۵۵۷۰بازدید
۶
عضو هیأت مدیره جامعه دامپزشکان کشور در گفت‌وگو با «تابناک»؛
اگر از جنبه محیط زیستی صدور پروانه شکار بگذریم، باید تأکید کنیم که صدور پروانه شکار پرندگان در فصل مهاجرت ـ که هر ساله با شیوع ویروس آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کشور همراه است ـ مایه تعجب است. سال گذشته ۲۵ میلیون مرغ تخمگذار در نتیجه شیوع این ویروس معدوم شدند و در نتیجه خسارتی بیش از سیصد میلیارد تومان به صنعت مرغداری کشورمان تحمیل شد.
کد خبر: ۸۴۹۲۶۰
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۳۹۷ - ۲۲:۵۱ 05 November 2018
تخریب سازه‌های عمرانی، حاصل امضاء فروشی مهندسین خاکستری است/ واگذاری پروژه‌های عمرانی به سرمایه داران، نتیجه‌ای جز تحویل پروژه ضعیف و نا ایمن ندارد ندارد
به رغم آنکه با در پیش گرفتن تدابیر ویژه مانند ممنوعیت شکار پرندگان مهاجر در دو سال گذشته، صنعت مرغداری در کشورمان خسارات سنگینی متحمل شد و به دنبال آن، التهابات زیادی در بازار رقم خورد، مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست، مشغول فروش مجوز شکار میهمانان زمستانی کشورمان هستند؛ تصمیمی عجیب که نوید اتفاقات شومی را می‌دهد!

به گزارش «تابناک»؛ روز گذشته بود که اسماعیل کهرم، پرنده‌شناس و مشاور پیشین سازمان حفاظت محیط زیست طی اخطاری به مسئولان، صدور پروانه شکار پرندگان را تهدیدی علیه بهداشت عمومی و اقتصاد کشور دانست و از معکوس شدن روند مقابله با این ویروس مهلک گله کرد؛ روندی که نشان از اولویت منافع صیادان و شکارچیان بر مصالح کشور دارد.

این مهم زمانی مشخص می‌شود که بدانیم سازمان حفاظت محیط زیست کشورمان طی سال‌های ۹۵ و ۹۶ بنا به درخواست سازمان دامپزشکی کشور و به منظور مهار ویروس آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان، هرگونه صید و شکار پرندگان را ممنوع اعلام کرده بود؛ ممنوعیتی که در اردیبهشت ماه سال جاری هم از طرف سازمان دامپزشکی تقاضا شد، اما در نهایت نه تنها راه به جایی نبرد، که برعکس، اکنون شاهد فروش مجوز شکار توسط سازمان حفاظت محیط زیست هم هستیم!

رویکرد عجیبی که مدتی است سازمان حفاظت محیط زیست در پیش گرفته و موجب شده بسیاری از دوستداران حیات وحش و فعالان محیط زیست انتقادات شدیدی را متوجه عملکرد این سازمان کنند. عملکرد سازمانی که اخیرا مماشاتی بی‌سابقه را با شکارچیان به نمایش گذاشته و ظاهرا توانسته سازمان دامپزشکی را نیز به طرقی با خود همراه کند تا پی در پی فراخوان‌هایی را برای صدور پروانه شکار پرندگان در استان‌های مختلف منتشر نماید و از قِبَل آن، منتفع شود؛ پروانه‌هایی که برای تسهیل در صدورشان، از دفاتر پیشخوان دولت کمک گرفته شده تا شکارچیان و شکارفروشان بتوانند بدون کمترین اتلاف وقت، خود را برای نسل‌کشی پرندگان مهاجر آماده کنند!

این در حالی است که کانون‌های فعال آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کشورمان شناسایی و آن گونه که کارشناسان می‌گویند، این ویروس اصطلاحا در کشورمان بومی شده است؛ گزاره‌ای که بنا بر آن باید شاهد تدابیر محکم‌تری به منظور مهار این ویروس و جلوگیری از خسارات هنگفت سال‌های گذشته به صنعت مرغداری باشیم، اما به جای آن، شاهد فروش پروانه شکار و صید و پرندگان هستیم.

 
صدور پروانه شکار «بمب‌افکن‌های آنفلوانزا» هم عجیب است و هم خطرناک/ تکرار خسارت چندصد میلیاردی به صنعت مرغداری محتمل است

پیام محبی، عضو هیأت مدیره جامعه دامپزشکان کشور در واکنش به صدور پروانه شکار و صید پرندگان در اوج فصل شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان به «تابناک» می‌گوید: با توجه به وضعیت کنونی حیات وحش و زیستگاه‌های کشور، هیچ توجیهی برای صدور پروانه شکار و صید وحوش اعم از چارپایان و پرندگان وجود ندارند.

