومان می باشد، ما می توانیم شما را در گرفتن ارز دولتی با قیمت های مصوب یاری نماییم.

فرآیند اخذ ارز دولتی کمی پیچیده می باشد ولی با توجه به اینکه راتین یک شرکت کاغذی در ترکیه نیست و قانون اجازه خرید سالانه 40 هزار یورو تبلیغات شما از گوگل را توسط شرکت ترکیه ای ما می دهدمی توانید با یک تماس و گپ و گفتی چند دقیقه ای فرآیند ها را تلفنی با هم واکاوی کنیم. اگر موافق هستید با ما تماس بگیرید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
دلار پشتوانه طلا ندارد.
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
نرخ فعلی ارز از نظر این کارشناس محترم مناسب خوانده شده.قبول.اصلا حرف شما کاملا درست.در صورتی این حرف قابل قبوله که متناسب با این نرخ هم حقوق بگیریم.حداقل به نرخ امروز دلار باید ۴۰۰ دلار بگیریم.اونوقته که عدالت اجرا شده.
ناشناس
|
India
|
۱۸:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۰
بانکهای دولتی و خصوصی در خالی کردن جیب مردم مسابقه گذاشتن
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
سیروس عسگری بیماری کاوازاکی طرح شفافیت آراء مینیاپولیس اعتراض به کشته شدن جورج فلوید
آخرین اخبار