بازدید ۲۲۲۲۰
مرور روزنامه‌های شنبه ۲۵ آبان ماه؛
معادله جدید بنزین و یارانه، درخواست گرانی نرخ ویزیت پزشکان!، عفو محکومان امنیتی برای نخستین بار، چرا دانیال زاده به ایران برگشت؟، لزوم نظارت دقیق دولت بر بازار در پی افزایش قیمت بنزین، ابعاد یک کودتای سهمگین در آمریکای لاتین، جایگزین‌های خارجی برای پراید و پژو ۴۰۵، شوک عراق به فوتبال ایران، دولت‌های مختلف چقدر بنزین را گران کردند؟ و بیانات رهبر انقلاب در دیدار با جمعی از مسئولان نظام و میهمانان کنفرانس وحدت اسلامی، از مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز شده است.
کد خبر: ۹۳۷۵۰۹
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۸ - ۰۳:۴۳ 16 November 2019

سهمیه‌بندی بنزین و شایعات آمدنیوزی! /بعد از سهمیه بندی بنزین، دولت باید چه کار‌هایی بکند؟ /آیا اکنون زمان مناسبی برای تصمیم درست سهمیه بندی بنزین بود؟

معادله جدید بنزین و یارانه، درخواست گرانی نرخ ویزیت پزشکان!، عفو محکومان امنیتی برای نخستین بار، چرا دانیال زاده به ایران برگشت؟، لزوم نظارت دقیق دولت بر بازار در پی افزایش قیمت بنزین، ابعاد یک کودتای سهمگین در آمریکای لاتین، جایگزین‌های خارجی برای پراید و پژو ۴۰۵، شوک عراق به فوتبال ایران، دولت‌های مختلف چقدر بنزین را گران کردند؟ و بیانات رهبر انقلاب در دیدار با جمعی از مسئولان نظام و میهمانان کنفرانس وحدت اسلامی، از مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز شده است.

به گزارش «تابناک»؛ روزنامه‌های امروز شنبه ۲۵ آبان ماه در حالی چاپ و منتشر شد که سه محور خبری روز از جمله شوک سهمیه بندی بنزین در ساعت صفر و بازتاب‌های آن، بیانات رهبر انقلاب درباره محو اسرائیل و عفو بی‌سابقه ۳۵۵۲ نفری و محکومان امنیتی در صفحات نخست روزنامه‌های امروز برجسته شده اند. بیشتر روزنامه‌ها با تشریح جزییات سهمیه بندی بنزین و حمایت معیشتی از ۱۸ میلیون خانوار از الزامات دیگر این تصمیم مهم اقتصادی نوشته اند.
روزنامه‌های نزدیک به دولت از جمله ایران ضمن حمایت از سهمیه بندی بنزین از محاسن این تصمیم برای قشرهای کم درآمد نوشته است. روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله امروز خود از اشتباهات احتمالی این طرح و عواقب آن در صورت عدم اتخاذ تدابیر لازم خبر داده و روزنامه وطن امروز این تصمیم را به بوته نقد گذاشته است.

در ادامه تعدادی از یادداشت‌ها و سرمقاله‌های منتشره در روزنامه‌های امروز را مرور می‌کنیم؛

سهمیه‌بندی بنزین و شایعات آمدنیوزی!

روزنامه دولتی ایران در ستون اول دفتر امروز خود با عنوان سهمیه‌بندی بنزین و شایعات آمدنیوزی! درباره حواشی واکنش‌ها به سهمیه بندی بنزین نوشت: چند کشور در جهان داریم که دچار معضل حادی به‌نام قیمت انرژی و سوخت بویژه بنزین باشند؟ طبعاً نام چند کشور نفت‌خیز مثل ایران، ونزوئلا، الجزایر، نیجریه و... در بالای لیست قرار دارد. در حالی که همه دنیا دارند با قیمت جهانی زندگی می‌کنند و مشکلی هم ندارند. نمونه روشن آن همین ترکیه کنار گوش ما است که بنزین در آنجا به قیمت حدود ۱۵ هزار تومان است. حتی کشور نفتی مثل نروژ نیز جزو کشور‌هایی با بالاترین قیمت بنزین است و کسی هم معترض نمی‌شود. چرا؟ علت اصلی این است که جوامعی، چون ایران دچار نوعی دوگانگی هستند. اگر بتوانیم به مردم ایران روزانه یک لیتر بنزین دهیم، آن‌ها این بنزین را چه کار خواهند کرد؟ به‌طور قطع به ترکیه صادر می‌کنند و یک لیتر آن را هم در پمپ‌بنزین‌های موجود ایران عرضه نمی‌کنند. پس چرا این همه اصرار داریم که این کالای با ارزش را با ارزان‌ترین شکل در داخل کشور مصرف کنیم و نه تنها سود چندانی از آن نبریم، بلکه دچار آلودگی مفرط هوای ناشی از مصرف زیاد و بد آن شویم و به انواع بیماری‌ها مبتلا گردیم؟ علت این است که به‌صورت سنتی نفت را مال خودمان نمی‌دانیم و دولت‌ها را کارگزاران امینی برای مصرف منابع درآمدی نفتی نمی‌دانیم، به‌همین علت، چون فعلاً مردم نمی‌توانند سهم نفت و بنزین خود را بگیرند و مستقیم به هر کس که خواستند بفروشند، لذا خواهان خرید ارزان آن هستند، در حالی که دود زیان‌های این ارزانفروشی بیش از همه به چشم مردم می‌رود.
سهمیه‌بندی بنزین و شایعات آمدنیوزی! /بعد از سهمیه بندی بنزین، دولت باید چه کار‌هایی بکند؟ /آیا اکنون زمان مناسبی برای تصمیم درست سهمیه بندی بنزین بود؟
راه‌حل چیست؟ بهترین کار ممکن انتقال منابع درآمدی حاصل از افزایش قیمت سوخت و بنزین به جیب مردم است. اکنون دولت حدود ۱۸ میلیون خانوار یا حدود ۵۵ میلیون نفر را به‌عنوان هدف توزیع درآمد‌های ناشی از این افزایش قیمت تعیین کرده است که اقدام بسیار مثبتی است. همچنین انتظار می‌رود که با این اقدام مصرف بنزین در حدی تعدیل شود که دولت قادر به صرفه‌جویی شود و بتواند بنزین مازاد را نیز صادر کند.