وی ادامه می‌دهد: شرایط زیستگاه‌ها به لحاظ کاهش منابع آب، ضعف پوشش گیاهی، نبود امنیت و شیوع بیماری‌های مسری آنقدر نامناسب است که وحوش به سختی خود را با چالش‌های بقا در طبیعت سازگار می‌کنند. بسیاری از تالاب‌ها را از دست داده‌ایم و تالاب‌های باقی‌ مانده هم وضعیت مطلوبی ندارند. حالا اگر بیاییم و شکار را هم به این چالش‌ها اضافه کنیم، کار درستی نیست و قطعا اقدامی ضدمحیط زیستی تلقی می‌شود.

این دامپزشک یادآور می‌شود: اگر از جنبه محیط زیستی صدور پروانه شکار بگذریم، باید تأکید کنیم که صدور پروانه شکار پرندگان در فصل مهاجرت ـ که هر ساله با شیوع ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در کشور همراه است آ مایه تعجب است. سال گذشته ۲۵ میلیون مرغ تخمگذار در نتیجه شیوع این ویروس معدوم شدند و در نتیجه خسارتی بیش از سیصد میلیارد تومان به صنعت مرغداری کشورمان تحمیل شد.

محبی تأکید می‌کند: این خسارت سرسام‌آور در صورتی قابل قبول بود که با مدیریت صحیح، از تکرار آن در سال‌های بعد جلوگیری شود، ولی متأسفانه باید بگویم شواهد حکایت از آن دارد که در سال جاری هم باید منتظر تلفات و خسارات قابل توجهی در نتیجه شیوع این بیماری باشیم.

وی با یادآوری اینکه کشورمان در مسیر مهاجرت پرندگان زمستان گذران واقع شده، می‌گوید: طی دو سال گذشته، سازمان‌های دامپزشکی و محیط زیست، صید و شکار پرندگان را ممنوع اعلام کرده بودند، اما اینکه در صورت وجود کانون‌های این بیماری در کشور، در سال جاری برای صید و شکار پرندگان مهاجر پروانه صادر می‌شود، تصمیمی است که باید دید بر اساس کدام سیاست کلان کشور گرفته شده است.

این دامپزشک که چندی پیش در حاشیه مراسم روز جهانی دامپزشکی، پرندگان مهاجر را به «بمب‌افکن بیماری آنفلوآنزا» تشبیه کرده بود، می‌گوید: صید و شکار، لمس، انتقال و عرضه لاشه پرندگان مهاجر، بدون شک روند انتقال این ویروس از پرندگان مهاجر به جوامع انسانی و مرغداری‌ها را شدت می‌بخشد. متأسفانه در سال جاری، صدور پروانه شکار از یک سو و تورم شدیدی که بومیان را به سوی صید و شکار غیرمجاز سوق خواهد داد، از سوی دیگر، احتمال افزایش خسارات در پی شیوع این ویروس را افزایش می‌دهند.

حالا باید منتظر ماند و دید، فراخوان‌های پیاپی صدور پروانه شکار پرندگان که این روز‌ها علی‌رغم هشدار‌های متخصصان روی پورتال ادارات کل حفاظت محیط زیست استان‌های مختلف کشور منتشر می‌شود، ورود نهاد‌های نظارتی را به موضوع طغیان شکارفروشی در سازمان حفاظت محیط زیست به همراه خواهد داشت یا باید علاوه بر نابودی سرمایه‌های ملی و بین‌المللی حیات وحش، شاهد رجحان منافع شکارچیان و شکارفروشان بر سلامت جامعه و اقتصاد کشور باشیم؟!

اشتراک گذاری
روی خط سایت ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۶
زینال بندری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۴
شکار پرندگان مهاجر باعث می شود که آنها وارد مرغداری ها نشوند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۴
پرنده مهاجر شکار شده با مزه آنفلو آنزا. چه شود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۴
واقعا از هجمه رسانه ایی تابناک به جامعه شکارچیان در تعجبم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
اون از کشتن گورخر
اون از رهاسازی گرگ
اون از فروش مجوز شکار به خارجی ها
اون از گرفتن عکس یادگاری زیر پوست شکار
اینم از مجوز شکار آنفولانزا

ابتکار و کلانتری از جون حیات وحش این مملکت چی میخوان؟
مرتضی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
اصلا" چرا اجازه شکار ومجوز داشتن اسلحه شکاری به افراد می دهند .
با جلوگیری از شکار پرندگان وخوداری ا زصدور مجوز تملک اسلحه شکاری .
1 - امنیت مردم تامین می شود
2- بهداشت وسلامت جامعه ومردم تضمین می شود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
باتوجه به شیوع آنفلانزا حتما بفرمائید دولت فراموش نکند دراولین فرصت بازهم قیمت مرغ را بهمین بهانه افزایش دهد وبعد ازتمام شدن آنفلانزا نیز طبق سنوات قبل که تقاضا بیشتر ازعرضه است بازهم می تواند با قیمتها بازی کند
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: