بازدید ۱۳۰۷۱
دکتر علی سعدوندی در گفت‌وگو با «تابناک اقتصادی»؛
عضو سابق هیات مدیره سیتی بانک دبی معتقد است: کلیه سیاستگذاری‌هایی که در عمل در حال انجام است، نه تنها در جهت کنترل تورم نیست، بلکه در جهت تشدید تورم نیز هست. با این اوضاع ترس این است که نه تنها به تورم ۲۰ درصد نرسیم، بلکه کنترل شرایط از دست بانک مرکزی خارج شود.
کد خبر: ۹۶۲۶۱۵
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۷ 29 February 2020

پنجاه سال است که نتوانسته ایم تورم را کنترل کنیم/ ترس بانک مرکزی از تعیین نرخ سود و نرخ تورم هدف/ بودجه انفعالی ۹۹ موجب خودتحریمی می‌شود/ تزریق ارز از دو جهت تورم زاست

تابناک اقتصادیدر اقتصاد سه نرخ تورم، رشد اقتصادی و بیکاری از سایر نرخ‌ها و شاخص‌ها مهمتر هستند. در این بین تغییرات نرخ تورم بسیار بااهمیت است، چون مردم روزانه با این نرخ سر و کار دارند و بزرگ و کوچک شدن سفره هایشان به نوسانات این نرخ بستگی دارد؛ لذا بسیاری از کارشناسان نرخ تورم را سیاسی‌ترین نرخ اقتصاد می‌دانند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ در اردیبهشت ماه سال گذشته و بعد از خروج آمریکا از برجام و وعده بازگشت تحریم‌ها علیه ایران در مدت ۹۰ روزه و ۱۸۰ روزه، نرخ تورم که دولت یازدهم تک رقمی شدن آن را یک دستاورد به حساب می‌آورد، شروع به افزایش کرد و کانال‌ها را یکی پس از دیگری درنوردید و در شهریورماه سال جاری، نرخ تورم سالانه بر قله ۴۲.۷ درصد ایستاد. با ورود به فصل پاییز نرخ تورم سالانه نیز به مرور کاهش یافت و به تازگی طبق آماری که مرکز آمار ایران منتشر کرده، این نرخ در بهمن ماه سال جاری به ۳۷ درصد کاهش یافته است.

تورم

حالا بعد از پنجمین کاهش متوالی نرخ تورم سالانه، مسئولین بانک مرکزی طی چند مصاحبه اعلام کرده اند که پیش بینی ها نشان می دهد، نرخ تورم سال آینده زیر ۲۰ درصد خواهد بود. عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در آخرین اظهارنظر در این باره در نشست دوره ای خود با اقتصاددانان که در هفتم اسفندماه سال جاری برگزار شد، با اشاره به پیش‌بینی‌ها و فرضیات مطرح از سوی حوزه معاونت اقتصادی این بانک برای نرخ تورم در سال آتی گفت: با توجه به پیش‌بینی‌ها، تورم زیر ۲۰ درصد دور از ذهن نیست، هر چند باید این امر را در نظر داشت که سال ۹۹، سالی دشوار است که تنها با انسجام و همدلی می‌توانیم از شرایط خاص آن عبور کنیم.

حالا با توجه به اینکه از یک سو نرخ تورم در بهمن ماه برای پنجمین ماه متوالی کاهش یافت و نیز اجرای عملیات بازار باز در سال آینده ادامه خواهد داشت و از سوی دیگر با توجه به اینکه قیمت دلار در اقتصاد واردات محور ایران در چند ماه اخیر رشد داشته و این موضوع می تواند بر هزینه های تولید و قیمت کالاها تاثیرگذار باشد و همچنین با توجه به رشد قابل توجه نقدینگی، این پرسش مطرح است که آیا اقتصاد ایران در سال ۹۹ با تمام آنچه گفته شد، می تواند نرخ تورم زیر ۲۰ درصد را به خود ببیند؟

دکتر علی سعدوندی استادیار بانکداری و فاینانس دانشگاه استرالیایی وولونگونگ در دبی در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار تابناک اقتصادی در این باره گفت: اگر واقعا دارای سیاستگذاری پولی بودیم، نرخ بهره در اقتصاد در راستای مهار تورم به درستی تعیین و بعد از آن عملیات بازار باز اجرا می شد تا نرخ بهره به همراه نرخ تورم کاهش یابد، آنگاه ممکن بود که در پایان  سال آینده به نرخ تورم حدود ۲۰ درصد دست پیدا کنیم. اما با توجه به سیاست های در پیش گرفته شده توسط بانک مرکزی ـ که با آنچه گفته می شود در تناقض است ـ به باور بنده اینکه از این پس شاهد نرخ تورم نزولی باشیم امکان پذیر نیست.

پنجاه سال است که نتوانسته ایم تورم را کنترل کنیم/ تورم ۸ درصد به بیش از ۴۰ درصد رسید/ ترس بانک مرکزی از تعیین نرخ سود و نرخ تورم هدف/ بودجه انفعالی ۹۹ موجب خودتحریمی می‌شود/ تزریق ارز از دو جهت تورم زاست

وی افزود: نکته اول این که اگر قرار است، نرخ تورم هدف قرار بگیرد، نمی‌شود که همزمان سیاستگذاری ارزی هم پیگیری شود. مقصود این نیست که بانک مرکزی در بحران ارزی ورود نکند، ولی اینکه بانک مرکزی برای رسیدن به یک نرخ ارز خاص، سیاستگذاری ارزی انجام دهد، مستلزم این است که سیاستگذاری پولی نداشته باشد. تا زمانی که بانک مرکزی سیاستگذاری پولی نداشته باشد، وضعیت همینی است که الان شاهد آنیم.

سعدوندی ادامه داد: در آغاز سال ۹۷ نرخ تورم ۸ درصد و نرخ سود بین بانکی ۱۸ درصد بود. هنگامی که در میانه‌های سال جاری نرخ تورم به بیش از ۴۰ درصد رسید، همچنان نرخ سود بین بانکی در همان عدد ۱۸ درصد باقی مانده بود. این مثال نشان می‌دهد که هیچ گونه سیاستگذاری پولی وجود ندارد. کشور‌های دیگر همین نرخ سود بین بانکی را تغییر می‌دهند تا تورم و رکورد را کنترل کنند.

سعدوندی گفت: عملیات بازار باز مانند یک ابزار است و نیازمند تعیین «هدف» است که متاسفانه هدفگذاری نرخ بهره و نرخ تورم وجود ندارد. مانند این می‌ماند که شما به فردی یک قیچی بدهید که اصلا آرایشگری بلد نیست و از او بخواهید از این پس به خوبی به اصلاح موی سر مردم بپردازد. قطعا چنین خواسته‌ای درست نیست و امکان پذیر هم نخواهد بود، چون فرد اصلا آرایشگری بلد نیست و با ابزار قیچی آشنایی ندارد. همچنین درست است که در گذشته این فرد ابزاری برای اصلاح نداشته، لزوما اینکه این ابزار برای وی تهیه شود، به معنای آن نیست که کار به درستی انجام می‌گیرد.

این کارشناس مسائل اقتصادی گفت: متاسفانه برخی سیاستگذاری‌هایی که در عمل در حال انجام است، نه تنها در جهت کنترل تورم نیست، بلکه در جهت تشدید تورم نیز هست. وی افزود: با این اوضاع ترس این است که نه تنها به ۲۰ درصد نرسیم بلکه کنترل شرایط از دست بانک مرکزی خارج شود.

استادیار بانکداری و فاینانس دانشگاه استرالیایی وولونگونگ در دبی با طرح این پرسش که آیا واقعا نمی‌شود تورم را کنترل کرد، پاسخ داد: به باور بنده، این کار امکان‌پذیر است، اما سیاستگذاری پولی در جهت کنترل تورم متاسفانه انجام نمی‌شود. شناخت کارشناسان اقتصادی ـ چه آن‌هایی که در بدنه دولت و بانک مرکزی حضور دارند و چه آن‌هایی که حضور ندارند ـ از مساله تورم، بسیار محدود است و علل وقوع تورم را به خوبی نمی‌شناسند و راهکاری ارائه می‌دهند که منجر به بدتر شدن شرایط شده و می‌شود. پنجاه سال است که نتوانسته ایم تورم را کنترل کنیم و جزء پنج تا شش کشوری هستیم که نتوانسته ایم این کار را انجام دهیم.

سعدوندی با اشاره به اینکه عملیات بازار باز در کنار هدفگذاری نرخ سود جواب خواهد داد، افزود: وقتی بانک مرکزی می‌ترسد که نرخ سود هدف و نرخ تورم هدف را تعیین کند، قطعا به نتیجه نخواهد رسید. دلیل هم این است که اگر عملیات بازار باز اجرا شود، بدون آنکه از بازار کمک گرفته شود، به نتیجه مورد نظر منتج نخواهد شد.

استادیار بانکداری ادامه داد: ارتباط بین بازار و سیاستگذار پولی بسیار مهم و این نکته کاملا مغفول مانده است؛ یعنی کاملا مشخص است که سیاستگذار اصلا شناختی در این باره ندارد. حتی سرفصل‌های مساله را نمی‌دانند، چه برسد به اینکه بخواهند اجرا کنند.

این کارشناس مسائل اقتصادی در واکنش به صحبت‌های رئیس کل بانک مرکزی در مورد قابل قبول بودن انحراف سه درصدی نقدینگی از میانگین ۵۰ ساله با توجه به شرایط کشور گفت: به دلیل اینکه کل کسری بودجه دولت می‌توانست از ناحیه اوراق و با عمق بخشی به بازار اوراق تامین شود، طرح این موضوع قابل قبول نیست.

سعدوندی با بیان اینکه نه تنها سیاستگذاری پولی نداریم بلکه سیاستگذاری مالی نیز نداریم، افزود: الان وزارت اقتصاد و سازمان برنامه نمی‌دانند که در شرایط فعلی بودجه انقباضی باشد یا انبساطی؟ نمی‌دانند که می‌خواهند سیاست‌های ریاضتی در پیش گرفته یا سیاست‌های در جهت ایجاد رشد می‌خواهند در پیش بگیرند. به نظر می‌رسد، به مانند بودجه سال ۹۷، بودجه سال ۹۹ نیز بر مبنای سیاستگذاری ریاضتی و انقباضی در حال بسته شدن است که این‌ها در واقع موجب خودتحریمی می‌شود. اثر این نوع سیاست‌ها بر رشد اقتصادی منفی است و اگر اثر مخرب تری از تحریم‌های خارجی نداشته باشند، کمتر نیز نخواهد بود؛ بنابراین، سیاست‌های متناقضی که هم در زمینه پولی و هم در زمینه بودجه‌ای و مالی در حال انجام است، امید اصلاح روند اقتصاد ایران را زایل می‌کند. سعدوندی تاکید کرد، زمانی عملیات بازار باز به درد می‌خورد که یک سیاستگذاری انبساطی مالی در پیش گرفته شود و نرخ اوراق افزایش یابد تا خرید این اوراق برای آحاد اقتصادی جذاب شود.

صاحب نظر در مدیریت ریسک‌های بانکی و مالی افزود: در این صورت اگر یک روند نقدینگی به سوی اوراق شکل بگیرد به دو دلیل می‌توان انتظار داشت که نرخ تورم کاهش یابد: نخست اینکه نرخ بازار بین بانکی و نرخ اوراق افزایش یافته و این سیگنالی است برای کاهش انتظارات تورمی، دوم آنکه با جذاب‌تر شدن اوراق بخشی از نقدینگی مازاد که می‌توانست جذب سایر بازار‌ها شود به سمت خرید اوراق هدایت می‌شود.

این تحلیلگر مسائل اقتصادی با انتقاد از تزریق انفعالی ارز به بازار گفت: این تزریق ارز از دو جهت خود تورم زاست اول اینکه این ارز تزریقی با قرار گرفتن در ترازنامه بانک مرکزی موجب افزایش پایه پولی شده و دوم اینکه بخشی از ارز که وارد بازار می‌شود در واقع سوبسیدی روی واردات خارجی است که به رکود در تولید داخل منجر می‌شود و در نتیجه معوقات بانکی رشد می‌کند و این یعنی مشخصا نقدینگی افزایش پیدا کرده است.

سعدوندی در مورد بودجه سال آینده نیز گفت: بودجه بسیار بد بسته شده و در جهت تقویت تحریم‌هاست و رویکرد مثبتی در جهت رفع مشکلات کشور ندارد. بودجه‌ای انفعالی است و هدف مشخصی نیز ندارد.

وی ابراز امیدواری کرد که نمایندگان مجلس نظر کارشناسان را در مورد بودجه سال آینده بشنوند و در بودجه تغییرات کیفی مانند تفکیک بودجه ارزی از ریالی و شفاف سازی کسری بودجه و تامین آن از محل اوراق اعمال کنند.

 

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۹
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۳۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
یعنی به عبارتی ۵۰ سال است سر کاریم !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟

حیف آن سالهای جوانی ام که در این سالها بدون هیچ شور و حالی هدر رفت.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
مال من هم برباد رفت هم جوانی و هم سرمایه
مشاور
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
دادش. برای کار روحانی تحلیل انچنانی نمی خواهد. اسان ترین کهر ب ای دولت روحانی دلار فروشی است. شب عیدی کلی دلار جمع کرده بفروشه. چرا دولت روحانی از کرونا عصبانیه و اون به یاد دشمن می دازه. چون باید کلی دلار باد کرده رو دستش بفروشه.
اگر یک هفته همه چی رو تعطیل کرد. می فهمید نرخ واقعی دلار چنده.

بانک مرکزی قدرت حرف زدن نداره و چون هیچ مدیری پاسخگو نیست. اقای همتی هم ترسی برای اجرای اوامر حزبی ندارد.
چرا لیره سوریه بالاتر از ریال ماست.
دکتر اگر اینو جواب دادی. بقیه نوشته ها تو هم می خونم.
ناشناس
|
United States
|
۱۸:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
امروز اعلام فرموده اند ارز اضافی در سامانه نیما به اندازه ۴ میلیارد دلار به وجود امده!!!!!!!!!
اگر همین گونه است که میفرمایند پس چرا اجازه واردات خودرو نمی دهند؟؟؟؟؟؟
اقایان ۴۰۰۰ دلار را نمی دانند چه میزان است الان صحبت ۴ میلیااااااارد دلار ارز مازاد در سامانه نیما می کنند.
هوراااااااا
اف ای تی اف بی تاثیره.
این صحبتهایی که می کنند فقط کار خودشان را در جمع کردن اوضاع نابسامان اقتصادی سخت تر می کند و امریکا اصلا کاری به این نوع اقراق های خبری ندارد.
مملکت در داروی عادی اش مانده بعد اقایان ادعای ۴ میلیارد دلار مازاد در سامانه نیما می کنند با این گرانی گوشت و دارو
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
درست میگه اگرسودبانکی افزایش پیداکند بازاردلارومسکن حقیقتا کنترل میشه ولی کو گوش شنوا
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۸:۵۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
فقط بوووووووووووووووووورسسسسسسسس
علی
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۱
چرا خودمان را گول میزنیم ؟ افزایش سود بانکی مثلا به 30% مشکلی را حل میکند؟ اولا" این مسئله خود تورم زاست پس تورم بازار طبیعتا بیش از 30% خواهد بود به چند دلیل: اولا اصناف یا شرکتهای خدماتی که نیاز به تسهیلات دارند وانرا از بانک حداقل با 34 تا 36% خواهند گرفت و کالا و یا خدماتی که انها به شما ارایه میکنند حداقل 40% کف افزایش قیمتی خواهد داشت که تا اینجا شما %10 ضرر کرده اید . ثانیا" اخر هر سال با اعلام حد اقل 40% تورم از ارزش پول سپرده گذار کم خواهد شد که با 10% مثال بالایی میشود 50% ضرر . مثلا اگر شما امروز 200 ملیون پول را که باان 3 دستگاه میتوانید پراید بخرید در بانک سرمایه گذاری و با سود ان معیشت خود را اداره کنید ، چند سال بعد فقط لاستیکهای پراید را میتوانید بخرید . سوما بااین اقدام نسنجیده کسی که میخواهد با اخذ وام فرزندش را راهی خانه بخت کند یا برای خانواده اش مسکن 50 متری تهیه کند ایا توانایی استفاده یا از همه مهمتر باز پرداخت اقساط ان را خواهد داشت ؟ جمع اوری پول در بانک یک سوی سکه است و به جریان انداختن ان روی دیگر . اگر این جریان مسدود شود بعد از مدتی بانک با پرداخت سود به سپرده گذاران و عدم امکان سرمایه گذاری ورشکسته و کل پولتان هم بر باد خواهد رفت همانطور که در مورد برخی موسسات مال اتفاق افتاد . پس قبلا کمی فکر کنیم . بعد کامنت بذاریم . چهارم و بقیه اش هم بماند
ناشناس
|
Romania
|
۱۸:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
در گذشته دولت ها نقدینگی که خودشون باعث و بانی اش بودن رو از طریق صادرات نفت بالانس میکردن و تورم رو تا سطحی مهار میکردن. الان این بالانس کننده از دست رفته، و صادرات غیر نفتی جوابگوی نقدینگی موجود نیست. یک راه کار اینه که دولت به فکر راه کار هایی برای صادرات نفت ولو زیر قیمت جهانی باشه. دوم اینکه فروش اوراق بهادار به مردم برای تامین مخارج پروژه هایی که نقدینگی ریالی نیاز دارن و بازدهی کافی دارن.
پاسخ ها
رضا
| Italy |
۲۲:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
راه دیگر هم هست بنزین و گازئیل لیتری ۸۰۰۰ تومان،برق کیلوواتی ۲۰۰ تومن،اب متر مگعبی ۳۰۰ تومن و گاز مترمکعبی ۱۵۰۰ تومان دیر یا زود هم مجبور به حذف این یارانه های فاجعه بار می شوند و اقتصاد کشور احیا، خواهد شد
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۷:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۱
بعد از کاری که دولت با دارندگان سپرده های ارز ی و خریداران سکه های پیش فروش شده کرده، باید انسان عقل ناقصی داشته باشه که به دولت اعتماد کنه و اوراق بخره. به شما اوراق با سود بیست درصد معاف از مالیات می فروشه و بعد از اتمام فروش و بعد از این که خرش از پل گذشت، یواشکی می ره و بی خبر یک مالیات سنگین روی سودش تصویب می کنه. دقیقا، همان کاری که در پیش فروش سکه کرد.
علی
| Iran, Islamic Republic of |
۰۷:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۱
چین تا زمانی که اقتصاد دولتی داشت کلاهش پس معرکه بود . دولت ماهم تا زمانی که دست از اقتصاد برندارد وضع همین است . در کدام کشور اروپایی میشنوید که دولت مالک یا سهامدار عمده کارخانه خودرو سازی یا کشت و صنعت یا گاوداری ویا کارخانه سیمان و ذوب اهن و یا انواع معادن باشد؟ اگر از نظر ملی یا قانونی هم مالکیت ان با دولت باشد اداره ان دست بخش خصوصی است . و دولت اجاره بگیر . . دولت صنایعی را که به ان نیاز دارد را احداث و در بورس عرضه میکند . ودر انتها ظرف یکی دوسال هم صنعت و هم مدیریت را به خود سهامداران واگذار و خودش را خلاص میکند . نه حقوقی په کارکنان پرداخت میکند و نه تعهدی در مدیریت یا نوسازی یا توسعه ویا تخصیص بودجه به ان دارد . به همین راحتی . ( درست مثل کشور ما)
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
مشکل رو حل کنید تز ندید مردم چه گناهی کردند با کل دنیا در افتادید و قلسفه و هدف مشخصی هم از دشمن درست کردن ندارید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۱
توهم زدي ناشناس!
ناشناس
|
Romania
|
۱۸:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
۴۱سال درسته
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۱
حهت اطلاع شما البانی نشین تورم ایران از سال 1350 هر سال دور قمی بوده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
۴۱ سال است. بی سواد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
کارشناس خوب تو مملکت کم نداریم اما انتخاب ها و انتصاب ها از نزدیکان است تا همه دور یک سفره بشینند...نتیجه اینگونه به کار گرفتن ها هم معلومه...هر وقت شایسته سالاری حاکم شد اوضاع رو به راه میشه...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
50 سال 9 سالش میشود در دوران پهلوی میشه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۱
خوب درست گفته چون از اون زمان هم بوده
ناشناس
|
United States
|
۱۹:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
مشکل همه اقتصاد دانها اینه که خیال میکنن فقط با مدیریت پولی میشود نرخ ارز رو تثبیت کرد که البته بی تاثیر هم نیست و تا حدودی می تواند موثر باشد . البته به شرط اینکه تصمیم علمی باشد و نه احساسی
مشکل اصلی مملکت افتادن تو چرخه واردات کالاهای غیر سرمایه ای در مقابل فروش نفت است که باعث شده چرخ تولید متوقف شود و بیکاری و واسطه گری رواج پیدا کند . در واقع اکثر شاغلین در بخش کالاهای صنعتی و مصرفی و خانگی پرسنل سایر کشورها هستند با حداقل دستمزد
پاسخ ها
علی
| Iran, Islamic Republic of |
۰۶:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۱
اشتباه دولت تدبیر از اول این بود که همانند دولت فبلش با سرکوب دستمزدبه سیاست کاهش هزینه های جاری خود اقدام کند . این سیاست در کوتاه مدت باعث کاهش تورم میشود اما در میان مدت همچنانکه میبینیم سبب افزایش فقر جامعه و رکود مضمن میشود . درست این بود که همانند ترکیه که نفت هم ندارد تورم را رها کند و درامد ها را همزمان هر سه ماه تعدیل کند در نتیجه با افزایش قدرت خرید مردم هم رکودی در صنعت بوجود نمیامد جون محصولش در بازار فروش میرفت . هم به تبع ان نرخ بیکاری کاهش مییافت. و در نهایت همانگونه که مد نظر دولت برای رها سازی قیمتها بود با نزدیک شدن قیمتها به قیمت جهانی تورم متوقف میشد . که در اینصورت نیازی به پرداخت یارانه و کمک معیشت نبود چون دخل و خرج خانواده هم اندازه بود و هیچکس سختی معیشتی نداشت که نیاز مند کمک باشد ( مگر افراد اندک خاص) صنعتگر هم راضی بود چون بازار خودش را داشت و در بازار رقابتی بفکر کیفیت محصول خود میافتاد و اصلا رکودی هم بوجود نمیامد. و کاهش رشد اقتصادی هم طبیعتا" جایی برای ورود پیدا نمیکرد .در اخر هم دولت چه 4 صفر را بعد ثبات اقتصادی ازاخر پولمان حذف میکرد چه 8 صفر را فرقی نمیکرد . . ضمن اینکه رونق بازار فضا را برای سرمایه گذاری دلچسب میکرد تا پول در جهت تولید به چرخش بیفتد و نه خرید دلار و سکه . وعوض شیوع اپیدمی واسطه گری و سفته بازی و فساد ، نقدینگی به سوی مشاغل مولد سوق پیدا میکرد .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
دكتر جان ، براي كاهش نرخ تورم بايد نرخ تعرفه افزايش پيدا كند، افزايش نرخ تعرفه يعني كاهش سرعت پول يعني كاهش سرمايه گذاري يعني تداوم و تعميق ركود كه خود منجر به تورم خواهد شد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
کاهش تورم یعنی افزایش تولید و صادرات نسبت به واردات البته به شکل واقعی نه آمار ساختگی.
کاهش تورم یعنی صادرات غیر دولتی که توسط مردم انجام شده باشد نه توسط صادرات دولتی که در تولید جامعه نقشی ندارد
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۲۱:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
با سلام. متاسفانه عبارات ایشان از جنس همان مشاوره ای است که در میانه سال 96 از سوی برخی معتقدین به بازار باز به دولت داده شد و سبب گردید اوضاع اقتصادی ابتدا بطور بطئی و سپس در میانه سال 97 با سرعت به هم ریخته شود. آیا گزیده شدن از یک سوراخ در صورت توجه به تحلیل ایشان شرط عقل است؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
جز اخبار بد جز ناكارإمدي جز بيكفايتي درمورد مسئولين نميشنويم اينم وضع امروزماست كه با وجود فاصله اي كه با منبع كرونا داريم شديم دومين كشور مبتلا به كرونا وبدتر از آن عامل مبتلا شدن كشورهاي ديگر به كرونا شديم !!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۱
معلومه خبر از كره جنوبي ، ژاپن و ايتاليا نداري!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۱
آقای کارشناس، اقتصاد هم بیمار می شود. اقتصاد ما هم بیماریش کورونای مزمن است.
ناشناس
|
France
|
۰۶:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۱
۴۱ سال دوست عزیز
مازیار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۱
با این وضعیت تا صد سال دیگر هم نه تورم نه گرانی نه اختلاص درست نمیشه که هیچ هرسال دریغ از پارسل هم میشه ؟
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۱
نه از تدبیر نشانه ای دیدیم و نه نور امیدی به دل مایوس ما تابید .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۲
قدری کمتر از 50 سال....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۲
درپاسخ به اظهارات فردی بنام علی ۸،۸ که ایرادگرفته به افزایش نرخ سودبانکی باید گفت پول هزینه اینترنت کامنت گذاشتنت را پس انداز کن ودرچیزی که نمی دانی اظهار عقیده نکن
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
ال پالیتو محمد باقر قالیباف علی نیکزاد مجلس یازدهم دریای کارائیب قتل رومینا اشرفی