نکته مهم تصمیم اخیر این است که از سوی هر سه قوه اتخاذ شده است و این امر می‌تواند به اجرای بهتر آن کمک کند. خوشبختانه برخلاف نوبت‌های پیش که به نوعی از تنش در شب اعلام سیاست مشابه منجر می‌شد، این بار چنین اتفاقی رخ نداد و این ناشی از پذیرش اجتماعی و نیز هماهنگی در سطح قوای سه‌گانه و نیرو‌های انتظامی و امنیتی است. تنها نکته‌ای که می‌ماند توزیع شفاف و بموقع درآمد ناشی از این افزایش قیمت میان خانوار‌های هدف است.


متأسفانه پس از اقدام مشترک مجموعه قوا در این زمینه، نیرو‌های واگرا و غیرمسئول بسرعت دست به کار شدند و کوشیدند که با انتشار نظرات و اخبار بی‌پایه فضای عمومی را ملتهب کنند. متأسفانه کسی که از بیرون به جامعه ایران نگاه می‌کند دچار تعجب خواهد شد که چگونه می‌شود که یک کانال تلگرامی منتسب به‌نام یک نهاد نظامی که باید حافظ امنیت و آرامش جامعه باشد، به خود جرأت می‌دهد و تصویری از هزاران اتومبیل را در یک اتوبان چین نشان می‌دهد که مردم از خودرو‌ها پیاده شده‌اند و زیر تصویر نوشته است که:
* با گرون شدن قیمت سوخت تو چین مردم خودروهاشونو تو خیابون رها کردن و پیاده رفتن خونه، بیش از یک میلیون خودرو مسیر‌های شهرو مسدود کرد۳ ساعت بعدش قیمت سوخت به شرایط قبل برگشت.
* تو ایران هم مردم با آفتابه و کیسه فریزر رفتن صف کشیدن جلو پمپ بنزین!
آیا این کار دعوت به شورش نیست؟ جالب‌تر اینکه این تصویر جعلی و از نوع اخبار آمدنیوزی است و هیچ ربطی به این مسأله ندارد، بلکه یک ترافیک سنگین در چین است. کدام آدم عاقل با حداقلی از شعور می‌پذیرد که مردم خودرو‌های خود را رها کرده و پای پیاده به خانه بروند؟ کسانی که تا این حد دروغگو و بی‌تعهد نسبت به سرنوشت کشور خود هستند و چشمان خود را در حد یک فهم عادی هم روی واقعیت می‌بندند، همچنان یکه‌تاز عرصه عمومی هستند و متأسفانه هیچ‌کس هم از آنان پرسش نمی‌کند که چرا چنین بی‌محابا تیشه به ریشه امنیت کشور می‌زنند؟ مدیر آمدنیوز بازداشت شد، ولی او توانست که فرهنگ آمدنیوزی را نزد به‌ظاهر مخالفانش نهادینه و آمدنیوز را تکثیر کند.

بعد از سهمیه بندی بنزین، دولت باید چه کار‌هایی بکند؟

روزنامه جمهوری اسلامی در ستون یادداشت روز امروز خود با عنوان اصلاح قیمت بنزین و اشتباه دوم درباره خبر داغ امروز نوشت: از اطلاعات منتشره توسط مسئولان ذیربط چنین برمی‌آید که تا حدودی از تجربیات گذشته برای جلوگیری از عوارض افزایش قیمت بنزین استفاده کرده‌اند، ولی باتوجه به ضعف نظارت دستگاه‌های دولتی قطعاً بخش عمده‌ای از این عوارض گریبانگیر مردم خواهد شد. به همین دلیل دولت باید مقابله با سوءاستفاده‌ها را جدی بگیرد تا بتواند راهی را که در جهت اصلاح قیمت‌ها در پیش گرفته با موفقیت ادامه دهد و بیش از این به قشر ضعیف جامعه فشار وارد نیاید.


علاوه بر ضرورت مقابله با عوارض منفی احتمالی، برای موفقیت اصلاح قیمت بنزین کار مهم دیگری نیز باید صورت بگیرد که هنوز در برنامه‌های اعلام شده دولت نشانی از آن دیده نمی‌شود. گسترش وسائل حمل و نقل عمومی، مهم‌ترین عامل بازدارنده از مصرف بی‌رویه بنزین است. طرح کاهش مصرف بنزین هنگامی جواب خواهد داد که سایر تدابیر حتماً با گسترش وسائل حمل و نقل عمومی همراه باشد. اگر سایر تدابیر به میزان ۵۰ درصد در موفقیت این طرح تاثیر داشته باشند، قطعاً ۵۰ درصد دیگر به گسترش وسائل حمل و نقل عمومی بستگی دارد.
سهمیه‌بندی بنزین و شایعات آمدنیوزی! /بعد از سهمیه بندی بنزین، دولت باید چه کار‌هایی بکند؟ /آیا اکنون زمان مناسبی برای تصمیم درست سهمیه بندی بنزین بود؟
در طرح جدید افزایش قیمت بنزین، در عین حال که ظاهراً چاره‌ای غیر از این اقدام وجود نداشت، متاسفانه درآمد حاصل از این افزایش قرار است به همان مصرف اشتباهی برسد که سال‌هاست تحت عنوان پرداخت یارانه به خانواده‌ها پرداخت می‌شود. در شرایط فعلی، دولت باید این قبیل درآمد‌ها را به مصرف تکمیل زیرساخت‌ها برساند که گسترش وسائل حمل و نقل عمومی یکی از مصادیق بارز آنست. با این اقدام، از یکطرف نیاز مردم به استفاده از خودرو‌های شخصی کاهش می‌یابد و به حل مشکل آلودگی هوا کمک می‌شود و از طرف دیگر هزینه حمل و نقل کم می‌شود و خانوار‌ها هزینه کمتری را برای رفت و آمد متحمل می‌شوند و همزمان از بروز عوارض منفی ورود پول‌های انباشته به بازار که موجب تورم می‌شود جلوگیری خواهد شد.


تجربه تلخ اجرای طرح پرداخت یارانه سوخت به ۸۰ میلیون نفر متاسفانه هنوز نتوانسته به دولتمردان درس‌های لازم را بیاموزد! و یا آموخته، ولی دولتمردان هنوز شهامت تجدیدنظر اساسی در این طرح زیانبار را ندارند. در آغاز کار مجلس هفتم، چند نفر نماینده مجلس که خود را اقتصاددان می‌دانستند به‌همراه رئیس آن مجلس درصدد متوقف ساختن برنامه افزایش تدریجی قیمت بنزین و سایر اقلام سوخت برآمدند و طرح پرداخت یارانه گسترده نقدی به خانوار‌ها و حذف یارانه دولتی سوخت را تصویب کردند، طرحی که تا امروز همچنان درحال اجراست و در طول حدود ۱۵ سال اخیر عوارض منفی بسیار زیادی به‌همراه داشت که ایجاد تورم، غیرواقعی ماندن قیمت بنزین، پرداخت صد‌ها هزار میلیارد تومان پول به خانواده‌های ثروتمند تحت عنوان یارانه و عدم پرداخت حق واقعی اقشار ضعیف از آن جمله است و در مجموع نوعی بی‌عدالتی فاحش را در جامعه بنیان‌گذاری کرد.


اکنون که دولت درصدد اصلاح قیمت بنزین برآمده، نباید به همین یک گام اکتفا کند. برداشتن گام‌های دیگری مانند حذف کامل یارانه‌های خانواده‌های بی‌نیاز، توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی و کمک به نیازمندان واقعی جامعه، همزمان با تغییر قیمت بنزین می‌تواند موفقیت دولت در این تغییر را تضمین کند. متاسفانه تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیرندگان اقتصادی دولت کنونی نشان داده‌اند دچار ضعف‌های بنیادی هستند. کشور ما سال‌هاست که از ضعف برنامه‌ریزی‌های اقتصادی رنج می‌برد. در دولت‌های نهم و دهم اصولاً اطاق فکر اقتصادی نقشی نداشت و تصمیم‌گیرنده یک نفر بود و دولت کنونی از ضعف تفکر اقتصادی رنج می‌برد. این دولت برای رفع این ضعف چاره‌ای غیر از تجدیدنظر در گروه تصمیم‌ساز و تصمیم‌گیر اقتصادی خود ندارد. مدیران و مشاوران اقتصادی دولت اگر درک صحیحی از شرایط داشتند، اولاً بدون فراهم ساختن زمینه‌های جلوگیری از عوارض منفی افزایش قیمت بنزین اقدام به افزایش آن نمی‌کردند و ثانیاً با اختراع یارانه جدید، مرتکب اشتباه دوم نمی‌شدند. پرداخت یارانه، از اول کار اشتباهی بود و اکنون متاسفانه این دولت نیز درصدد است همان اشتباه را تکرار کند.

آیا اکنون زمان مناسبی برای تصمیم درست سهمیه بندی  بنزین بود؟

میثم مهرپور کارشناس اقتصاد طی یادداشتی در شماره امروز وطن امروز به تحلیل چهار نکته درباره گرانی بنزین پرداخت و در بخش‌هایی از آن نوشت: هر اصلاحی در اقتصاد در نهایت باید منجر به افزایش رفاه خانوار شود اگرنه نه‌تن‌ها کاری عبث که اقدامی اشتباه محسوب می‌شود. طبیعی است اصلاح در قیمت‌ها و هر تغییر بزرگی در اقتصاد نیازمند ثبات اقتصادی است، در غیر این صورت انجام اقدامات بزرگ در فضای ملتهب یا ناپایدار اقتصادی می‌تواند بر هرج و مرج اقتصادی و ایجاد بی‌اعتمادی دامن زده و نه‌تن‌ها موجب بهبود نشود، بلکه شرایط را بحرانی‌تر کند. برای نمونه سال ۸۹ که اولین مرحله از اجرای هدفمندی یارانه‌ها اتفاق افتاد، اقتصاد کشور دارای شاخص‌های مناسب اقتصادی بود. نرخ تورم حدود ۱۱ درصدی، رشد اقتصادی مناسب، عدم ورود کشور به رکود اقتصادی و وجود یک رونق نسبی در اقتصاد، قیمت بالای نفت و درآمد‌های نفتی مناسب و... نشان‌دهنده شرایط عادی و پایدار اقتصاد کشور بود. در کنار این شاخص‌ها، اجرای سیاست غیرقیمتی سهمیه‌بندی بنزین در سال ۸۷ و مطالعات، همایش‌ها، جلسات و تدابیر دولت وقت در سال‌های قبل از اجرای هدفمندی شرایط را برای اجرای طرح و اصلاح نسبی قیمت‌ها مهیا کرده بود، ضمن اینکه مصوبه مجلس و تبدیل این موضوع به قانون باعث شده بود علاوه بر اینکه این طرح از پشتوانه قانونی برخوردار باشد، نحوه برخورد با موضوع در سطح کلان بسیار جدی تلقی شود. در شرایط فعلی افزایش قیمت ۲۰۰ درصدی بنزین از ۱۰۰۰ تومان به ۳۰۰۰ تومان در حالی اتفاق می‌افتد که نرخ تورم بالای ۳۰ درصد و رشد اقتصادی کمتر از یک درصد بوده و پیش‌بینی‌ها حکایت از منفی شدن رشد اقتصادی ایران در سال آینده دارد. رشد حجم نقدینگی بی‌سابقه بوده و اقتصاد کشور از یک رکود عمیق رنج می‌برد. در واقع شرایط کشور برای اجرای یک طرح ولو مفید که می‌تواند آثار شوک‌گونه داشته باشد به هیچ‌وجه مناسب نیست.
سهمیه‌بندی بنزین و شایعات آمدنیوزی! /بعد از سهمیه بندی بنزین، دولت باید چه کار‌هایی بکند؟ /آیا اکنون زمان مناسبی برای تصمیم درست سهمیه بندی بنزین بود؟
۳- اگر چه قیمت‌ها از بامداد گذشته افزایش پیدا کرده، اما هنوز نه‌تن‌ها ریالی به حساب مردم واریز نشده، بلکه مشخص نیست چه کسانی مشمول حداکثر دریافتی یارانه جدید (۲۰۵ هزار تومان) شده‌اند و چه کسانی مستحق دریافت این یارانه نیستند.


رئیس سازمان برنامه مدعی شده اگر حذف‌شدگان اعتراضی داشته باشند می‌توانند از طریق سازوکار قانونی عمل کنند. این یعنی هنوز دولت به حذف این افراد یقین ندارد و طبیعتا اعتراض حذف‌شدگان خود ماجرا‌های جدیدی را در هفته‌های آینده ایجاد خواهد کرد. چگونه ممکن است کسانی که مستحق دریافت یارانه ۴۵ هزار تومانی هستند و در ۶ سال گذشته یارانه خود را بی‌کم و کاست دریافت کرده و از سوی دولت حذف نشده‌اند، امروز دیگر مستحق دریافت یارانه ۵۵ هزار تومانی نباشند. اگر مستحق دریافتند، چرا نباید دریافت کنند و اگر مستحق دریافت نیستند، چرا همچنان یارانه ۴۵ هزار تومانی را دریافت می‌کنند. تمام این‌ها یعنی دولت قرار است طرح را در حین اجرای آن بیازماید و هنوز نه برنامه مشخصی از باب بازتوزیع منابع حاصله دارد و نه از باب میزان پرداختی و نه نحوه شناسایی افراد حذف‌شده و...؛ یک آزمون و خطای پرهزینه به معنای واقعی کلمه.

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۰
در انتظار بررسی: ۱۵
انتشار یافته: ۸۵
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
این که درآمد نفت به جیب خود مردم میره از طریق چه سازو کاری قابل راستی آزماییه؟ مگر شفافیت و پاسخگویی وجود داره و تا کنون صداقت و درستی در کردار مدیران دیدیم. هیچ اعتمادی وجود نداره و این ادعای مسئولین مثل سایر موارد پیش از این قابل باور نیست.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
....من نمیدونم بعضی ها چرااینقدرشلوغش میکنید؟ دولت تدبیروامید ! با بنزین ۵ هزارتومانی(۵برابرشدن قیمت) مخالفت کردند وبابنزین ۳ هزارتومانی (۳برابرشدن قیمت!!!) موافقت کردند شماچرااینقدرناشکرید؟!!!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
دوران اقتصاد دستوری بسررسید ازاین به بعد بورس روبه سقوط (روزانه ۸-۹ هزارواحدی) ودلار روبه افزایش (روزانه چندصدتومانی) خواهدبود !!!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
چرا اینترنت خارج از کشور رو قطع کردین از ساعت 22 تا الان قطعه . از چی میترسین
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
تمامی درامد مازاد بنزین به خود مردم داده میشه؟؟
به روزنامه ایران
|
Canada
|
۰۴:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
طبق ادبیات خودتان، کدام آدم عاقل با حداقل شعوری هنگام مقایسه قیمت سوخت آن را با نروژ و سوییس یا ترکیه مقایسه میکند و هنگام محاسبه درآمد و دستمزد آنرا با حداقل دستمزد سال قبل؟ کدام آدم با حداقل شعوری هنگام مقایسه سوخت خودرو آنرا با کشورهای همسایه مقایسه میکند ولی از مقایسه قسمت خود خودرو یا همان کشورها عاجز است. حداقل شعور حکم می‌کند که برای مقایسه قیمت سوخت در کشورها محاسبه شود که قیمت هر لیتر بنزین برابر چند درصد حداقل دستمزد در آن کشور یا دست کم چند درصد میانگین درآمد مردم آن کشور است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
باشد گران کنید. چند فایده بر آن مترتب هست که مهمترین شان خارج نشدن سوخت ار کشور و کم شدن آلودگی شهرهاست. ما موافقیم که سوخت را گران کنید اما در صورتی که بتوانید گرانی پس از آن را هم کنترل کنید!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
لطف کن حرف مفت نزن
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
ایکاش قبلن آزمایش نشده بودند و حرفهای شما درست از آب در می آمد .باگران کردن سوخت هیچکدام از موارد ذکر شده محقق نخواهد شد
سیستم بیشتر دنبال راهی است که به قشرهای فرودست جامعه به منظور جلب رضایت پولی را برساندو چه بهتر که از جیب خودشان بردارد و بخشی را به خودشان برگرداند
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
از قول خودت حرف بزن.کسی شمار ا نماینده نرده
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
یک نمونه موفقیت دولت در جلوگیری از گرانی را نشان بده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
مشکل مسولان ما این هست که دائم خود را درگیر سیاست های برون مرزی می کند . همین می شود که وقتی که به درون مرز می آید وقت و انرژی و پول کم می آورد!
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۰۵:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
تا دیروز و دیشب میگفتن درآمد حاصل از فروش بنزین به ۶۰ میلیون خانوار پرداخت میشه امروز ۵ میلیون نفر کم کردند!
ناشناس
|
Tajikistan
|
۰۵:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
چقدر زحمت کشیدی

فقط قیمت بنزین و با ترکیه مقایسه میکنی؟

سطح درامد چی اون وقت

خودروی که یک شهروند عادی سوار میشه چیه اونجا

خدمات رفاهی چی اون وقت؟
بابک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
کاشکی همه چیز با قیمت جهانی بود .
دستمزد ها ، قیمت ماشین ، اجناس و .... و حامل های سوخت
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
چرا باید سیاستی را در پیش گیرید که مملکت را بنابودی اقتصادی بکشید و همه دنیا شما را تحریم کنند که دودش بچشم ملت میرود
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
اشتباهی منفی دادم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
اشتباهی مثبت دادم
ناشناس
| Canada |
۰۲:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
اونی که اشتباهی منفی دادی، نگران نباش کسی منفی تو رو حساب نمیکنه. چون الان که من دارم نکاه میکنم تعداد منفیها صفره. خخخخ
لیان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
خدایی انسان از دست اون کارشناسی که نبود تنش در شب سهمیه بندی و گرون شدن بنزین رو به سیاست درست قوا و پذیرش اجتماعی مردم مربوط میدونه باید سرش رو به کجا بکوبه؟!!!!
خدایی ما داریم تقاص چی رو میدیم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
خودشون دقیقا همه چی رو میدونن
کارشناس ارشد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
دروغ ها غیر قابل تحمل شده .!!!!
احمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
. شما چرا قیمت بنزین را با ترکیه قیاس می کنی چرا درامد مردم ترکیه را قیاس نمی کنی ؟؟؟ قیت ها جهانی باشد ولی حقوق و دستمزد چی ؟؟؟؟؟؟؟؟
پرویز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
ديگه بایدبه فکرفروش کلیه باشیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
بخدا گناه نکردیم مسلمان شدیم
خدایا ظلم را از سر مردم کم کن
رامین مشهد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
مقایسه کشور ایران با ترکیه بسیار اشتباه است . مردم ما جدای از بحث الودگی هوا و ... زیر بار مشکلات معیشتی روزمره خودشون گیر کرده اند چطور انتظار داریم هیچ کس هیچ چیزی نگوید . رئیس جمهور رئیس اجرایی کشور است نه تصمیم گیر برای مردم اقای نوبخت دیشب چنان با تمسخر با مردم و مجری تلویزیون صحبت می کرد انگار داره با یک مشت بچه ی کودکستانی حرف می زنه . دولت قبل از درامد از راه بنزین و ایجاد التهاب در جامعه به فکر اختلاص ها باشه که خود عامل و دلیل مستقیم بوجود امدنشه . البته دامن زدن به اشوب و ترغیب به شورش و خودرو رها کردن در خیابان ها هم درست نیست . ولی ازادی کجای این جامعه وجود داره که مردم هر چی به سرشون بیاد هیچ نگند و مهر خموشی بر لب بزنند .
این جور تصمیم گیری ها یک روزی نتیجه منفی خودشو بر اجتماع و دولت خواهد گذاشت .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
روزنامه ایران یا واقعیت را نمیدونه با خودشو زده به اون راه چرا فقط قیمت بنزین تو ترکیه و نروژ را میبینه ولی رفاه آسایش و از همه بهتر آرامش اعصاب و روان را مشاهده نمیکنه از سال نود و شش تا حالا این بنزین رو اعصاب مردمه هی مصاحبه های رنگارنگ که گرون میشه گرون نمیشه اینطور میشه یا نمیشه و....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
مابه عنوان مردم ، به افزایش قیمت بنزین اعتراض داریم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
هنوز انتخابات برگزارنشده قیمت بنزین(بخوانیدهمه چیز) را۳ برابر کردند تصورکنیدبعدازانتخابات چه برسرمردم خواهنداورد بویژه که سال ۹۹ سال اخردولت هم هست !!!!
ابراهیم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
روز تولد پیامبر اسلام گرانی بنزین دست مسولین درد نکند
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
تعرفه و عوارض ماشین های کم.مصرف و ارزان قیمت خارجی رو صفر کنید; بعدش بنزین رو ببرید روی قیمت های خودتون...
اینجوری که الانه اتفاق افتاده, هم ماشین پر مصرف بی کیفیت داخلی رو مردم مجبورن بخرن با قیمت خدا تومان و هم بنزین رو گرون بخرن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
اگه بنزین تو ترکیه 15000 هست خب دستمزدها را هم با لیر ترکیه حساب کنید چند سال بعد هم دلار را گرون میکنید باز میگویید بنزین توی فلان کشور چند هزار تومان .مهم اینه که انها با 7 عدد از واحد پول خودشون بنزین میخرند اما ما با 30000 عدد از واحد پول خودمون
جم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
از کی تا حالا اعتراض به گرانی شده دعوت به شورش و فرهنگ آمد نیوزی؟ چرا چشم بر واقعیات میبندین و آدرس غلط میدین ؟ بله که در خیلی از کشورها مردم برای افزایش کمتر از ۲۰٪ ماشینشون رو خاموش کردند و بقول شما شورش کردند حال شما انتظار دارین مردم برای افزایش وحشتناک و شوک آور ۳۰۰٪ از شما تشکر کنند ؟ همون کشورهای نفت خیزی که نام بردین دقیقا همونهایی هستند که روی منابع نفتی خوابیده اند اما از بیکفایتی دولتمردان خود رنج میبرند! فریاد اعتراض مردم بلنده اما کو گوش شنوا اعتراض از اینکه اگه بنزین افزایش قیمتی ۳۰۰۰٪ هم داشته باشه باز همان آش است و همان کاسه و سود اون نصیب آقازاده ها و اختلاسگران و دیگر کشورها خواهد شد.
ناصر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
سهمیه بنزین وافزایش قیمت ها خوب بودولی نه سه برابرکردن بهتربود۵۰۰تومان افزایش میدادیدهم منطقی بودهم مردم قبولش میکردن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
تدریجی گران کردن قطعا نتیجه بدی دارد . مستقیم ترین افزایش هزینه تمام شده مربوط به حمل و نقل تاکسی هاست و حساب کنید که چند درصد میتواند رشد متوسط 1000 تومن بر نرخ کرایه ها اثر بگذارد و این عموما جو روانی و امادگی روانی اجتماع جهت گرانی کالا و خدمات پس از هر رشد قیمت بنزین است که سم مهلکی است .لیکن این اقدام پس از حذف کارت سوخت و تک نرخی کردن 6 سال قبل دولت و زیانهای چند صد هزار میلیاردی ناشی از افزایش مصرف و هزینه های کارت سوخت انجام شده و قاچاق سوخت و ..و در بدترین زمان از نظر شرایط اقتصادی و وضعیت در شرف کم شدن التهابات بازار و نزول و ثبات ارز و ...و شرایط سیاسی منطقه و امادگی همه جانبه در ایجاد ناامنی و.. بدترین تصمیم ممکن بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
شما را به خدا همه کالاهای مورد نیاز را هم باز سه برابر کنید تا به ما اقشار کم درآمد کمک بیشتری بشود. التماس میکنیم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
هنوز انتخابات برگزارنشده قیمت بنزین(بخوانیدهمه چیز) را۳ برابر کردند تصورکنیدبعدازانتخابات چه برسرمردم خواهنداورد بویژه که سال ۹۹ سال اخردولت هم هست !!!!
منتقد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
نه اینکه حقوقمون نزدیکه نرخ جهانیه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
جناب آقای روحانی اگر مردم این نفعی را که شما اعلام می کنید نخواهند باید چه کار کنند و چه کسی را ببینند شما را به خدا این همه مردم را اذیت نکنید و بگذارید مردم زندگی کنند و به دین و ایمان مردم آسیب وارد نکنید ، فردای قیامت جواب خدا و پیغمبر را چگونه خواهید داد که این همه مرم آذاری می کنید و بدبینی در دین و ایمان مردم ایجاد می کنید شما که بلدید بگویید رفراندوم و انتخابات ، بیایید از مردم بپرسید آیا با این کارها در دولت شما موافقند ، آنوقت ادامه بدهید . مردم دارند با سیلی صورت خود را سرخ نشان می دهند ، مردم دارند به مواضع اصلی خود بدبین می شوند ، شما دو روز قبل از گرانی بنزین گفتید بحث بنزین به جلسات هفته آینده موکول شد چطور هفته آینده ای که اعلام کردید هنوز نیامده بنزین را ( آن هم در شب ولادت پیامبر مکرم اسلام و امام جعفر صادق صلوات الله علیهما و آلهمه ) گران کردید ، خواستید به مردم عیدی بدهید ، واقعاً عجب عیدی خوبی به مرم دادید . دست مریزاد . به نظر می رسد اگر همه عوامل شرق و غرب دست بدست هم میدادند که مردم را نگران کنند این گونه نمی توانستند .
h
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
الان بهترین وقت بود که دولت وعده ها اخرین ضرربه رو به مردم بزنه بره.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
دولت ابتدا دلارهای ناشی از فروش نفت را به بهانه تحریمها گران کرد و آن را گردن دشمن انداخت و ویری نپایید که مشخص شد کار خودش است حالا که صادرات نفت به سبب تحریمها به بن بست رسیده دولت کسری خود را ار گرانی بنزین می خواهد جبران کند لذا دولتی که تنها تاواناییش اینست هیچ راهکاری براین وجود ندارد اگر داست می گوید که بحث قاچاق و مسائل دیگر است دلار را بکند ۳۰۰۰ تومان بعد بنزین را بکند ۳۰۰۰ تومان اونوقت قیمت بنزین می شود ۱ دلار و دیگه ارزش قاچاق را هم نخواهد داشت دولت بی تدبیر چنان قفلی زد به اقتصاد که جز تغییر ساختار کشور راه دیگه ای نیست
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
برادر یا خواهر جان،،، اگر اعلام افزایش بهای بنزین فضا را ملتهب نکرد به دلیل قبول مردم نبود به دلیل دزدکی اعلام کردن این افزایش بها بود و اینکه از عصر روز 5شنبه با انتساب دستور به افزایش قیمت مردم را درشوک نگه داشتند. مردم دیگر رمقی برای اعتراض و .... ندارند .
کجای این دنیا دیده اید قیما را به نرخ اروپا حساب کنند ولی زندگی به نرخ افغانستان هم حتی نباشد.....و قص علی هذا.....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
چندين سال فقط مسئولين دارن دروغ ميگن ديگه حرف اونا برا مردم ارزشي نداره،نمايندگان ماهم فقط به فكر خودشون هستندوحقوق هاي بالاميگيرن وكك شون هم نمي گزه چه گروني باشه چه نباشي.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
حقوق ملت نروژ - رفاه مردمی نروژ هم ببینید بعد مثال قیمت بنزین را بیاورید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
عیب نداره اون بالا خدایی هم احتمالا باید باشه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
خرج عاغازاده ها بقدری زیاده که با اینا جبران نمیشه
سیدمحمد
|
United Kingdom
|
۰۹:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
عجب پرروهایی هستید شما، قیمت بنزین رو با کشورهایی مثل ترکیه و اروپا مقایسه میکنید ، اگه خیلی راست میگید و شماها مسئولین دلسوز مردم هستید حقوق ها رو هم به دلار و مثل اونها پرداخت کنید ،
ali
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
ای کاش بعد 41 سال مسئولین می فهمیدند که درآمد مردم ایران بامدم ترکیه ودیگرکشورها دلاری - لیر و....نیست وریالی است.افسوس که نمی خواهند بفهمند که مردم عاقلند
babi
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
به همه چی فکر میکنین جز مردم کشف میدان نفتی هم جیب مردم بوده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
فعلا به ما فشار بیاورید نوبت ما هم فرا خواهد رسید
ناشناس
|
Germany
|
۰۹:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
تصویب گرانی بنزین باید در مجلس انجام می شد هر مقام یا هر کسی که دستور این گرانی را داده است غیر قانونی رفتار کرده است و باید محاکمه شود روحانی چنین اختیاری ندارد که برای خوشامد یک شخص کل کشور را با تصمیمات غیر قانونی به بحران برساند با این تصمیم روحانی یا باید محاکمه شود یا استعفا دهد و افزایش قیمت بنزین نیز ملغی شود.در ضمن منت کمک به محرومان را سر ما نگذارید در این ۴۰ سال دیده ایم که منظورتان از محرومان فقط بستگان خودتان است.
بهلول
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
بنزین رو سه برابر کردی دیگه چرا با این اراجیف به شعور ملت توهین می کنی؟ کدوم یک از شاخصهای رفاهی و اجتماعی و اقتصادی و بیمه ای و دستمزد و حقوق در ایران با نروژ قابل قیاس است که شما نرخ بنزین را مقایسه می کنید؟ اصلا فاصله ما با آنها در همه زمینه های رفاهی و معیشتی به اندازه کهکشانهاست.
ناشناس
|
-
|
۱۰:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
زم رو که گرفتید مگه مشکلات حل نشد چرا نگران شایعاتید پس؟
ناشناس
|
Germany
|
۱۰:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
مگه زم رو بازداشت نکردید دیگه آمدنیوزی چیه؟!!!!!!!
خويي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
بنزين گران ماشين خوب وكم مصرف ميخواهد كه هيچكدام را نداريم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
خداحافظ گرانی
اقای روحانی جلوی گرانی را گرفت و میخواهخد به مستمندان کمک کند
اقای محترم الان 99 % مردم دیکه نیازمند هستند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
کمرقشر کم درآمد شکسته چرا کسی قبول نمیکنه والله بالله هرچی گرون بشه برای کم درآمد جز گرانی و تورم چیزی ندارد چون دولت و ثروت وسیاست همه با ثروتمند هست وبوده و خواهد بود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
روزنامه ایران توساکت شو بااون استدلال های کشکیت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
از بس دروغ به مردم گفتید کسی حرف را باور نمیکند...
ناشناس
|
United States
|
۱۲:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
دنیای اسلام یک مصیبت دارد آنهم وجود امثال روحانی که باید برای اداره یک نانوایی گماشته میشد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
تابناک این مقاله توهین به شعور ردم هست. دولت اگه راست میگه تمام هزینه ها رو با کشورهای دیگه مقایسه کنه. - چرا مردم باید زوری از دو تا فرغون ساز ماشین بخرند؟!!!!!! چرا نباید درامد مثل بقیه کشورها بشه؟!!!!!!
mohamad
|
Netherlands
|
۱۲:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
با سلام تنها را آرامش این ملت استعفای رئیس جمهور و اعضای کابینه اوست و تا پایان این دو سال باقی مانده سپاه امور کشور را بدست بگیرد ودر جهت تولید خودرو های تمام برقی کوچک و جمع جور که با برق و انرژی بی پایان و مجانی خورشید شارژ و قیمتی در حدود بیست میلیون دارد اهتمام ورزد .
پاسخ ها
ممد اوغلو
| Iran, Islamic Republic of |
۰۶:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
به به
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
««اکنون دولت حدود ۱۸ میلیون خانوار یا حدود ۵۵ میلیون نفر را به‌عنوان هدف توزیع درآمد‌های ناشی از این افزایش قیمت تعیین کرده است که اقدام بسیار مثبتی است!!!!!!!. »»
یعنی 55 میلیون محتاج !!!
خدا ما را بکشد و از دست اقدامات مثبت همه مسئولین خلاص کند که هر روز به بهانه ای موجی از گرانی آنهم به اسم بهتر کردن وضع مردم راه میاندازند و با گفتن مردم صبور و مقاوم ، نمک به زخم ما میپاشند .
سواد مسئولین تا به اینجا قد میدهد که بفهمند بنزین در کشور بغل گوشمان ترکیه چقدر است ولی اصلا نمیتوانند بفهمند که درآمد همان مردم کشور بغل گوشمان چقدر است .وضع اشتغال مردم بغل گوشمان چگونه است ! وضع معیشت مردم کشور بغل گوشمان چگونه است! ،وضع ازدواج جوانان کشور بغل گوشمان چگونه است!.وضع دزدی و اختلاس کشور بغل گوشمان چگونه است .
از همین امروز دسته ای دیگر را به راه انداخته اند که این پول چرا باید به مردم داده شود ؟
آنهم برای پولی که چند ده برابر مبلغ آن تورم به حساب خانواده ها شارژ میشود !
تا نفس مسئولین از جای گرم در میآید و حسابهای خودشان و فرزندانشان در اینجا و بلاد کفر بیش از اندازه پر است .مردم راه به جایی نمیبرند.
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۳:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
قیمت بنزین به نفع مردم کم درآمد است:
کم درآمد یک پراید دارد و باکش حدود 35 لیتر بنزین ظرفیت دارد؛ اما پردرآمد بنز دارد و باکش 60 لیتر بنزین مصرف می کند. میزان مصرف سوخت پراید 8 تا 10 لیتر است ؛ ولی مصرف سوخت بنز 4-5 لیتر.
راننده پراید روزی چند صد کیلومتر مسافرکشی می کند تا نان خانواده را بدهد و درآمد خود را به قشر پردرآمد بدهد. حال اگر جناب پراید دار 200 کیلومتر رانندگی کرده باشد؛ با 10 لیتر مصرف (خودوری با کیفیتش) حدود 20 لیتر مصرف کرده است و فردایش نیز باید 150 کیلومتر می تواند راه برود و دیگر بنزین تمام. 25 لیتر مانده را هم فردا وارد باک می کند تا پس فردا حدود 250 کیومتر برود و در طی سه روز آن را مصرف کند و با درآمدی حدود 300 تا 400 هزار تومان به زندگی خود برسد.
حال بنز دار؛ صبح تر گل و ورگل می شود و با رانندگی در حدود 20 تا 30 کیلومتر سر کار خود می رود و حدود 1 تا 2 لیتر بنزین مصرف می کند.
خوب باید برابر عادلانه ای در هزینه کرد هر دو طرف باشد؛ بنزین را گران می کنند تا پراید سوار دیگر بنزین نخرد و پولش را پس انداز کند تا بدین شیوه به نفعش شود و جناب بنزدار بنزین را به سه برابر قیمت بخرد تا وی نیز هزینه گران تری را در زندگی داشته باشد.

اما داستان به شکل دیگری می شود؛ پراید سوار باید بی کار شود و نتواند مخارج زندگی اش را تامین کند و جناب بنز سوار قیمت ها را 4 برابر کند (یعنی 1 برابر هم بیشتر از دولت) تا هزینه های خود را تامین کند و بدین شیوه ثروتمندتر و جناب پراید سوار از روز قبل هم فقیرتر شود.
این نمونه محاسبات آقایان محترم است.
حال بماند که پول مازاد بر فروش سوخت کچا خواهد رفت و چگونه هزینه خواهد شد؟ خود جای بسی پرسش و اما دارد.
باید دست این دست اندرکاران کشور را از مجلسی، قضایی و فضایی و دولتی بوسید که بدین گونه به فکر مردم و فرجام و برجام وی هستند.
بنده که در حال دویدن هستم تا زودتر به دست بوسی برسم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
معلومه که زمان مناسبی نبود خشم و انتقام از دستگیری نزدیکان و دوقطبی کردن جامعه می تونه از اهداف گران کردن بنزین در شرایط کنونی جامعه داشته باشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
روحانی مچچچچچچچچچچچچچچچچچچچچکریم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
خطاب به روزنامه ایران- درست است که مردم به آرامش دعوت شود .اما قبول کنید که مقایسه ایران با ترکیه از لحاظ قیمت بنزین هم درست نیست چون درآمد مردمشان با هزینه هایشان همخوانیدارد. .وچرا از حوق کارمندان سایر کشور ها مقایسه نمیکنید؟
سید رسول زنگانلی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
کسانی که در دور دوم به روحانی رای دادن و شیرینی پخش کردن الان هم بریزن خیابون و شیرینی گران شدن بنزین رو پخش کنن.خدا را شکر میکنم 32 است حق رای دارم و تا امروز نه رای دادم و نه میدانم چطوری رای میدن.خدایا شکرت که تا به امروز گول حرف کسی را نخوردم.
کارمند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
ما تا بیاییم با این درآمد بخور نمیر خود عادت کنیم دولت یه جرقه میندازه و سفره مون رو کوچک تر می کنه. آقا اگه نگران سودجویی پولدارها هستی! راهش اینه که به نسبت نوع خود رو،از صاحبانآنها مالیات و عوارض بگیری. به عنوان مثال خود رو های دارای ارزش 30 میلیون معاف،30 تا 50 1 درصد ارزش خودرو،50 تا 100 2 درصد الی آخر البته این عدد ها فکر نشده است ولی بهتر از اینه که روی قیمت چیزی دست بزاری که همه قیمت ها تحریک و تو جامعه التهاب ایجاد می کنه. به اعتقاد من دولت نباید کالاهایی که خود مسئول عرضه اونا هست هیچ تغییر قیمتی بده. آخه تا کی مدم بای منتظر افزایش قیمت ها باشن . چرا ما ایرانیا نباید روی آسایش رو ببینیم.
سینا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
واقعا من نمیدونم این بحثها برای چیه؟هردفعه که خواستند بنزین رو گرون کنند همین حرفای تکراری رو زدند,ازتلوزیون قاچاق سوخت مطرح میشه،قیمت بنزین توکشورهای همسایه رومطرح میکنند،برگرداندن پول نفت به سرسفره مردم و....اما هیچ کدوم ازدولتمردان نگفتن که برای اداره ملکت پول نفت و گازو معادن وپراید پنجاه میلیونی و ... جواب نداد بقیش رو بایدازجیب مردم خوشبخت دربیاریم که به انواع روشها در میاریم،بعدیک هفته هم همه چی عادی میشه واسلام.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
افزایش 300درصدی قیمت بنزین موجب شوک اقتصادی میشه.اگه افزایش قیمت بنزین بصورت دوره ای و متناسب تورم در هر سال باشد هم شوک اقتصادی ایجاد نمیشه و هم تبعاتش قابل تحمل میشه.
علي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
جالبه كه روزنامه كيهان كه قبلا هر كاري دولت ميكرد صداي اعتراضش همه جا بلند بود اين بار هيچي نگفته مثل اينكه از اين كاره دولت رضايت كامل داره!!!!!!
پر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
خیلی هم کار خوبی بود که بنزین افزایش پیدا کرد اتفاقا باید دو نرخی برداشته بشه وفقط وسایل نقلیه عمومی باید بهش سهمیه تعلق بگیره.
ناشناس
|
United States
|
۱۷:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
پول نفت در جیب رانت خوارها و اقازاده ها
ali
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
علنا مردم رو خر فرض کردید دیگه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
آمد نیوز چه خریه مردم رو مسخره کردید
خنده داره!
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
زمان دولت قبل میگفتن بنزین تولید داخلی کیفیت پایینی داره و آلودگی هوا مال اینه تو دولت روحانی با این بهانه تولید داخل رو بستن رفتن بنزین وارد کردن وارد کنندگان بنزین که از وابستگان سیاسی بودن کلی پول به جیب زدن وضع آلودگی هوا بهتر شد ؟! کسی رفت یقه اون دروغ گوهایی که اون حرف ها رو تو روزنامه ها زمان دولت قبلی میزدن بگیره ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
وقتی که دشمنان در کشورهای اسلامی نظیر عراق ولبنان تظاهرات و شورش راه انداختند واز آب گل آلود ماهی میگیرند باید در این موقعیت مسئولین ایران خیلی هوشیار باشند. که دشمنان تظاهرات وشورش را به ایران نکشانند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
صدا و سیمای میلی و اخبار کشکی 20:30رو کجای دلم بذارم. یک رسانه طرفدار مردم نداریم تو این مملکت
هادی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
تابناک بامردم باش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
قاچاق سوخت توسط کوله بر و مرزنشین صورت نمیگیره
ر-ف
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
این مطلب چند نا نکته داشت
1- مگر مردم ما به دلار حقوق میگیرند یا سطح درآمدشان به اندازه مردم ترکیه است که با قیمت بنزین در ترکیه مقایسه میشویم.
2- مردم چه گناهی دارند که باید محصولات پر مصرف ایران خودرو را به دلیل تعرفه های زیادی که بر خودروهای هیبریدی بسته شده خزیداری کنند
3- چرا گدا پروری میکنید؟ پول بی زحمت عامل فساد است. حداقل با این پول کارخانه تاسیس کنید تا مردم در آن مشغول به کار شوند. این ثروت حاصل از تفاوت نرخ جامل های انرژی نباید اینطور حیف و میل شود.
4- جالبه بدونیم چه کسی یا چه گروهی کار کارشناسی طرح را انجام داده اند که یک شبه سهمیه بندی را شروع کرده اند. حالا که طرح شروع شده تازه به دنبال اقشاری هستند که آسیب میبینند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
دروغ....دروغ و دورغ...
رامین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
من زیاد از اقتصاد و سیاست چیزی سر در نمیارم ولی اینو میتونم بگم که اگه به یه نروژی هم ماهی بیست دلار حقوق میدادن صداشون درمیومد(تقریبا متوسط حقوق کارگر ایرانی با اضافه کاری). نویسنده مقاله ها باید سواد رسانه ای داشته باشن. وگرنه هرکی میتونه حرف بزنه حرف زدن که مالیات نداره.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
طرح ترافیک 99 کنکور 99 انفجار بیروت حزب کتائب لبنان محمود صارمی روز خبرنگار
آخرین اخبار